4علت اصلی بواسیر بارداری + درمان بیرون زدگی مقعدی در بارداری+عکس

بواسیر در بارداری

بواسیر در بارداری و هموروئید در زنان باردار همانند اسهال در بارداری و یبوست در بارداری بسیار شایع میباشد؛ به خصوص در ۳ ماهه سوم بارداری که جنین بزرگتر می شود و به رگ های مقعد فشار می آورد. در صورتی که علائم هموروئید و بیرون زدگی مقعدی بعد از بارداری از بین نرفت، درمان هموروئید و عمل بواسیر پیشنهاد میشود. بواسیر در بارداری مشکلی شایع است و از هر ۳ زن باردار ۱ مورد آن را تجربه می کند.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری بواسیر در زنان در خانه چگونه است؟??

۴ دلیل اصلی هموروئید بارداری:

 • با بزرگ شدن رحم، رگ های خونی فشرده می شود و موجب اختلال در عملکرد و انتقال خون به قلب توسط رگ های راست روده و … می شود. در نتیجه خون در عروق اطراف مجرای مقعد دچار احتقان شده و به شکل هموروئید بارداری دیده می شود.
 • بدن ما در دوران بارداری انواع مختلفی از هورمون ها را تولید می کند. بیشتر این هورمون‌ها به بزرگ شدن رگ‌های خونی کمک می‌کنند که منجر به احتقان بیشتر خون می‌شود.
 • یبوست بارداری از دلایل اصلی ایجاد بواسیر در بارداری می باشد و موجب افزایش فشار هنگام اجابت مزاج توسط زن باردار می شود.
 • ایستادن یا نشستن طولانی مدت نیز می تواند باعث ایجاد بواسیر شود، زیرا خون به دلیل نیروی جاذبه در اطراف قسمت های پایینی بدن تجمع می یابد. در نتیجه، احتقان خون در اطراف پا ظاهر می شود که می تواند منجر به واریس یا ورم پا شود. هنگامی که احتقان خون در اطراف راست روده ظاهر می شود، هموروئید هم ایجاد می شود.

هموروئید اگر درمان نشود، میتواند بسیار دردناک باشد و باعث :

در هنگام بارداری که بدن در حال تغییرات فیزیکی است بواسیر به طور ناخواسته در برخی بانوان بروز میکند. اما خبر خوشحال کننده این است که که این بیماری, سلامتی مادر و فرزند را به خطر نمی اندازد و یک مشکل کوتاه مدت است. بواسیر بعد از زایمان طبیعی بدتر شده ولی بعد از زایمان علائم آن از بین خواهد رفت. عکس بواسیر در بارداری را مشاهده می کنید:

عکس بواسیر در بارداری

برخی از بانوان در اولین تجربه ی بارداری خود به بواسیر دچار میشوند. اما اگر کسی قبلا به این بیماری مبتلا بوده احتمال اینکه دوباره به آن مبتلا شود وجود دارد. بنابراین اگر فردی قبلا به این بیماری دچار بوده باید آن را درمان کند.

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر در خانه ۷ راه سریع دشمن بواسیر

علت هموروئید در بارداری

هنگامی که جنین در رحم رشد میکند رحم بزرگتر میشود و به قسمت لگن فشار وارد میکنند. فشار وارد شده به لگن موجب تورم رگ های مقعد میشود. عوامل زیر موجب بواسیر در دوران بارداری و علت بیرون زدگی مقعدی در بارداری هستند:

 •  افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری می تواند ابتلا به بواسیر را افزایش دهد. این هورمون دیواره ی رگها را شل می کند و آنها را مستعد تورم می کند.
 • افزایش فشارخون که باعث بزرگ شدن رگ ها می شود و به رگ های مقعد نیز فشار می آورد.

پیشگیری از بواسیر بارداری در خانمها

 • در هنگام دفع زور نزنید.
 • جسم سنگین بلند نکنید.
 • از نشستن یا ایستادن طولانی مدت خودداری کنید زیرا به رگ های مقعد فشار میشود. اگر طولانی مدت می نشینید هر یک ساعت یکبار بلند شوید و راه بروید.
 • از علت های اصلی هموروئید در بارداری یبوست است، بنابراین سعی کنید با مصرف مواد فیبردار از آن جلوگیری نمایید.
 • مکمل های آهنی نیز یبوست ایجاد می کنند. سعی کنید که آهن مورد نیاز را به طور طبیعی از مواد غذایی دریافت کنید.
جلوگیری-از-بواسیر-در-بارداری

از یبوست جلوگیری کنید تا به هموروئید مبتلا نشوید. در اینجا چند راهکار برای جلوگیری از یبوست وجود دارد:

مقدار زیادی مواد غذایی پر فیبر بخورید

 راه های زیادی برای افزودن فیبر به رژیم غذایی وجود دارد. غذاهای پر فیبر شامل:

 • گلابی(مخصوصا با پوست)
 • آووکادو 
 • انواع توت ها
 • سبزیجات مانند کلم بروکلی، کنگر فرنگی و جوانه بروکسل.
 • تمامی غلات مانند جو دوسر، برنج قهوه ای و حتی ذرت.
 • حبوبات شامل: همه ی نخودها، عدس و نخود فرنگی. آجیل و انواع مغزها 

مطالعه کنید: چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟

مقدار زیادی مایعات بنوشید

 سعی کنید مایعات زیاد بنوشید زیرا عملکرد روده ها بهتر می شود.

سعی کنید طولانی مدت نایستید و ننشینید

 • اگر در محل کار خود طولانی مدت می نشینید هر یک ساعت یکبار بلند شده و راه بروید.
 • بر روی کوسن یا بالش نرم بنشینید.

از پزشک خود راجب مصرف نرم کننده ی مدفوع سوال کنید

در صورتی که سایر راهکارها پاسخگو نبود شما میتوانید از پزشک خود در مورد استفاده از داروها و شیاف هایی مثل شیاف گلیسیرین در دوران بارداری سوال نمایید.

استفاده از قرص های ملین در دوران بارداری پیشنهاد نمیشود زیرا آباعث کم آبی بدن شده و انقباضات رحمی را تحریک می کنند.

ورزش کگل را روزانه انجام دهید

ورزش کگل باعث قوی تر شدن عضلات لگن شده و جریان خون را در ناحیه ی مقعد افزایش میدهد. می توانید این ورزش را در خانه، در محل کار و در ماشین انجام دهید. مطمئن شوید که عضله ی صحیح را منقبض میکنید. در هنگام ادرار کردن، ادرار را متوقف کنید تا عضله ی درست را شناسایی کنید( کگل را در هنگام ادرار انجام ندهید زیرا خطر عفونت دستگاه ادرار را افزایش میدهد.) زمانی که ماهیچه را شناسایی کردید آن را به مدت پنج ثانیه منقبض نگه دارید و سپس به مدت پنج ثانیه آن را آزاد کنید. سعی کنید انقباض را به ۱۰ ثانیه برسانید. روزی ۳ بار و در ۳ ست ۱۰ تایی اینکار را انجام دهید.

درمان خانگی بواسیر در بارداری

 • در وان آب داغ روزی چند مرتبه بنشینید. وان را با آب داغ پر کنید و درون آن بنشینید.
 • برای درمان بیرون زدگی مقعدی در بارداری کمپرس یخ یا پدهای حاوی فندق جادوگر را روی هموروئید بمالید.
 • بر روی ناحیه ی مورد نظر روزی چند بار کمپرس یخ قرار دهید. سرما باعث کاهش تورم شده و درد را از بین میبرد. اما کمپرس را دور حوله یا دستمال بپیچید زیرا تماس مستقیم با ناحیه موجب سوختگی با یخ میشود.
 • ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید. از دستمال مرطوب بدون الکل یا دستمال کودکان بعد از هربار دفع مدفوع استفاده کنید زیرا این نوع دستمال ها از دستمال کاغذی بهتر است. حتماً بعد از استحمام یا دفع مدفوع، ناحیه را پاک کنید. رطوبت بیش از حد می تواند باعث تحریک شود. 
 • مصرف جوش شیرین (خشک یا خیس) خارش را از بین میبرد.

آیا بواسیر به جنسیت جنین ربط دارد؟

برخی به اشتباه معتقدند که یبوست در بارداری و یا بواسیر در بارداری نشانه این است که بچه دختر است! در صورتی که چنین چیزی پایه و اساس علمی ندارد و بواسیر در بارداری یک مشکل شایع در اکثر زنان حامله می باشد که هیچ ارتباطی با جنسیت جنین ندارد.

12 دیدگاه دربارهٔ «4علت اصلی بواسیر بارداری + درمان بیرون زدگی مقعدی در بارداری+عکس»

 1. سلام من ماه ۵ بارداری هستم و هموروئید داخلی دارم چن تا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید:
  برای درمان بواسیر در بارداری چه کنیم؟
  ایا اگر از شیاف رکتوساپ در بارداری استفاده کنیم خطر داره؟
  الان من که بواسیر داخلی دارم میتونم زایمان طبیعی کنم یا باید حتما سزارین بشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   ۱-برای درمان هموروئید در بارداری معمولاً توصیه می شود تا از روش های خانگی و پماد برای تسکین درد استفاده شود و بعد از این دوران جراحی انجام شود. به دلیل اینکه در بارداری نمی توان هر قرصی را مصرف نمود و بهتر است بی حسی موضعی هم دریافت نشود اما در صورت غیرقابل تحمل بودن درد این بیماری در بارداری می توان با مشورت پزشک لیزر بواسیر را انجام داد.
   ۲-این شیاف چون تانن دارد برای زنان باردار توصیه نمی شود.
   ۳-امکان زایمان طبیعی با وجود هموروئید داخلی وجود دارد اما بواسیر را تشدید می کند و درد زیادی دارد بهتر است سزارین انجام شود.

 2. سلام من در بارداری لگن درد شدیدی دارم و میگن بچم پسره ایا درسته؟درد لگن در بارداری و جنسیت جنین بهم مرتبطن به نظر شما؟ برای درد لگن برم دکتر یا طبیعی هست

  1. سلام دوست عزیر
   خیر همچین چیزی اصلاً درست نیست و درد لگن در بارداری ارتباطی به جنسیت جنین ندارد. اگر این درد اذیت کننده است با پزشک زنان که تحت نظر هستید مشورت نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   اگر با تشخیص پزشک مشکلی نداشته باشد بله انجام می دهیم. اما معمولاً برای درمان بواسیر در خانمهای باردار توصیه می کنیم با روش های خانگی درد و علائم را تسکین دهند تا بعد از زایمان لیزر را انجام دهند بهتر است

 3. سلام من تازه حامله شدم الان ۱۰هفته هستم یبوست دارم وقتی میرم دستشویی از معقدم خونریزی دارم الان باید چیکارکنم

  1. سلام دوست عزیز
   یبوست در بارداری به دلیل تغییر هورمون ها و مصرف ویتامین ها و فشاری که به رحم وارد می شود طبیعی است و باید با روش های خانگی مثل مصرف فیبر و مایعات و ملین های طبیعی آن را کنترل کنید. اما خونریزی مقعدی ممکن است به این دلیل باشد که در اثر یبوست، به بواسیر بارداری هم دچار شده باشید و یا یبوست باعث شده مدفوع سفت و سخت شود و دفع آن با خون ریزی همراه است.

  1. سلام دوست عزیز
   فیبر طبیعی و آهن از مواد غذایی دریافت کنید. از پزشکتان بخواهید که یک ملین یا نرم کننده مدفوع برایتان تجویز نماید. بواسیر در بارداری شایع است

 4. سلام من هفته ۳۲بارداری هستم بواسیر شدیدی در قسمت بیرون و داخل دارم اسهال هم هستم نمیدونم چیکار کنم خیلی درد شدیدی داره

  1. سلام دوست عزیز
   از روش های خانگی درمان بواسیر که در همین مطلب گفته شده استفاده کنید با مشورت پزشک برای کاهش درد می توانید از پماد انتی هموروئید هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا