بواسیر چیست و چه علائمی دارد {انواع هموروئید با عکس}

بواسیر یا هموروئید چیست

بواسیر چیست؟ بواسیر یا همان هموروئید به انگلیسی : (hemorrhoids) یا (piles)، ساختار عروقی (سیاهرگ و سایر رگ ها) در کانال مقعدی میباشند. در شرایط عادی این عروق (سیاهرگ و سایر رگ ها) نقش بالشتک هایی جهت کنترل مدفوع را ایفا میکنند و زمانی که متورم یا ملتهب میشوند به بیماری تبدیل می شوند.

از عوارض درمان نکردن بواسیر می توان به لخته شدن خون، کم خونی و پرولاپس شدن هموروئید اشاره کرد. روش های مختلفی برای درمان بواسیر وجود دارد که در یکی از این دو دسته قرار می گیرد:

پس در پاسخ به این که هموروئید چیست می گوییم بواسیر یا هموروئید به متورم و التهاب یا ورم کردن رگ های بخش زیرین روده یا مقعد می باشد.

در مورد این که علت بواسیر چیست در ادامه مفصل بررسی می کنیم. این بیماری دلایل زیادی دارد اما اصلی ترین علت بواسیر را می توان فشار به این رگ ها در مواقع بارداری یا هنگام خروج مدفوع و زور زدن دانست. دلیل بیماری بواسیر ناشناخته است اما فشار زیاد و یبوست علائم را تشدید میکند.در مورد علائم بواسیر باید بگوییم که نشانه ها و علائم هموروئید بیماری بستگی به نوع آن دارد. بواسیر داخلی در هنگام دفع مدفوع، خونریزی روشن دارد. اگر خون تیره تر از حد معمول باشد نشان دهنده ی بهبود بیماری یا نشان دهنده ی خونریزی در قسمت های بالاتر دستگاه گوارش است.

بیشتر بخوانید: فرق جوش مقعدی با بواسیر چیست؟

بواسیر خارجی شامل تورم اطراف کانال مقعدی و درد داخل مقعدی است. در نوع خارجی امکان باقی ماندن یک زائده ی پوستی کوچک اطراف مقعد وجود دارد.

هموروئید چیست – با فیلم

سایت medlineplus پاسخ بواسیر چیست را اینگونه بیان کرده است:

هموروئید چیست؟
هموروئید وریدهای متورم و ملتهب اطراف مقعد یا قسمت پایین رکتوم است. دو نوع وجود دارد:

هموروئید خارجی که در زیر پوست اطراف مقعد شما ایجاد می شود
بواسیر داخلی، که در پوشش مقعد و پایین رکتوم ایجاد می شود

https://medlineplus.gov/hemorrhoids.html

می توان گفت بیشتر بزرگسالان تا ۵۰ سالگی تقریباً یکی از علائم بواسیر مانند درد، خارش یا خونریزی از مقعد را تجربه می کنند.

در اثر فشار و زور زدن رگ های داخل دیواره مقعد پر از خون شده و به شکل بواسیر داخلی یا اینکه به صورت برجستگی در زیر پوست مقعد و اطراف آن (هموروئید خارجی) ظاهر می شود.

این رگ های خونی برای خون رسانی به حالت طبیعی در کانال مقعد تمامی افراد وجود دارد و زمانی که در اثر فشار یا یبوست دچار تورم و پارگی شوند به بیماری تبدیل می شود.

? اما نگران نشوید با پیشرفت علم روش های موثری برای درمان این عارضه وجود دارد از روش های دارویی و خانگی و جراحی گرفته تا روش های نوین و بدون دردی مثل لیزر.

عواملی که موجب تشدید هموروئید می شود مانند:

 • یبوست 
 • اسهال
 • مدت زیادی در دستشویی نشستن

بیماری بواسیر در زمان بارداری نیز شایع است و تشخیص آن توسط معاینه صورت می گیرد. کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی برای تشخیص این بیماری موثر است.

مطلب مرتبط: دکتر بواسیر کیست؟

در نوع خفیف برای درمان بواسیر نیازی به عمل و سایر روش های جراحی نیست:

 • افزایش فیبر
 • خوردن مایعات فراوان
 • هیدراته ماندن
 • استراحت کردن
 • کرم ها و پمادهای بدون نسخه

اگر علائم شدید باشد و بهبود نیابند، ممکن است اقدامات دیگری نیز جهت درمان بواسیر انجام شود. جراحی زمانی پیشنهاد میشود که هیچکدام از راهکارها موثر نباشند. در مورد اینکه بعد از عمل جراحی بواسیر چه باید کرد و طول درمان هموروئید را چگونه سپری کرد حتما با پزشک خود صحبت نمایید.

افراد به طور میانگین بین ۵۰% تا ۶۶% حداقل یکبار در زندگی با این بیماری درگیر می شوند. میانگین مبتلا شدن بواسیر در زنان و مردان یکسان است. افرادی که بین سنین ۴۵ تا ۶۵ سال هستند، بیشتر در معرض ابتلا هستند. ریشه ی این بیماری برای اولین بار در کشور مصر بود. 

مطلب مرتبط: عمل جراحی بواسیر  با تیغ چگونه است؟

علائم بواسیر (از کجا بفهمیم بواسیر داریم)

علائم هموروئید در هر فردی با توجه به نوع بواسیر و زمان شروع بیماری متفاوت است اما موارد زیر از شایع ترین علائم بواسیر هستند. رایج ترین نشانه های بواسیر به شرح زیر است:

زمانی که مدفوع برای خارج شدن در کانال مقعد جمع می شود فرد احساس اجابت مزاج دارد اما بواسیر اجازه نمیدهد که دریچه مقعدی عملکرد خودش را به درستی انجام دهد و همین امر باعث می شود که احساس دفع ناکامل پس از اجابت مزاج داشته باشید.

 • خونریزی مقعد که خفیف بوده و روی دستمال کاغذی یا مدفوع مشاهده میشود. این خونریزی معمولاً به رنگ روشن است.
علائم بواسیر چیست

علائم بواسیر در زنان

بواسیر در زنان معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، زایمان (درمان بواسیر بعد از زایمان طبیعی و سزارین) و یا در طول دوران قاعدگی ایجاد می شود.

بعضی از علائم بواسیر در زنان شامل موارد زیر می‌شود:

 1. درد و سوزش در ناحیه مقعدی
 2. خونریزی از مقعد
 3. درد و یا خارش در ناحیه مقعدی
 4. احساس پر بودن و یا یبوست
 5. ظاهر شدن زائده ها و یا توده های برجسته در اطراف مقعد

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر زنان در خانه(بهترین پماد+روش های خانگی)

درد بواسیر چگونه است

بواسیر های داخلی معمولاً بدون درد هستند و بیشتر خونریزی دارند. اما به طور کلی در مورد اینکه درد بواسیر چگونه است باید بگوییم

هنگام نشستن و یا موقع دفع مدفوع احساس فشار، درد شدید، سوزش و ناراحتی در ناحیه مقعد و اطراف آن خواهید داشت.

در هموروئید خارجی که با لخته خون همراه است ممکن است دردی طاقت فرسا و شدید داشته باشید. اگر درد بواسیر و یا سایر علائم بیش از یک هفته ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

بواسیر یا هموروئید ترومبوزه شده دردناک ترین نوع هموروئید است که با مسدود کردن جریان خون باعث تورم شدید بافت های مقعد می شود و با درد زیادی همراه است.

انواع بواسیر با عکس

بواسیر بر دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود. در نوع خارجی رگ های اطراف مقعد متورم و ملتهب می شوند و در نوع داخلی رگ های درون مقعد ملتهب می شوند که باعث خونریزی مقعدی می شود.

با توجه به اینکه علائم بواسیر داخلی و خارجی متفاوت است نحوه درمان هریک نیز تفاوت دارد. در لینک زیر شما می توانید عکس انواع بواسیر را مشاهده نمایید:

بیشتر بخوانید : عکس انواع بواسیر (داخلی-خارجی-خونی)

انواع بواسیر چیست

بواسیر داخلی

هنگامی که بواسیر داخلی بزرگ میشود، درد خفیفی داشته و همراه با خونریزی مقعدی است. بواسیر یا هموروئید داخلی چون داخل مقعد است دیده نمی شود و به دلیل اینکه در انتهای روده راست هیچ عصبی وجود ندارد بواسیر داخلی در مراحل ابتدایی بدون درد و ناراحتی بوده و موقع رد شدن مدفوع به خونریزی می افتد.

هنگامی که بافت بواسیر داخلی به خارج کانال مقعدی راه یابد پرولاپس نامیده میشود. که درجه و شدت آن را در ادامه بررسی میکنیم:

درجات بواسیر داخلی – شدت پرولاپس

درجات بواسیر

بواسیر داخلی به چهار دسته تقسیم بندی میشود:

 1. بدون پرولاپس و فقط التهاب رگ های داخل مقعد می باشد که هنوز بیرون نزده است.
 2. پرولاپسی که خودش به داخل می رود: . در درجه دوم بیرون زدگی و پرولاپس فقط در هنگام اجابت مزاج بوده و پس از دفع خود به خود به داخل بر می گردند.
 3. در بواسیر داخلی درجه ۳ خودتان باید پرولاپس و عروق را به داخل مقعد برگردانید و با فشار خارجی به داخل می رود.
 4. پرولاپسی که پزشک باید آن را درمان کند و نه خودش به داخل می رود نه با فشار دست. هموروئید داخلی درجه چهار فقط با روش هایی مثل جراحی و لیزر درمان می شود.
درجه های بواسیر داخلی

پرولاپس (زائده ی پوستی) به آرامی ظاهر میشود و ممکن است منجر به سوزش و خارش مقعد شود. منظور از پرولاپس همان زائده های پوستی انتهای کانال مقعدی میباشد که در اثر تحریک و فشار زیاد به بواسیر داخلی بوجود می آیند.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر داخلی [عکس انواع هموروئید داخلی]

 بواسیر خارجی

بواسیر یا هموروئید خارجی (ترومبوز) در زیر پوست مقعد به شکل یک زائده ظاهر میشود و با فشار تحریک میشود. ترومبوز یک لخته ی خون ایجاد میکند که منجر به تورم و التهاب میشود. ترومبوز بسیار دردناک است و ممکن است با خونریزی همراه باشد. در مقایسه با بواسیر داخلی، هموروئید خارجی علائم دردناک تری دارد.

بواسیر خارجی چیست

 بعد از بهبود ترومبوز یک زائده ی پوستی اطراف کانال مقعدی باقی می ماند. مقعد دیواره ی محکمی دارد که در اثر ترومبوز , پوست آن کشیده شده و حساس میشود. کشیده شدن مقعد باعث بوجود آمدن زائده ی پوستی می شود. پوست به وجود آمده در اطراف مقعد کوچک بوده و دردی ندارد اگرچه ممکن است ظاهری زشت ایجاد کند اما ضرری ندارد.

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر خارجی (درمان سریع هموروئید بیرون زده)

بیماری هموروئید چیست

هموروئید ترومبوزه

ترومبوزه چیست؟ در هموروئید خارجی وقتی داخل زائده و بالشتک بواسیری لخته خون تشکیل شود آن را ترومبوزه می نامند. بواسیر خارجی که به ترومبوزه تبدیل شده خیلی دردناک بوده و باید سریعاً برای درمان به پزشک مراجعه نمود.

هموروئید ترومبوزه چیست

بواسیر نر و ماده

تقسیم بندی دیگری از بواسیر در طب اسلامی به دو نوع نر و ماده می باشد. بواسیر ماده با زخم مقعد و خونریزی شدیدی همراه است اما نسبت به بواسیر نر درمان آن راحت تر بوده و معمولاً در یک جلسه درمان می شود.

بواسیر نر یا همان بواسیر ساچمه ای باعث رشد توده هایی شبیه ساچمه در داخل مقعد می شود (حدود ۵ تا ۷عدد) و درمان آن کمی پیچیده تر است. معمولاً بیرون زدگی های بدون درد و خارش نیز مربوط به بواسیر نر است. در ادامه عکس بواسیر نر و ماده را باهم میبینیم:

عکس بواسیر نر و ماده

علت بواسیر

 • یبوست شدید
 •  اسهال طولانی مدت
 •  بارداری: هموروئید در بارداری شایع است زیرا با بزرگ شدن جنین فشار به رحم وارد میشود و رحم به رگ های مقعد فشار وارد میکند که منجر به این بیماری میشود.
 • سالخوردگی
 • فعالیت فیزیکی سنگین مانند بلند کردن یک جسم سنگین
 • نشستن طولانی مدت

علت بواسیر در زنان چیست

بواسیر در زنان، علل مختلفی ممکن است باعث بروز بواسیر شوند که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. بارداری
 2. زور زدن و فشار هنگام دفع مدفوع
 3. نشستن بر روی توالت برای مدت زمان طولانی
 4. چاقی
 5. افزایش سن
 6. دیگر عوامل همچون خوردن غذاهای کم فیبر، نداشتن تحرک بدنی، استفاده بیش از حد از مسهل‌ها و اسهال مزمن

علت بواسیر در مردان

علت بواسیر در مردان:

 • فشار زیاد به مقعد در اثر بلند کردن اجسام سنگین
 • فعالیت های ورزشی شدید مثل وزنه برداری
 • عدم دریافت فیبر کافی در رژیم غذایی
 • یبوست
 • زور زدن و نشستن طولانی مدت در دستشویی
 • افزایش سن
 • افزایش وزن هم یکی دیگر از علت های هموروئید در آقایان می باشد و مردانی که اضافه وزن زیادی دارند بیشتر در معرض بواسیر هستند.

چه کسانی در معرض خطرند

این بیماری ارثی است بنابراین اگر پدر یا مادر به این بیماری مبتلا باشند سایر افراد خانواده نیز به آن مبتلا میشوند. خانم های باردار به دلیل فشاری که رحم به رگ های خونی اطراف مقعد وارد میکند بیشتر در معرض خطرند. همچنین احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن زیادتر میشود.

مطلب مرتبط: هزینه جراحی بواسیر با لیزر  در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

چگونه از بواسیر جلوگیری کنم

 • مقدار زیادی مواد فیبردار بخورید.
 • در این مطلب میوه ها و خوراکی های مفید برای بواسیر را معرفی کرده ایم: بهترین میوه برای درمان بواسیر
 • به میزان کافی آب بنوشید.
 • مرتبا ورزش کنید.
 • مدت زمان زیادی در دستشویی ننشینید.
 • در زمان نیاز به دستشویی بروید.
پیشگیری از بواسیر

مطلب مرتبط:  بواسیر خونی در خانه چگونه درمان می شود؟

چه زمان به پزشک مراجعه کنم

زمانی که علائم زیر ادامه دار بود و بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید:

 • درد در اطراف مقعد.
 • ترشح مخاطی.
 •  خارش مقعد.
 • خون روی مدفوع و دستمال کاغذی.

تشخیص ها

 • آزمایشات زیر به پزشک کمک میکند تا بواسیر را تشخیص دهد:
 • معاینه ی بدنی. اگر بواسیر خارجی باشد پزشک قادر است آنرا ببیند. پزشک میتواند دستکش بپوشد و انگشت خود را داخل مقعد فرو کند تا بواسیر داخلی را شناسایی کند.
 • آنوسکوپی. متخصص میتواند توسط یک آنوسکوپ، بواسیر داخلی یا خارجی را تشخیص دهد. 
 • کولونوسکوپی. در  این روش پزشک کل روده را توسط کولونوسکوپ معاینه میکند. برخی معاینات مانند سیگموئیدوسکوپی قسمت انتهایی روده را نیز بررسی میکند.

سوالات متداول درباره بواسیر یا هموروئید

بواسیر چیست و چه علائمی دارد؟

بواسیر یا هموروئید به متورم شدن و التهاب رگ های مقعد گفته می شود که علائمی مثل بیرون زدگی، خونریزی مقعدی، درد، سوزش و خارش دارد.

علت بواسیر در زنان چیست؟

زنان به علت بارداری و فشار زایمان بیشتر مستعد ابتلا به بواسیر هستند و سایر دلایل این بیماری بین زن و مرد مشترک است.

بیرون زدگی بدون درد و خونریزی هم نشانه بواسیر است؟

بله در اکثر مواقع این بیرون زدگی به دلیل پرولاپس بواسیر داخلی می باشد.

بهترین راه درمان بواسیر چیست؟

لیزر و جراحی درمان قطعی بواسیر می باشد که پزشک با توجه به نوع بواسیر و شدت علائم آن بهترین درمان را پیشنهاد میکند. لیزر درد و عوارض کمتری نسبت به جراحی دارد.

آیا بواسیر باعث یبوست میشود؟

یبوست باعث بواسیر می شود. برخی هم به دلیل درد بواسیر و یا توده بیرون زده اجابت مزاج را به تاخیر می اندازند که موجب یبوست می شود.

بواسیر خارجی خطرناک است یا داخلی؟

بواسیر داخلی اگر خونریزی کند خطرناک تر از بواسیر خارجی می باشد.

94 دیدگاه دربارهٔ «بواسیر چیست و چه علائمی دارد {انواع هموروئید با عکس}»

 1. من پدرم باباسیل گرفته اما نمیدونم همون هموروئید میشه ؟ میشه بگین بیماری باباسیل چیست و چه دارویی داره؟ علائمش همیناس که اینجا و توی سایت های دیگه خوندم اما خودش هم میگه باباسیل داره همون هموروئیده درسته؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله باباسیل همان بواسیر و هموروئید است و نام علمی این بیماری هموروئید است. باباسیل، باباسیر، وباسیل و یا …. اشتباه است.

 2. سلام من چن وقته که وقتی میشینم مقعدم تیر میکشه و دفع هم سخت انجام میشه ایا ممکنه که وباسیل داشته باشم؟ البته من ورزش میکنم و یبوست هم ندارم نمیدونم دلیلش چیه به نظرتون؟ چون من خوندم که علت اصلی این بیماری یبوست هست

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن است. علائم بواسیر در هر فردی متفاوت است. باید توسط پزشک ویزیت و معاینه شوید تا تشخیص داده شود.

 3. سلام من چند وقت پیش گوشت اضافی کنار مقعدم درومده بود و گفتن که بواسیل هست و با جراحی برداشتن اما متاسفانه دوباره عود کرده میشه راهنمایی کنین باید چیکار کنم که دیگه برنگرده؟

 4. سلام من چن سال قبل یبوست همراه با خونریزی شدیدی داشتم که الان خیلی بهتر شده و دیگه درد و سوزش ندارم نه موقع دفع و نه در حالت عادی هیچ درد ندارم اما حس میکنم بعد از دفع یک برجستگی گوشتی از مقعدم بیرون میمونه که باید با دست به داخل ببرم میشه بگین درد بواسیر چگونه است و اینکه ایا این موضوع خطرناکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید از یبوست پیشگیری کنید و برای لیزر بواسیر اقدام کنید. درد بواسیر بستگی به نوع بواسیر دارد و در هر فردی متفاوت است

 5. سلام دوستان .من تا حالا چندین بار دچار بواسیر شدم البته ازنوع خارجی و خیلی عذاب میکشیدم اما آخرین بار دوسال پیش چون شنیده بودم زردچوبه ضدالتهاب است این روش را امتحان کردم.
  آب گرم نزدیک به داغ بطوریکه شمارا نسوزاند درون لگن بریزید و دوقاشق غذاخوری زرد چوبه درآن حل کنید سپس روزی ۲ بار هربار ۲۰ دقیقه درون آن بنشینید .باور کنید من خیلی درد داشتم وزخمی هم شده بودم اما فقط دوروز انجام دادم کاملا خوب شدم ودردم هم خیلی سریع تسکین پیداکرد

 6. سلام دکتر خسته نباشی
  من یک غده سفید درکنار معقدم درامدیکسال قبل درد داشتم واسهال هم میشدم اما خوب شدم الان همان جا ی غده بی درد درامده کوچک هم هست اما الان شکمم زیاد سرصدا میکنه و اینکه غذای ک میخورم بخشی جذب بدنم نمیشه
  ودفع میشه

 7. سلام دکتر ممنون از راهنماییتون میخواستم بپرسم آیا ما خودمون میتونیم در منزل از کش لاستیکی برای بستن بواسیر بیرون زده استفاده کنیم ممنون میشم پاسخ دهبد

  1. سلام دوست عزیز
   خیر به هیچ وجه اینکار را توصیه نمکینم مقعد جای حساسی است که رگ های عصبی دارد و اصلا نباید خودتان اقدام به درمان کنید.

 8. من چند روزه خیلی درد دارم وزایده هم اطراف مقعد دارم.
  به نظر شما لیزر درمانی جواب میده ؟ قابل برگشت نیست ؟ مرسی از عنایتتون

 9. سلام عرض ادب برای بواسیر بیرونی چه نوع پماد یا کرمی معرفی میکنین ممنون میشم راهنمایی کنین
  طوریکه برا همیشه درمان بشه

  1. سلام دوست عزیز
   هیچ پماد یا کرمی برای همیشه و به طور قطعی این بیماری را درمان نمی کند و درمان قطعی فقط با جراحی و یا لیزر امکان پذیر است که با توجه به درد و عوارض جراحی، لیزر را پیشنهاد میکنیم.

 10. من یه سوالی داشتم اگه بواسیر خارجی بدون هیچ درد و خونریزی و خارش باشه و فقط ظاهرش مشخص باشه چجوری میشه رفعش کرد یا نیاز به درمان داره؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است که توده هموروئیدی با لیزر برداشته شود اگر درمان نشود ممکن است بعدها در اثر یبوست یا فشار و زور زدن بیماری پیشرفت کند و درمان سخت تر شود.

 11. سلام دکتر
  پدرم ۸۵ سال دارد و مبتلا به بواسیر بیرون مقعدی می باشد با توجه به سن بالای ایشان دارویی وجود ندارد که درمان شود؟
  در صورت جراحی از چه روشی استفاده شود؟
  متشکرم?

  1. سلام دوست عزیز
   به صورت کلی دارو برای بواسیر به طور موقتی به کاهش درد و علائم کمک می کند و درمان قطعی محسوب نمی شود. با لیزر می توان بواسیر ایشان را درمان نمود و هیچ مشکلی ندارد.

 12. ،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید،میخواستم بپرسم که اگه بواسیر بیرونی باشه من شنیدم که با عمل جراحی ممکنه کنترل مدفوع و یا باد شکم رو از دست بده طرف آیا درسته و اینکه آیا مراکز خاصی وجود دارد که بتونن این مشکل رو‌حل کنن ،بازم‌ممنونم ازتون

  1. سلام دوست عزیز
   در روش درمان با جراحی سنتی ممکن است همچین عوارضی پیش بیاید اما لیزر بواسیر هیچ یک از این مشکلات را نخواهد داشت و هموروئید بدون هیچ عارضه ای برای همیشه از بین خواهد رفت.

 13. سلام ۵۲ سالمه مردهستم….چندسال پیش با زور زدن خون از مقعد اومد و ترسیدم…..الان خونی نمیاد اما بواسیر دارم و اطراف مقعدم بعد از پایان دفع مثل نخود باد کرده چکار کنم که بواسیر درمان بشه

 14. یکى از اعضاى خانواده من بعد از چند سال تحمل درد بواسیر ورم و درد و خونریزى بلاخره اورژانسى رفت جراحى کرد ولى متاسفانه توالت رفتن و خارج کردن مدفوع براش خیلى دردناک شده و از تنگ شدن مقعد شکایت داره حتى به پزشک هم مراجعه کرده ولى پزشک ایشون رو ترسانده چون بهش گفتند که ممکنه جراحى و بزرگ کردن مقعد اختیار از ایشان خارج بشه و نتونه مدفوع خودش رو کنترل کنه نظر شما چیه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالاً جراحی سنتی و با تیغ جراحی انجام دادند که این عوارض پیش امده است در درمان بواسیر با لیزر هیچ یک از این عوارض نیست و موجب تنگی یا گشاد شدن مقعد هم نخواهد شد.

 15. بنده حدود چند ساله که هنگام مدفوع زائده یک سانتی از مقعدم بیرون میزنه وبعد از اتمام کار نزدیک به یک دقیقه باید بحالت نیم ایستاده قرار میگیرم تا زائده به داخل برمیگرده اگر مدفوع خشک باشه بعد از اتمام مدفوع احساس درد در ناحیه مقعد می‌کنم درضمن زائده خیلی نرم است بعضی وقتا شاید ماهی یکبار هنگام شستن خودم در صورت مدفوع خشک یه زره خون روی دستم میبینم وبعد از آن احساس سوزش می‌کنم لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون و سپاسگزارم

 16. با عمل بواسیر دوباره بواسیر رشدمیکنه وچیکار کنم درد ش کمتر بشه گاها خیلی شدید درد بواسیر دارم چه دارویی بخورم دکتر گفته عمل بشه میگن دوباره بزرگ میشه ؟عمل از طریق لیزر هست؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در عمل بواسیر با لیزر عود مجدد نیست و بواسیر دوباره ایجاد نمی شود. دارو و مسکن ها ممکن است برای ساعاتی درد را تسکین دهند و بهتر است برای درمان قطعی با لیزر اقدام نمایید.

 17. سلام من کنار مقعدم غده داشتم که الان به شکل بواسیر باد کرده شده و نمیدونم چیکار کنم خیلی دفع سختی دارم و همش زور میزنم لطفا بگین درمان خانگی بواسیر چیست ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در مرحله بیرون زدگی همراه با درد معمولاً درمان خانگی پاسخگو نمی باشد و باید درمان جراحی یا لیزر را انجام دهید.

 18. من از بچگی یبوست شدید داشتم و همش توی مدفوعم خون میدیدم اما اصلا نمیدونستم بواسیر چی هست و میترسیدم با خانواده در میون بذارم الان که ۲۹ سالم هست تازه میدونم اسم این بیماری هموروئید هست و ایا میتونم بعد این همه سال درمانش کنم و هزینه درمان با لیزر چقدر میشه حدوداً؟

 19. سلام الان یک هفتس که من یه جوش کوچک نزدیک مقعدم بیرون میبینم و با درد و سوزش هم همراهه اما میشه تحمل کرد ولی موقع اجابت مزاج اذیت میکنه ایا این همون هموروئید هست و چجوری میتونم خودم برای تشخیص بواسیر اقدام کنم و ایا میشه تو خونه درمانش کرد؟

 20. من تازه تشخیص دادم که بواسیر دارم و با خوندن مقالات شما، مطمئن شدم که میتوانم با لیزر و تغییرات در سبک زندگیم این بیماری را درمان کنم

 21. درود دکتر پسر من مغازه داره و زیاد میشینه و دچار همورویید شده هنگام دستشویی با درد و خونریزی همراه است من بهش توصیه کردم که بعد از رفع حاجت با صابون بشوره و با ضد عفونی و یک شیاف که انهم ضد عفونی بریزه رویش و داخل مقعد قرار دهد و بعد با گوش پاک کن ضد عفونی ان را داخل مقعد بکنه که میکروبها کشته بشه اما بقولم نمیکنه حال پیشنهاد شما چیه با سپاس فراوان امیدوارم لطف کنی و جواب دهی بدرود

  1. سلام دوست عزیز
   خیر اینکار درست نیست و باید با روش اصول درمان شود. پیشنهاد میکنیم برای درمان با لیزر اقدام نمایید.

 22. سلام .اقا دگتر من هم این مشگل را دارد . همراه با خارش معقد هست . یک سوال دارم زمانی که غذا می خورم چه سوپ باشه ویا غذای نانی باشه فرقی نمی کنند بعد نیم ساعت یا یک ساعت بعد سریع باید بروم توالت خیلی سخت و مشگل هست چون زمان زیادی بیرون از خانه نمی توانم .باشم .باید زود برگردم خانه .لطفا راهنمایی ام کنید .تشگر . ?

 23. سلام وقت بخیر
  من سی و چهار سالمه
  هفت سال پیش عمل جراحی شدم،البته اون موقع فقط بیرون زدگی بود و خون ریزی اصلا نداشتم.
  الان حدود پنج ماهه که با هر بار اجابت مزاج خونریزی های زیاد دارم،که حتی باعث درد و سوزش هم میشه،دو بار به دکتر مراجعه کردم فقط پماد آنتی هموروئید و رکتول و ملیّن تجویز کردن،که درد و سوزش رو خوب میکنه ولی خونریزیم همچنان ادامه داره،روزانه تقریبا چندین سی سی با فشار خون از دست میدم،چند روزی هست که سردرد دارم،آیا میتونه خطرناک باشه؟لطفا راهنمایی کنید که چکار باید بکنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله سردرد هم ممکن است نشانه ضعیف و کم خون شدن بدن شما باشد و باید فوراً برای درمان با لیزر اقدام کنید. احتمالاً عمل جراحی قبلی شما به روش سنتی بوده و بیماری دوباره برگشته و یا عوارض داشته

 24. با سلام خدمت شما دکتر عزیزراستش الان یک هفته هست بیرون از مقعد یک تورم اندازه یک نخود بزرگ در آوردم ولی دردی ندارم فقط کمی میسوزه میخوام ببینم میشه همینطور بدون جراحی این تورم رو از بین ببرم

 25. سلام
  من اولین بار هست که بواسیر خارجی دارم و درد هموروئید فوق العاده درد ناک هست،پماد استفاده میکنم ولی موقع اجابت مزاج درد وحشتناکی داره،نیاز به عمل هست یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله برای جلوگیری از پرولاپس و یا ترومبوزه شدن بواسیر بهتر است هر چه سریع تر برای درمان آن با لیزر اقدام کنید. عمل جراحی سنتی هم عوارض خودش را دارد و هم ممکن است عود مجدد داشته باشد.

 26. با سلام* من ورزش حرفه ای میکنم و برای مسابقا اماده میشم میخاستم بدونم آیا وزنه برداری سنگین باعث فشار به مقعد و بواسیر میشه؟؟؟

 27. سلام وقت بخیر خسته نباشید ..من دوبار تا به حال عمل جراحی کردم ..از دیروز احساس خارش ودردوسوزش دارم …هزینه با لیزر چقدر در میاد ممنون ..
  ۰۹۱۳۷۴۹۰۲۴۱

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه لیزر بواسیر با توجه به نوع بواسیر و اندازه آن متغیر می باشد و پس از معاینه و ویزیت توسط پزشک مشخص می شود.

 28. سلام خسته نباشید من هنگام دفع مدفوع یه دردی احساس میکنم البته همیشه اینجوری نیست بعضی از روز ها اینجوری میشم این نشونه چیه اگه میشه این نشانه یوبست هستش؟

  1. سلام دوست عزیز
   درد هنگام دفع مدفوع علت های مختلفی می تواند داشته باشد شایع ترین دلایل آن : یبوست، بواسیر، شقاق می باشد. اگر همراه با خونریزی و سوزش و درد باشد حتما در اسرغ وقت به یک متخصص مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   جوش مقعدی با بیرون زدگی بواسیر فرق دارد و هموروئید علائم دیگری هم مثل درد، خارش، سوزش و خونریزی موقع دفع مدفوع، التهاب و تورم اطراف مقعد را دارد. اگر شبیه جوش است کمی آن را فشار دهید اگر چرک یا ترشح از آن خارج شود هموروئید نیست.

 29. من دیشب پس از اجابت مزاج زمان خشک کردن خود با دستمال متوجه شدم‌که یک برآمدگی کنار محل دفع مدفوع دارم و دستمالم هم خونی شد.
  خون روشن و تازه بود.
  در ضمن ۱۶ سالم هست

  1. سلام دوست عزیز
   این درد که شما می گویین ممکن است نشانه التهاب پروستات باشد و با مصرف انتی بیوتیک بهتر شود. ابتدا باید علت و عارضه تشخیص داده شود تا بگوییم درمان آن چیست. بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص داد.

 30. سلام ببخشید من چند وقت پیش یک دونه بزرگ اطراف مقعدم بیرون زد که خارش داشت و موقع اجابت مزاج بزرگ میشد و خارششم بیشتر میشد اما بعد از سه هفته با خوردن غذا های فیبر دار و ورزش کردن زیاد خیلی خیلی کوچک شد به قدری که به سختی پیداش میکردم تازه خارششم قطع شد
  آیا اینا از نشانه درمان هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه در مراحل اولیه متوجه شدید و برای بهبودی اقدام کردید بله از نشانه های درمان است. سعی کنید مصرف فیبر را ادامه دهید و هرگز یبوست نشوید و موقع اجابت مزاج به هیچ عنوان زور نزنید.

 31. سلام
  میشه بگید از کجا بفهمیم که روش های خانگی که انجام میدیم برای درمان بواسیر داره جواب میده
  یعنی نشانه های درمان بواسیر چیست؟
  لطفا جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   روش های خانگی معمولاً در مراحل اولیه بواسیر نتیجه می دهد . نشانه های بهبودی با روش های خانگی اینست که درد و خارش و سوزش ناحیه به مرور کمتر شده و اگر بیرون زدگی داشتید توده و گوشت اضافی مقعدی کوچکتر می شود. یا اگر خونریزی داشتید به مرور کمتر شود. به طور کلی روش های خانگی برای کاهش علائم و تسکین درد به صورت موقتی معمولاً نتیجه می دهند و ممکن است مجدد بیماری عود کند.

 32. سلام وقت بخیر داداشم کوچیکه و یبوست داره وضع مالی مون خوب نیست بتونم ببرمش دکتر اما بیرون مقعدش هم بیرون زدگی هست و خیلی شکم درد داره و از درد زاید به خودش میپیچه لطفا راهنمایی کنید ایا این بواسیر هست و ایا بواسیر باعث درد شکم می شود؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه یبوست به همراه بیرون زدگی دارد احتمال دارد بواسیر باشد. بله شکم درد یکی از عوارض بواسیر هست. اگر فردی هموروئید داشته باشد حرکات روده او تغییر می کند و این امر موجب شکم درد خواهد شد.

 33. سلام و وقت بخیر..بنده نزدیک ۴ساله تو ناحیه مقعدم خونریزی شدید دارم هرموقع میرم سرویس بهداشتی خون شدیدی میاد بدون درده..از پماد استفاده کردم اما درمان قطعی نشدم..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید..باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   ۴ساله که خونریزی مقعدی شدیدی دارید و اصلاً برای پیگیری علت به پزشک مراجعه نکرده اید؟؟؟ خونریزی از مقعد علت های متفاوتی مثل بواسیر داخلی و خارجی، شقاق، یبوست و یا مشکلات گوارشی دیگری می تواند داشته باشد لطفاً برای تشخیص علت دقیق به پزشک مراجعه کنید.

 34. سلام
  من حدود بیست روز است درد مقعدی دارم و در قسمت مقعدم یک بیرون زدگی گوشتی است ودر سه روز اخیر تمام چین خوردگی های مقعد پندیدهگی کمی پیدا کرده و احساس گرفتگی میکنم در ان قسمت و اطرافش زخم هم شده

 35. سلام. من حدود ۸ ماه پیش زایمان طبیعی داشتم از همون موقع نتونستم دفع راحتی داشته باشم تمام این مدت ملین مصرف میکنم ظاهرا مقعدم یه کم تنگ شده چون با وجود ملین، بازم سوزش و فشار دارم. میشه با استفاده از پماد خاصی و از طریق انگشت به داخل پماد بزنم و ماساژ بدم؟ باعث بهبودی تنگی میشه؟
  ضمنا دوران شیردهی هستم ممکنه هر پمادی نتونم مصرف کنم

 36. سلام پسر من ۱۸ سالشه و مدتیه یبوست داشت و بواسیر گرفته الان برای دفع میگه اون بواسیر که بیرون زده از مقعد نمیزاره مدفوع بیاد می خاستم بدونم ایا بواسیر مانع دفع مدفوع می شود؟ باید چیکار کنم بره تو؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله توده بواسیر بیرون زده مانع دفع مدفوع می شود. باید با لیزر برداشته شود. در این مرحله که بواسیر بیرون زده است با دست به داخل نمی رود و تنها راه جراحی یا لیزر است

 37. سلام من اصلا پا درد نداشتم اما خیلی عجیبه از وقتی بواسیر گرفتم پادرد هم دارم نمیدونم چه ربطی دارن اخه ایا بواسیر باعث پا درد می شود؟

  1. سلام دوست عزیز
   یبوست باعث پا درد می شود. فشار روی عضلات و سیاهرگ های پا هنگام دفع دشوار مدفوع، باعث پا درد می شود.

 38. مادر من خیلی کمرش درد میکنه و بواسیر هم داره دکتر گفته اگه بواسیرو عمل کنه کمردردش هم خوب میشه میخاستم بدونم درسته آیا درد بواسیر به کمر می زند؟

  1. سلام دوست عزیز
   بواسیر باعث کمر درد نمی شود اما در یبوست فرد با زور زدن بیشتر موقع دفع و جمع شدن مدفوع در روده ها ممکن است احساسی مثل کمردرد را داشته باشد. یعنی با فشار بیشتر و تقلا برای خالی کردن مدفوع به عضلات کمر و شکم هم فشار وارد می شود.

 39. سلام من مدت هاست دل درد دارم و یبوست هم داشتم که رفتم دکتر بهم گفت هموروئید دارم و دل دردم هم از اونه میشه بگید درد بواسیر به کجا می زند؟ ایا بواسیر باعث دل درد میشود؟

  1. سلام دوست عزیز
   درد بواسیر معمولاً به مقعد و اطراف آن می زند و با علائمی مثل خونریزی هنگام دفع یا بعد از دفع همراه است. بواسیر باعث درد شکم یا دل درد نمی شود اما در یبوست ممکن است باعث جمع شدن و بزرگ شدن مدفوع در روده شده و احساس دل درد داشته باشید

 40. سلام من چندین ساله که بواسیر دارم اما یبوست نداشتم اخیرا دچار یبوست شدم و دکتر میگه بخاطر هموروئید هست میخاستم بدونم آیا بواسیر باعث یبوست میشود؟ مگه برعکس نبود این مورد؟

  1. سلام دوست عزیز
   یبوست باعث بواسیر می شود اما در مواردی که بواسیر درد داشته باشد و فرد اجابت مزاج و دفع مدفوع را به تاخیر بیندازد باعث سفت شدن مدفوع و در نتیجه یبوست می شود.

 41. سلام ، من لبه های خود مقعدم یه حالت ورم کرده هست اما نه درد دارم ، نه خونریزی و نه یبوستی چیزی
  این ورم از داخل نیست ، همون مقعدم هست که ملتهب شده ، خیلی وقت هم همینطوریه و مشکلی برام ایجاد نکرده ، ممکنه باز هموروئید باشه یا لازم نیست الکی نگران باشم

 42. سلام من چن باری خون ریزی مقعدی داشتم تورم و التهاب اطراف مقعد سوزش خارش درحدی ک میتونم تحمل کنم تشخیص دکتر همورویید و سندروم روده بود ک بهتر شدم درد و التهاب و خون ریزی ندارم ولی بین قسمت مقعد و واژنم قسمت پرینه ورم داره سفتم هست انگار ی چیزی زیرش باشه اما دردی ندارم با پمادم ازبین نرفته آیا این از هموروئیده یا چیز دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا