مقعد چیست؟ اسفنکتر رکتوم کجاست + انواع بیماری های مقعدی با تصویر

تصویر مقعد چیست-What is the anus

مقعد (اصطلاح انگلیسی: anus) در انتهای دستگاه گوارش تعبیه شده است. اندازه کانال مقعد ۲ الی ۳ سانتی متر بوده و عمل دفع مدفوع و مواد زائد ناشی از سوخت و ساز بدن بر عهده این ناحیه می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی ساختار و عملکرد مقعد، انواع بیماری های مقعدی با تصویر و روشهای درمان بیماری ها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: مقعد بسته در نوزادان و درمان آن

مقعد چیست – رکتوم کجاست

ناحیه رکتوم در قسمت انتهایی روده بزرگ و بعد از کولون و قبل از مقعد قرار دارد. خط آنورکتال به انتهای مقعد متصل بوده و طول آن حدودا ۴ سانت می باشد که دو ناحیه مقعد و رکتوم را از یکدیگر جدا می کند. این ناحیه حالت ارتجاعی داشته تا اجابت مزاج به وسیله آن صورت گیرد.

کولون محل ذخیره مدفوع و معمولا رکتوم خالی می باشد و موائد زائد بدن قبل از ورود به این ناحیه در رکتوم قرار می گیرند. در صورتیکه گنجایش کولون پر شود، دریچه ارادی باز شده و مدفوع وارد ناحیه رکتوم می شود. در این حالت شخص احساس نیاز به اجابت مزاج پیدا می کند. پس از آن با اراده فرد دریچه خارجی باز شده و مدفوع از بدن فرد خارج می شود.

بیشتر بخوانید: پرولاپس رکتوم یا افتادگی راست روده چیست

اسفنکتر مقعدی چیست ؟

اسفنکتر مقعدی

اسفنکتر مقعدی یک حلقه عضلانی است که در اطراف مقعد و انتهای دستگاه گوارش قرار دارد. از طریق اسفنکتر مقعدی مدفوع از بدن خارج می شود. اسفنکتر مقعدی با انقباض و شل کردن، خروج مدفوع از راست روده را کنترل می کند. اسفنکتر مقعدی دو قسمت دارد: اسفنکتر داخلی مقعد که از ماهیچه صاف تشکیل شده و غیر ارادی است و اسفنکتر مقعد خارجی که از ماهیچه اسکلتی تشکیل شده و تحت کنترل ارادی است

این ناحیه دارای دو عضله اسفنکتر داخلی و خارجی بوده که کنترل دفع مدفوع و حرکات روده و انقباض دریچه مقعد بر عهده آنها است. دریچه داخلی غیرارادی که اسفنکتر داخلی نام دارد در داخل ناحیه نشیمنگاهی وجود داشته و در صورت پر شدن رکتوم، مدفوع از طریق این دریچه غیر ارادی وارد این ناحیه مقعد می شود.

دریچه دیگر که به صورت ارادی می باشد اسفنکتر خارجی بوده که خارج از این ناحیه قرار دارد و وظیفه بسته نگه داشتن کانال رکتوم را بر عهده دارد. لازم به ذکر است در صورتیکه عضله اسفنکتر خارجی بر اثر موارد مختلف مانند رابطه مقعدی آسیب ببیند یا آنوس بیش از حد پر شده باشد، فرد به بی اختیاری مدفوع یا بی اختیاری گاز دچار می شود.

حتما بخوانید: گشادی مقعد چگونه درمان می شود؟

انواع بیماری های مقعدی با تصویر

ناحیه نشیمنگاهی یکی از حساس ترین قسمت سیستم گوارش است. این ناحیه دارای یکسری رگ ها و غدد بوده که وظیفه خونرسانی به مقعد و حفظ رطوبت را دارند. دیواره این ناحیه بر اثر عوامل مختلفی اعم از فشار زیاد، بیماریهای گوارشی، عدم رعایت بهداشت و … آسیب دیده و موجب بروز بیماری های نشیمنگاهی می شود. در زیر به بررسی مهمترین و شایع ترین بیماری نشیمنگاهی می پردازیم:

بیشتر بخوانید: بیماری های آلت تناسلی مردان چیست؟

شقاق مقعدی

عکس شقاق

زخم و ترک در ناحیه خارجی مقعد را شقاق یا فیشر می گویند. معمولا علت اصلی این عارضه یبوست یا اسهال مداوم بوده که با درد مقعد و علائم مختلفی همراه است و موجب التهاب ناحیه نشیمنگاهی میگردد. در صورتیکه زخم و شکاف شقاق سطحی باشد بعد از گذشت دو هفته بهبود می یابد. اما در صورتیکه زخم شقاق عمیق بوده باید از طریق روشهای درمانی اعم از درمان شقاق با لیزر یا جراحی شقاق بهبود یابد.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر در سال ۱۴۰۲

فیستول مقعدی

عکس واقعی از فیستول مقعدی

اتصال غیر طبیعی بین دو بافت مقعد و روده که موجب ایجاد عفونت های شدید می شود، فیستول مقعدی گفته می شود. هیچ درمان قطعی با دارو برای بیماری فیستول وجود ندارد و با مصرف دارو تنها عفونت های شما رفع می گردد. بیماری فیستول به درمان فوری نیاز دارد و درمان فیستول تنها از دو روش لیزر یا عمل جراحی فیستول انجام می گیرد که بهترین روش درمان لیزر است. 

بیشتر بخوانید: بهترین جراح فیستول چه کسی است؟

بواسیر

شکل بواسیر خارجی
شکل بواسیر خارجی

بواسیر یا هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی است. بر اثر آسیب و فشار زیاد به رگ های خونی، ناحیه مقعد ملتهب شده و به صورت زائده ظاهر می شود که به این زائده بواسیر یا هموروئید گفته می شود. هموروئید با علائم مختلفی در بدن افراد ظاهر می شود.

در صورتیکه بواسیر حاد نباشد با درمانهای خانگی یا داروی بواسیر قابل درمان است. اما افرادی که به بواسیر حاد و مزمن مبتلا شده اند حتما باید به دکتر بواسیر مراجعه کنند. روشهای مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد اما بهترین روش درمان این بیماری، درمان بواسیر با لیزر است که در کمترین زمان و بدون درد و خونریزی انجام می گیرد.

بیشتر بخوانید: هزینه ی عمل بواسیر با لیزر + قیمت جراحی هموروئید سال ۱۴۰۲

کیست مویی

کیست مویی

بیماری کیست مویی به صورت برآمدگی در دنبالچه (خط بالای باسن) همراه با آبسه مقعدی و عفونت همراه است. به عبارت دیگر هنگامی که مو به زیر پوست دنبالچه باز میگردد، کیست مویی بوجود می آید.

عدم رعایت بهداشت و اصلاح نکردن موهای زائد این ناحیه، دلایل اصلی بوجود آمدن کیست مویی می باشد. در گذشته تنها راه درمان آن جراحی کیست مویی بوده اما در حال حاضر درمان کیست مویی با لیزر بهترین روش درمان این عارضه می باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر کیست مویی کیست؟

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی یکی از انواع زگیل تناسلی بوده و به دلیل وجود ویروس HPV، این بیماری ظاهر می شود. این نوع ویروس واگیردار و مسری بوده که از طریق رابطه جنسی مقعدی بوجود می آید. لازم به ذکر است زائده های زگیل تنها از طریق روشهای درمانی مانند جراحی، لیزر زگیل تناسلی ، کرایو زگیل تناسلی و … از بین می رود.

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی- پری آنال

هنگامی که غدد اطراف ناحیه نشیمنگاهی بسته شوند، ناحیه نشیمنگاهی عفونت کرده و ملتهب می شود. به دلیل عفونت زیاد در اطراف این ناحیه، بیماری آبسه مقعدی ظاهر می گردد. به عبارت دیگر بروز آبسه و کیسه های عفونی در اطراف ناحیه نشیمنگاهی، آبسه ناحیه نشیمنگاهی گفته می شود. آبسه پری آنال یکی از شایع ترین نوع آبسه می باشد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از بازگشت آبسه مقعدی و مراقبت بعد از عمل

سرطان مقعد

سرطان مقعدی یکی از کمیاب ترین نوع سرطان بدخیم است. رشد بی رویه سلول های سالم بدن، ویروس پاپیلومای انسانی، شرکای جنسی مختلف، مصرف بیش از حد از سیگار موجب بروز سرطان مقعد در افراد می شود. این دسته از بیماری ها تنها با شیمی درمانی یا پرتو درمانی بهبود می یابد.

خود ارضایی مقعدی

ناحیه نشیمنگاهی دارای اعصاب حساس و تنگ بوده و تنگی مقعد برای مردان و زنان بسیار لذت بخش است. به همین منظور افراد رابطه یا خود ارضایی مقعدی برقرار می کنند. اگر این کار به صورت مداوم انجام گیرد موجب آسیب عضلات اسفنکتر می گردد و فرد به اختیاری مدفوع و گاز روده یا گشادی مقعد دچار می شود.

یبوست

یبوست یکی از عارضه های نشیمنگاهی بوده که مواد زائد در روده سفت شده و در نتیجه اجابت مزاج با درد و سختی فراوانی همراه است. لازم به ذکر است یبوست حاد ممکن است موجب انسداد روده شده که در این صورت نیازمند عمل جراحی است.

بیشتر بخوانید: درمان سریع یبوست و پاکسازی روده در خانه با روش های خانگی

نحوه تشخیص و درمان بیماری های نشیمنگاهی

بیماری نشیمنگاهی از انواع مختلفی تشکیل شده و هر یک از بیماریهای ناحیه نشیمنگاهی با روشهای درمان مختلف و خاصی قابل درمان است. در بالا به طور کلی راههای درمان بیماری ها را برای شما عزیزان ذکر کردیم. البته بهترین روش درمان برای اکثر بیماری نشیمنگاهی درمان با لیزر می باشد.

در صورت مشاهده بیماری نشیمنگاهی به صورت سطحی میتوانید آنتی بیوتیک مصرف کنید تا از عفونت های مقعدی جلوگیری کنید. اما در صورت بروز درد یا علائم حاد حتما به پزشک متخصص مراجعه فرمایید تا با معاینه و تشخیص بیماری، بهترین روش درمان را برای شما عزیزان انجام دهند.

22 دیدگاه دربارهٔ «مقعد چیست؟ اسفنکتر رکتوم کجاست + انواع بیماری های مقعدی با تصویر»

 1. حشمت اله قربانیان

  سلام
  مادرم سال۹۸ عمل نخاع انجام داده بعد از یک هفته ادرار زیاد می رود نشیمنگاه می کشد باسن سنگین می شود بالا ۵۰ دکتر برده ام متاسفانه هیچ کدام انگار درس دکتری دررشته خود نخوانده اند الان این مشکل رادارم اقا دکتر عزیز چه دستوری می فرمایید
  ۰۹۱۱۱۲۸۳۲۳۵قربانیان مازندران

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه صورت سوال شما را متوجه نشدیم لطفا با شماره ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳ تماس بگیرید تا همکارانمان راهنمایی نمایند.

 2. سلام خسته نباشید من چند روزه در ناحیه مقعدم چندین دونه در امده در طول روز خیلی خارش شد شد دارم میخواستم بپرسم درمانش چیه

 3. سلام ببخشید که این سوال رو میکنم ولی لطفاً جواب بدید من ۵ سال پیش یه پسری از پشت خوابید روم ولی از روی شلوار خوابید روم منم شلوار پام بود دقیق یادم نیست از روی شلوار بود یا نه بخاطر همین اضطراب دارم اگه آلتش رو درون مقعدم کرده باشه حس میکنم یا دردی احساس میکنم

 4. سلام من یه دو سالی است وقتی اینه می گذارم ومقعده نکاه می کنم چیزی نیست ولی پوست مقعده می کشم بیرون انکار انکار یه چیزی است به دکتر دست رسی ندارم . سوزش درد هم ندارم لطفاً راهنمای کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است زیاد با خودتان کلنجار نروید. ممکن است چین و چروک های دور مقعدتان باشد. اگر علائمی ندارید و بیرون زدگی هم مشاهده نمی کنید چیزی نیست.

 5. من اصلا احساس دفع ندارم چکار کنم دکترهای محترم کشیدگی روده بزرگ و به علت فشار پای یک خانم اینطور شدم آمد روی باسن من با پاشنه پا عظله دفع من تند شده و روده بزرگم از کار افتاده خواهشآ چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید تا ویزیت و معاینه شوید و درمان شما انجام شود بدون معاینه نمی توان علت را تشخیص داد.

 6. سلام وقت شمابخیر.من یک ماه احساس میکنم مقعدم خیس با نمناک می‌شود.فقط احساس میکنم.چون دستمال گذاشتم اصلا خیس یا نم نبود.در طول روزشاید ده دفعه یابیشتر احساس کنم.باید دارویی مصرف کنم.یا چه دکتری بروم.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   برای موردی که فقط احساس میکنید و چیزی مشاهده نکرده اید چه دارویی مصرف کنید؟؟ به هر حال اگر ترشحات مقعدی دارید ممکن است نشان دهنده سندروم روده تحریک پذیر یا عفونت های مقاربتی باشد و باید برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا