انواع عمل فیستول مقعدی و مراقبت های بعد از جراحی

انواع عمل فیستول مقعدی و مراقبت های بعد از جراحی

فیستول مقعدی یک اتصال غیرطبیعی(کانال) بین پوست و مقعد است و زمانی که دهانه ی این کانال به بیرون راه یابد باعث ترشح چرک و عفونت می شود. عمل فیستول و مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی بسیار دشوار است. بهترین راه درمان فیستول ، درمان با لیزر است. درمان با لیزر روش پیشنهادی اکثر پزشکان است چون برگشت ناپذیر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد.

بیشتر بخوانید : فیستول مقعدی چیست

مقایسه ی لیزر و عمل جراحی:

 • درمان لیزر موثرتر است.
 • با آسیب کمتر همراه است.
 • قابلیت این را دارد که بیشتر فیستول را از بین ببرد.
 • و به دلیل آسیب کمتر درد کمتری نیز دارد.
 • بهبود آن سریع تر است.
 • و مهمتر از همه عوارض آن کمتر است.

بیشتر بخوانید :  درمان فیستول مقعدی با لیزر

انواع عمل فیستول

این درمان ها، خطر ابتلا به بیماری های روده را کاهش میدهند و تاثیر کمتری بر روی اسفنکتر مقعد دارد. این درمان ها معمولا بسته به محل  و سختی فیستول منجربه بهبود میشوند.

فیستولوتومی

فیستولومی

در این روش جراح دهانه ی داخلی فیستول را پیدا میکند. سپس آن را باز کرده و میخراشد تا محتویات آن بیرون بریزد. سپس طرفین به یکدیگر بخیه زده میشوند. فیستول های پیشرفته( جایی که در بدن دارای دو دهانه است و دهانه ی خارجی به هر دو سمت کانال مقعد راه می یابد) با روش لایه باز درمان میشوند. فقط زمانی که قسمت ها به یکدیگر بخیه میخورند، قسمت باقی مانده جدا میشود. این روش درمانی برای فیستول هایی که تماما از داخل یا خارج اسفنکتر مقعد عبور میکنند گزینه ی مناسبی نیست. نسبت موقعیت فیستول در رابطه با عضله اسفنکتر ، می تواند باعث بروز بی اختیاری مدفوع شود. 

بیشتر بخوانید : عکس فیستول مقعدی

بریدن ستون

بریدن-ستون-در-فیستول

 اگر فیستول خیلی حاد باشد و از داخل عضله ی اسفنکتر عبور کرده باشد از این روش استفاده میشود. در این روش یک لوله ی نازک وارد فیستول شده تا آن را به بیرون از بدن متصل کند. ستون با گذشت زمان سفت شده و باعث بهبود آن میشود. این روش زخم زیادی ایجاد نمیکند اما بی اختیاری مدفوع در این روش بالا است. ممکن است ممکن است در این روش بخیه استفاده نشود و زخم باز بماند یا ستون باقی بماند تا فیستول درمان شود.  مواد داخل بخیه فیستول را باز نگه میدارد و آن را خشک میکند و ستون نزدیک مقعد است که بهبود را در این روش تسریع میکند.

بیشتر بخوانید : بهترین جراح فیستول

تزریق چسب فیبرین

تزریق-فیبرین-به-فیستول

این روش با موفقیت همراه است. در این روش چسب تخریب کننده که از پروتئین پلاسما ساخته شده است به دهانه ی خارجی فیستول تزریق میشود و دهانه ی داخلی یبخیه میخورد. همچنین، ممکن است از پلاگین پروتئین کلاژن برای بستن آن استفاده شود. در این روش بی اختیاری مدفوع وجود نداشته و بیمار استرس کمتری دارد.

پلاستیک فیستول

این روش شامل وصل کردن فیستول به وسیله ای است که ساختار آن از جنس پوست روده است. پلاستیک با بخیه به فیستول متصل میشود. براساس منابع موفقیت این روش ۸۰% می باشد. بستری شدن در این روش به مدت ۲۴ است و بی اختیاری مدفوع ندارد.

فلپ پیشرفت اندورکتال

روشی که در آن باز شدن فیستول داخلی مشخص شده و یک لایه از بافت مخاط در اطراف اوپنین قرار داده میشود و فلپ(قطعه ای از بافت) باعث تخلیه ی فیستول شده و سپس بخیه زده میشود. پس از بریدن قسمت انتهایی فلپ، فلپ در جای خود بخیه میخورد و قسمت خارجی فلپ تمیز میشود. موفقیت در این روش بالا است.

روش LIFT

 در این روش بافت آلوده از طریق روش بینابینی از بین میرود و فیستول برداشته شده و نقطه ی آسیب دیده ی اسفنکتر بخیه میخورد.

بستن گره فیستول

در این روش فیستول توسط فلزی از جنس نیتینول بسته میشود این تکنیک به فشرده سازی  و بسته شدن دائمی فیستول داخلی توسط کلیپ فوق پلاستیکی متکی است. در نتیجه، دستگاه به جای اینکه با تغذیه مداوم با مدفوع و ارگانیسم های مدفوع باز شود، خشک می شود و بهبود می یابد.

مراقبتهای بعد از عمل فیستول مقعدی – بعد از عمل فیستول چه باید کرد ؟

مراقبت-های-بعد-از-عمل-فیستول
 • مهم ترین کاری که بعد از عمل جراحی باید انجام داد , تمیز نگه داشتن محل زخم و شستشوی زخم فیستول است. برای شستن زخم فیستول می توانید از شامپو بچه و آب گرم استفاده کنید.
 • راه رفتن بعد از عمل فیستول باید به گونه ای باشد که به زخم فیستول فشار وارد نشود.
 • بعد از جراحی روزی سه بار در وان آب داغ بنشینید.
 • دوش گرفتن نیز موثر است.
 • بیش از اندازه خود را تمیز نکنید. دستمال کاغذی ممکن است پوست را حساس کند.
 • از دستمال های نرم و مرطوب یا دستمال بچه استفاده کنید.
 • از پانسمان استفاده کنید تا محل زخم با لباس تماس نداشته باشد.
 • اگر شما در ناحیه قرمزی یا خونریزی که بیش از یک هفته طول کشیده و تب دارید با پزشک خود تماس بگیرید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 دیدگاه

 1. حمید گفت:

  سلام من دو هفته پیش عمل فیستول انجام دادم الان خیلی ترشح و خونابه میاد از جای عملم . شستشوی زخم فیستول و انجام بدم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مهم ترین بخش بعد از عمل فیستول مراقبت از زخم فیستول و شستشوی آن با شامپو بچه و آب گرم می باشد. در صورتی که ترشحات خیلی زاید و غیر طبیعی است با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

 2. شهرام گفت:

  سلام بعد عمل فیستول میتونیم ورزش کنیم یا پیاده روی داشته باشیم؟ کلا راه رفتن بعد از عمل فیستول تا چه حدی مشکل نداره؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مراقبت های بعد از عمل فیستول بستگی به روش درمان دارد. اما به طور کلی باید طوری راه بروید که به زخم فیستول فشاری وارد نشود.

 3. محمد گفت:

  من بعد عمل فیستول دچار بی اختیاری شدم ایا بی اختیاری بعد از عمل فیستول ادامه دار میمونه و یا اینکه بعدش از بین میره؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بی اختیاری بعد از عمل فیستول معمولاً در روش جراحی اتفاق می افتد و از عوارض جراحی فیستول می باشد. برای جلوگیری از بی اختیاری باید نخ ستون می گذاشتند

 4. رویا گفت:

  سلام من برای هفته دیگه از کلینیک شما وقت عمل فیستول گرفتم ایا لازمه قبلش کار خاصی انجام بدم یا رژیم غذایی داشته باشم؟ دوستانی که تجربه دارین میشه بگین عمل فیستول سخته؟؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر لازم نیست کار خاصی انجام دهید. اگر لازم باشد پزشک آزمایشات لازم را برای شما می نویسد.

 5. فرشته گفت:

  دوران نقاهت بعد از عمل فیستول چقدره ؟ من دو هفته پیش عمل کردم و هنوز نمیتونم کارامو انجام بدم پس کی خوب میشم کامل؟ کاش لیزر میکردم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   نقاهت بعد از عمل فیستول بستگی به روش درمانی دارد که انتخاب کرده اید. در درمان فیستول با لیزر دوران نقاهت و عوارض بعد از درمان از تمامی روش ها کمتر است و در روش های سنتی عمل معمولاً تا یک ماه نقاهت به طول می انجامد.

 6. مهیار گفت:

  سلام من مهرماه عمل فیستول کردم ولی با لیزر و به روش اسفنکتروتومی . جای عملم کامل خوب شده الان ولی دیشب یه چرک بزرگ از جای عملم اومد بیرون به نظرتون چی بوده و باید چیکار کنم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   این مورد را باید با پزشکی عمل انجام دادن براتون در میان بگذارید ممکن است دچار عفونت شوید. اگر ادامه دار باشد حتما پیگیری نمایید.

 7. امید گفت:

  سلام خسته نباشید من چند ماه پیش عمل باز فیستول انجام دادم ولی برای نخ بخیه دکتر گفتن که خودم باید نخ بخیه رو دربیارم. الان نزدیک ۶ ماهه که هرچی نخ و میکشم نمیتونم دربیارم میشه راهنمایی کنین چجوری خودم باید بخیه رو بکشم بیرون؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   ۶ماه زمان زیادی است و باید هرچه سریع تر نخ بخیه را بکشید. به پزشک مراجعه نمایید برای اینکار

 8. ایدین گفت:

  من تازه عمل فلپ فیستول کردم الان نزدیک دو هفته هست که ترشح و خونابه از جای عملم میاد بیرون ایا طبیعیه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   تا یک هفته خروج خونابه و ترشح طبیعی است اما اگر ادامه دار باشد باید به پزشک خود مراجعه نمایید تا دوباره عود نکند.

 9. وحید گفت:

  سلام من دوبار تاحالا عمل کردم با لیزر ولی بازم احساس میکنم درد دارم تواون ناحیه و گاها متورم میشه باید چیکار کنم‌

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   عمل فیستول با لیزر اگر توسط متخصص و با دستگاه پیشرفته انجام شود عوارض طولانی مدت نخواهد داشت و ما نمی داینم که شما چه مدت است که عمل کرده اید؟ پزشک و کلینیک و دستگاه لیزر چطور بوده اند؟ باید مراقبت های لازم بعد از لیزر فیستول را انجام بدهید تا دوره ریکاوری به خوبی طی شود. آب و مایعات و فیبر و سبزیجات مصرف کنید. برای کاهش درد می توانید ۳ بار در روز به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه داخل آب گرم بنشینید.

 10. ZHR گفت:

  سلام. سه سال قبل برای پسر یازده ساله ام جایی کنار مقعد رو به دلیل عفونتی که گفتن آپسه هست عمل کرده بودن و دوباره همونجا بعد از سه سال درد و تورم ایجاد شده بود. که گفتن ممکنه فیستول باشه و باید عمل شه. دوباره عمل رو انجام دادن ولی بعد از عمل گفتن فیستول نبوده و آپسه بوده. یک نوار سیلیکونی گذاشته اند که میگن باکتری ها کم کم از اونجا خارج می شن و قراره ده روز بعد از عمل اون نوار رو در بیارن. برای مراقبت بعد از عمل فیستول گفتند روزی سه تا پنج بار با آب خالی (دوش که کمی فشار داره) زخم رو شست و شو بدم (شامپو بچه و بتادین یا هیچ چیز دیگه نزنم) و گفتن که محلول کامیلوسان (ترکیبی از عصاره بابونه هست) بریزم توی آب گرم و ده دقیقه داخلش بشینه. آیا این ها توصیه های مناسبی بوده؟ خواهش می کنم جواب بدین. من آلمان هستم و پزشکان اینجا واقعا تخصص ایران رو ندارن)فقط دستگاه هاشون پیشرفته است!). و خیلی نگرانم که دوباره این وضعیت برگرده برای پسرم. شما توصیه تون چیه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   توصیه ها مناسب هست ولی مهمترین مورد در مراقبت های بعد از عمل فیستول شستشوی زخم فیستول است که با آب گرم و شامپو بچه انجام می شود.

 11. ناشناس گفت:

  سلام عزیز من کرمان جراحی فیستول کردم و الان نزدید به ۵. روزه هنوز آب خون از قسمت عملم میاد و هنوز پانسمانی ک دکتر گفته ندیدم دقیقا چطوریه خیلی زمان میبره تا دربیاید
  دکتر نیز ۷ روز بهم استراحت درمنزل داده آیا بعد از این مدت میتونم برم سرکار ، کارگری یا استراحت بیشتری لازم هست.

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   معمولاً توصیه می شود بعد از عمل فیستول به آرامی به روال کارهای عادی و روزمره خود بازگردید و حداقل تا ۶ هفته پس از جراحی فیستول از انجام فعالیت های شدید فیزیکی خودداری نمایید. داشتن ترشحات یا خروج خونابه تا دو هفته بعد از جراحی طبیعی هست و می توانید از کمپرس یخ برای کاهش ترشحات استفاده کنید.

 12. امین گفت:

  سلام خسته نباشیدیه هفته پیش جراحی فیستول انجام دادم توبیمارستان دکترسه یاچهارتابخیه زده جای برش خواستم بپرسم کی بایدبخیهاروبردارم واینکه الن دردی ندارم فقط بعضی وقتها یکم خونابه میادکی میتونم کارهای روزمرگیمو انجام بدم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید از دکتر جراح خود زمان برداشتن بخیه ها را می پرسیدید. ترشح کمی خونابه در عمل جراحی فیستول طبیعی است و می توانید به کارهای خود برسید.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد