بواسیر خارجی ( درمان سریع *هموروئید بیرون زده*) بدون جراحی

بواسیر خارجی ( درمان سریع *هموروئید بیرون زده*) بدون جراحی

زمانی که رگ های انتهای کانال مقعد متورم می شوند به بواسیر یا هموروئید شناخته می شوند. بیشترین علت اصلی بواسیر خارجی فشار زیاد در هنگام حرکات روده است. بواسیر زمانی ایجاد می شود که رگ های روده یا مقعد بزرگ شده و ممکن است به شکل بواسیر داخلی یا “خارجی” باشد.

بواسیر خارجی نسبت به نوع داخلی آن دردناک تر بوده و به دلیل ایجاد در ناحیه ای که پر از رگ های اعصاب است علائم آزاردهنده تری دارد.

نوع خارجی معمولاً در انتهای مقعد رخ میدهد. اگر بواسیر مزمن باشد با چشم نیز قابل مشاهده است. برای درمان سریع بواسیر خارجی راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

برای پاسخ به این سوالات که بواسیر خارجی چیست؟ بواسیر خارجی کجاست؟ “علت بواسیر خارجی”؟ آیا بواسیر خارجی خطرناک است ؟ این مطلب از پرتو کلینیک را مطالعه نمایید.

بواسیر خارجی چیست و کجاست

بواسیر یا هموروئید خارجی (به انگلیسی: External Hemorrhoids) زمانی اتفاق میفتد که عروق و رگ های بیرونی در اطراف مقعد آسیب دیده و باعث ایجاد توده و بیرون زدگی در زیر پوست مقعد شود.

عکس بواسیر خارجی
تصویر هموروئید خارجی

در پاسخ به این سوال که علت بواسیر خارجی چیست؟ از دلایل ایجاد هموروئید خارجی می توان به حرکات نامنظم روده، یبوست، زور زدن، تغذیه نادرست و عدم مصرف فیبر، نشستن های طولانی مدت و کم تحرکی اشاره کرد.

بیشترین علت بواسیر خارجی فشار آمدن به روده و مقعد در هنگام دفع مدفوع است. ممکن است منجر به یبوست یا اسهال شود و خونرسانی به ناحیه ی مقعد را دچار مشکل میکند. این امر باعث لخته شدن خون و بزرگ شدن عروق(سیاهرگ و سایر رگ ها) در ناحیه ی مقعد می شود. زنان باردار نیز ممکن است به دلیل فشارهایی که رحم روی این رگها قرار می دهد در معرض خطر بواسیر قرار بگیرند.

علائم بواسیر خارجی

همان طور که گفیتم بواسیر داخلی داخل کانال رکتوم ظاهر می شود و علامت های کمتری در مقایسه با بواسیر خارجی دارد. علائم بواسیر خارجی معمولآً اذیت کننده تر از شکل داخلی آن می باشد.

 • خارش و سوزش اطراف مقعد
 • درد اطراف مقعد
 • لمس توده و زائده در اطراف مقعد
 • خون در مدفوع

ممکن ست در هنگام دفع مدفوع، خون مشاهده کنید و زائده ی اطراف کانال مقعدی متورم شده باشد در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

همچنین احتمال دارد که این علائم یا نشانه ها دلیل دیگری جز بواسیر داشته باشد به همین دلیل بهتر است برای تشخیص دقیق تر حتماً به یک متخصص هموروئید مراجعه نمایید.

راه های درمان سریع بواسیر خارجی

برای درمان سریع بواسیر خارجی معمولاً پزشک با توجه به شدت علائم و اندازه آن یکی از درمان های زیر را پیشنهاد می دهد. توجه داشته باشید که روش های درمان خانگی بواسیر خارجی یا درمان هموروئید خارجی در خانه فقط به کاهش علائم به طور موقت کمک می کند و درمان قطعی شامل لیزر یا جراحی می باشد.

لیزر

لیزر بواسیر مناسب ترین راه و درمان سریع بواسیر خارجی و داخلی میباشد. درمان فقط در یک روز انجام میشود. بیمار پس از عمل درد ندارد و نیازی به مراقبت چندین روزه نیست. بعد از عمل میتوان به فعالیت های روزمره ی خود ادامه داد. برعکس جراحی جای زخم باقی نمیماند و امکان برگشت پذیری بیماری وجود ندارد و نیازی به بیهوشی نیست.


برای تعیین وقت لیزر هموروئید خارجی تماس بگیرید: ☎️ ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ ☎️


جراحی(هموروئیدکتومی)

جراح با چاقوی پزشکی بواسیر را میبرد و جای زخم بزرگی برجای میماند. درد پس از عمل بسیار زیاد است و بیمار نیاز به مراقبت چندین روزه دارد. در این روش بیهوشی انجام میشود و بیمار یک روز را در بیمارستان بستری است.

بوتاکس

درمان با بوتاکس به خودی خود موثر نیست و بیشتر درد پس از عمل جراحی را کاهش میدهد. درمان به طور موقت است و بیماری پس از مدتی بازمیگردد.

درمان با اسکلروتراپی

 در این روش یک ماده ی شیمیایی به بافت بواسیر تزریق میشود. این ماده توانایی خشک کردن بافت بواسیر را دارد اما انجام آن فقط برای یکبار موثر نیست و چندین بار باید تکرار شود تا علائم هموروئید کاملا از بین برود.

درمان بواسیر خارجی در خانه

درمان خانگی بواسیر خارجی

اگر در مراحل اولیه بیماری باشید و به پزشک مراجعه نمایید روش هایی که برای درمان بواسیر خارجی خفیف به شما پیشنهاد می دهد راه های خانگی ، یا درمان سنتی و دارویی می باشد که معمولا در نوع خارجی درمان های خانگی موثر نمیباشند و فقط در تسکین درد آنها و کاهش علائم موثرند.

درمان هموروئید خارجی بدون جراحی و بدون مراجعه به پزشک امکان پذیر نمیباشد. او بهترین راه درمان را پیشنهاد میدهد که معمولا بهترین راه درمان با لیزر است. 

 • مصرف فیبر از یبوست جلوگیری میکند و مدفوع را نرم میکند.
 • از پمادها و داروهای موجود در داروخانه ها مانند پماد آنتی هموروئید به عنوان پماد برای بواسیر خارجی می توانید استفاده کنید.
 • از نرم کننده مدفوع استفاده کنید.
 • ورزش کردن باعث افزایش جریان خون در درگ های مقعد می شود.
 • در هنگام دفع زور نزنید زیرا باعث میشود خونرسانی به ناحیه ی مقعد ضعیف شود.
 • نشستن در وان آب گرم یا حمام سیتز درد را کاهش میدهد.
 • محل مورد نظر را تمیز و خشک نگه دارید زیرا رطوبت باعث افزایش حساسیت میشود. 
 • به جای دستمال کاغذی از دستمال مرطوب بدون الکل استفاده کنید تا اطراف مقعد تحریک نشود. 
 • برای کاهش تورم، از یک بسته یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس را به دور یک حوله یا دستمال بپیچید. از تماس مستقیم آن با ناحیه خودداری کنید زیرا باعث سوختگی با یخ میشود.
 • از خوردن غذاهای تند اجتناب کنید تا از خارش و سوزش جلوگیری شود.

برای مشاهده مطلب کامل روش های خانگی درمان بواسیر کلیک کنیددرمان خانگی بواسیر(هموروئید)

بواسیر خارجی ترومبوزه

بواسیر خارجی در صورت عدم درمان به موقع، به ترومبوزه تبدیل می شود. یعنی حالتی که خون داخل بالشتک هموروئیدی جمع شود. بواسیر خارجی ترومبوز شده یا تجمع لخته خون بسیار دردناک بوده و در اثر عدم حرکت خون در عروق آسیب دیده ایجاد می شود.

عکس بواسیر خارجی ترومبوزه شده
عکس بواسیر ترومبوزه

نقل قول از سایت osmosis:

A thrombosed hemorrhoid occurs when a blood clot forms inside a hemorrhoidal vein, obstructing blood flow and causing a painful swelling of the anal tissues. Thrombosed hemorrhoids are not dangerous, but they can be very painful and cause rectal bleeding if they become ulcerated.

بواسیر خارجی ترومبوز شده زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در داخل ورید هموروئیدی ایجاد می شود که جریان خون را مسدود کرده و باعث تورم دردناک بافت های مقعدی می شود. هموروئیدهای ترومبوز خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک باشند و در صورت زخم شدن، باعث خونریزی مقعدی شوند.

برای درمان بواسیر خارجی ترومبوز شده از روش ترومبکتومی استفاده می شود و پزشک جراح با استفاده از یک برش روی بواسیر لخته خون را خالی می کند. برای ترومبکتومی بیهوشی نیاز نیست اما این روش هم در صورتی موثر است که نهایتاً چند روز پس از تشکیل لخته خون انجام شود. همچنین درمان های خانگی و دارو هم برای این عارضه تاثیری ندارد و به دلیل درد بسیار زیاد و عوارض خطرناک آن، باید به صورت فوری درمان شود.

سایر روش های درمان بواسیر خارجی ترومبوزه شده عبارت است از هموروئیدکتومی باز و بسته، استاپلر یا هموروئیدوپکسی و لیزر.


برای مشاوره و درمان فوری بواسیر ترومبوزه تماس بگیرید:


تشخیص بواسیر خارجی

علائم هموروئید با سایر بیماری ها مشابه است بنابراین پزشک آزمایشات زیر را انجام میدهد:

 • پروکتوسکوپی
 • امتحان دیجیتال رکتوم
 • کولونوسکوپی
 • سیگموئیدوسوپی
 • آنوسکوپی

نوع داخلی بواسیر با کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا پروکتوسکوپی قابل تشخیص است.

سوالات متداول درباره بواسیر خارجی و درمان آن

درمان فوری برای درد بواسیر خارجی چیست؟

استفاده از پمادهای موضعی (آنتی هموروئید)، کمپرس یخ، گنجاندن فیبر در رژیم غذایی

آیا بواسیر خارجی خطرناک است؟

بواسیر خارجی اگر به موقع درمان نشود به ترومبوزه تبدیل شده و زندگی فرد را مختل می سازد اما این بیماری درمان دارد و کشنده نیست.

بهترین راه درمان هموروئید خارجی یا ترومبوزه چیست؟

روش لیزر درمانی بهترین درمان از نظر پزشکان می باشد که در کمتر از یک ساعت بدون درد و خونریزی قابل انجام است. در پرتوکلینیک نیز از این روش نوین استفاده می شود برای تعیین وقت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 دیدگاه

 1. پروین یزدانی گفت:

  سلام تا به حال ۲بارجراحی کردم حال دوباره عود کرده اگربا لیز انجام بدهم لطفاً بفرمایید هزینه اش چه مقدار است در ضمن بیمه خدمات درمانی وتکمیلی آتیه سازان حافظ هم هستم بازنشسته آموزش و پرورش هستم سپاسگزارم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   لیزر بواسیر تنها روشی است که بر خلاف جراحی های سنتی امکان عود و بازگشت ندارد. برای اطلاع از هزینه ها این لینک را مطالعه بفرمایید:
   https://partoclinic.com/?p=2017
   البته بدون ویزیت و معاینه نمی توان هزینه را به طور دقیق بیان کرد.

 2. مهنا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  اگر بواسیر خارجی تازه ایجاد شده باشه نظرتون در مورد درمان سریع هموروئید خارجی در خانه با یخ چی هست؟ آیا تاثیری داره در مراحل اولیه بیماری ؟ فعلا شرایط مراجعه به کلینیک و ندارم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید برای کاهش تورم، از یک بسته یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس را به دور یک حوله یا دستمال بپیچید. از تماس مستقیم آن با ناحیه خودداری کنید زیرا باعث سوختگی با یخ میشود.

 3. ساحل گفت:

  بواسیر خارجی کجاست؟ یعنی دقیقا کجا ایجاد میشه و چجوری باید مطمئن بشیم که بواسیر داخلی هست یا خارجی؟ من یه سری توده و بیرون زدگی دور مقعدم دارم ولی نه درد دارن نه خونریزی نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنین

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بواسیر خارجی معمولاً بیرون از مقعد به صورت بیرون زدگی های گوشتی دیده می شود. بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص دقیق داد. برای مشاوره و تعیین وقت ویزیت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱

 4. سهیلا گفت:

  میشه لطفا قرص و پماد برای بواسیر خارجی معرفی کنین ؟ ممنونم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   قرص خاصی ندارد اما می توانید از پماد آنتی هموروئید به عنوان پماد برای بواسیر خارجی استفاده کنید.

  2. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   قرص خاصی ندارد اما می توانید از پماد آنتی هموروئید به عنوان پماد برای بواسیر خارجی استفاده کنید.

 5. عباس گفت:

  سلام خسته نباشید من مدتی هست تقریبا یک سال که هموروئید خارجی دارم و یکی از پزشکان آشنای بنده به من گفتند با رابربند درمان می شود میخاستم مشورت بگیرم و راهنماییم کنید که ایا برای درمان هموروئید خارجی هم می توان از رابربند استفاده کرد؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   رابربند درمان قدیمی است که بیشتر برای بواسیر داخلی استفاده می شده است. لیزر هم برای بواسیر داخلی هم بواسیر خارجی بهترین روش درمان می باشد.

 6. مسعود گفت:

  سلام وقت بخیر
  من فقط بیرون زدگی از مقعد دارم و ۳سال هست که همین طور مونده و نه خونریزی دارم نه درد و سوزش . یعنی بواسیر خارجی هست؟ من توی تغذیم فیبر و سبزیجات هم زیاد مصرف میکنم و یبوست ندارم فقط مشکل کم کاری تیروئید دارم که دارو میخورم.

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است که از علائم بواسیر خارجی باشد. برای تشخیص دقیق تر باید معاینه و ویزیت شوید.

 7. محسنی گفت:

  سلام من برامدگی و بیرون زدگی در بیرون و دور سوراخ مقعدم دارم که فقط موقع نشستن درد میگیره ممکنه که بواسیر خارجی باشه و باید چیکار کنم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید ویزیت و معاینه شوید. یکی از علائم بواسیر خارجی وجود بیرون زدگی های گوشتی اطراف مقعد است.

 8. mansour گفت:

  سلام خسته نباشید من برای ساکت شدن درد بواسیر خارجی پماد ام جی استفاده میکنم به جز این پماد دیگه ای هم میتونم استفاده کنم ؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از پماد آنتی هموروئید هم که در مطلب داروی بواسیر گفته ایم استفاده نمایید.

 9. فرامرز گفت:

  سلام بنده حدود ۸ ماه است که بیرون زدگی اندازه یک نخود در اطراف مقعدم ظاهر شده و داروهای زیادی استفاده کردم که تاثیری نداشت پزشک هم گفتن که هموروئید خارجی و بواسیر داخلی رو باهم دارم ولی من علائم هیچ یک رو ندارم ! دکترم گفت که فعلا نمیتونه بواسیر بیرونی را با لیزر درمان کنه به دلیل جمع شدن عروق خونی و فقط می تونه هموروئید داخلی رو با لیزر از بین ببره ایا امکان درمان بواسیر خارجی با لیزر وجود ندارد؟ من فعلا فقط دارم پمادهای تجویزی را استفاده میکنم و هیچ تاثیری نداشته

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   امکان درمان بواسیر خارجی با لیزر در پرتو کلینیک وجود دارد این که چرا پزشک همچین چیزی گفته اند باید ویزیت و معاینه شوید تا مشخص شود وضعیت بواسیر شما چطور است . داروها و پماد تا یک مرحله ای برای تسکین درد موثر هستند.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد