بواسیر چیست و چه علائمی دارد {انواع هموروئید با عکس}

بواسیر چیست و چه علائمی دارد {انواع هموروئید با عکس}

بواسیر چیست؟ بواسیر یا همان هموروئید به انگلیسی : (hemorrhoids) یا (piles) , ساختار عروقی(سیاهرگ و سایر رگ ها) در کانال مقعدی میباشند. در شرایط عادی این عروق (سیاهرگ و سایر رگ ها) نقش بالشتک هایی جهت کنترل مدفوع را ایفا میکنند و زمانی که متورم یا ملتهب میشوند به بیماری تبدیل می شوند. پس در پاسخ به این که هموروئید چیست می گوییم بواسیر یا هموروئید به متورم و التهاب یا ورم کردن رگ های بخش زیرین روده یا مقعد می باشد.

در مورد این که علت بواسیر چیست در ادامه مفصل بررسی می کنیم. این بیماری دلایل زیادی دارد اما اصلی ترین علت بواسیر را می توان فشار به این رگ ها در مواقع بارداری یا هنگام خروج مدفوع و زور زدن دانست. دلیل بیماری بواسیر ناشناخته است اما فشار زیاد و یبوست علائم را تشدید میکند.

در مورد علائم بواسیر باید بگوییم که نشانه ها و علائم هموروئید بیماری بستگی به نوع آن دارد. بواسیر داخلی در هنگام دفع مدفوع، خونریزی روشن دارد. اگر خون تیره تر از حد معمول باشد نشان دهنده ی بهبود بیماری یا نشان دهنده ی خونریزی در قسمت های بالاتر دستگاه گوارش است.

بواسیر خارجی شامل درد و تورم اطراف کانال مقعدی است. در نوع خارجی امکان باقی ماندن یک زائده ی پوستی کوچک اطراف مقعد وجود دارد.

هموروئید چیست – با فیلم

سایت medlineplus پاسخ بواسیر چیست را اینگونه بیان کرده است:

What are hemorrhoids?
Hemorrhoids are swollen, inflamed veins around your anus or the lower part of your rectum. There are two types:

External hemorrhoids, which form under the skin around your anus

Internal hemorrhoids, which form in the lining of your anus and lower rectum

ترجمه متن بالا:

هموروئید چیست؟
هموروئید وریدهای متورم و ملتهب اطراف مقعد یا قسمت پایین رکتوم است. دو نوع وجود دارد:

هموروئید خارجی که در زیر پوست اطراف مقعد شما ایجاد می شود
بواسیر داخلی، که در پوشش مقعد و پایین رکتوم ایجاد می شود

https://medlineplus.gov/hemorrhoids.html

می توان گفت بیشتر بزرگسالان تا ۵۰ سالگی تقریباً یکی از علائم بواسیر مانند درد، خارش یا خونریزی از مقعد را تجربه می کنند. در اثر فشار و زور زدن رگ های داخل دیواره مقعد پر از خون شده و به شکل بواسیر داخلی یا اینکه به صورت برجستگی در زیر پوست مقعد و اطراف آن (هموروئید خارجی) ظاهر می شود.

این رگ های خونی برای خون رسانی به حالت طبیعی در کانال مقعد تمامی افراد وجود دارد و زمانی که در اثر فشار یا یبوست دچار تورم و پارگی شوند به بیماری تبدیل می شود. اما نگران نشوید با پیشرفت علم روش های موثری برای درمان این عارضه وجود دارد از روش های دارویی و خانگی و جراحی گرفته تا روش های نوین و بدون دردی مثل لیزر.

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر با لیزر

عواملی که موجب تشدید هموروئید می شود مانند:

 • یبوست 
 • اسهال
 • مدت زیادی در دستشویی نشستن

بیماری بواسیر در زمان بارداری نیز شایع است و تشخیص آن توسط معاینه صورت می گیرد. کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی برای تشخیص این بیماری موثر است.

مطلب مرتبط: دکتر بواسیر 

در نوع خفیف نیازی به عمل و سایر روش های جراحی نیست. افزایش فیبر و خوردن مایعات فراوان و هیدراته ماندن به کاهش درد کمک میکند و همچنین استراحت کردن نیز موثر است. کرم ها نیز موثرند اما اثربخشی آنها ضعیف است. اگر علائم شدید باشد و بهبود نیابند، ممکن است اقدامات دیگری نیز جهت درمان بواسیر انجام شود. جراحی زمانی پیشنهاد میشود که هیچکدام از راهکارها موثر نباشند.

افراد به طور میانگین بین ۵۰% تا ۶۶% حداقل یکبار در زندگی با این بیماری درگیر می شوند. میانگین مبتلا شدن در زنان و مردان یکسان است. افرادی که بین سنین ۴۵ تا ۶۵ سال هستند، بیشتر در معرض ابتلا هستند. ریشه ی این بیماری برای اولین بار در کشور مصر بود. 

مطلب مرتبط: عمل جراحی بواسیر 

علائم بواسیر

علائم هموروئید در هر فردی با توجه به نوع بواسیر و زمان شروع بیماری متفاوت است اما موارد زیر از شایع ترین علائم بواسیر هستند. رایج ترین نشانه های بواسیر به شرح زیر است:

 • وجود توده یا برآمدگی های گوشتی در اطراف مقعد که برخی موارد با درد هم همراه است. این گوشت های اضافه به دلیل پاره شدن و ورم رگ های مقعد ظاهر می شود که در مواقع نشستن و یا اجابت مزاج فرد را اذیت می کند.
 • خارش، ناراحتی/سوزش در اطراف مقعد.
 • ترشحات مخاطی.
 • احساس می کنید که مدفوع گیر کرده و خارج نمیشود. زمانی که مدفوع برای خارج شدن در کانال مقعد جمع می شود فرد احساس اجابت مزاج دارد اما بواسیر اجازه نمیدهد که دریچه مقعدی عملکرد خودش را به درستی انجام دهد و همین امر باعث می شود که احساس دفع ناکامل پس از اجابت مزاج داشته باشید.
 • خونریزی مقعد که خفیف بوده و روی دستمال کاغذی یا مدفوع مشاهده میشود. این خونریزی معمولاً به رنگ روشن است و در زمانی که بواسیر خفیف است کمتر است اما با گذشت زمان و پیشرفته شدن بیماری خونریزی هم بیشتر خواهد شد.
علائم بواسیر

علائم بواسیر در زنان

بواسیر در زنان معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، زایمان و یا در طول دوران قاعدگی ایجاد می شود.

بعضی از علائم بواسیر در زنان شامل موارد زیر می‌شود:

 1. درد و سوزش در ناحیه مقعدی
 2. خونریزی از مقعد
 3. درد و یا خارش در ناحیه مقعدی
 4. احساس پر بودن و یا یبوست
 5. ظاهر شدن زائده ها و یا توده های برجسته در اطراف مقعد

درد بواسیر چگونه است

بواسیر های داخلی معمولاً بدون درد هستند و بیشتر خونریزی دارند. اما به طور کلی در مورد اینکه درد بواسیر چگونه است باید بگوییم هنگام نشستن و یا موقع دفع مدفوع احساس فشار، درد شدید، سوزش و ناراحتی در ناحیه مقعد و اطراف آن خواهید داشت.

در هموروئید خارجی که با لخته خون همراه است ممکن است دردی طاقت فرسا و شدید داشته باشید. اگر درد بواسیر و یا سایر علائم بیش از یک هفته ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

بواسیر یا هموروئید ترومبوزه شده دردناک ترین نوع هموروئید است که با مسدود کردن جریان خون باعث تورم شدید بافت های مقعد می شود و با درد زیادی همراه است.

انواع بواسیر با عکس

بواسیر بر دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود. در نوع خارجی رگ های اطراف مقعد متورم و ملتهب می شوند و در نوع داخلی رگ های درون مقعد ملتهب می شوند که باعث خونریزی مقعدی می شود. با توجه به اینکه علائم بواسیر داخلی و خارجی متفاوت است نحوه درمان هریک نیز تفاوت دارد. در لینک زیر شما می توانید عکس انواع بواسیر را مشاهده نمایید:

بیشتر بخوانید : عکس انواع بواسیر

انواع بواسیر

بواسیر داخلی

هنگامی که بواسیر داخلی بزرگ میشود، درد خفیفی داشته و همراه با خونریزی مقعدی است. بواسیر یا هموروئید داخلی چون داخل مقعد است دیده نمی شود و به دلیل اینکه در انتهای روده راست هیچ عصبی وجود ندارد بواسیر داخلی در مراحل ابتدایی بدون درد و ناراحتی بوده و موقع رد شدن مدفوع به خونریزی می افتد.

هنگامی که بافت بواسیر داخلی به خارج کانال مقعدی راه یابد پرولاپس نامیده میشود. که درجه و شدت آن را در ادامه بررسی میکنیم:

درجات بواسیر داخلی – شدت پرولاپس

بواسیر داخلی به چهار دسته تقسیم بندی میشود:

 1. بدون پرولاپس و فقط التهاب رگ های داخل مقعد می باشد که هنوز بیرون نزده است.
 2. پرولاپسی که خودش به داخل می رود: . در درجه دوم بیرون زدگی و پرولاپس فقط در هنگام اجابت مزاج بوده و پس از دفع خود به خود به داخل بر می گردند.
 3. در بواسیر داخلی درجه ۳ خودتان باید پرولاپس و عروق را به داخل مقعد برگردانید و با فشار خارجی به داخل می رود.
 4. پرولاپسی که پزشک باید آن را درمان کند و نه خودش به داخل می رود نه با فشار دست. هموروئید داخلی درجه چهار فقط با روش هایی مثل جراحی و لیزر درمان می شود.
درجه های بواسیر داخلی

پرولاپس (زائده ی پوستی) به آرامی ظاهر میشود و ممکن است منجر به سوزش و خارش مقعد شود. منظور از پرولاپس همان زائده های پوستی انتهای کانال مقعدی میباشد که در اثر تحریک و فشار زیاد به بواسیر داخلی بوجود می آیند.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر داخلی

 بواسیر خارجی

بواسیر یا هموروئید خارجی (ترومبوز) در زیر پوست مقعد به شکل یک زائده ظاهر میشود و با فشار تحریک میشود. ترومبوز یک لخته ی خون ایجاد میکند که منجر به تورم و التهاب میشود. ترومبوز بسیار دردناک است و ممکن است با خونریزی همراه باشد. در مقایسه با بواسیر داخلی، هموروئید خارجی علائم دردناک تری دارد.

بواسیر خارجی

 بعد از بهبود ترومبوز یک زائده ی پوستی اطراف کانال مقعدی باقی می ماند. مقعد دیواره ی محکمی دارد که در اثر ترومبوز , پوست آن کشیده شده و حساس میشود. کشیده شدن مقعد باعث بوجود آمدن زائده ی پوستی می شود. پوست به وجود آمده در اطراف مقعد کوچک بوده و دردی ندارد اگرچه ممکن است ظاهری زشت ایجاد کند اما ضرری ندارد.

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر خارجی

بیماری بواسیر

هموروئید ترومبوزه

ترومبوزه چیست؟ در هموروئید خارجی وقتی داخل زائده و بالشتک بواسیری لخته خون تشکیل شود آن را ترومبوزه می نامند. بواسیر خارجی که به ترومبوزه تبدیل شده خیلی دردناک بوده و باید سریعاً برای درمان به پزشک مراجعه نمود.

بواسیر خارجی ترومبوزه

علت بواسیر

 • یبوست شدید:تا حد ممکن سعی کنید از یبوست جلوگیری کنید. می توانید از غذاهای فیبردار و یا با خوردن مایعات زیاد آن را رفع کنید که علت اصلی هموروئید است.
 •  اسهال در طولانی مدت:اسهال در طولانی مدت منجر به بروز این بیماری میشود و سعی کنید آن را درمان کنید.
 •  بارداری:هموروئید در بارداری شایع است زیرا با بزرگ شدن جنین فشار به رحم وارد میشود و رحم به رگ های مقعد فشار وارد میکند که منجر به این بیماری میشود.
 • سالخوردگی:با افزایش سن ابتلا به انواع بیماری ها زیاد میشود که بواسیر یکی از آنها میباشد.
 • فعالیت فیزیکی سنگین مانند بلند کردن یک جسم سنگین:منجر به فشار آمدن به رگ های تحتانی میشود.
 • نشستن طولانی مدت:اگر طولانی مدت می نشینید هر یک ساعت یکبار بلند شوید و قدم بزنید. نشستن طولانی باعث میشود به رگ های تحتانی فشار وارد شود.

علت بواسیر در زنان چیست

در زنان، علل مختلفی ممکن است باعث بروز بواسیر شوند که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. بارداری: بارداری ممکن است باعث افزایش فشار بر روی شریان‌هایی شود که خون را به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌کنند، از جمله شریان‌های پشت پوستی در ناحیه تحتانی بدن. این افزایش فشار باعث تورم و االتهاب رگ‌ها و عروق‌های بالقوه بواسیر می‌شود.
 2. زور زدن و فشار هنگام دفع مدفوع: وقتی فشار بر روی رگ‌ها و عروق‌ها در ناحیه تحتانی بالا برود، ممکن است باعث تورم آن‌ها شود.
 3. نشستن بر روی توالت برای مدت زمان طولانی: این مسئله ممکن است باعث افزایش فشار بر روی شریان‌ها و عروق‌های ناحیه تحتانی شود و باعث بواسیر شود.
 4. چاقی: چاقی ممکن است باعث افزایش فشار بر روی رگ‌ها و عروق‌های ناحیه تحتانی شود و باعث بواسیر شود.
 5. سن: با افزایش سن، عروق‌های بدن ضعیف‌تر می‌شوند و این موضوع خود باعث افزایش احتمال بروز بواسیر در زنان می شود.
 6. دیگر عوامل: دیگر عواملی همچون خوردن غذاهای کم فیبر، نداشتن تحرک بدنی، استفاده بیش از حد از مسهل‌ها و اسهال مزمن می‌توانند باعث بواسیر شوند.

علت بواسیر در مردان

علت بواسیر در مردان ممکن است بخار فشار زیاد به مقعد در اثر بلند کردن اجسام سنگین و یا فعالیت های ورزشی شدید مثل وزنه برداری و … باشد. یا اینکه عدم دریافت فیبر کافی در رژیم غذایی آنها موجب یبوست و زور زدن و نشستن طولانی مدت در دستشویی می شود و در نتیجه این موارد باعث فشار به عروق ناحیه تحتانی و متورم شدن و التهاب رگ ها می شود و بواسیر بوجود می آید.

افزایش وزن هم یکی دیگر از علت های هموروئید در آقایان می باشد و مردانی که اضافه وزن زیادی دارند بیشتر در معرض بواسیر هستند.

همچنین با افزایش سن در مردان رگ ها و بافت های مقعد که در کنترل حرکات راست روده و دفع مدفوع کمک کننده هستند ضعیف و کشیده شده و بیشتر احتمال ابتلا به بواسیر وجود دارد.

چه کسانی در معرض خطرند

این بیماری ارثی است بنابراین اگر پدر یا مادر به این بیماری مبتلا باشند سایر افراد خانواده نیز به آن مبتلا میشوند. خانم های باردار به دلیل فشاری که رحم به رگ های خونی اطراف مقعد وارد میکند بیشتر در معرض خطرند. همچنین احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن زیادتر میشود.

مطلب مرتبط: هزینه جراحی بواسیر با لیزر 

چگونه از بواسیر جلوگیری کنم

 • مقدار زیادی مواد فیبردار بخورید.
 • به میزان کافی آب بنوشید.
 • مرتبا ورزش کنید.
 • مدت زمان زیادی در دستشویی ننشینید.
 • در زمان نیاز به دستشویی بروید.
پیشگیری از بواسیر

مطلب مرتبط:  بواسیر خونی 

چه زمان به پزشک مراجعه کنم

زمانی که علائم زیر ادامه دار بود و بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید:

 • درد در اطراف مقعد.
 • ترشح مخاطی.
 •  خارش مقعد.
 • خون روی مدفوع و دستمال کاغذی.

تشخیص ها

 • آزمایشات زیر به پزشک کمک میکند تا بواسیر را تشخیص دهد:
 • معاینه ی بدنی. اگر بواسیر خارجی باشد پزشک قادر است آنرا ببیند. پزشک میتواند دستکش بپوشد و انگشت خود را داخل مقعد فرو کند تا بواسیر داخلی و سایر بیماری هایی را که ممکن است به آن مبتلا باشید را شناسایی کند.
 • آنوسکوپی. متخصص میتواند توسط یک آنوسکوپ، بواسیر داخلی یا خارجی را تشخیص دهد. 
 • کولونوسکوپی. در  این روش پزشک کل روده را توسط کولونوسکوپ معاینه میکند. برخی معاینات مانند سیگموئیدوسکوپی قسمت انتهایی روده را نیز بررسی میکند.

سوالات متداول درباره بواسیر یا هموروئید

بواسیر چیست و چه علائمی دارد؟

بواسیر یا هموروئید به متورم شدن و التهاب رگ های مقعد گفته می شود که علائمی مثل بیرون زدگی، خونریزی مقعدی، درد، سوزش و خارش دارد.

علت بواسیر در زنان چیست؟

زنان به علت بارداری و فشار زایمان بیشتر مستعد ابتلا به بواسیر هستند و سایر دلایل این بیماری بین زن و مرد مشترک است.

بیرون زدگی بدون درد و خونریزی هم نشانه بواسیر است؟

بله در اکثر مواقع این بیرون زدگی به دلیل پرولاپس بواسیر داخلی می باشد.

بهترین راه درمان بواسیر چیست؟

لیزر و جراحی درمان قطعی بواسیر می باشد که پزشک با توجه به نوع بواسیر و شدت علائم آن بهترین درمان را پیشنهاد میکند. لیزر درد و عوارض کمتری نسبت به جراحی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56 دیدگاه

 1. پدرام گفت:

  من پدرم باباسیل گرفته اما نمیدونم همون هموروئید میشه ؟ میشه بگین بیماری باباسیل چیست و چه دارویی داره؟ علائمش همیناس که اینجا و توی سایت های دیگه خوندم اما خودش هم میگه باباسیل داره همون هموروئیده درسته؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله باباسیل همان بواسیر و هموروئید است و نام علمی این بیماری هموروئید است. باباسیل، باباسیر، وباسیل و یا …. اشتباه است.

 2. سعید گفت:

  سلام من چن وقته که وقتی میشینم مقعدم تیر میکشه و دفع هم سخت انجام میشه ایا ممکنه که وباسیل داشته باشم؟ البته من ورزش میکنم و یبوست هم ندارم نمیدونم دلیلش چیه به نظرتون؟ چون من خوندم که علت اصلی این بیماری یبوست هست

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ممکن است. علائم بواسیر در هر فردی متفاوت است. باید توسط پزشک ویزیت و معاینه شوید تا تشخیص داده شود.

 3. مهناز گفت:

  سلام من چند وقت پیش گوشت اضافی کنار مقعدم درومده بود و گفتن که بواسیل هست و با جراحی برداشتن اما متاسفانه دوباره عود کرده میشه راهنمایی کنین باید چیکار کنم که دیگه برنگرده؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   با لیزر برای همیشه می توانید درمان کنید .

 4. رجبی گفت:

  سلام من چن سال قبل یبوست همراه با خونریزی شدیدی داشتم که الان خیلی بهتر شده و دیگه درد و سوزش ندارم نه موقع دفع و نه در حالت عادی هیچ درد ندارم اما حس میکنم بعد از دفع یک برجستگی گوشتی از مقعدم بیرون میمونه که باید با دست به داخل ببرم میشه بگین درد بواسیر چگونه است و اینکه ایا این موضوع خطرناکه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید از یبوست پیشگیری کنید و برای لیزر بواسیر اقدام کنید. درد بواسیر بستگی به نوع بواسیر دارد و در هر فردی متفاوت است

 5. سمانه گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون که به اشتراک می گذارید .
  برای معالجه همورویید به کدام متخصص مراجعه شود ؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   به دکتر بواسیر و یا متخصص هموروئید باید مراجعه شود که در این مطلب کامل توضیح داده ایم:
   https://partoclinic.com/دکتر-بواسیر/

 6. فرشاد گفت:

  سلام دوستان .من تا حالا چندین بار دچار بواسیر شدم البته ازنوع خارجی و خیلی عذاب میکشیدم اما آخرین بار دوسال پیش چون شنیده بودم زردچوبه ضدالتهاب است این روش را امتحان کردم.
  آب گرم نزدیک به داغ بطوریکه شمارا نسوزاند درون لگن بریزید و دوقاشق غذاخوری زرد چوبه درآن حل کنید سپس روزی ۲ بار هربار ۲۰ دقیقه درون آن بنشینید .باور کنید من خیلی درد داشتم وزخمی هم شده بودم اما فقط دوروز انجام دادم کاملا خوب شدم ودردم هم خیلی سریع تسکین پیداکرد

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله زردچوبه خاصیت ضدالتهابی دارد اما درمان قطعی برای این عارضه محسوب نمی شود.

 7. farzad گفت:

  سلام دکتر خسته نباشی
  من یک غده سفید درکنار معقدم درامدیکسال قبل درد داشتم واسهال هم میشدم اما خوب شدم الان همان جا ی غده بی درد درامده کوچک هم هست اما الان شکمم زیاد سرصدا میکنه و اینکه غذای ک میخورم بخشی جذب بدنم نمیشه
  ودفع میشه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است ابتدا به متخصص گوارش مراجعه کنید تا مشکل شما تشخیص داده شود.

 8. maede گفت:

  سلام دکتر ممنون از راهنماییتون میخواستم بپرسم آیا ما خودمون میتونیم در منزل از کش لاستیکی برای بستن بواسیر بیرون زده استفاده کنیم ممنون میشم پاسخ دهبد

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر به هیچ وجه اینکار را توصیه نمکینم مقعد جای حساسی است که رگ های عصبی دارد و اصلا نباید خودتان اقدام به درمان کنید.

 9. تارا گفت:

  من چند روزه خیلی درد دارم وزایده هم اطراف مقعد دارم.
  به نظر شما لیزر درمانی جواب میده ؟ قابل برگشت نیست ؟ مرسی از عنایتتون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله حتما با لیزر نتیجه میگیرید و در صورت رعایت نکات لازم به هیچ وجه عود مجدد نخواهد داشت.

 10. بابک گفت:

  سلام عرض ادب برای بواسیر بیرونی چه نوع پماد یا کرمی معرفی میکنین ممنون میشم راهنمایی کنین
  طوریکه برا همیشه درمان بشه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   هیچ پماد یا کرمی برای همیشه و به طور قطعی این بیماری را درمان نمی کند و درمان قطعی فقط با جراحی و یا لیزر امکان پذیر است که با توجه به درد و عوارض جراحی، لیزر را پیشنهاد میکنیم.

 11. هلیا گفت:

  من یه سوالی داشتم اگه بواسیر خارجی بدون هیچ درد و خونریزی و خارش باشه و فقط ظاهرش مشخص باشه چجوری میشه رفعش کرد یا نیاز به درمان داره؟؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است که توده هموروئیدی با لیزر برداشته شود اگر درمان نشود ممکن است بعدها در اثر یبوست یا فشار و زور زدن بیماری پیشرفت کند و درمان سخت تر شود.

 12. امیر گفت:

  سلام دکتر
  پدرم ۸۵ سال دارد و مبتلا به بواسیر بیرون مقعدی می باشد با توجه به سن بالای ایشان دارویی وجود ندارد که درمان شود؟
  در صورت جراحی از چه روشی استفاده شود؟
  متشکرم🌷

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   به صورت کلی دارو برای بواسیر به طور موقتی به کاهش درد و علائم کمک می کند و درمان قطعی محسوب نمی شود. با لیزر می توان بواسیر ایشان را درمان نمود و هیچ مشکلی ندارد.

 13. فرزانه گفت:

  ،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید،میخواستم بپرسم که اگه بواسیر بیرونی باشه من شنیدم که با عمل جراحی ممکنه کنترل مدفوع و یا باد شکم رو از دست بده طرف آیا درسته و اینکه آیا مراکز خاصی وجود دارد که بتونن این مشکل رو‌حل کنن ،بازم‌ممنونم ازتون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   در روش درمان با جراحی سنتی ممکن است همچین عوارضی پیش بیاید اما لیزر بواسیر هیچ یک از این مشکلات را نخواهد داشت و هموروئید بدون هیچ عارضه ای برای همیشه از بین خواهد رفت.

 14. جواد گفت:

  سلام ۵۲ سالمه مردهستم….چندسال پیش با زور زدن خون از مقعد اومد و ترسیدم…..الان خونی نمیاد اما بواسیر دارم و اطراف مقعدم بعد از پایان دفع مثل نخود باد کرده چکار کنم که بواسیر درمان بشه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای درمان با لیزر اقدام کنید.

 15. سعیده گفت:

  یکى از اعضاى خانواده من بعد از چند سال تحمل درد بواسیر ورم و درد و خونریزى بلاخره اورژانسى رفت جراحى کرد ولى متاسفانه توالت رفتن و خارج کردن مدفوع براش خیلى دردناک شده و از تنگ شدن مقعد شکایت داره حتى به پزشک هم مراجعه کرده ولى پزشک ایشون رو ترسانده چون بهش گفتند که ممکنه جراحى و بزرگ کردن مقعد اختیار از ایشان خارج بشه و نتونه مدفوع خودش رو کنترل کنه نظر شما چیه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   احتمالاً جراحی سنتی و با تیغ جراحی انجام دادند که این عوارض پیش امده است در درمان بواسیر با لیزر هیچ یک از این عوارض نیست و موجب تنگی یا گشاد شدن مقعد هم نخواهد شد.

 16. ehsan گفت:

  بنده حدود چند ساله که هنگام مدفوع زائده یک سانتی از مقعدم بیرون میزنه وبعد از اتمام کار نزدیک به یک دقیقه باید بحالت نیم ایستاده قرار میگیرم تا زائده به داخل برمیگرده اگر مدفوع خشک باشه بعد از اتمام مدفوع احساس درد در ناحیه مقعد می‌کنم درضمن زائده خیلی نرم است بعضی وقتا شاید ماهی یکبار هنگام شستن خودم در صورت مدفوع خشک یه زره خون روی دستم میبینم وبعد از آن احساس سوزش می‌کنم لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون و سپاسگزارم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما احتمالاً بواسیر داخلی درجه ۳ یا ۴ دارید و بهتر است با لیزر درمان کنید.

 17. محسن گفت:

  با عمل بواسیر دوباره بواسیر رشدمیکنه وچیکار کنم درد ش کمتر بشه گاها خیلی شدید درد بواسیر دارم چه دارویی بخورم دکتر گفته عمل بشه میگن دوباره بزرگ میشه ؟عمل از طریق لیزر هست؟ ممنون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   در عمل بواسیر با لیزر عود مجدد نیست و بواسیر دوباره ایجاد نمی شود. دارو و مسکن ها ممکن است برای ساعاتی درد را تسکین دهند و بهتر است برای درمان قطعی با لیزر اقدام نمایید.

 18. غلام گفت:

  سلام من کنار مقعدم غده داشتم که الان به شکل بواسیر باد کرده شده و نمیدونم چیکار کنم خیلی دفع سختی دارم و همش زور میزنم لطفا بگین درمان خانگی بواسیر چیست ممنون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   در مرحله بیرون زدگی همراه با درد معمولاً درمان خانگی پاسخگو نمی باشد و باید درمان جراحی یا لیزر را انجام دهید.

 19. احسان گفت:

  سلام من بواسیر درجه سه دارم و میخام با پماد درمان کنم به نظرتون چه پمادی کامل بواسیر منو از بین میبره

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای بواسیر درجه ۳ و ۴ پماد معمولاً کارایی ندارد و باید جراحی یا لیزر شود. پماد آنتی هموروئید می تواند در تسکین درد و علائم به طور موقت موثر باشد.

 20. سمیه گفت:

  من از بچگی یبوست شدید داشتم و همش توی مدفوعم خون میدیدم اما اصلا نمیدونستم بواسیر چی هست و میترسیدم با خانواده در میون بذارم الان که ۲۹ سالم هست تازه میدونم اسم این بیماری هموروئید هست و ایا میتونم بعد این همه سال درمانش کنم و هزینه درمان با لیزر چقدر میشه حدوداً؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله امکان درمان با لیزر هست و در این مطلب می توانید از هزینه لیزر بواسیر اطلاع پیدا کنید.
   https://partoclinic.com/بواسیر/هزینه-لیزر/

 21. ثنا گفت:

  سلام الان یک هفتس که من یه جوش کوچک نزدیک مقعدم بیرون میبینم و با درد و سوزش هم همراهه اما میشه تحمل کرد ولی موقع اجابت مزاج اذیت میکنه ایا این همون هموروئید هست و چجوری میتونم خودم برای تشخیص بواسیر اقدام کنم و ایا میشه تو خونه درمانش کرد؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مطلب زیر در مورد جوش مقعدی هست و می توانید تفاوت آن را با بواسیر تشخیص دهید.
   https://partoclinic.com/جوش-مقعد/

 22. لیلا گفت:

  من بواسیر دارم و باید بگم که مقالات شما در مورد درمان بواسیر و توصیه های پیشگیری بسیار مفید هستند واقعا ممنونم

 23. سارا گفت:

  من تازه تشخیص دادم که بواسیر دارم و با خوندن مقالات شما، مطمئن شدم که میتوانم با لیزر و تغییرات در سبک زندگیم این بیماری را درمان کنم

 24. عباس گفت:

  درود دکتر پسر من مغازه داره و زیاد میشینه و دچار همورویید شده هنگام دستشویی با درد و خونریزی همراه است من بهش توصیه کردم که بعد از رفع حاجت با صابون بشوره و با ضد عفونی و یک شیاف که انهم ضد عفونی بریزه رویش و داخل مقعد قرار دهد و بعد با گوش پاک کن ضد عفونی ان را داخل مقعد بکنه که میکروبها کشته بشه اما بقولم نمیکنه حال پیشنهاد شما چیه با سپاس فراوان امیدوارم لطف کنی و جواب دهی بدرود

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر اینکار درست نیست و باید با روش اصول درمان شود. پیشنهاد میکنیم برای درمان با لیزر اقدام نمایید.

 25. omid گفت:

  سلام .اقا دگتر من هم این مشگل را دارد . همراه با خارش معقد هست . یک سوال دارم زمانی که غذا می خورم چه سوپ باشه ویا غذای نانی باشه فرقی نمی کنند بعد نیم ساعت یا یک ساعت بعد سریع باید بروم توالت خیلی سخت و مشگل هست چون زمان زیادی بیرون از خانه نمی توانم .باشم .باید زود برگردم خانه .لطفا راهنمایی ام کنید .تشگر . 🙏

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر بواسیر دارید باید درمان کنید و اگر اسهال هستید به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 26. arash گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سی و چهار سالمه
  هفت سال پیش عمل جراحی شدم،البته اون موقع فقط بیرون زدگی بود و خون ریزی اصلا نداشتم.
  الان حدود پنج ماهه که با هر بار اجابت مزاج خونریزی های زیاد دارم،که حتی باعث درد و سوزش هم میشه،دو بار به دکتر مراجعه کردم فقط پماد آنتی هموروئید و رکتول و ملیّن تجویز کردن،که درد و سوزش رو خوب میکنه ولی خونریزیم همچنان ادامه داره،روزانه تقریبا چندین سی سی با فشار خون از دست میدم،چند روزی هست که سردرد دارم،آیا میتونه خطرناک باشه؟لطفا راهنمایی کنید که چکار باید بکنم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله سردرد هم ممکن است نشانه ضعیف و کم خون شدن بدن شما باشد و باید فوراً برای درمان با لیزر اقدام کنید. احتمالاً عمل جراحی قبلی شما به روش سنتی بوده و بیماری دوباره برگشته و یا عوارض داشته

 27. مژگان گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر عزیزراستش الان یک هفته هست بیرون از مقعد یک تورم اندازه یک نخود بزرگ در آوردم ولی دردی ندارم فقط کمی میسوزه میخوام ببینم میشه همینطور بدون جراحی این تورم رو از بین ببرم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر بیرون زدگی فقط با جراحی و لیزر از بین می رود و خود به خود درمان نمی شود.

 28. محسن رجبی گفت:

  سلام
  من اولین بار هست که بواسیر خارجی دارم و درد هموروئید فوق العاده درد ناک هست،پماد استفاده میکنم ولی موقع اجابت مزاج درد وحشتناکی داره،نیاز به عمل هست یا خیر؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله برای جلوگیری از پرولاپس و یا ترومبوزه شدن بواسیر بهتر است هر چه سریع تر برای درمان آن با لیزر اقدام کنید. عمل جراحی سنتی هم عوارض خودش را دارد و هم ممکن است عود مجدد داشته باشد.

 29. طاهر گفت:

  با سلام* من ورزش حرفه ای میکنم و برای مسابقا اماده میشم میخاستم بدونم آیا وزنه برداری سنگین باعث فشار به مقعد و بواسیر میشه؟؟؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله هرگونه حرکتی که باعث فشار به مقعد و بافت های اطراف آن شود ممکن است باعث ایجاد بواسیر شود.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد