انواع عمل فیستول مقعدی و مراقبت های بعد از جراحی

انواع عمل فیستول مقعدی و مراقبت های بعد از جراحی

فیستول مقعدی یک اتصال غیرطبیعی(کانال) بین پوست و مقعد است و زمانی که دهانه ی این کانال به بیرون راه یابد باعث ترشح چرک و عفونت می شود. عمل فیستول و مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی بسیار دشوار است. بهترین راه درمان فیستول، درمان با لیزر است. درمان با لیزر روش پیشنهادی اکثر پزشکان است چون برگشت ناپذیر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد.

بیشتر بخوانید : فیستول مقعدی چیست

مقایسه ی لیزر و عمل جراحی:

 • درمان لیزر موثرتر است.
 • با آسیب کمتر همراه است.
 • قابلیت این را دارد که بیشتر فیستول را از بین ببرد.
 • و به دلیل آسیب کمتر درد کمتری نیز دارد.
 • بهبود آن سریع تر است.
 • و مهمتر از همه عوارض آن کمتر است.

بیشتر بخوانید :  درمان فیستول مقعدی با لیزر

انواع عمل فیستول

این درمان ها، خطر ابتلا به بیماری های روده را کاهش میدهند و تاثیر کمتری بر روی اسفنکتر مقعد دارد. این درمان ها معمولا بسته به محل  و سختی فیستول منجربه بهبود میشوند.

فیستولوتومی

فیستولومی

در این روش جراح دهانه ی داخلی فیستول را پیدا میکند. سپس آن را باز کرده و میخراشد تا محتویات آن بیرون بریزد. سپس طرفین به یکدیگر بخیه زده میشوند. فیستول های پیشرفته( جایی که در بدن دارای دو دهانه است و دهانه ی خارجی به هر دو سمت کانال مقعد راه می یابد) با روش لایه باز درمان میشوند. فقط زمانی که قسمت ها به یکدیگر بخیه میخورند، قسمت باقی مانده جدا میشود. این روش درمانی برای فیستول هایی که تماما از داخل یا خارج اسفنکتر مقعد عبور میکنند گزینه ی مناسبی نیست. نسبت موقعیت فیستول در رابطه با عضله اسفنکتر ، می تواند باعث بروز بی اختیاری مدفوع شود. 

بیشتر بخوانید : عکس فیستول مقعدی

بریدن ستون

بریدن-ستون-در-فیستول

 اگر فیستول خیلی حاد باشد و از داخل عضله ی اسفنکتر عبور کرده باشد از این روش استفاده میشود. در این روش یک لوله ی نازک وارد فیستول شده تا آن را به بیرون از بدن متصل کند. ستون با گذشت زمان سفت شده و باعث بهبود آن میشود. این روش زخم زیادی ایجاد نمیکند اما بی اختیاری مدفوع در این روش بالا است. ممکن است ممکن است در این روش بخیه استفاده نشود و زخم باز بماند یا ستون باقی بماند تا فیستول درمان شود.  مواد داخل بخیه فیستول را باز نگه میدارد و آن را خشک میکند و ستون نزدیک مقعد است که بهبود را در این روش تسریع میکند.

بیشتر بخوانید : بهترین جراح فیستول

تزریق چسب فیبرین

تزریق-فیبرین-به-فیستول

این روش با موفقیت همراه است. در این روش چسب تخریب کننده که از پروتئین پلاسما ساخته شده است به دهانه ی خارجی فیستول تزریق میشود و دهانه ی داخلی یبخیه میخورد. همچنین، ممکن است از پلاگین پروتئین کلاژن برای بستن آن استفاده شود. در این روش بی اختیاری مدفوع وجود نداشته و بیمار استرس کمتری دارد.

پلاستیک فیستول

این روش شامل وصل کردن فیستول به وسیله ای است که ساختار آن از جنس پوست روده است. پلاستیک با بخیه به فیستول متصل میشود. براساس منابع موفقیت این روش ۸۰% می باشد. بستری شدن در این روش به مدت ۲۴ است و بی اختیاری مدفوع ندارد.

فلپ پیشرفت اندورکتال

روشی که در آن باز شدن فیستول داخلی مشخص شده و یک لایه از بافت مخاط در اطراف اوپنین قرار داده میشود و فلپ(قطعه ای از بافت) باعث تخلیه ی فیستول شده و سپس بخیه زده میشود. پس از بریدن قسمت انتهایی فلپ، فلپ در جای خود بخیه میخورد و قسمت خارجی فلپ تمیز میشود. موفقیت در این روش بالا است.

روش LIFT

 در این روش بافت آلوده از طریق روش بینابینی از بین میرود و فیستول برداشته شده و نقطه ی آسیب دیده ی اسفنکتر بخیه میخورد.

بستن گره فیستول

در این روش فیستول توسط فلزی از جنس نیتینول بسته میشود این تکنیک به فشرده سازی  و بسته شدن دائمی فیستول داخلی توسط کلیپ فوق پلاستیکی متکی است. در نتیجه، دستگاه به جای اینکه با تغذیه مداوم با مدفوع و ارگانیسم های مدفوع باز شود، خشک می شود و بهبود می یابد.

مراقبتهای بعد از عمل فیستول مقعدی

مراقبت-های-بعد-از-عمل-فیستول

 • مهم ترین کاری که بعد از عمل جراحی باید انجام داد , تمیز نگه داشتن محل زخم است.
 • بعد از جراحی روزی سه بار در وان آب داغ بنشینید.
 • دوش گرفتن نیز موثر است.
 • بیش از اندازه خود را تمیز نکنید. دستمال کاغذی ممکن است پوست را حساس کند.
 • از دستمال های نرم و مرطوب یا دستمال بچه استفاده کنید.
 • از پانسمان استفاده کنید تا محل زخم با لباس تماس نداشته باشد.
 • اگر شما در ناحیه قرمزی یا خونریزی که بیش از یک هفته طول کشیده و تب دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد