عمل جراحی فیستول مقعدی با 7 روش+مراقبت های بعد از عمل✔️

جراحی فیستول مقعدی

فیستول مقعدی یک اتصال غیرطبیعی(کانال) بین پوست و مقعد است و زمانی که دهانه ی این کانال به بیرون راه یابد باعث ترشح چرک و عفونت می شود. عمل فیستول و مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی بسیار دشوار است. با توجه به احتمال عود فیستول در روش جراحی ، بهترین درمان لیزر فیستول بوده و اکثر پزشکان این روش را به بیماران خود توصیه می کنند.

اگر فیستول زیر عضلات اسفنکتر باشد یا از قسمت پایینی عضلات اسفنکتر (عضلات اطراف کانال مقعدی که هنگام باز کردن روده کنترل می‌شوند) باشد، جراح فیستول را روی پوست شما بریده و زخم شما را باز می‌گذارد تا بتواند با بافت سالم بهبود یابد.

مقایسه ی لیزر و عمل جراحی:

جراحی فیستول یک روش سنتی است که شامل ایجاد برشی برای برداشتن مجرای فیستول و ترمیم بافت های اطراف است. این روش را می توان با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام داد و بسته به شدت علائم، می تواند به صورت سرپایی یا بستری انجام شود. در فیلم زیر جراحی فیستول با لیزر را مشاهده میکنیم:

از سوی دیگر، لیزر درمانی شامل استفاده از لیزر برای بستن مجرای فیستول است. این روش کم تر تهاجمی است و می توان آن را با بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام داد. لیزر درمانی نسبت به جراحی سنتی این مزیت را دارد که درد کمتری دارد و زمان بهبودی آن سریع تر بوده و عوارض پس از جراحی را ندارد.

درد و خونریزی، مشکل دفع ادرار، یبوست، حالت تهوع، آسیب به عضلات اسفنکتر مقعد و بی اختیاری بعد از عمل فیستول جزو “عوارض بعد از عمل فیستول مقعدی” می باشد. هریک از روش های درمانی عوارض خاص خود را دارند و در این میان لیزر فیستول تنها روش موجود با کمترین عوارض بعد از عمل می باشد.

عکس بعد از عمل فیستول

بیشتر بخوانید: عکس عفونت مقعدی

انتخاب بین جراحی فیستول و لیزر درمانی در نهایت به اندازه، محل، پیچیدگی و نوع فیستول و همچنین به تجربه و ترجیح جراح فیستول بستگی دارد. مهم است که با یک جراح واجد شرایط برای تعیین بهترین گزینه درمانی مشورت کنید.

 • لیزر درمانی کمتر تهاجمی است و نیازی به برش ندارد. لیزر از طریق یک سوراخ کوچک به داخل مجرای فیستول وارد می شود و برای بستن مجرا استفاده می شود. این باعث درد، خونریزی و زخم کمتری نسبت به جراحی سنتی می شود.
 • زمان بهبودی سریع: از آنجایی که لیزر درمانی کم تهاجمی است، بیمار معمولاً زمان بهبودی سریع‌تری را نسبت به جراحی سنتی تجربه می‌کند. معمولاً بیماران می توانند در عرض چند روز تا یک هفته پس از عمل به فعالیت های عادی خود بازگردند.
 • کاهش خطر عوارض: لیزر درمانی با خطر کمتری از عوارض مانند عفونت و خونریزی در مقایسه با جراحی سنتی همراه است.
 • درصد موفقیت بالا: درمان فیستول با لیزر درصد موفقیت بالایی در بستن مجاری فیستول دارد. مطالعات نشان داده است که میزان موفقیت بسته شدن فیستول با لیزر نسبت به جراحی سنتی بیشتر است.
 • روش سرپایی: درمان فیستول با لیزر به صورت سرپایی در کلینیک و در مدت زمان کمی قابل انجام است، به این معنی که بیمار می تواند در همان روزی که عمل انجام می شود به خانه بازگردد. این منجر به کاهش هزینه درمان فیستول و هزینه های دوران نقاهت و اختلال کمتر در زندگی روزمره می شود.

انواع عمل فیستول

روش های مختلفی برای درمان فیستول وجود دارد که در ادامه مهم ترین تکنیک های عمل جراحی فیستول را باهم بررسی میکنیم. توجه داشته باشید که روش های خانگی و یا داروی گیاهی برای درمان فیستول مقعدی موثر نبوده و برای بهبودی کامل باید از روش های تهاجمی مثل جراحی کمک گرفت.

این درمان ها، خطر ابتلا به بیماری های روده را کاهش میدهند و تاثیر کمتری بر روی اسفنکتر مقعد دارد. این درمان ها معمولا بسته به محل  و سختی فیستول منجر به بهبودی می شوند.

فیستولوتومی

فیستولوتومی

در این روش جراح دهانه ی داخلی فیستول را پیدا میکند. سپس آن را باز کرده و میخراشد تا محتویات آن بیرون بریزد. سپس طرفین به یکدیگر بخیه زده میشوند. فیستول های پیشرفته( جایی که در بدن دارای دو دهانه است و دهانه ی خارجی به هر دو سمت کانال مقعد راه می یابد) با روش لایه باز درمان میشوند. فقط زمانی که قسمت ها به یکدیگر بخیه میخورند، قسمت باقی مانده جدا میشود. این روش درمانی برای فیستول هایی که تماما از داخل یا خارج اسفنکتر مقعد عبور میکنند گزینه ی مناسبی نیست. نسبت موقعیت فیستول در رابطه با عضله اسفنکتر ، می تواند باعث بروز بی اختیاری مدفوع شود. 

فیستولوتومی رایج ترین نوع جراحی فیستول مقعدی است. این روش شامل بریدن در تمام طول فیستول برای باز کردن آن است، بنابراین به عنوان یک اسکار صاف بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید : عکس فیستول مقعدی

نخ ستون

نخ ستون در عمل فیستول

اگر فیستول دارای شاخه هایی است که از قسمت فوقانی عضلات اسفنکتر عبور می کنند، جراح ممکن است یک بخیه مخصوص (به نام بخیه ستون) در فیستول قرار دهد تا به راحتی چرک تخلیه شود.

اگر فیستول به بالای عضلات اسفنکتر شما برسد، ممکن است نیاز به کولوستومی موقت (باز شدن روده بزرگ شما روی پوست) داشته باشید. (این کار به ندرت انجام می شود و رایج نیست)

روش گذاشتن نخ ستون در عمل فیستول

گذاشتن نخ فیستول

اگر فیستول خیلی حاد باشد و از داخل عضله ی اسفنکتر عبور کرده باشد از تکنیک استن استفاده میشود. در این روش یک لوله ی نازک وارد فیستول شده تا آن را به بیرون از بدن متصل کند. ستون با گذشت زمان سفت شده و باعث بهبود آن میشود. این روش زخم زیادی ایجاد نمیکند اما بی اختیاری مدفوع در این روش بالا است.

نحوه برداشتن نخ فیستول

اگر جراح شما نخ ستون در عمل فیستول بگذارد، بخیه باید چندین هفته در جای خود بماند تا زمانی که تمام چرک و عفونت تخلیه شود. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که ستون بیشتر از این مدت نگهداری شود. بخیه نباید دردناک باشد و می توانید طبق معمول استحمام کرده و به توالت بروید.

نخ ستون در عمل فیستول

ستون به تدریج از عضله اسفنکتر خارجی عبور می کند تا جایی که به سمت بالا جابجا می شود یا توسط جراح از طریق یک برش کوچک خارج می شود.

قبلا برای این روش از موی اسب یا نخ کتان استفاده می شد اما در حال حاضر از نخ بخیه برای تخلیه عفونت و بازماندن مجرای فیستول استفاده می شود که این نخ باید ۶ الی ۱۲ هفته باقی بماند.

ممکن است در این روش بخیه استفاده نشود و زخم باز بماند یا ستون باقی بماند تا فیستول درمان شود.  مواد داخل بخیه فیستول را باز نگه میدارد و آن را خشک میکند و ستون نزدیک مقعد است که بهبود را در این روش تسریع میکند.

بیشتر بخوانید : بهترین جراح فیستول کیست؟

تزریق چسب فیبرین

تزریق فیبرین به فیستول

این روش با موفقیت همراه است. در این روش چسب تخریب کننده که از پروتئین پلاسما ساخته شده است به دهانه ی خارجی فیستول تزریق میشود و دهانه ی داخلی یبخیه میخورد. همچنین، ممکن است از پلاگین پروتئین کلاژن برای بستن آن استفاده شود. در این روش بی اختیاری مدفوع وجود نداشته و بیمار استرس کمتری دارد.

پلاستیک فیستول

این روش شامل وصل کردن فیستول به وسیله ای است که ساختار آن از جنس پوست روده است. پلاستیک با بخیه به فیستول متصل میشود. براساس منابع موفقیت این روش ۸۰% می باشد. بستری شدن در این روش به مدت ۲۴ است و بی اختیاری مدفوع ندارد.

فلپ پیشرفت اندورکتال

روشی که در آن باز شدن فیستول داخلی مشخص شده و یک لایه از بافت مخاط در اطراف اوپنین قرار داده میشود و فلپ(قطعه ای از بافت) باعث تخلیه ی فیستول شده و سپس بخیه زده میشود. پس از بریدن قسمت انتهایی فلپ، فلپ در جای خود بخیه میخورد و قسمت خارجی فلپ تمیز میشود. موفقیت در این روش بالا است.

روش LIFT

 در این روش بافت آلوده از طریق روش بینابینی از بین میرود و فیستول برداشته شده و نقطه ی آسیب دیده ی اسفنکتر بخیه میخورد.

بستن گره فیستول

در این روش فیستول توسط فلزی از جنس نیتینول بسته میشود این تکنیک به فشرده سازی  و بسته شدن دائمی فیستول داخلی توسط کلیپ فوق پلاستیکی متکی است. در نتیجه، دستگاه به جای اینکه با تغذیه مداوم با مدفوع و ارگانیسم های مدفوع باز شود، خشک می شود و بهبود می یابد.

در دوران نقاهت بعد از عمل فیستول چه باید کرد

دوران نقاهت بعد از عمل فیستول

به طور معمول، می توانید همان روزی که جراحی فیستول انجام می شود، به خانه بروید. اکثر افراد ۱-۲ هفته پس از جراحی به سر کار باز می گردند. زخم فیستول بعد از عمل یا محل برش معمولاً در عرض ۴-۶ هفته بهبود می یابد اما ممکن است تا ۹ هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

ممکن است متوجه شوید مقدار کمی چرک یا خون یا ترشحات چرکی بعد از عمل فیستول از دهانه فیستول خارج می شود. این مورد در روزهای اول پس از جراحی طبیعی است. در صورت نیاز می توانید یک گاز را روی دهانه فیستول قرار دهید تا ترشحات را جذب کند.

دوران نقاهت بعد از عمل فیستول بسته به مورد فردی می تواند از چند روز تا چند هفته متغیر باشد. برای بیماران مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنند و هر گونه علائم یا عوارض غیرمعمول را گزارش کنند.

بعد از عمل فیستول چه باید کرد؟

 • مهم ترین کاری که بعد از عمل جراحی باید انجام داد , تمیز نگه داشتن محل زخم و شستشوی زخم فیستول است. برای شستن زخم فیستول می توانید از شامپو بچه و آب گرم استفاده کنید.
 • برای درمان زخم فیستول بعد از عمل یک پد یا گاز را در لباس زیر خود قرار دهید تا در حین بهبود فیستول، ترشحات از فیستول شما جذب شود. اگر در ناحیه مقعد خود درد دارید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در ۸ تا ۱۰ سانتی متر آب گرم (حمام سیتز) بنشینید. سپس ناحیه را خشک کنید.
 • راه رفتن بعد از عمل فیستول باید به گونه ای باشد که به زخم فیستول فشار وارد نشود.
 • بعد از جراحی روزی سه بار در وان آب داغ بنشینید.
 • دوش گرفتن نیز موثر است.
 • بیش از اندازه خود را تمیز نکنید. دستمال کاغذی ممکن است پوست را حساس کند.
 • از دستمال های نرم و مرطوب یا دستمال بچه استفاده کنید.
 • از پانسمان استفاده کنید تا محل زخم با لباس تماس نداشته باشد.
 • اگر شما در ناحیه قرمزی یا خونریزی که بیش از یک هفته طول کشیده و تب دارید با پزشک خود تماس بگیرید.
 

38 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی فیستول مقعدی با 7 روش+مراقبت های بعد از عمل✔️»

 1. سلام من دو هفته پیش عمل فیستول انجام دادم الان خیلی ترشح و خونابه میاد از جای عملم . شستشوی زخم فیستول و انجام بدم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   مهم ترین بخش بعد از عمل فیستول مراقبت از زخم فیستول و شستشوی آن با شامپو بچه و آب گرم می باشد. در صورتی که ترشحات خیلی زاید و غیر طبیعی است با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

 2. سلام بعد عمل فیستول میتونیم ورزش کنیم یا پیاده روی داشته باشیم؟ کلا راه رفتن بعد از عمل فیستول تا چه حدی مشکل نداره؟

  1. سلام دوست عزیز
   مراقبت های بعد از عمل فیستول بستگی به روش درمان دارد. اما به طور کلی باید طوری راه بروید که به زخم فیستول فشاری وارد نشود.

 3. من بعد عمل فیستول دچار بی اختیاری شدم ایا بی اختیاری بعد از عمل فیستول ادامه دار میمونه و یا اینکه بعدش از بین میره؟

  1. سلام دوست عزیز
   بی اختیاری بعد از عمل فیستول معمولاً در روش جراحی اتفاق می افتد و از عوارض جراحی فیستول می باشد. برای جلوگیری از بی اختیاری باید نخ ستون می گذاشتند

 4. سلام من برای هفته دیگه از کلینیک شما وقت عمل فیستول گرفتم ایا لازمه قبلش کار خاصی انجام بدم یا رژیم غذایی داشته باشم؟ دوستانی که تجربه دارین میشه بگین عمل فیستول سخته؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر لازم نیست کار خاصی انجام دهید. اگر لازم باشد پزشک آزمایشات لازم را برای شما می نویسد.

 5. دوران نقاهت بعد از عمل فیستول چقدره ؟ من دو هفته پیش عمل کردم و هنوز نمیتونم کارامو انجام بدم پس کی خوب میشم کامل؟ کاش لیزر میکردم

  1. سلام دوست عزیز
   نقاهت بعد از عمل فیستول بستگی به روش درمانی دارد که انتخاب کرده اید. در درمان فیستول با لیزر دوران نقاهت و عوارض بعد از درمان از تمامی روش ها کمتر است و در روش های سنتی عمل معمولاً تا یک ماه نقاهت به طول می انجامد.

 6. سلام من مهرماه عمل فیستول کردم ولی با لیزر و به روش اسفنکتروتومی . جای عملم کامل خوب شده الان ولی دیشب یه چرک بزرگ از جای عملم اومد بیرون به نظرتون چی بوده و باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   این مورد را باید با پزشکی عمل انجام دادن براتون در میان بگذارید ممکن است دچار عفونت شوید. اگر ادامه دار باشد حتما پیگیری نمایید.

 7. سلام خسته نباشید من چند ماه پیش عمل باز فیستول انجام دادم ولی برای نخ بخیه دکتر گفتن که خودم باید نخ بخیه رو دربیارم. الان نزدیک ۶ ماهه که هرچی نخ و میکشم نمیتونم دربیارم میشه راهنمایی کنین چجوری خودم باید بخیه رو بکشم بیرون؟

  1. سلام دوست عزیز
   ۶ماه زمان زیادی است و باید هرچه سریع تر نخ بخیه را بکشید. به پزشک مراجعه نمایید برای اینکار

 8. من تازه عمل فلپ فیستول کردم الان نزدیک دو هفته هست که ترشح و خونابه از جای عملم میاد بیرون ایا طبیعیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   تا یک هفته خروج خونابه و ترشح طبیعی است اما اگر ادامه دار باشد باید به پزشک خود مراجعه نمایید تا دوباره عود نکند.

 9. سلام من دوبار تاحالا عمل کردم با لیزر ولی بازم احساس میکنم درد دارم تواون ناحیه و گاها متورم میشه باید چیکار کنم‌

  1. سلام دوست عزیز
   عمل فیستول با لیزر اگر توسط متخصص و با دستگاه پیشرفته انجام شود عوارض طولانی مدت نخواهد داشت و ما نمی داینم که شما چه مدت است که عمل کرده اید؟ پزشک و کلینیک و دستگاه لیزر چطور بوده اند؟ باید مراقبت های لازم بعد از لیزر فیستول را انجام بدهید تا دوره ریکاوری به خوبی طی شود. آب و مایعات و فیبر و سبزیجات مصرف کنید. برای کاهش درد می توانید ۳ بار در روز به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه داخل آب گرم بنشینید.

 10. سلام. سه سال قبل برای پسر یازده ساله ام جایی کنار مقعد رو به دلیل عفونتی که گفتن آپسه هست عمل کرده بودن و دوباره همونجا بعد از سه سال درد و تورم ایجاد شده بود. که گفتن ممکنه فیستول باشه و باید عمل شه. دوباره عمل رو انجام دادن ولی بعد از عمل گفتن فیستول نبوده و آپسه بوده. یک نوار سیلیکونی گذاشته اند که میگن باکتری ها کم کم از اونجا خارج می شن و قراره ده روز بعد از عمل اون نوار رو در بیارن. برای مراقبت بعد از عمل فیستول گفتند روزی سه تا پنج بار با آب خالی (دوش که کمی فشار داره) زخم رو شست و شو بدم (شامپو بچه و بتادین یا هیچ چیز دیگه نزنم) و گفتن که محلول کامیلوسان (ترکیبی از عصاره بابونه هست) بریزم توی آب گرم و ده دقیقه داخلش بشینه. آیا این ها توصیه های مناسبی بوده؟ خواهش می کنم جواب بدین. من آلمان هستم و پزشکان اینجا واقعا تخصص ایران رو ندارن)فقط دستگاه هاشون پیشرفته است!). و خیلی نگرانم که دوباره این وضعیت برگرده برای پسرم. شما توصیه تون چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه ها مناسب هست ولی مهمترین مورد در مراقبت های بعد از عمل فیستول شستشوی زخم فیستول است که با آب گرم و شامپو بچه انجام می شود.

 11. سلام عزیز من کرمان جراحی فیستول کردم و الان نزدید به ۵. روزه هنوز آب خون از قسمت عملم میاد و هنوز پانسمانی ک دکتر گفته ندیدم دقیقا چطوریه خیلی زمان میبره تا دربیاید
  دکتر نیز ۷ روز بهم استراحت درمنزل داده آیا بعد از این مدت میتونم برم سرکار ، کارگری یا استراحت بیشتری لازم هست.

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً توصیه می شود بعد از عمل فیستول به آرامی به روال کارهای عادی و روزمره خود بازگردید و حداقل تا ۶ هفته پس از جراحی فیستول از انجام فعالیت های شدید فیزیکی خودداری نمایید. داشتن ترشحات یا خروج خونابه تا دو هفته بعد از جراحی طبیعی هست و می توانید از کمپرس یخ برای کاهش ترشحات استفاده کنید.

 12. سلام خسته نباشیدیه هفته پیش جراحی فیستول انجام دادم توبیمارستان دکترسه یاچهارتابخیه زده جای برش خواستم بپرسم کی بایدبخیهاروبردارم واینکه الن دردی ندارم فقط بعضی وقتها یکم خونابه میادکی میتونم کارهای روزمرگیمو انجام بدم

  1. سلام دوست عزیز
   باید از دکتر جراح خود زمان برداشتن بخیه ها را می پرسیدید. ترشح کمی خونابه در عمل جراحی فیستول طبیعی است و می توانید به کارهای خود برسید.

 13. سلام من یک سال پیش عمل فیستول انجام دادم و بعده عمل عفونت کرد و اصلا خوب نشد تا اینکه دوباره به دکترم مراجعه کردم و فیستولوگرافی انجام دادم بعده اینکه دکتر عکس و دید گفت فیستول دیگه نیازی به عمل نداره و به روده وصل نیست و برای درمان عفونت بعد از عمل فیستول هم واسم قرص سیپروفلاکسازین۵۰۰و مترونیدازول نوشت و گفت بعد از یک ماه خوب میشه الان دو ماه شده و فقط یکمی بهتر شده میخاستم بدونم امکان بهبودی کامل فیستول هست و و ایا قابل درمان هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   انتی بیوتیک برای درمان فیستول نتیجه ای ندارد و فقط به صورت موقت باعث کاهش عفونت آن می شود. برای درمان قطعی و اصولی حتما به یک پزشک جراح متخصص مراجعه کنید.

 14. سلام وقتتون بخیر الان دو ماه میشه که عمل ابسه انجام دادم و الان هنوزم از زخمم ترشحات چرکی میاد بیرون و موقع دفع مدفوع خیلی درد دارم و انگار دور مقعدم هم ورم کرده باشه میخاستم بدونم ایا این طبیعی هست یا ممکنه نشانه های هموروئید باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید حضوری مراجعه کنید و معاینه شوید. بدون ویزیت نمی توان تشخیص داد. برای تعیین نوبت با کلینیک تماس بگیرید.

 15. سلام وقت بخیر من ۵ روز پیش عمل فیستول با لیزر انجام دادم ولی الان مقداری سفیدی و ترشحات زرد رنگ همونجایی که عمل کردم میبینیم ایا طبیعیه یا نشونه عفونت هست باید چیکار کنم؟

 16. سلام من عمل جراحی فیستول و انجام دادم ولی بعد از عمل بخیه هام پاره شده و دکتر بهم گفت دیگه نمیخاد دوباره بخیه زده بشه ولی الان از یک ماه بیشتره که جای زخمم مقداری بسته شده ولی الان که جوش خورده هم باز عفونت و ترشحات چرکی زرد رنگ میاد به نظرتون چیکار کنم میشه یه پماد بعد از عمل فیستول بهم معرفی کنید که دیگه نخام جراحی بشم

  1. سلام دوست عزیز
   بدون تجویز پزشک هیچ گاه پماد یا دارو استفاده نکنید. باید حضوری به کلینیک مراجعه کنید تا معاینه شوید ممکن است عفونت پیشرفت کرده باشد.

 17. سلام خسته نباشید تقریبا ۳ ماه پیش برای من جراحی فیستول انجام شد اما الان خیلی خارش داره و موقع عادت ماهانه و پریود هم بیشتر هست میشه بگین علت خارش بعد از عمل فیستول چی هست و چیکار کنم تا بهتر بشه ؟

 18. سلام من ۷۰ روزه که عمل فیستول به روش ستن انجام دادم،دکترم بعداز یک ماه به من گفته که هرروز نخ رو بپیچانم و به سمت بیرون بکشم،زخم فیستولم کامل پرشده وات بسته شدن کامل چیزی نمانده،اما این نخ رو هرچی میکشم جدا نمیشه و بعضی وقت‌ها مقدار خیلی کم چرک سبز رنگ از محل نخ خارج میشه،میخواستم بپرسم این خروج چرک طبیعی هست بعد از ۷۰ روز و اینکه این نخ خودش میتونه خارج شه چون خیلی محکم وقت هست؟ ممنون.

  1. سلام دوست عزیز
   روش جراحی با نخ ستون حداقل ۶ الی ۱۲ هفته زمان نیاز دارد تا ترمیم کامل.ستون نخی است که از سوراخ خارجی فیستول وارد می کنند و از کانال فیستول عبور کرده و از سوراخ داخلی فیستول بیرون می آورند. در بیرون مقعد دو سر نخ دیده می شود که این ها بهم گره زده می شوند و باقی می ماند. مانند گوشواره انداختن که نخ را از سوراخ گوش رد کرده و گره میزنند. این روش جراحی قدیمی بوده و معنی لغوی ستن به معنای موی ضخیم بلند و طویل است و در گذشته برای اینکار از موی اسب استفاده می شده الان از نخ های جراحی مخصوص استفاده می شود. برخی جراحان ستن را قرار می دهند تا ترشحات و چرک های داخل فیستول تخلیه شود و این روش ۶ هفته ستن می ماند بعد از آن ستن را خارج کرده و عمل جراحی اصلی را انجام می دهند. اما برخی دیگر از ستن به عنوان درمان قطعی فیستول استفاده می کنند و هر دفعه نخ ستن را تعویض می کنند مانند عبور دادن یک سیم با فشار از یک قالب یخ که یخ دوباره جوش می خورد در این روش هر دو سه ماه یک بار نخ ستن را عوض می کنند و هربار در این تعویض های مکرر ستن جلو امده و از عضله عبور میکند و نزدیک پوست می شود و عضله هم دوباره جوش میخورد و عوارض اسیب به اسفنکتر و بی اختیاری کمتر است اما به هر حال گذاشتن ستن به عنوان عمل اولیه قابل قبول تر است عمل های جراحی بعدی مثل فلپ و … برای خارج کردن ستن انجام می شود. اما نمی توان تضمین قطعی داد که با جراحی دوم فیستول کامل درمان می شود. در مورد شما که ستن به عنوان درمان اصلی انجام شده ستن باید به مدت طولانی انجا بماند . بهتر بود که از ابتدا جراح این روش را کامل به شما توضیح می داد و از ابتدا عمل لیزر را انجام می دادید. باید روزانه نخ را اره ای شکل بکشید و این کار را ارام انجام دهید تا تمامی چرک و ترشحات تخلیه شود.

 19. سلام من ۱۲ روز پیش عمل فیستول بالیزر راانجام دادم وهنوز جای فیستول انگارتازه عمل شده ودرد بسیار هنگام خارج شدن مدفوع دارم به طوری که ازدرد زیاد بی تاب میشوم این درد طبیعی است؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر طبیعی نیست با پزشک جراح خود مشورت نمایید. یبوست خود را کنترل کنید و سعی کنید مدفوع سفت و سخت نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا