برای کاهش درد، ورم بعد از عمل بواسیر چه باید کرد؟ نقاهت و طول درمان

بعد از عمل جراحی بواسیر چه باید کرد

بعد از عمل بواسیر چند روز باید استراحت کرد؟ این سوالی است که بیشتر بیماران پیش از درمان هموروئید در مورد دوران نقاهت  از پزشک خود می پرسند .

بعد از عمل بواسیر ناحیه مقعد شما به مدت ۲ تا ۴ هفته دردناک خواهد بود. و ممکن است به داروی مسکن نیاز داشته باشید. معمولاً خونریزی خفیف و ترشح مایعات شفاف یا زرد از مقعد وجود دارد(هنگام اجابت مزاج) این علائم ممکن است ۱ تا ۲ ماه پس از جراحی باقی بماند.

پس از ۱ تا ۲ هفته، شما باید بتوانید بیشتر فعالیت های عادی خود را انجام دهید. اما کارهایی که نیاز به تلاش زیاد دارند را انجام ندهید. مهم است که در حین بهبودی از بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن با حرکات روده اجتناب کنید.

بواسیر یا هموروئید از بیماری های شایع نشیمنگاهی می باشد و به تورم و التهاب رگ های مقعد و راست روده گفته می شود. برای شناخت بیشتر این بیماری و آشنایی با انواع بواسیر داخلی و هموروئید خارجی مطلب زیر از پرتوکلینیک را مطالعه نمایید:  دلیل اصلی این بیماری مشخص نیست اما یبوست و زور زدن هنگام اجابت مزاج بیشترین تاثیر را در پیدایش بواسیر دارد. 

بواسیر یا هموروئید چیست

در صورتی که برای درمان بواسیر از لیزر استفاده شود طول درمان و دوران نقاهت بسیار کمتری نسبت به سایر روش ها خواهد داشت و معمولاً یک الی دو روز پس از عمل بیمار می تواند به کارهای روزمره و زندگی عادی خود برگردد. با توجه به اینکه از لحاظ اقتصادی هم  هزینه جراحی بواسیر با لیزر به صرفه تر از عمل به شیوه سنتی می باشد، پیشنهاد اکثر پزشکان انتخاب لیزر برای درمان است.

برای درمان بواسیر راه های مختلفی مثل دارو، روش های خانگی، جراحی و لیزر وجود دارد که درمان های خانگی بیشتر در مراحل اولیه برای کاهش شدت علائم موثر بوده و درمان قطعی محسوب نمی شود درمان اصلی و تضمینی این بیماری همان جراحی یا لیزر می باشد که در این مطلب به مدیریت درد بعد از عمل و ارائه راهکارهایی برای کاهش ورم و خارش و سوزش در طول درمان هموروئید می پردازیم. 

بیشتر بخوانید: بهترین روش های درمان خانگی بیماری هموروئید (مواد غذایی دشمن بواسیر)

اگر هموروئید هرچه زودتر توسط یک پزشک متخصص بواسیر تشخیص داده شود دوران نقاهت کمتری داشته و بهبودی سریع تر حاصل می شود. پس نکته مهم برای کاهش درد بعد از عمل هموروئید انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه در یک کلینیک مجهز با دستگاه های پیشرفته می باشد که ما در پرتو کلینیک این موارد را برای بیماران عزیز فراهم نموده ایم. 

بواسیر خارجی یا پرولاپس شده

طول درمان بعد از عمل هموروئید

هر جراحی مستلزم طی شدن دوره ای برای بهبودی کامل است که به آن طول درمان یا دوران نقاهت بعد از عمل می گویند. جراحی بواسیر نیز از این قاعده مستثنی نیست و بیمار پس از عمل هموروئید باید دوران نقاهت را طی کند تا بتواند دوباره به زندگی عادی خود برگردد. 

بیشتر بخوانید: تفاوت بواسیر و سرطان مقعدی

دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر به مواردی مثل درجه و نوع بواسیر (داخلی یا خارجی) ، انتخاب پزشک متخصص و با تجربه و انتخاب روش درمان بستگی دارد.

مثلا اگر فردی بواسیر داخلی درجه چهار داشته باشد و با جراحی سنتی درمان شود مدت زمان بیشتری تا بهبودی کامل او طول می کشد و یا اگر پزشکی که برای درمان خود را به او می سپارید، تجربه هزاران عمل مشابه دیگر را داشته باشد، در مقایسه با یک پزشک کم تجربه یا غیر متخصص، سریع تر و راحت تر می تواند موارد و اتفاق های حین عمل یا بعد از عمل را مدیریت نماید.

انتخاب نوع روش درمان نیز ارتباط مستقیمی با طول درمان و مدت زمان بهبودی دارد. درمان قطعی بواسیر دو روش جراحی با لیزر و جراحی سنتی می باشد. در روش سنتی به دلیل اینکه زائده هموروئید با تیغ و چاقوی جراحی بریده می شود بیمار درد بیشتری دارد و امکان عود مجدد بواسیر هم هست. این روش دوران نقاهت بیشتری نسبت به لیزر دارد و نیازمند بستری شدن در بیمارستان است. 

اما طول درمان در روش عمل هموروئید با لیزر بسیار کمتر بوده و معمولاً نیم ساعته بدون خونریزی و درد و به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار همان روز می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.

طول درمان عمل بواسیر

عمل هموروئید چقدر طول میکشد؟

عمل بواسیر با لیزر معمولاً نیم ساعت الی یک ساعت طول می کشد ولی تخمین زمان دقیق آن به شدت بیماری، درجه بواسیر و بزرگی آن بستگی دارد.

عمل جراحی به شکل سنتی نیز با توجه به فرایند بیهوشی و انجام مراحل بیمارستانی معمولاً یک نصفه روز کامل از بیمار وقت می گیرد و پس از آن نیز نیازمند بستری شدن می باشد. 

دوران نقاهت لیزر هموروئید بیشتر است یا جراحی سنتی؟

پس از اینکه فرد با لیزر درمان شده نهایتاً یک روز بعد می تواند به روال عادی و روزمره زندگی خود برسد اگر اندازه بواسیر بزرگ باشد و وسعت زخم ها زیاد باشد یک هفته تا بهبودی کامل طول می کشد. اما اگر بیماری را به موقع تشخیص دهید و فوراً برای درمان با لیزر اقدام کنید مدت زمان بهبودی کامل دو الی سه روز خواهد بود.

اما در روش جراحی سنتی این مدت زمان به حداقل یک ماه الی سه ماه طول خواهد کشید. درد شدید بعد از عمل و خونریزی را نیز به دوران نقاهت طولانی در این روش اضافه کنید و سپس برای درمان از طریق جراحی سنتی تصمیم بگیرید!

استفاده از لیزر پرتوان برای درمان باعث عفونت نمی شود در حالی که جراحی با چاقو ممکن است با عفونت محل زخم و خروج ترشحات چرکی و بدبو برای بیمار همراه باشد. 

بعد از عمل بواسیر چکار کنیم

بعد از عمل جراحی بواسیر چه باید کرد

برای کاهش درد بعد از عمل بواسیر و کوتاه تر شدن طول درمان لازم است که اقدامات زیر را انجام دهید: 

 • از نشستن روی سطوح سفت و سخت خودداری کرده و بالشتک های طبی مخصوص تهیه کنید. همچنین اگر زیاد در حالت نشسته هستید هر ۳۰ دقیقه یکبار از جای خود بلند شده و دوباره بنشینید. 
بالشتک طبی مخصوص هموروئید
 • جهت کنترل ورم بعد از عمل بواسیر می توانید از یخ یا کمپرس سرد روی ناحیه استفاده کنید. سعی کنید روی شکم خود دراز بکشید و یک بالش زیر باسن خود قرار دهید تا تورم کاهش یابد.
 • در مورد تعویض پانسمان ها در روش جراحی سنتی طبق گفته پزشک خود عمل کنید و برای پیشگیری از عفونت آن را به موقع تعویض کنید. 
 • فیبر و نوشیدن آب کافی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به یبوست دچار نشوید و فشاری به زخم ها وارد نشود. در عین حال مراقب باشید که اسهال نشوید. 
 • حین اجابت مزاج هرگز زور نزنید( این کار موجب عود بواسیر خواهد شد.)
 • برای دفع راحت تر بعد از عمل بواسیر بهتر است از غذاهای نرم و آبکی مثل سوپ استفاده کنید.
 • در سه روز اول پس از عمل از ورزش های سنگین و فعالیت های شدید فیزیکی خودداری نمایید.
 • داروهای مسکن و یا آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشکتان را به موقع مصرف کنید و بعد از هر بار اجابت مزاج می توانید از پماد یا شیاف آنتی هموروئید جهت کاهش درد و بهبود زخم استفاده کنید.
درد بعد از عمل بواسیر
 • حمام سیتز یا نشستن در وان آب گرم روزی سه مرتبه برای مدت ۱۵ دقیقه . سعی کنید در وان آب گرم محل عمل را باز و بسته کنید تا از آبسه مقعدی پیشگیری شود. در این خصوص می توانید از لگن روی توالت فرنگی نیز استفاده کنید. 
 • ممکن است تا ۶ الی ۸ هفته بعد از عمل بواسیر بیمار مقداری خونریزی جزئی داشته باشد که در صورت زیاد بودن حجم خون و غیر طبیعی بودن خونریزی حتما به پزشک خود اطلاع دهید. 
 • تا زمان بهبودی کامل از شستن ناحیه با صابون و مواد شوینده معطر خودداری کنید. تمیز و خشک نگه داشتن مقعد و اطراف آن بسیار ضروری است.
بعد عمل بواسیر چه باید کرد

کاهش درد بعد از عمل بواسیر

“بعد از عمل بواسیر درد دارم” بعد از عمل بواسیر چند روز درد دارد؟ معمولاً دو سه روز اول پس از جراحی سنتی بیمار درد زیادی را متحمل می شود (مخصوصاً هنگام اجابت مزاج)  و تا قبل از فروکش کردن درد به بالاترین اوج خود می رسد. 

برای این منظور شب قبل از عمل برای تخلیه روده ها و دفع کامل، طبق تجویز پزشک، بیمار از شیاف بیزاکودیل استفاده می کند و تا ۴۸ ساعت بعد از عمل نیازی به اجابت مزاج نخواهد داشت.

برای کاهش درد بعد از عمل بواسیر پزشک انواع مسکن ها، آنتی بیوتیک، پماد، ملین و داروهای ضد یبوست را تجویز می کند که باید سر ساعت مصرف کنید. 

اگر مدفوع تان را نرم نگه دارید درد کمتری خواهید داشت همچنین برای کاهش فشار و درد بعد از مدفوع می توانید از دستمال مرطوب بدون الکل برای پاک کردن ناحیه مقعد استفاده کنید.

کوتر و تیغ جراحی ماند لیزر برش ظریف ایجاد نمی کنند و باعث آسیب به بافت مقعدی شده در نتیجه با درد شدیدی برای بیمار همراه است علاوه بر این لیزر در حین برش عروق و اعصاب بافت اطراف را ترمیم می کند که تیغ جراحی این خاصیت را ندارد.

بیرون زدگی بعد از عمل بواسیر

معمولاً بیمارانی که بیرون زدگی بعد از عمل بواسیر را تجربه می کنند گمان می کنند که بواسیرشان خوب نشده و مجدد عود کرده است در صورتی که بیرون زدگی بعد از عمل هموروئید تا حدی طبیعی است و به مخاط اطراف مقعد مربوط هستند. در نتیجه لازم نیست اقدام خاصی را انجام دهید. 

بیرون زدگی بعد از عمل هموروئید

معمولاً با گذشت چند هفته بعد از عمل این بیرون زدگی ها برطرف می شود و در صورت رفع نشدن نیز، به این معنا نیست که بواسیر درمان نشده است. نشستن در آب گرم و استفاده از پماد آنتی هموروئید در این خصوص خیلی موثر است. 

بخیه های عمل بواسیر

در روش جراحی سنتی از بخیه های جذبی یا کشیدنی برای بستن محل زخم استفاده می شود در صورتی که در لیزر درمانی به دلیل ترمیم همزمان ناحیه مورد نظر حین برش با لیزر، نیازی به استفاده از بخیه نمی باشد. 

دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر با توجه به شدت بیماری و علائم آن در هر فردی متغیر بوده و به همین دلیل نمی توان در پاسخ به سوالاتی مثل بعد از عمل بواسیر چند روز باید استراحت کرد؟ یا اینکه بعد از عمل بواسیر چند روز درد دارد؟ عدد و ارقام دقیق و مشخصی را بیان کرد. 

بعد از عمل بواسیر چه بخوریم

بعد از عمل هموروئید چه غذاهایی بخوریم

پیروی از یک رژیم غذایی مناسب در دوران نقاهت تاثیر بسزایی در روند درمان و بهبودی دارد:

 • برای جلوگیری از یبوست بهتر است حداقل ۸ لیوان آب در روز و مایعات فراوان مصرف کنید. 
 • مواد غذایی حاوی فیبر و نان های سبوس دار بهترین مواد غذایی بعد از عمل بواسیر هستند . فیبر موجب حجیم تر شدن مدفوع و دفع راحت و بدون فشار می شود.
 • میوه و سبزیجاتی مثل انواع توت ها، کرفس، اسفناج و … با تقویت عروق خونی موجب کاهش خونریزی می شود.
 • روغن های طبیعی مثل روغن زیتون را جایگزین روغن جامد کنید. 

بعد از جراحی هموروئید چه چیزی نخوریم؟

از غذاهایی که باعث یبوست می شوند مانند محصولات لبنی، گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده مانند پیتزا، غذای منجمد، پاستا و محصولات قندی مانند کیک، پای، شیرینی، دونات و نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل خودداری کنید.

سوالات متداول درباره دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید

طول درمان بعد از عمل هموروئید در کدام روش کمتر است؟

درمان بواسیر با لیزر دوران نقاهت و عوارض کمتری دارد و از یک الی سه روز تا بهبودی کامل طول می کشد در حالیکه در جراحی سنتی این زمان به دو الی سه ماه می رسد. 

علت خارش بعد از عمل بواسیر چیست؟

تا یک هفته بعد از عمل بواسیر خارش و سوزش طبیعی بوده و کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه کمک کننده است. 

دفع مدفوع پس از جراحی هموروئید چگونه انجام می شود؟

شب قبل از عمل با شیاف بیزاکودیل بیمار دفع کامل انجام می دهد و تا دو روز بعد نیازی به دفع ندارد بعد از آن نیز برای نرم شدن مدفوع پزشک ملین توصیه می کند.

17 دیدگاه دربارهٔ «برای کاهش درد، ورم بعد از عمل بواسیر چه باید کرد؟ نقاهت و طول درمان»

 1. سلام من ۴ روزه عمل کردم و احساس میکنم خودم خوبم ولی بازم باید استراحت کنم ؟ طول درمان بعد از عمل هموروئید چقدره؟ عجیبه اخه دوستم هم عمل کرده و الان ده روزه چیزی به جز شیر نمیتوه بخوره و خیلی توی دفع مشکل داره ولی من اینطوری نشدم اصلا بعد از عمل

  1. سلام دوست عزیز
   طول درمان بعد از عمل به عوامل مختلفی مثل تجربه پزشک، نوع بواسیر ، درجه بواسیر و … در هر فردی متغیر است

 2. سلام من ۳سال پیش بواسیر درجه سه داشتم که اخر سر دوبار ترومبوزه شد و خیلی سخت بود واقعا ۷ روز پیش جراحی کردم که خیلی درد کشیدم ولی بعد از عمل رفته رفته داره دردم کمتر میشه اما هنوز دور مقعدم ورم کرده و ترشحات خونی هم دارم که فک کنم تا چند روز دیگه اونم بهتر میشه خاستم بگم اصلا از عمل نترسید دوستان بعد عمل شاید یکم اذیت بشین اما دردش از قبل از عمل و تحمل بواسیر کمتره هرچی بیشتر بمونه نقاهتتون سخت تر سپری میشه

 3. به نظرم طول درمان بعد از عمل هموروئید به تخصص پزشک، نوع بواسیر، درجه هموروئید، تجهیزات کلینیک، نوع عمل (سنتی یا لیزر) خیلی بستگی داره و نمیشه فقط به یک مورد نوع درمان اشاره کرد

 4. من برای عمل بواسیر مراجعه کردم دکتر گفتن شما نمیتونید لیزر انجام بدین
  مگه عمل با لیزر برای همه نوع بواسیر مناسب نیست؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید ویزیت و معاینه شوید تا مشخص شود. ممکن است در تخصص پزشکی که مراجعه کرده اید نبوده و یا دستگاه لیزر مناسب را نداشته اند.

  1. سلام دوست عزیز
   با لیزر عمل کردید؟ در جراحی سنتی تا چند هفته بعد از عمل ورم طبیعی است . بهتر است با جراح معالج خود در میان بگذارید.

 5. سلام منم عمل لیزر کردم بعد چند روز خوب شدم فقط تو دفع مزاج یه بیرون زدگی کوچیک میاد و بعد دو دیقه برمیگرده دکترمم میگه تا ۲۵ روز طبیعیه چون ورم لیزره خواستم بدونم کسایی که عمل کردن هم اینطور شدن

 6. سلام من نزدیک به چهل روز عمل جراحی هموروئیدکتومی کردم تا یک هفته پیش که زخم جراحی کاملا بسته شود همچی طبیعی بود من مشکلی نداشتم ولی العان ی هفته میشه زخم بسته شده کامل ولی ورمی درست روبه روی زخم ایجاد شده که دیگه طاقت شو ندارم بیشتر از درد خود مریضیم قبل عمل دکترم برام پنی سلین تجویز کرده العان ی دونشو زدم خواهشا چه اتفاقی برام افتاده

  1. سلام دوست عزیز
   این روش جراحی بواسیر متاسفانه عوارضی مثل عفونت ناحیه جراحی و خونریزی در پی دارد. بهترین روش لیزر می باشد . با پزشک جراح خود مشورت نمایید ما بدون ویزیت و معاینه نمی توانیم حدس بزنیم چه اتفاقی افتاده است.

 7. سلام دکتر من حدود ۴ماه میشه عمل بواسیر وشقاق انجام دادم اما از روز اول جراحی متوجه شدم که دچار تنگی مقعدشدم وخیلی سخت اجابت مزاج دارم بعد از ۴ماه همونطوری هست وکامل عمل دفع رو انجام نمیدم به دکتر خودم که مراجعه کردم گفتن عادی هست فکر نمیخواست کار خودشو خراب کنه الان احساس میکنم با دفع مایع سفید رنگی هم دفع میشه خودم احساس میکنم دچار عفونت روده شدم…به نظرتون چیکار کنم دوباره عمل نیاز دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر عمل جراحی بواسیر و شقاق را به روش سنتی انجام داده اید و به جای لیزر از تیغ جراحی استفاده شده است بله این عوارض را دارد متاسفانه . ترشحات سفید هم ممکن است به خاطر عفونت دستگاه گوارش باشد و عادی نیست. باید به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید و ازمایشات لازم را انجام دهید.

 8. سلام
  من یک ماه عمل کردم قرارشد لیزرباشه ولی زخم عمیق بود به چاقوهم رسید،الآنم درد دارم دسشویی رفتن برام شده کابوس،،،،،،چکارکنم؟؟؟؟،

  1. سلام دوست عزیز
   لیزر جای زخم ندارد و عوارض و درد پس از آن بسیار ناچیز است. بهتر است با پزشک جراح خود مشورت نمایید. لیزر بواسیر در پرتو کلینیک بدون درد و زخم انجام می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا