درمان بواسیر خارجی*هموروئید بیرون زده*سریع و بدون جراحی

بواسیر خارجی

بواسیر یا هموروئید خارجی همان بیرون زدگی گوشت اضافی از مقعد به دلیل گشادی یا شل شدن رگ های مقعد می باشد. درمان بواسیر اگر کوچک و در مراحل اولیه باشد نیاز به عمل ندارد و با روش های خانگی بهبود می یابد اما اگر بزرگ شده باشد جراحی بواسیر نیاز است و خود به خود خوب نمیشود.

اگر بواسیر درمان نشود ممکن است به پرولاپس و ترومبوزه تبدیل شود و یا با خونریزی مقعدی همراه باشد.

زمانی که رگ های انتهای کانال مقعد متورم می شوند به بواسیر یا هموروئید شناخته می شوند. بیشترین علت اصلی بواسیر خارجی فشار زیاد در هنگام حرکات روده است. بواسیر زمانی ایجاد می شود که رگ های روده یا مقعد بزرگ شده و ممکن است به شکل بواسیر داخلی یا “خارجی” باشد. عکس انواع بواسیر را مشاهده کنید.

بواسیر خارجی دردناک تر است یا داخلی؟ بواسیر خارجی نسبت به نوع داخلی آن دردناک‌تر بوده و به دلیل ایجاد در ناحیه ای که پر از رگ های اعصاب است علائم آزاردهنده تری دارد.

نوع خارجی معمولاً در انتهای مقعد رخ میدهد. اگر بواسیر مزمن باشد با چشم نیز قابل مشاهده است. برای درمان سریع بواسیر خارجی و خشکاندن بواسیر راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

برای پاسخ به این سوالات که بواسیر خارجی چیست؟ بواسیر خارجی کجاست؟ “علت بواسیر خارجی”؟ آیا بواسیر خارجی خطرناک است ؟ علاج بواسیر خارجی چیست؟ ایا هموروئید خارجی نیاز به عمل جراحی دارد؟ این مطلب از پرتو کلینیک را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: شباهت ها و تفاوت های بواسیر و شقاق چیست؟

بواسیر خارجی چیست و کجاست

بواسیر یا هموروئید خارجی (به انگلیسی: External Hemorrhoids) زمانی اتفاق میفتد که عروق و رگ های بیرونی در اطراف مقعد آسیب دیده و باعث ایجاد توده و بیرون زدگی در زیر پوست مقعد شود.

عکس بواسیر خارجی
تصویر هموروئید خارجی

در پاسخ به این سؤال که علت بواسیر خارجی چیست؟ از دلایل ایجاد هموروئید خارجی می توان به حرکات نامنظم روده، یبوست، زور زدن، تغذیه نادرست و عدم مصرف فیبر، نشستن های طولانی مدت و کم تحرکی اشاره کرد.

با دانستن روش های درمان خانگی بواسیر خارجی و اینکه چه غذاهایی برای بواسیر خوب نیست و بهترین میوه برای درمان بواسیر می توان از ابتلا به آن پیشگیری نمود.

بیشترین علت بواسیر خارجی فشار آمدن به روده و مقعد در هنگام دفع مدفوع است. ممکن است منجر به یبوست یا اسهال شود و خونرسانی به ناحیه ی مقعد را دچار مشکل میکند.

این امر باعث لخته شدن خون و بزرگ شدن عروق (سیاهرگ و سایر رگ ها) در ناحیه ی مقعد می شود. زنان باردار نیز ممکن است به دلیل فشارهایی که رحم روی این رگها قرار می دهد در معرض خطر بواسیر قرار بگیرند. (راه های درمان بواسیر در زنان چیست؟)

ایا هموروئید خارجی نیاز به عمل جراحی دارد

بواسیر خارجی در صورتی که به شکل زائده ای بزرگتر از یک میل باشد با درد زیادی همراه است و خود به خود هم خوب نمی شود. ممکن است درد کمی تسکین یابد اما باز هم زائده ای شبیه به زگیل بر روی مقعد می ماند که در این حالت پزشک معمولاً جراحی بواسیر خارجی را برای خشکاندن بواسیر توصیه می کند (یا با لیزر و یا جراحی سنتی)

علائم بواسیر خارجی

همان طور که گفیتم بواسیر داخلی داخل کانال رکتوم ظاهر می شود و علامت های کمتری در مقایسه با بواسیر خارجی دارد. علائم بواسیر خارجی معمولآً اذیت کننده تر از شکل داخلی آن می باشد.

ممکن است در هنگام دفع مدفوع، خون مشاهده کنید و زائده ی اطراف کانال مقعدی متورم شده باشد در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

همچنین احتمال دارد که این علائم یا نشانه ها دلیل دیگری جز بواسیر داشته باشد به همین دلیل بهتر است برای تشخیص دقیق تر حتماً به یک متخصص هموروئید مراجعه نمایید.

راه های درمان سریع بواسیر خارجی

برای درمان سریع بواسیر خارجی معمولاً پزشک با توجه به شدت علائم و اندازه آن یکی از درمان های زیر را پیشنهاد می دهد. توجه داشته باشید که روش های درمان خانگی بواسیر خارجی یا درمان هموروئید خارجی در خانه فقط به کاهش علائم به طور موقت کمک می کند و درمان قطعی یا علاج بواسیر خارجی همان لیزر و جراحی می باشد. در ادامه می خوانیم که بواسیر خارجی را چگونه درمان کنیم؟

بیشتر بخوانید: برای کاهش درد بعد از عمل جراحی بواسیر چه باید کرد؟

لیزر

لیزر بواسیر مناسب ترین راه و درمان سریع بواسیر خارجی و داخلی میباشد. درمان فقط در یک روز انجام میشود. بیمار پس از عمل درد ندارد و نیازی به مراقبت چندین روزه نیست. بعد از عمل میتوان به فعالیت های روزمره ی خود ادامه داد. برعکس جراحی جای زخم روی مقعد باقی نمیماند و امکان برگشت پذیری بیماری وجود ندارد و نیازی به بیهوشی نیست.


برای تعیین وقت لیزر هموروئید خارجی تماس بگیرید: ☎️ ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳ ☎️


جراحی(هموروئیدکتومی)

عمل جراحی هموروئیدکتومی بواسیر به این صورت است که جراح با چاقوی پزشکی بواسیر را میبرد و جای زخم بزرگی برجای میماند. درد پس از عمل بسیار زیاد است و بیمار نیاز به مراقبت چندین روزه دارد. در این روش بیهوشی انجام میشود و بیمار یک روز را در بیمارستان بستری است.

بیشتر بخوانید: طرز خوابیدن بعد از عمل هموروئیدکتومی چگونه باید باشد؟

بوتاکس

بوتاکس به خودی خود مؤثر نیست و بیشتر درد پس از عمل جراحی را کاهش میدهد. درمان بواسیر با بوتاکس به طور موقت است و بیماری پس از مدتی بازمیگردد.

درمان با اسکلروتراپی

 در این روش یک ماده ی شیمیایی به بافت بواسیر تزریق میشود. این ماده توانایی خشک کردن بافت بواسیر را دارد اما انجام آن فقط برای یکبار مؤثر نیست و چندین بار باید تکرار شود تا علائم هموروئید کاملا از بین برود.

درمان بواسیر خارجی در خانه

درمان خانگی بواسیر خارجی

اگر در مراحل اولیه بیماری باشید و به پزشک مراجعه نمایید روش هایی که برای درمان بواسیر خارجی خفیف به شما پیشنهاد می دهد راه های خانگی دشمن بواسیر، یا درمان سنتی و دارویی می باشد که معمولا در نوع خارجی درمان های خانگی مؤثر نمیباشند و فقط در تسکین درد آنها و کاهش علائم موثرند.

درمان هموروئید خارجی بدون جراحی و بدون مراجعه به پزشک امکان‌پذیر نمیباشد. او بهترین راه درمان را پیشنهاد میدهد که معمولا بهترین راه درمان با لیزر است. 

 • مصرف فیبر از یبوست جلوگیری میکند و مدفوع را نرم میکند.
 • از پمادها و داروهای موجود در داروخانه ها مانند پماد آنتی هموروئید به عنوان پماد برای بواسیر خارجی می توانید استفاده کنید.
 • می توانید از وازلین برای درمان بواسیر استفاده کنید.
 • از نرم‌کننده مدفوع استفاده کنید.
 • ورزش کردن باعث افزایش جریان خون در درگ های مقعد می شود.
 • در هنگام دفع زور نزنید زیرا باعث میشود خونرسانی به ناحیه ی مقعد ضعیف شود.
 • نشستن در وان آب گرم یا حمام سیتز درد را کاهش میدهد.
 • محل مورد نظر را تمیز و خشک نگه دارید زیرا رطوبت باعث افزایش حساسیت میشود. 
 • به جای دستمال کاغذی از دستمال مرطوب بدون الکل استفاده کنید تا اطراف مقعد تحریک نشود. 
 • برای کاهش تورم، از یک بسته یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس را به دور یک حوله یا دستمال بپیچید. از تماس مستقیم آن با ناحیه خودداری کنید زیرا باعث سوختگی با یخ میشود.
 • از خوردن غذاهای تند اجتناب کنید تا از خارش و سوزش جلوگیری شود.

??برای مشاهده مطلب کامل روش های خانگی درمان بواسیر کلیک کنیددرمان خانگی بواسیر(هموروئید)

بواسیر خارجی ترومبوزه

بواسیر خارجی در صورت عدم درمان به موقع، به ترومبوزه تبدیل می شود. یعنی حالتی که خون داخل بالشتک هموروئیدی جمع شود. بواسیر خارجی ترومبوز شده یا تجمع لخته خون بسیار دردناک بوده و در اثر عدم حرکت خون در عروق آسیب دیده ایجاد می شود.

عکس بواسیر خارجی ترومبوزه شده
عکس بواسیر ترومبوزه

نقل قول از سایت osmosis:

A thrombosed hemorrhoid occurs when a blood clot forms inside a hemorrhoidal vein, obstructing blood flow and causing a painful swelling of the anal tissues. Thrombosed hemorrhoids are not dangerous, but they can be very painful and cause rectal bleeding if they become ulcerated.

بواسیر خارجی ترومبوز شده زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در داخل ورید هموروئیدی ایجاد می شود که جریان خون را مسدود کرده و باعث تورم دردناک بافت های مقعدی می شود. هموروئیدهای ترومبوز خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک باشند و در صورت زخم شدن، باعث خونریزی مقعدی شوند.

برای درمان بواسیر خارجی ترومبوز شده از روش ترومبکتومی استفاده می شود و پزشک جراح با استفاده از یک برش روی بواسیر لخته خون را خالی می کند.

برای ترومبکتومی بیهوشی نیاز نیست اما این روش هم در صورتی مؤثر است که نهایتاً چند روز پس از تشکیل لخته خون انجام شود. همچنین درمان های خانگی و دارو هم برای این عارضه تاثیری ندارد و به دلیل درد بسیار زیاد و عوارض خطرناک آن، باید به صورت فوری درمان شود.

سایر روش های درمان بواسیر خارجی ترومبوزه شده عبارت است از هموروئیدکتومی باز و بسته، استاپلر یا هموروئیدوپکسی و لیزر.


برای مشاوره و درمان فوری بواسیر ترومبوزه تماس بگیرید:


تشخیص بواسیر خارجی

علائم هموروئید با سایر بیماری ها مشابه است و یا ممکن است بواسیر خارجی بدون درد و خونریزی هم باشد بنابراین پزشک آزمایش‌های زیر را انجام میدهد:

 • پروکتوسکوپی
 • امتحان دیجیتال رکتوم
 • کولونوسکوپی
 • سیگموئیدوسوپی
 • آنوسکوپی

نوع داخلی بواسیر با کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا پروکتوسکوپی قابل تشخیص است.

سوالات متداول درباره بواسیر خارجی و درمان آن

درمان فوری برای درد بواسیر خارجی چیست؟

استفاده از پمادهای موضعی (آنتی هموروئید)، کمپرس یخ، گنجاندن فیبر در رژیم غذایی

آیا بواسیر خارجی خطرناک است؟

بواسیر خارجی اگر به موقع درمان نشود به ترومبوزه تبدیل شده و زندگی فرد را مختل می سازد اما این بیماری درمان دارد و کشنده نیست.

بهترین راه درمان هموروئید خارجی یا ترومبوزه چیست؟

روش لیزر درمانی بهترین درمان از نظر پزشکان می باشد که در کمتر از یک ساعت بدون درد و خونریزی قابل انجام است. در پرتوکلینیک نیز از این روش نوین استفاده می شود برای تعیین وقت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳

بواسیر خارجی خطرناک است یا داخلی؟

بواسیر داخلی به دلیل خونریزی داخلی خطرناک تر می باشد.

26 دیدگاه دربارهٔ «درمان بواسیر خارجی*هموروئید بیرون زده*سریع و بدون جراحی»

 1. سلام تا به حال ۲بارجراحی کردم حال دوباره عود کرده اگربا لیز انجام بدهم لطفاً بفرمایید هزینه اش چه مقدار است در ضمن بیمه خدمات درمانی وتکمیلی آتیه سازان حافظ هم هستم بازنشسته آموزش و پرورش هستم سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   لیزر بواسیر تنها روشی است که بر خلاف جراحی های سنتی امکان عود و بازگشت ندارد. برای اطلاع از هزینه ها این لینک را مطالعه بفرمایید:
   https://partoclinic.com/?p=2017
   البته بدون ویزیت و معاینه نمی توان هزینه را به طور دقیق بیان کرد.

 2. سلام وقتتون بخیر
  اگر بواسیر خارجی تازه ایجاد شده باشه نظرتون در مورد درمان سریع هموروئید خارجی در خانه با یخ چی هست؟ آیا تاثیری داره در مراحل اولیه بیماری ؟ فعلا شرایط مراجعه به کلینیک و ندارم

  1. سلام دوست عزیز
   می توانید برای کاهش تورم، از یک بسته یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس را به دور یک حوله یا دستمال بپیچید. از تماس مستقیم آن با ناحیه خودداری کنید زیرا باعث سوختگی با یخ میشود.

 3. بواسیر خارجی کجاست؟ یعنی دقیقا کجا ایجاد میشه و چجوری باید مطمئن بشیم که بواسیر داخلی هست یا خارجی؟ من یه سری توده و بیرون زدگی دور مقعدم دارم ولی نه درد دارن نه خونریزی نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   بواسیر خارجی معمولاً بیرون از مقعد به صورت بیرون زدگی های گوشتی دیده می شود. بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص دقیق داد. برای مشاوره و تعیین وقت ویزیت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳

 4. سلام خسته نباشید من مدتی هست تقریبا یک سال که هموروئید خارجی دارم و یکی از پزشکان آشنای بنده به من گفتند با رابربند درمان می شود میخاستم مشورت بگیرم و راهنماییم کنید که ایا برای درمان هموروئید خارجی هم می توان از رابربند استفاده کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   رابربند درمان قدیمی است که بیشتر برای بواسیر داخلی استفاده می شده است. لیزر هم برای بواسیر داخلی هم بواسیر خارجی بهترین روش درمان می باشد.

 5. سلام وقت بخیر
  من فقط بیرون زدگی از مقعد دارم و ۳سال هست که همین طور مونده و نه خونریزی دارم نه درد و سوزش . یعنی بواسیر خارجی هست؟ من توی تغذیم فیبر و سبزیجات هم زیاد مصرف میکنم و یبوست ندارم فقط مشکل کم کاری تیروئید دارم که دارو میخورم.

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است که از علائم بواسیر خارجی باشد. برای تشخیص دقیق تر باید معاینه و ویزیت شوید.

 6. سلام من برامدگی و بیرون زدگی در بیرون و دور سوراخ مقعدم دارم که فقط موقع نشستن درد میگیره ممکنه که بواسیر خارجی باشه و باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید ویزیت و معاینه شوید. یکی از علائم بواسیر خارجی وجود بیرون زدگی های گوشتی اطراف مقعد است.

 7. سلام خسته نباشید من برای ساکت شدن درد بواسیر خارجی پماد ام جی استفاده میکنم به جز این پماد دیگه ای هم میتونم استفاده کنم ؟

 8. سلام بنده حدود ۸ ماه است که بیرون زدگی اندازه یک نخود در اطراف مقعدم ظاهر شده و داروهای زیادی استفاده کردم که تاثیری نداشت پزشک هم گفتن که هموروئید خارجی و بواسیر داخلی رو باهم دارم ولی من علائم هیچ یک رو ندارم ! دکترم گفت که فعلا نمیتونه بواسیر بیرونی را با لیزر درمان کنه به دلیل جمع شدن عروق خونی و فقط می تونه هموروئید داخلی رو با لیزر از بین ببره ایا امکان درمان بواسیر خارجی با لیزر وجود ندارد؟ من فعلا فقط دارم پمادهای تجویزی را استفاده میکنم و هیچ تاثیری نداشته

  1. سلام دوست عزیز
   امکان درمان بواسیر خارجی با لیزر در پرتو کلینیک وجود دارد این که چرا پزشک همچین چیزی گفته اند باید ویزیت و معاینه شوید تا مشخص شود وضعیت بواسیر شما چطور است . داروها و پماد تا یک مرحله ای برای تسکین درد موثر هستند.

 9. سلام اگه توده رو لمس کنیم ولی فقط توده باشه و درد و خارش نداشته باشه اصلا فقط موقع دفع کمی خون میاد و سوزش داره ایا بواسیر هست و علاج بواسیر خارجی چیه ؟ باید حتما درمان بشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بدون معاینه نمی توان تشخیص داد امکان دارد بواسیر خارجی باشد. تنها راه درمان قطعی آن جراحی و لیزر است

 10. سلام من فقط ورم مقعد اون هم در یک سمت و حدود دو میلی متر بیرون زدگی دارم که علائم دیگه ای نداراه و الان حدود دو ساله که این توده هست و من تازگی ها فهمیدم که این بواسیر خارجی است و غیر عادیه میخاستم بدونم ایا هموروئید خارجی نیاز به عمل جراحی دارد و حتما باید عمل کنم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله اگر بیرون زدگی بیش از یک میلی متر باشد خودش خوب نمی شود و داخل نمی رود و حتما باید با جراحی و یا لیزر برداشته شود. در صورت عدم درمان ممکن است توده بزرگ تر شده و برای خارج شدن مدفوع و … مشکل ساز شود.

 11. سلام .من خودم سالی یکبار الی ۲بار تجربه هموروئید دارم .بیشتر مربوط به الگوی غذایی میشود وتحرک کم .غذاهایی مثل ادویه های کاری تند.سوسیس وکالباس نوشابه های گازدار.همبرگر خیارشور. ترشی تند .نون ساندویچی که سفیده واقعا سمه برای بنده چون تجربش دارم فورا اثر میکنه وتا ۱ماه زمان میبره خوب بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا