20 ملین قوی، گیاهی، فوری و خانگی + قوی ترین گیاه ضد یبوست

20 ملین قوی، گیاهی، فوری و خانگی + قوی ترین گیاه ضد یبوست

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹    

ملین ها که  روان کننده شکم هستند باعث نرم تر شدن مدفوع و جذب آب بیشتر در روده میشوند و از ایجاد مدفوع سفت و خشک جلوگیری میکنند. مدفوع سفت و خشک باعث یبوست میشود و زمینه ای برای ایجاد بیماری های نشیمنگاهی مثل بواسیر یا هموروئید است. در ادامه چندین ملین و مسهل طبیعی و همچنین قوی ترین گیاه ضد یبوست را  برای شما معرفی کرده ایم:

معنی ملین و مسهل چیست؟

ملین چیست ؟ ملین به انگلیسی (Laxative) موادی هستند که مدفوع و حرکات روده را نرم و روان میکنند. آنها میتوانند انتقال مواد در روده را سریعتر کنند و معمولا برای درمان یبوست به کار میروند. انواع زیادی ملین وجود دارد که عملکرد آنها متفاوت است:

 • ملین های فله ای: در روده حرکت میکنند و آب به مواد درون روده اضافه میکنند تا مدفوع حرکت کند.
 • نرم کننده ی مدفوع: میزان آب جذب شده توسط مدفوع را افزایش میدهند تا مدفوع نرم شود.
 • ملین های روان کننده: روی مدفوع و آستر روده را می پوشاند تا از ایجاد رطوبت جلوگیری شود.
 •  ملین های نوع اسمی: به روده کمک میکند تا آب بیشتری را نگه دارد و حرکات روده را آسان تر کند.
 • ملین تحریک کننده: حرکات دستگاه گوارش و حرکات روده را سرعت می بخشند.

مطلب مرتبط: مواد غذایی برای درمان یبوست

فرق ملین و مسهل

ملین ها با نرم کردن مدفوع عملکرد روده را برای برطرف کردن یبوست نظم می بخشند. یکی از ویژگی های ملین این است که همه افراد (کودکان، زنان باردار، افراد مسن) می توانند از انواع ملین ها (طبیعی-گیاهی-سریع و فوری) استفاده کنند. اما مسهل ها به دلیل پاکسازی کل روده در یبوست های خیلی شدید مورد استفاده قرار می گیرند.

به اعتقاد پزشکان هرگز نباید مسهل را به جای ملین مصرف کرد. چرا که مسهل ها به طور بسیار قوی روی پاکسازی کل بدن موثرند و فقط روده را تحت تاثیر قرار نمی دهند. مسهل ها بر خلاف ملین ها که رطوبت بخش هستند خشک کننده اند. در واقع بسیاری از مسهل ها به این علت که حاوی سموم هستند مسهل می باشند چرا که کبد باعث دفع آن ها از بدن می شود.

علت باد شکم زیاد در مردان چیست

داروی ملین قوی و فوری

ملین های بدون نسخه برای خلاص شدن از شر یبوست گزینه ی مناسبی میباشند. استفاده ی بیش از حد از آنها اغلب می تواند باعث ایجاد اختلال در الکترولیت و تغییر در تعادل اسید پایه شود و استفاده در طولانی مدت منجر به آسیب به قلب و کلیه می شود.

اگر به دنبال حرکات روده ی منظم و مداوم هستید، از ملین های طبیعی و یا ملین گیاهی استفاده کنید زیرا مانند ملین های شیمیایی عوارض جانبی ندارند. فیبرها نوعی ملین طبیعی هستند که مصرف روزانه ۲۵ گرم برای خانم ها و ۳۸ گرم برای آقایان از بروز یبوست جلوگیری میکند.

در ادامه ۲۰ ملین قوی طبیعی معرفی شده است:

مطلب مرتبط: درمان دارویی یبوست

۱.دانه ی چیا

 دانه چیا یک ملین گیاهی و قوی می باشد که در طول روده حرکت میکند و حرکت مدفوع را روان و منظم میکند، استفاده از فیبر، مدفوع را نرم کرده و عبور آن را آسانتر میکند. دانه ی چیا سرشار از فیبر است. ۱۱ گرم دانه ی چیا ۲۸ گرم فیبر دارد.

این دانه حاوی فیبر نامحلول است و ۳% از آن حاوی فیبر محلول است.

فیبر محلول آب را جذب میکند و شکلی ژل مانند ایجاد میکند که مدفوع را نرم تر کرده و یبوست را از بین میبرد. می توان با دانه چیا یک شربت ملین هم آماده کرد.

مدفوع سیاه نشانه چیست

دانه-چیا،-توت،حبوبات-و-دانه-کتان

۲.انواع توت ها

  هر یک فنجان توت فرنگی حاوی ۳ گرم فیبر، یک فنجان بلوبری حاوی ۳.۶ گرم فیبر، یک فنجان شاتوت حاوی ۷.۶ گرم فیبر است. 

توت حاوی دو نوع فیبر محلول و نامحلول است. فیبر نامحلول، آب را جذب نمیکند اما در روده حرکت میکند و دفع مدفوع را راحت تر میکند. 

۳.حبوبات

حبوبات شامل: لوبیا، نخود، عدس، نخود فرنگی و بادام زمینی میشوند و سرشار از فیبر هستند. یک فنجان عدس آب پز حاوی ۱۵.۶ گرم فیبر و یک فنجان نخود حاوی ۱۲.۵ گرم فیبر است. 

تحقیقات نشان داده که اسید بوتیریک، یبوست را درمان میکند و فعالیت دستگاه گوارش را افزایش میدهد، همچنین میزان التهاب روده را که منجر به بیماری کرون و بیماری التهابی روده میشود را کاهش میدهد.

۴.دانه کتان

سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳، پروتئین زیاد و مواد مغذی هستند و برای درمان اسهال و یبوست مناسب می باشند. حاوی فیبر محلول و نامحلول است و مدفوع را نرم میکند. یک قاشق دانه ی کتان ۲ گرم فیبر نامحلول و ۱ گرم فیبر محلول دارد.

۵.کفیر

یکی از فرآورده های شیر است و حاوی پروبیوتیک (یک نوع باکتری روده) است که سیستم ایمنی را تقویت میکند و سلامت دستگاه گوارش را تقویت میکند. این فرآورده غذایی با افزایش حرکات روده یا کاهش زمان عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش به درمان سریع یبوست در افراد و به خصوص سالمندان کمک می کند. طبق تحقیقات دانشمندان این ماده دارای تاثیرات فوق العاده ای در تمامی گروه های سنی از جمله کودکان، بزرگسالان و سالمندان توصیه می شود. استفاده از دوغ های دارای پروبیوتیک کفیر به تخلیه شکم از مواد زائد کمک می کند.

کفیر،روغن-کرچک،-سبزیجات-و-سنت

۶.روغن کرچک

 پس از مصرف روغن کرچک، ریچینولی اسید آزاد میشود که نوعی اسید چرب است و به عنوان ملین اثر میکند.

ریچینولی اسید، یک گیرنده ی خاص در دستگاه گوارش را فعال میکند که حرکت ماهیچه های روده را افزایش میدهد. روغن کرچک، علائم یبوست را از بین میبرد، مدفوع را نرم میکند، کشیدگی کانال مقعد در هنگام دفع مدفوع و احساس تخلیه ی ناقص را از بین میبرد.

۷.سبزیجات

سبزیجات مانند اسفناج، کلاله و کلم برای رفع یبوست موثر هستند و دارای مواد مغذی پر تراکم مانند، ویتامین، مواد معدنی، فیبر و کالری هستند. یک فنجان کلاله ۱.۳ گرم فیبر و ۳۳ گرم کالری دارد و سرشار از منیزیم هستند که دفع مدفوع را آسان میکنند. 

برخی از مطالعات نشان داده است که میزان کم منیزیم با یبوست ارتباط نزدیکی دارد، بنابراین از مصرفی کافی آن اطمینان حاصل نمایید.

۸.قوی ترین گیاه ضد یبوست : برگ گیاه سنا

برگ گیاه سنا به عنوان معجزه یبوست و قوی ترین گیاه ضد یبوست شناخته شده است. سنا یک گیاه دارویی و  باعث افزایش مایعات در روده بزرگ برای کمک به عبور و دفع مدفوع میشوند. از عصاره این گیاه در بسیاری از داروهای ملین مثل سی لاکس و … استفاده می شود اگر به دنبال ملین خانگی و یا یک ملین قوی و فوری هستید برگ گیاه سنا در طول یک هفته توصیه می شود. اما نباید برای مدت طولانی مصرف شود . می توان از اشکال گوناگون این گیاه مانند چای سنا و یا سایر دمنوش های گیاهی ملین که حاوی این گیاه هستند هم استفاده نمود.

۹.سیب

سیب،روغن-زیتون،آلوورا-و-سبوس-جو

سیب سرشار از فیبر بوده و یکی از راه های طبیعی برای درمان اکثر بیماریهای گوارشی می باشد. یک عدد سیب حاوی ۳ گرم فیبر است و دارای پکتین است که یک نوع فیبر محلول بوده و به عنوان ملین عمل میکند. پکتین سرعت حرکت مواد در روده را افزایش میدهد و  یک پروبیوتیک است که باکتری های خوب روده را افزایش میدهد. ماده سوربیتول که همان قند طبیعی الکل می باشد، به عنوان یک مکمل اسمزی طبیعی برای نرم کردن مدفوع عمل می کند و اجازه می دهد مدفوع به راحتی از طریق روده ها حرکت کرده و دفع شود.

۱۰.روغن زیتون

چربی های موجود در روغن زیتون از یبوست جلوگیری کرده و مدفوع را نرم میکنند. از این طریق انتقال مواد از طریق روده برای اجابت مزاج راحت تر اتفاق می افتد. همچنین میل کردن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به عنوان یک ملین سریع با معده خالی به روان شدن روده ها کمک بسیاری می کند.

۱۱.ریواس

گیاه ریواس دارای سرشار از ویتامین ها و خواص درمانی فوق العاده ای می باشد. این گیاه حاوی ترکیبی به نام سینوزیت A می باشد که موجب نرم شدن مدفوع میشود. هر فنجان آن حاوی ۲.۲ گرم فیبر است.

۱۲.آلوورا

ژل داخل گیاه آلوورا در درمان یبوست تاثیری بسیار موثر و فوق العاده دارد. اثر آلوورا با ترکیب سلاندین بیشتر میشود. همچنین آنتراکینون های موجود در شیره آلوئه ورا قابلیت جلوگیری از رخ دادن این عارضه را دارند. این گیاه معجزه کننده نه تنها در درمان یبوست، بلکه در جلوگیری و درمان بسیاری از بیماری های گوارشی کاربرد دارد.

۱۳.سبوس جو

دارای فیبر محلول و نامحلول است و یک ملین قوی و طبیعی است. یک فنجان جو حاوی ۱۴ گرم فیبر است. حتی یکی از دانشمندان خارجی به اسم جین کاربر معتقد است که در درمان این عارضه هیچ ماده ای با سبوس جو برابری نمی کند.

۱۴.آلو

آلو،کیوی، قهوع و آب انواعی از ملین ها

آلو یکی از شناخته شده ترین ملین های طبیعی است. در هر آلو ۲ گرم فیبر وجود دارد، همچنین دارای نوعی الکل قند به نام سوربیتول است که میزان آب درون روده را افزایش میدهد و به حرکات روده کمک میکند.

۱۵.کیوی

کیوی یک نوع ملین قوی برای یبوست شدید است که یبوست را کاهش میدهد. 

۱۶.سیترات منیزیم

می توان سیترات منیزیم را به عنوان یک داروی ملین دانست که بیشتر جذب بدن شده و آب بدن را افزایش میدهد. افزایش آب بدن باعث نرم تر شدن مدفوع شده و زائده با راحتی از طریق روده ها عبور کرده و از بدن خارج می شود.

۱۷.قهوه

منجر به ترشح گاسترین و نرم تر شدن مدفوع می شود.

۱۸.آب

نوشیدن آب از یبوست جلوگیری می کند.

۱۹.جایگزین های قند

برخی جایگزین های قند دارای تاثیرات ملین هستند و سرعت انتقال مواد در روده را افزایش میدهند.

 • الکلهای قند میزان جذب آب در روده را افزایش میدهند. 
 • لاکتیتول ، نوعی الکل قند از شکر شیر است که برای درمان یبوست مزمن موثر است.
 •  برخی آدامس های حاوی بدون قند دارای ماده ای به نام سوربیتول می باشند که باعث اسهال میشود.
 • زایلیتول نوعی الکل قند است که به عنوان ملین عمل میکند.
 • برخی نوشیدنی ها و آدامس های بدون قند نیز آب درون روده را افزایش میدهند.
 • الکل قند اریتریتول نیز به عنوان ملین عمل میکند و آب زیادی را به مواد درون اضافه میکند.

۲۰. شربت ملین

شربت سی لاکس و شربت لاکتولوز جزو داروهای ملین هستند که به صورت شربت مصرف می شوند. شربت ملین باید زیر نظر پزشک و با توجه به سن فرد (کودکان و بزرگسالان دوز مصرف متفاوتی دارند) استفاده شود. شربت ملین برای یبوست در بین داروهای ملین پرکاربردتر است که معمولاً حاوی ترکیبات محرک و اسموتیک هستند. در مورد یبوست کودکان که بلعیدن قرص و کپسول برای آنان دشوار است معمولاً شربت ملین تجویز می شود.

مطلب مرتبط: یبوست در کودکان

عوارض ملین

با توجه به اینکه ملین های بدون نسخه به راحتی در دسترس هستند نباید گمان کنید که عوارض و یا خطری ندارند. در ادامه چند مورد از عوارض ملین و استفاده بی رویه از آن ها ذکر می کنیم:

 • استفاده طولانی مدت از ملین ها باعث تنبلی روده ها و عادت کردن به ملین می شود. به طوری که با قطع ملین دچار یبوست خواهید شد.
 • همچنین ممکن است ترکیبات ملین با سایر داروهایی که مصرف می کنید در تداخل باشد.
 • با استفاده زیاد از ملین ها به اسهال و در نتیجه کم آب شدن بدن دچار خواهید شد.
 • در دوران شیر دهی اگر ملین مصرف می کنید ممکن است از طریق شیر به فرزندتان منتقل شود و باعث اسهال کودک شود.

یکی از عوارض ملین که از همه بیشتر خطر دارد وابستگی می باشد. همانطور که گفتیم مصرف طولانی مدت باعث از دست دادن حس اعصاب روده ها می شود و ممکن است برای مدت زیادی جهت اجابت مزاج به ملین وابسته باشید. در صورت مشاهده عوارض زیر که ناشی از مصرف ملین می باشد حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • مدفوع خونی
 • اسهال شدید و کم آبی بدن
 • بی حالی و سرگیجه و ضعف غیر عادی
 • خونریزی از کانال مقعد

سوالات متداول درباره ملین

شربت ملین قوی برای یبوست چی خوبه؟

شربت سی لاکس و شربت لاکتولوز جزو داروهای ملین هستند که به صورت شربت مصرف می شوند.

فرق ملین و مسهل چیست؟

ملین ها برای همه افراد و گروه های سنی قابل استفاده اند اما مسهل ها در یبوست های شدید استفاده می شود.

چه زمانی ملین بخوریم؟

بهترین زمان مصرف ملین ها شب ها با شکم خالی می باشد.

ملین بی خطر برای مصرف روزانه کدام است؟

ملین های فله ای حاوی فیبر عوارض کمتری دارند.

آیا مصرف ملین باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟

ملین ها باعث کاهش آب بدن می شوند نه کاهش چربی. در نتیجه باعث لاغری نخواهند شد.ممکن است به دلیل اسهال و دفع آب بدن فرد فکر کند که لاغر شده است اما این اثر موقتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 دیدگاه

 1. فرخ گفت:

  من تو این صفحه دنبال بیستمین ملین گشتم ولی دیدم گم شده!!
  ریواس هم دارای ماده یبوست زا هست، ملین نیست.

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله درست میفرمایید ۱۹ مورد ذکر شده

 2. gholami گفت:

  سلام من دنبال ملین گیاهی هستم میشه بگین قوی ترین گیاه ضد یبوست چی هست و چطور باید مصرف بشه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   به اعتقاد بسیاری از افرادی که تجره یبوست داشته اند گیاه سنا و اشکال گوناگون آن قوی ترین گیاه ضد یبوست می باشد.

 3. سارا گفت:

  من یه ملین قوی برای یبوست شدید میخام. همیشه یبوست داشتم و خیلی هم الو و میوه و اب مصرف میکنم اما درست نمیشه ???

  1. parto گفت:

   مصرف ملین های حاوی فیبر و میوه هایی مثل گلابی و انجیر و همچنین انواع ملین های نرم کننده مدفوع، حجم دهنده، محرک، روان کننده و ملین نمکی می تواند موثر باشد. بهتر است ابتدا علت یبوست خود را مشخص و برطرف نمایید.

 4. احمد گفت:

  از بین این ها که گفتین کدومشون روان کننده شکم سریع هستند؟ من خیلی دارو شیمیایی مصرف کردم و همیشه یبوست دارم بخاطر داروها

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مکمل های ملین حاوی فیبر و حجم دهنده های مدفوع، روغن زیتون و کیوی، انجیر، آلو و … جزو روان کننده های سریع شکم هستند.

 5. سحر گفت:

  به نظر من سنا معجزه یبوست هست دوستانی که مشکل دارن حتما از برگ گیاه سنا به صورت جوشونده یا دمونش استفاده کنن خیلی نتیجه میده

 6. مونا قادری گفت:

  من به داروخونه گفتم که ملین قوی و فوری میخام بهم شربت سی لاکس دادم دو شب هست که مصرف میکنم ولی هنوز کاری نکرده به نظرتون ملین قوی تر از این چی هست که استفاده کنم؟ خیلی یبس هستم و شکمم هم بزرگ شده

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است در تغذیه خود فیبر را بگنجانید و مصرف مایعات و سبزیجات را افزایش دهید. قرص سنالاکس و پودر موسیلیوم هم جزو ملین های قوی و فوری هستند.

 7. حمید گفت:

  به نظر من انجیر و زیتون جزو ملین های طبیعی بدون ضرر و عوارض هستند دوستان اگر از این ها نتیجه نگرفتید بعد برید سراغ دارو و قرص و شربت های شیمیایی

 8. باران جعفری گفت:

  اعصاب معده هم به یبوست ربط داره وقتی میکروب معده بچه من بالا میره دچاره یبوست شدید میشه پس میتوان گفت برای بر طرف کردن یبوست باید میکروب را از بین برد وارامش اعصاب به بدن برگرده

 9. نازی گفت:

  به من گفتن روغن کرچک یه مسهل قوی هست و منم تهیه کردم و استفاده میکنم ولی هنوز هیچ نتیجه ای نداشته برای من ?? به نظر شما بهتره صبح مصرف کنم یا شب روغن کرچک و

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله روغن کرچک یک مسهل محرک می باشد و بهترین زمان برای استفاده از آن جهت رفع یبوست صبح یا عصر و با معده خالی می باشد.

 10. علی گفت:

  میشه چن تا از ملین های خانگی قوی و معرفی کنید که شیمیایی نباشه و بتونیم مدت طولانی مصرف کنیم؟ ممنونم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   روغن کرچک، روغن زیتون، انواع آلو، انجیر، انواع توت، گیاه سنا و … جزو بهترین ملین های خانگی می باشند.

 11. لیلا گفت:

  توت، کیوی و انجیر به نظرم جزو بهترین میوه های مسهل هستند و سعی کنید روزانه مصرف کنید تا اصلا به یبوست دچار نشید

 12. سیامک گفت:

  آلو بخارا را ۵ دقیقه بجوشانید صبح ناشتا میل کنید و یا از شیاف گلیسرین و یا شیاف پیزا کودیل استفاده نمایید

 13. عاطی گفت:

  قیسی بهترین برای رفع یبوست

 14. tala گفت:

  من همیشه باید ملین مصرف کنم موقع درست کردن غذا هم حواسم هست که مسهل باشه میشه شما هم چند مورد غذاهای ملین قوی که میشناسید و معرفی کنید دوستان . ممنون میشم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از پودر پاپرینا که یک گیاه ضد یبوست قوی هست در غذاهای خود استفاده کنید و مصرف انجیر، روغن زیتون، روغن کرچک، آلوی بخارا را افزایش دهید.

 15. اسدپور گفت:

  سلام پسرم ۴ماهه ست وهفته ای ۱بار مدفوع میکنه براش بدم توخونه انجیروخیس میکنم ابشومیدم میشه ملین قوی برای یبوست شدید کودکان معرفی کنید

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مصرف شربت و ملین نیز در سن ۴ ماه بدون مشورت پزشک مجاز نیست. بر همین مبنا، بهتر است برای درمان یبوست فرزند خود به پزشک مراجعه کنید.

 16. حاجی گفت:

  سلام من سالهاست که یبوست دارم و همه جور دارو و پودری مصرف کردم فقط تا وقتی استفاده میکنم یبوست ندارم و اگر قطع کنم باز یبس میشم. شما قرص ملین قوی برای یبوست شدید نمیشناسید که معرفی کنید؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   قرص های سی لاکس -سمی لاکس-سنالاکس و سنامد بدون نسخه موجود هستند اما به هیچ وجه بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود و مصرف بیش از ۱۰ الی دو هفته آن توصیه نمی شود.

 17. فرح گفت:

  من موقعی که سفر هستم یبوست میشم میخاستم بدونم قرص ضد یبوست فوری داریم که استفاده کنم و همون موقع اثر کنه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از قرص ضد یبوست سی لاکس یا قرص سنا لاکس استفاده نمایید.

 18. معصومی گفت:

  من دخترمو که از شیر گرفتم یبوست شد و بعضی وقتا خیلی اذیت میشه تا مدفوعش بیاد ایا شربت ضد یبوست فوری کودکان داریم؟ چکار کنم که بهتر بشه الان نزدیک سه سالش هست

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای کودک خود بهتر است سرخود شریت ملین و یا قرص استفاده نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

 19. آزیتا گفت:

  من بخاطر مصرف دارو دچار یبوست شدید هستم به دکترم هم گفتم و فقط بهم گفت که آب زیاد مصرف کنم و صبح ناشتا آب ولرم و سیب بخورم اما مشکلم حل نشد میخاستم ملین قوی برای یبوست شدید دارو بهم معرفی کنین ممنونم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از پودر موسیلیوم، شربت فیژین فید، قرص سنالاکس و … استفاده نمایید.

 20. سیما گفت:

  سلام دوستان وقت بخیر آیا قرص سنا هم داریم؟ من از داروخانه قرص ملین قوی برای یبوست شدید خاستم و اینو بهم معرفی کردن البته میدونم که سنا رو زیاد نباید برای مدت طولانی مصرف کردم هم افسردگی میاره و هم روده ها عادت می کنن اگه قرص دیگه ای میشناسین معرفی کنین لطفا مرسی

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله قرص سنا یا سنالاکس به عنوان قرص ملین قوی برای یبوست شدید است و به طور کلی نباید بیش از دو هفته مصرف شوذ. می توانید از ملین های گیاهی دیگری مثل موسیلیوم که باعث منظم شدن حرکات گوارشی می شوند استفاده کنید.

 21. ali گفت:

  سلام وقت بخیر من خیلی چای و قهوه و کافئین مصرف میکنم میخاستم بدونم ایا مصرف قهوه هم باعث یبوست میشه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مصرف قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین به دلیل دفع اب بدن موجب یبوست می شود و اگر در کنار قهوه آب هم به میزان کافی مصرف کنید مشکلی ندارد.

 22. حبیب گفت:

  من برای مدت طولانی از شربت ملین فیژین فید انجیر سیاه استفاده میکردم اوایل خیلی خوب نتیجه میداد ولی جدیداً هرچی میخورم انگار اثری ندارم و باز هم یبس میشم ایا روده هام عادت کرده به این شربت و باید شربت ملین دیگه ای مصرف کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.ضمنا من شیره میخورم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مصرف شیره و مخدر موجب یبوست می شود و بهتر است مصرف را قطع کنید . در مورد مدت استفاده قرص یا شربت ملین با توجه به مدتی که در بروشور آن ذکر شده مصرف کنید و نباید بی وقفه مصرف شود چرا که کارایی خود را از دست می دهد و باعث تنبلی روده ها می شود.

 23. زهره گفت:

  من یه دمنوشی تازگی ها خریدم و خیلی خوب بود برای مهرگیاه هست دمنوش تناسب که داخلش برگ سنا و چای سبز و … داره خیلی نتیجه میده دوستان فقط توجه کنید این دمنوش اسهال اور فوری هست و توی موقعیتی بخورید که بتونین برین دستشویی

 24. سینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای مشکل یبوست خیلی ها به من شربت ملین فیژین فید را پیشنهاد دادند و به دلیل داشتن عصاره سنا و انجیر گفتن خیلی به یبوست کمک میکنه فقط سوالی که دارم اینه که من سندروم روده تحریک پذیر دارم ایا مصرفش مشکلی برای من نخواهد داشت؟ و تا چه مدتی میتونم از این شربت ملین استفاده کنم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   چنانچه سندروم روده تحریک پذیر دارید اما یبوست شما غالب است می توانید از شربت ملین فیژین فید استفاده کنید که در بهبودی علائم روده تحریک پذیر هم موثر می باشد. این شربت به دلیل دارا بودن گیاه سنا در ترکیبات خود بیش از دو هفته نباید مصرف شود.

 25. هاشمی گفت:

  من از تخم بارهنگ زیاد استفاده میکنم ایا این هم ملین طبیعی هست و داروی دیگه ای که جایگزینش بشه چی هست ؟ایا اگه از داروهای دیگه ای مثل موسیلیوم استفاده کنم بعد از مدتی روده به این عادت میکنه و باید تا اخر عمر استفاده کنم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله تخم بارهنگ یک ملین طبیعی می باشد و با افزایش حجم مدفوع مانع یبوست می شود. در مورد موسیلیوم فورت یک پودر ساشه ای هست که مدفوع را نرم می کند و دفع ملایم و راحتتری خواهید داشت اما برای استفاده طولانی مدت و بی وقفه اصلاً توصیه نمی شود و بهتر است با اصلاح رژیم غذایی خود و افرایش مصرف فیبر و مایعات کافی یبوست خود را درمان نمایید.

 26. مونا گفت:

  در مورد قرص ملین سنالاکس میخاستم بگم اگه خیلی یبوست شدیدی دارین و دفع ندارین استفاده کنین واقعا معجزه هست ولی بعدش که مشکلتون حل شد میتونین از داروهای ملایم دیگه ای مثل موسیلیوم استفاده کنین که حرکات روده را تنظیم میکنه

 27. جواد گفت:

  سلام لطفا راهنمایی کنین مادر من ۸۰ سالشونه ویبوست مزمن به همراه هموروئید دارند دیابت و مشکل قلبی هم داره و دکتر گوارش لاکتولوز و دو پماد را معرفی کرده که خیلی نتیجه ای نداده سیلاکس و بقیه داروها رو هم استفاده کرده ولی اصلا خوب نبودن میشه بگین چه قرص یا شربت ملینی بهتر است برای ایشون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از موسیلیوم برای یبوست و برای دیابت با مشورت پزشک از قطره دیامد و برای هموروئید هم می توانید از پمادهایی مثل آنتی هموروئید و یا رکتوس استفاده نمایید. با توجه به بیماری های زمینه ای ایشون بهتر است هیچ دارویی را سرخود مصرف نکنند و حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 28. hamid گفت:

  سلام من مصرف کننده تریاک هستم و بخاطر چربی خون قرص میخورم که شنیدم باعث یبوست میشه کلونوسکوپی هم کردم و مشکلی نداشتم وقتی دمنوش سنا میخورم بعده ۱۲ ساعت شکمم یک بار کار میکنه و تا یک هفته دیگه یبوست دارم.مدفوه هم به صورت باریک خارج میشه به همراه باد معده زیاد. خواهشا قرص یا شربت ملین که نتیجه بده معرفی کنید بهم ممنون میشم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مصرف تریاک و مواد مخدر باعث کند شدن حرکات روده و یبوست می شود. مصرف را قطع کنید و می توانید از پودرهای موسیلیوم به عنوان شربت ملین استفاده کنید.

 29. اریا گفت:

  دوستان مصرف روزانه به طور مداوم ده عدد گردو وداشتن روغن طبیعی در گردو جواب می دهد البته نتیجه بعد از یک هفته مشخص خواهد شد

 30. فاطمه گفت:

  سلام میتونید از چغندر یا لبو استفاده کنید.برگ گل محمدی را هر شب بعد از غذا دم کنید و بخورید اگه برگ های گل محمدی را هم بخورید که دیگه اسهال شدید میگیرید.و میتونید سوپ جو را هم امتحان کنید.و میوه هایی مثل هندوانه و زدالو و انگور توی تابستون عالیه.و در زمستان هم میوه هایی مثل نارنگی و کیوی رسیده عالیه و همیشه بعد از غذا مصرف بشه.تا غذا رو میل کردید پشتش میوه بخورید حتما.

 31. یلدا گفت:

  سلام خاکشیر و اسفرزه هر کدام یک قاشق چای خوری در یک لیوان آب گرم بریزید و صبح زود ناشتا میل کنید تا ۴۰ روز

 32. محمدصادق بصیری گفت:

  خیلی عالی وکاربری بود،بسیارمتشکرم از اینکه با دراختیارگذاشتن این مطالب باعث افزایش اطلاعات جامعه وبه تبع آن موجب بالارفتن بهداشت جامعه میشوید. موفق وتندرست باشین.

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما 🧡

 33. شریف پور گفت:

  سلام من چندین ساله مرتب یعنی هرماه یکبار یبوست شدید دارم قرص چربی ۴۰ میلی هم مصرف میکنم آیا قرص چربی خون اتوراستین ۴۰ میلی باعث یبوست می شود ممنون میشم اگر راهنمایی کنید البته این هم مشکل عصاب معده و روده هم دارم بهترین دارو گیاهی که برای همیشه از دست یبوست رها بشم چیه سپاس گذارم شریف پور از خوزستان

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله -تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.رژیم غذایی متعادل و سرشار از فیبر داشته باشید و روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.
   برگ گیاه سنا به عنوان معجزه یبوست و قوی ترین گیاه ضد یبوست شناخته شده است.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد