20 ملین قوی، گیاهی، فوری و خانگی + قوی ترین گیاه ضد یبوست

ملین و مسهل های طبیعی برای درمان یبوست

ملین ها که  روان کننده شکم هستند باعث نرم تر شدن مدفوع و جذب آب بیشتر در روده میشوند و از ایجاد مدفوع سفت و خشک جلوگیری میکنند. مدفوع سفت و خشک باعث یبوست میشود و زمینه ای برای ایجاد بیماری های نشیمنگاهی مثل بواسیر یا هموروئید است. در ادامه چندین ملین و مسهل طبیعی و همچنین قوی ترین گیاه ضد یبوست را  برای شما معرفی کرده ایم:

معنی ملین و مسهل چیست؟

ملین چیست ؟ ملین به انگلیسی (Laxative) موادی هستند که مدفوع و حرکات روده را نرم و روان میکنند. آنها میتوانند انتقال مواد در روده را سریعتر کنند و معمولا برای درمان یبوست به کار میروند. انواع زیادی ملین وجود دارد که عملکرد آنها متفاوت است:

 • ملین های فله ای: در روده حرکت میکنند و آب به مواد درون روده اضافه میکنند تا مدفوع حرکت کند.
 • نرم کننده ی مدفوع: میزان آب جذب شده توسط مدفوع را افزایش میدهند تا مدفوع نرم شود.
 • ملین های روان کننده: روی مدفوع و آستر روده را می پوشاند تا از ایجاد رطوبت جلوگیری شود.
 •  ملین های نوع اسمی: به روده کمک میکند تا آب بیشتری را نگه دارد و حرکات روده را آسان تر کند.
 • ملین تحریک کننده: حرکات دستگاه گوارش و حرکات روده را سرعت می بخشند.

مطلب مرتبط: مواد غذایی مفید برای درمان یبوست کدام است؟

فرق ملین و مسهل

ملین ها با نرم کردن مدفوع عملکرد روده را برای برطرف کردن یبوست نظم می بخشند. یکی از ویژگی های ملین این است که همه افراد (کودکان، زنان باردار، افراد مسن) می توانند از انواع ملین ها (طبیعی-گیاهی-سریع و فوری) استفاده کنند. اما مسهل ها به دلیل پاکسازی کل روده در یبوست های خیلی شدید مورد استفاده قرار می گیرند.

به اعتقاد پزشکان هرگز نباید مسهل را به جای ملین مصرف کرد. چرا که مسهل ها به طور بسیار قوی روی پاکسازی کل بدن موثرند و فقط روده را تحت تاثیر قرار نمی دهند. مسهل ها بر خلاف ملین ها که رطوبت بخش هستند خشک کننده اند. در واقع بسیاری از مسهل ها به این علت که حاوی سموم هستند مسهل می باشند چرا که کبد باعث دفع آن ها از بدن می شود.

علت باد شکم زیاد در مردان چیست

داروی ملین قوی و فوری

ملین های بدون نسخه برای خلاص شدن از شر یبوست گزینه ی مناسبی میباشند. استفاده ی بیش از حد از آنها اغلب می تواند باعث ایجاد اختلال در الکترولیت و تغییر در تعادل اسید پایه شود و استفاده در طولانی مدت منجر به آسیب به قلب و کلیه می شود.

برای روان شدن شکم چه چیزی بخوریم؟ اگر به دنبال حرکات روده ی منظم و مداوم هستید، از ملین های طبیعی و یا ملین گیاهی استفاده کنید زیرا مانند ملین های شیمیایی عوارض جانبی ندارند. فیبرها نوعی ملین طبیعی هستند که مصرف روزانه ۲۵ گرم برای خانم ها و ۳۸ گرم برای آقایان از بروز یبوست جلوگیری میکند.

در ادامه ۲۰ ملین قوی طبیعی معرفی شده است:

مطلب مرتبط: درمان دارویی یبوست چگونه است؟

۱.دانه ی چیا

 دانه چیا یک ملین گیاهی و قوی می باشد که در طول روده حرکت میکند و حرکت مدفوع را روان و منظم میکند، استفاده از فیبر، مدفوع را نرم کرده و عبور آن را آسانتر میکند. دانه ی چیا سرشار از فیبر است. ۱۱ گرم دانه ی چیا ۲۸ گرم فیبر دارد.

این دانه حاوی فیبر نامحلول است و ۳% از آن حاوی فیبر محلول است.

فیبر محلول آب را جذب میکند و شکلی ژل مانند ایجاد میکند که مدفوع را نرم تر کرده و یبوست را از بین میبرد. می توان با دانه چیا یک شربت ملین هم آماده کرد.

مدفوع سیاه نشانه چیست

دانه-چیا،-توت،حبوبات-و-دانه-کتان

۲.انواع توت ها

  هر یک فنجان توت فرنگی حاوی ۳ گرم فیبر، یک فنجان بلوبری حاوی ۳.۶ گرم فیبر، یک فنجان شاتوت حاوی ۷.۶ گرم فیبر است. 

توت حاوی دو نوع فیبر محلول و نامحلول است. فیبر نامحلول، آب را جذب نمیکند اما در روده حرکت میکند و دفع مدفوع را راحت تر میکند. 

۳.حبوبات

حبوبات شامل: لوبیا، نخود، عدس، نخود فرنگی و بادام زمینی میشوند و سرشار از فیبر هستند. یک فنجان عدس آب پز حاوی ۱۵.۶ گرم فیبر و یک فنجان نخود حاوی ۱۲.۵ گرم فیبر است. 

تحقیقات نشان داده که اسید بوتیریک، یبوست را درمان میکند و فعالیت دستگاه گوارش را افزایش میدهد، همچنین میزان التهاب روده را که منجر به بیماری کرون و بیماری التهابی روده میشود را کاهش میدهد.

۴.دانه کتان

سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳، پروتئین زیاد و مواد مغذی هستند و برای درمان اسهال و یبوست مناسب می باشند. حاوی فیبر محلول و نامحلول است و مدفوع را نرم میکند. یک قاشق دانه ی کتان ۲ گرم فیبر نامحلول و ۱ گرم فیبر محلول دارد.

۵.کفیر

یکی از فرآورده های شیر است و حاوی پروبیوتیک (یک نوع باکتری روده) است که سیستم ایمنی را تقویت میکند و سلامت دستگاه گوارش را تقویت میکند. این فرآورده غذایی با افزایش حرکات روده یا کاهش زمان عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش به درمان سریع یبوست در افراد و به خصوص سالمندان کمک می کند. طبق تحقیقات دانشمندان این ماده دارای تاثیرات فوق العاده ای در تمامی گروه های سنی از جمله کودکان، بزرگسالان و سالمندان توصیه می شود. استفاده از دوغ های دارای پروبیوتیک کفیر به تخلیه شکم از مواد زائد کمک می کند.

کفیر،روغن-کرچک،-سبزیجات-و-سنت

۶.روغن کرچک

 پس از مصرف روغن کرچک، ریچینولی اسید آزاد میشود که نوعی اسید چرب است و به عنوان ملین اثر میکند.

ریچینولی اسید، یک گیرنده ی خاص در دستگاه گوارش را فعال میکند که حرکت ماهیچه های روده را افزایش میدهد. روغن کرچک، علائم یبوست را از بین میبرد، مدفوع را نرم میکند، کشیدگی کانال مقعد در هنگام دفع مدفوع و احساس تخلیه ی ناقص را از بین میبرد.

۷.سبزیجات

سبزیجات مانند اسفناج، کلاله و کلم برای رفع یبوست موثر هستند و دارای مواد مغذی پر تراکم مانند، ویتامین، مواد معدنی، فیبر و کالری هستند. یک فنجان کلاله ۱.۳ گرم فیبر و ۳۳ گرم کالری دارد و سرشار از منیزیم هستند که دفع مدفوع را آسان میکنند. 

برخی از مطالعات نشان داده است که میزان کم منیزیم با یبوست ارتباط نزدیکی دارد، بنابراین از مصرفی کافی آن اطمینان حاصل نمایید.

۸.قوی ترین گیاه ضد یبوست : برگ گیاه سنا

برگ گیاه سنا به عنوان معجزه یبوست و قوی ترین گیاه ضد یبوست شناخته شده است. سنا یک گیاه دارویی و  باعث افزایش مایعات در روده بزرگ برای کمک به عبور و دفع مدفوع میشوند. از عصاره این گیاه در بسیاری از داروهای ملین مثل سی لاکس و … استفاده می شود اگر به دنبال ملین خانگی و یا یک ملین قوی و فوری هستید برگ گیاه سنا در طول یک هفته توصیه می شود. اما نباید برای مدت طولانی مصرف شود . می توان از اشکال گوناگون این گیاه مانند چای سنا و یا سایر دمنوش های گیاهی ملین که حاوی این گیاه هستند هم استفاده نمود.

۹.سیب

سیب،روغن-زیتون،آلوورا-و-سبوس-جو

سیب سرشار از فیبر بوده و یکی از راه های طبیعی برای درمان اکثر بیماریهای گوارشی می باشد. یک عدد سیب حاوی ۳ گرم فیبر است و دارای پکتین است که یک نوع فیبر محلول بوده و به عنوان ملین عمل میکند. پکتین سرعت حرکت مواد در روده را افزایش میدهد و  یک پروبیوتیک است که باکتری های خوب روده را افزایش میدهد. ماده سوربیتول که همان قند طبیعی الکل می باشد، به عنوان یک مکمل اسمزی طبیعی برای نرم کردن مدفوع عمل می کند و اجازه می دهد مدفوع به راحتی از طریق روده ها حرکت کرده و دفع شود.

۱۰.روغن زیتون

چربی های موجود در روغن زیتون از یبوست جلوگیری کرده و مدفوع را نرم میکنند. از این طریق انتقال مواد از طریق روده برای اجابت مزاج راحت تر اتفاق می افتد. همچنین میل کردن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به عنوان یک ملین سریع با معده خالی به روان شدن روده ها کمک بسیاری می کند.

۱۱.ریواس

گیاه ریواس دارای سرشار از ویتامین ها و خواص درمانی فوق العاده ای می باشد. این گیاه حاوی ترکیبی به نام سینوزیت A می باشد که موجب نرم شدن مدفوع میشود. هر فنجان آن حاوی ۲.۲ گرم فیبر است.

۱۲.آلوورا

ژل داخل گیاه آلوورا در درمان یبوست تاثیری بسیار موثر و فوق العاده دارد. اثر آلوورا با ترکیب سلاندین بیشتر میشود. همچنین آنتراکینون های موجود در شیره آلوئه ورا قابلیت جلوگیری از رخ دادن این عارضه را دارند. این گیاه معجزه کننده نه تنها در درمان یبوست، بلکه در جلوگیری و درمان بسیاری از بیماری های گوارشی کاربرد دارد.

۱۳.سبوس جو

دارای فیبر محلول و نامحلول است و یک ملین قوی و طبیعی است. یک فنجان جو حاوی ۱۴ گرم فیبر است. حتی یکی از دانشمندان خارجی به اسم جین کاربر معتقد است که در درمان این عارضه هیچ ماده ای با سبوس جو برابری نمی کند.

۱۴.آلو

آلو،کیوی، قهوع و آب انواعی از ملین ها

آلو یکی از شناخته شده ترین ملین های طبیعی است. در هر آلو ۲ گرم فیبر وجود دارد، همچنین دارای نوعی الکل قند به نام سوربیتول است که میزان آب درون روده را افزایش میدهد و به حرکات روده کمک میکند.

۱۵.کیوی

کیوی یک نوع ملین قوی برای یبوست شدید است که یبوست را کاهش میدهد. 

۱۶.سیترات منیزیم

می توان سیترات منیزیم را به عنوان یک داروی ملین دانست که بیشتر جذب بدن شده و آب بدن را افزایش میدهد. افزایش آب بدن باعث نرم تر شدن مدفوع شده و زائده با راحتی از طریق روده ها عبور کرده و از بدن خارج می شود.

۱۷.قهوه

منجر به ترشح گاسترین و نرم تر شدن مدفوع می شود.

۱۸.آب

نوشیدن آب از یبوست جلوگیری می کند.

۱۹.جایگزین های قند

برخی جایگزین های قند دارای تاثیرات ملین هستند و سرعت انتقال مواد در روده را افزایش میدهند.

 • الکلهای قند میزان جذب آب در روده را افزایش میدهند. 
 • لاکتیتول ، نوعی الکل قند از شکر شیر است که برای درمان یبوست مزمن موثر است.
 •  برخی آدامس های حاوی بدون قند دارای ماده ای به نام سوربیتول می باشند که باعث اسهال میشود.
 • زایلیتول نوعی الکل قند است که به عنوان ملین عمل میکند.
 • برخی نوشیدنی ها و آدامس های بدون قند نیز آب درون روده را افزایش میدهند.
 • الکل قند اریتریتول نیز به عنوان ملین عمل میکند و آب زیادی را به مواد درون اضافه میکند.

۲۰. شربت ملین

شربت سی لاکس و شربت لاکتولوز جزو داروهای ملین هستند که به صورت شربت مصرف می شوند. شربت ملین باید زیر نظر پزشک و با توجه به سن فرد (کودکان و بزرگسالان دوز مصرف متفاوتی دارند) استفاده شود. شربت ملین برای یبوست در بین داروهای ملین پرکاربردتر است که معمولاً حاوی ترکیبات محرک و اسموتیک هستند. در مورد یبوست کودکان که بلعیدن قرص و کپسول برای آنان دشوار است معمولاً شربت ملین تجویز می شود.

مطلب مرتبط: یبوست در کودکان چگونه درمان می شود؟

عوارض ملین

با توجه به اینکه ملین های بدون نسخه به راحتی در دسترس هستند نباید گمان کنید که عوارض و یا خطری ندارند. در ادامه چند مورد از عوارض ملین و استفاده بی رویه از آن ها ذکر می کنیم:

 • استفاده طولانی مدت از ملین ها باعث تنبلی روده ها و عادت کردن به ملین می شود. به طوری که با قطع ملین دچار یبوست خواهید شد.
 • همچنین ممکن است ترکیبات ملین با سایر داروهایی که مصرف می کنید در تداخل باشد.
 • با استفاده زیاد از ملین ها به اسهال و در نتیجه کم آب شدن بدن دچار خواهید شد.
 • در دوران شیر دهی اگر ملین مصرف می کنید ممکن است از طریق شیر به فرزندتان منتقل شود و باعث اسهال کودک شود.

یکی از عوارض ملین که از همه بیشتر خطر دارد وابستگی می باشد. همانطور که گفتیم مصرف طولانی مدت باعث از دست دادن حس اعصاب روده ها می شود و ممکن است برای مدت زیادی جهت اجابت مزاج به ملین وابسته باشید. در صورت مشاهده عوارض زیر که ناشی از مصرف ملین می باشد حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • مدفوع خونی
 • اسهال شدید و کم آبی بدن
 • بی حالی و سرگیجه و ضعف غیر عادی
 • خونریزی از کانال مقعد

سوالات متداول درباره ملین

شربت ملین قوی برای یبوست چی خوبه؟

شربت سی لاکس و شربت لاکتولوز جزو داروهای ملین هستند که به صورت شربت مصرف می شوند.

فرق ملین و مسهل چیست؟

ملین ها برای همه افراد و گروه های سنی قابل استفاده اند اما مسهل ها در یبوست های شدید استفاده می شود.

چه زمانی ملین بخوریم؟

بهترین زمان مصرف ملین ها شب ها با شکم خالی می باشد.

ملین بی خطر برای مصرف روزانه کدام است؟

ملین های فله ای حاوی فیبر عوارض کمتری دارند.

آیا مصرف ملین باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟

ملین ها باعث کاهش آب بدن می شوند نه کاهش چربی. در نتیجه باعث لاغری نخواهند شد.ممکن است به دلیل اسهال و دفع آب بدن فرد فکر کند که لاغر شده است اما این اثر موقتی می باشد.

برای روان شدن شکم چه چیزی بخوریم؟

میوه هایی مثل گلابی، سیب، کیوی، انجیر و آلو بخارا از خوراکی های روان کننده شکم سریع هستند.

103 دیدگاه دربارهٔ «20 ملین قوی، گیاهی، فوری و خانگی + قوی ترین گیاه ضد یبوست»

 1. من تو این صفحه دنبال بیستمین ملین گشتم ولی دیدم گم شده!!
  ریواس هم دارای ماده یبوست زا هست، ملین نیست.

  1. سلام دوست عزیز
   به اعتقاد بسیاری از افرادی که تجره یبوست داشته اند گیاه سنا و اشکال گوناگون آن قوی ترین گیاه ضد یبوست می باشد.

  2. سلام برگ سنا حتمن جواب میده ولی روده ها رو با درد حرکت میده در بعضی ها هم باعث معده درد شدید میشه. اگر شربت الوچه ، شربت انجیر و این چیزا بتونید گیر بیارید عالییه . شیره توت و انجیر هم شب قبل خواب و صبح ناشتا عالیه.
   اگر عامل اصلی رو پیدا کنید و برطرف کنید یبوست خود به خود برطرف میشه .مثلن بالا بودن سودا یکی از عواملشه اگر سودا رو پایین بیارید یبوست حل میشه

 2. من یه ملین قوی برای یبوست شدید میخام. همیشه یبوست داشتم و خیلی هم الو و میوه و اب مصرف میکنم اما درست نمیشه ???

  1. مصرف ملین های حاوی فیبر و میوه هایی مثل گلابی و انجیر و همچنین انواع ملین های نرم کننده مدفوع، حجم دهنده، محرک، روان کننده و ملین نمکی می تواند موثر باشد. بهتر است ابتدا علت یبوست خود را مشخص و برطرف نمایید.

   1. بهترین کار، درمان علت اصلی یبوست هست، نه استفاده از ملین ها، که کلینیک پرتو هم در جوابتون گفته. علت اصلی یبوست شما کم شدن حرکات روده بزرگ هست و باید اون درمان بشه.

 3. از بین این ها که گفتین کدومشون روان کننده شکم سریع هستند؟ من خیلی دارو شیمیایی مصرف کردم و همیشه یبوست دارم بخاطر داروها

  1. سلام دوست عزیز
   مکمل های ملین حاوی فیبر و حجم دهنده های مدفوع، روغن زیتون و کیوی، انجیر، آلو و … جزو روان کننده های سریع شکم هستند.

 4. به نظر من سنا معجزه یبوست هست دوستانی که مشکل دارن حتما از برگ گیاه سنا به صورت جوشونده یا دمونش استفاده کنن خیلی نتیجه میده

 5. من به داروخونه گفتم که ملین قوی و فوری میخام بهم شربت سی لاکس دادم دو شب هست که مصرف میکنم ولی هنوز کاری نکرده به نظرتون ملین قوی تر از این چی هست که استفاده کنم؟ خیلی یبس هستم و شکمم هم بزرگ شده

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است در تغذیه خود فیبر را بگنجانید و مصرف مایعات و سبزیجات را افزایش دهید. قرص سنالاکس و پودر موسیلیوم هم جزو ملین های قوی و فوری هستند.

  2. انجیر،مویز،گردو چرخ کرده،آلو بخارا بدون پوست داخل قابلمه با اب ریخته میگداریم باحرارت ملایم بجوشه اب کم بمونه
   اندازه فنجان فرانسه کم م بمونه بهتراونهارازصافی ردکنیدمخصوصاگوشتشون بعدباگلاب وزیتون اصل بابو مخلوط ومصرف۱۰۰درصدنتیجه میده،کیوی وخرمالو‌

  3. دانه گیاهی در استان کرمان معروف به موردانه و در عطاری های خراسان معروف به حاجی کارکن، ۲عدد قبل خواب جویده با ۲لیوان آب، فرداش تخلیله کامل، اندازه دانه ها نخود متوسط به رنگ سیاه دارای دمک حدود نیم سانت هست، بهترین ملین و فوری

 6. به نظر من انجیر و زیتون جزو ملین های طبیعی بدون ضرر و عوارض هستند دوستان اگر از این ها نتیجه نگرفتید بعد برید سراغ دارو و قرص و شربت های شیمیایی

 7. اعصاب معده هم به یبوست ربط داره وقتی میکروب معده بچه من بالا میره دچاره یبوست شدید میشه پس میتوان گفت برای بر طرف کردن یبوست باید میکروب را از بین برد وارامش اعصاب به بدن برگرده

 8. به من گفتن روغن کرچک یه مسهل قوی هست و منم تهیه کردم و استفاده میکنم ولی هنوز هیچ نتیجه ای نداشته برای من ?? به نظر شما بهتره صبح مصرف کنم یا شب روغن کرچک و

  1. سلام دوست عزیز
   بله روغن کرچک یک مسهل محرک می باشد و بهترین زمان برای استفاده از آن جهت رفع یبوست صبح یا عصر و با معده خالی می باشد.

   1. سیاه دانه و عناب وخرما هم برای یبوست یا قبضیت مفید هستند.من هر وقت سیاه دانه میخورم معده و روده به کار میافتند .لوبیا و نخود قبض کننده هستند.ودر معده هم دیر هضم میشوند.تشکر از شما

  1. سلام دوست عزیز
   روغن کرچک، روغن زیتون، انواع آلو، انجیر، انواع توت، گیاه سنا و … جزو بهترین ملین های خانگی می باشند.

  2. گیاه سنا رو نباید بیشتر از یکهفته مصرف کرد. مصرف میوه و کاهو و اسفناج و کلم آلو.. صبح ناشتا دو لیوان آب ولرم.. و صد البته ورزش و پیاده روی.. مخصوصا ورزش‌های میان تنه برای شکم.. روده رو فعال میکنه

 9. توت، کیوی و انجیر به نظرم جزو بهترین میوه های مسهل هستند و سعی کنید روزانه مصرف کنید تا اصلا به یبوست دچار نشید

 10. آلو بخارا را ۵ دقیقه بجوشانید صبح ناشتا میل کنید و یا از شیاف گلیسرین و یا شیاف پیزا کودیل استفاده نمایید

 11. من همیشه باید ملین مصرف کنم موقع درست کردن غذا هم حواسم هست که مسهل باشه میشه شما هم چند مورد غذاهای ملین قوی که میشناسید و معرفی کنید دوستان . ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   می توانید از پودر پاپرینا که یک گیاه ضد یبوست قوی هست در غذاهای خود استفاده کنید و مصرف انجیر، روغن زیتون، روغن کرچک، آلوی بخارا را افزایش دهید.

 12. سلام پسرم ۴ماهه ست وهفته ای ۱بار مدفوع میکنه براش بدم توخونه انجیروخیس میکنم ابشومیدم میشه ملین قوی برای یبوست شدید کودکان معرفی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف شربت و ملین نیز در سن ۴ ماه بدون مشورت پزشک مجاز نیست. بر همین مبنا، بهتر است برای درمان یبوست فرزند خود به پزشک مراجعه کنید.

  2. بزرگترین مشکل بچه ها که خود من هم در دوران بچگی باهاش مواجه بودم اینه که آب نمیخورن ، چون نمیخورن همه ش دنبال دستشویی باشن و بمرور از آب بدشون میاد ، اگر بچه ها رو با هر ترفندی مثلا اضافه کردن گلاب، به آب خوردن عادت بدید خیلی اوضاع بهتر میشه . غذاهای مورد علاقه شون هم بجای میوه و سبزیجات ، شده پفک و چیپس و بقیه مواد فرآوری شده که همه شون قاتل دستگاه گوارش هستن .

 13. سلام من سالهاست که یبوست دارم و همه جور دارو و پودری مصرف کردم فقط تا وقتی استفاده میکنم یبوست ندارم و اگر قطع کنم باز یبس میشم. شما قرص ملین قوی برای یبوست شدید نمیشناسید که معرفی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرص های سی لاکس -سمی لاکس-سنالاکس و سنامد بدون نسخه موجود هستند اما به هیچ وجه بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود و مصرف بیش از ۱۰ الی دو هفته آن توصیه نمی شود.

 14. من موقعی که سفر هستم یبوست میشم میخاستم بدونم قرص ضد یبوست فوری داریم که استفاده کنم و همون موقع اثر کنه؟

 15. من دخترمو که از شیر گرفتم یبوست شد و بعضی وقتا خیلی اذیت میشه تا مدفوعش بیاد ایا شربت ضد یبوست فوری کودکان داریم؟ چکار کنم که بهتر بشه الان نزدیک سه سالش هست

 16. من بخاطر مصرف دارو دچار یبوست شدید هستم به دکترم هم گفتم و فقط بهم گفت که آب زیاد مصرف کنم و صبح ناشتا آب ولرم و سیب بخورم اما مشکلم حل نشد میخاستم ملین قوی برای یبوست شدید دارو بهم معرفی کنین ممنونم

 17. سلام دوستان وقت بخیر آیا قرص سنا هم داریم؟ من از داروخانه قرص ملین قوی برای یبوست شدید خاستم و اینو بهم معرفی کردن البته میدونم که سنا رو زیاد نباید برای مدت طولانی مصرف کردم هم افسردگی میاره و هم روده ها عادت می کنن اگه قرص دیگه ای میشناسین معرفی کنین لطفا مرسی

  1. سلام دوست عزیز
   بله قرص سنا یا سنالاکس به عنوان قرص ملین قوی برای یبوست شدید است و به طور کلی نباید بیش از دو هفته مصرف شوذ. می توانید از ملین های گیاهی دیگری مثل موسیلیوم که باعث منظم شدن حرکات گوارشی می شوند استفاده کنید.

   1. سلام
    من یه جا خوندم بهتره حداکثر تا یک هفته استفاده بشه. خودم هم یه مدت برای دو هفته پودر رولاکس که از سنا درست میشه استفاده کردم بعدش تنبلی روده گرفتم. یک ماه درگیر دوا دکتر بودم تا درست شد…

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین به دلیل دفع اب بدن موجب یبوست می شود و اگر در کنار قهوه آب هم به میزان کافی مصرف کنید مشکلی ندارد.

 18. من برای مدت طولانی از شربت ملین فیژین فید انجیر سیاه استفاده میکردم اوایل خیلی خوب نتیجه میداد ولی جدیداً هرچی میخورم انگار اثری ندارم و باز هم یبس میشم ایا روده هام عادت کرده به این شربت و باید شربت ملین دیگه ای مصرف کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.ضمنا من شیره میخورم

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف شیره و مخدر موجب یبوست می شود و بهتر است مصرف را قطع کنید . در مورد مدت استفاده قرص یا شربت ملین با توجه به مدتی که در بروشور آن ذکر شده مصرف کنید و نباید بی وقفه مصرف شود چرا که کارایی خود را از دست می دهد و باعث تنبلی روده ها می شود.

 19. من یه دمنوشی تازگی ها خریدم و خیلی خوب بود برای مهرگیاه هست دمنوش تناسب که داخلش برگ سنا و چای سبز و … داره خیلی نتیجه میده دوستان فقط توجه کنید این دمنوش اسهال اور فوری هست و توی موقعیتی بخورید که بتونین برین دستشویی

 20. سلام وقتتون بخیر
  برای مشکل یبوست خیلی ها به من شربت ملین فیژین فید را پیشنهاد دادند و به دلیل داشتن عصاره سنا و انجیر گفتن خیلی به یبوست کمک میکنه فقط سوالی که دارم اینه که من سندروم روده تحریک پذیر دارم ایا مصرفش مشکلی برای من نخواهد داشت؟ و تا چه مدتی میتونم از این شربت ملین استفاده کنم

  1. سلام دوست عزیز
   چنانچه سندروم روده تحریک پذیر دارید اما یبوست شما غالب است می توانید از شربت ملین فیژین فید استفاده کنید که در بهبودی علائم روده تحریک پذیر هم موثر می باشد. این شربت به دلیل دارا بودن گیاه سنا در ترکیبات خود بیش از دو هفته نباید مصرف شود.

 21. من از تخم بارهنگ زیاد استفاده میکنم ایا این هم ملین طبیعی هست و داروی دیگه ای که جایگزینش بشه چی هست ؟ایا اگه از داروهای دیگه ای مثل موسیلیوم استفاده کنم بعد از مدتی روده به این عادت میکنه و باید تا اخر عمر استفاده کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله تخم بارهنگ یک ملین طبیعی می باشد و با افزایش حجم مدفوع مانع یبوست می شود. در مورد موسیلیوم فورت یک پودر ساشه ای هست که مدفوع را نرم می کند و دفع ملایم و راحتتری خواهید داشت اما برای استفاده طولانی مدت و بی وقفه اصلاً توصیه نمی شود و بهتر است با اصلاح رژیم غذایی خود و افرایش مصرف فیبر و مایعات کافی یبوست خود را درمان نمایید.

 22. در مورد قرص ملین سنالاکس میخاستم بگم اگه خیلی یبوست شدیدی دارین و دفع ندارین استفاده کنین واقعا معجزه هست ولی بعدش که مشکلتون حل شد میتونین از داروهای ملایم دیگه ای مثل موسیلیوم استفاده کنین که حرکات روده را تنظیم میکنه

 23. سلام لطفا راهنمایی کنین مادر من ۸۰ سالشونه ویبوست مزمن به همراه هموروئید دارند دیابت و مشکل قلبی هم داره و دکتر گوارش لاکتولوز و دو پماد را معرفی کرده که خیلی نتیجه ای نداده سیلاکس و بقیه داروها رو هم استفاده کرده ولی اصلا خوب نبودن میشه بگین چه قرص یا شربت ملینی بهتر است برای ایشون

  1. سلام دوست عزیز
   می توانید از موسیلیوم برای یبوست و برای دیابت با مشورت پزشک از قطره دیامد و برای هموروئید هم می توانید از پمادهایی مثل آنتی هموروئید و یا رکتوس استفاده نمایید. با توجه به بیماری های زمینه ای ایشون بهتر است هیچ دارویی را سرخود مصرف نکنند و حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  2. پود پیدرو لاکس برای مادرتون که هموروئید دارن عالی هست مدفوعش را نرم میکنه یه پودر هست میریزی یک یا دو قاشقش رو درون آب حل بشه هیچ طعم ومزه ای نداره بیشتر بخاطر بچه ها که بتونن بخورن هست اما برای بزرگسالان هم عالیه عارضه ای هم نداره

 24. سلام من مصرف کننده تریاک هستم و بخاطر چربی خون قرص میخورم که شنیدم باعث یبوست میشه کلونوسکوپی هم کردم و مشکلی نداشتم وقتی دمنوش سنا میخورم بعده ۱۲ ساعت شکمم یک بار کار میکنه و تا یک هفته دیگه یبوست دارم.مدفوه هم به صورت باریک خارج میشه به همراه باد معده زیاد. خواهشا قرص یا شربت ملین که نتیجه بده معرفی کنید بهم ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف تریاک و مواد مخدر باعث کند شدن حرکات روده و یبوست می شود. مصرف را قطع کنید و می توانید از پودرهای موسیلیوم به عنوان شربت ملین استفاده کنید.

   1. مواد افیونی مثل تریاک و هروئین باعث یبوست شدید به علت انقباض دریچه های گوارشی می شوند. بنابراین فقط با ترک اعتیاد می توان یبوست ناشی از آن ها را برطرف کرد.

 25. دوستان مصرف روزانه به طور مداوم ده عدد گردو وداشتن روغن طبیعی در گردو جواب می دهد البته نتیجه بعد از یک هفته مشخص خواهد شد

 26. سلام میتونید از چغندر یا لبو استفاده کنید.برگ گل محمدی را هر شب بعد از غذا دم کنید و بخورید اگه برگ های گل محمدی را هم بخورید که دیگه اسهال شدید میگیرید.و میتونید سوپ جو را هم امتحان کنید.و میوه هایی مثل هندوانه و زدالو و انگور توی تابستون عالیه.و در زمستان هم میوه هایی مثل نارنگی و کیوی رسیده عالیه و همیشه بعد از غذا مصرف بشه.تا غذا رو میل کردید پشتش میوه بخورید حتما.

 27. سلام خاکشیر و اسفرزه هر کدام یک قاشق چای خوری در یک لیوان آب گرم بریزید و صبح زود ناشتا میل کنید تا ۴۰ روز

 28. محمدصادق بصیری

  خیلی عالی وکاربری بود،بسیارمتشکرم از اینکه با دراختیارگذاشتن این مطالب باعث افزایش اطلاعات جامعه وبه تبع آن موجب بالارفتن بهداشت جامعه میشوید. موفق وتندرست باشین.

 29. سلام من چندین ساله مرتب یعنی هرماه یکبار یبوست شدید دارم قرص چربی ۴۰ میلی هم مصرف میکنم آیا قرص چربی خون اتوراستین ۴۰ میلی باعث یبوست می شود ممنون میشم اگر راهنمایی کنید البته این هم مشکل عصاب معده و روده هم دارم بهترین دارو گیاهی که برای همیشه از دست یبوست رها بشم چیه سپاس گذارم شریف پور از خوزستان

  1. سلام دوست عزیز
   بله -تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.رژیم غذایی متعادل و سرشار از فیبر داشته باشید و روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.
   برگ گیاه سنا به عنوان معجزه یبوست و قوی ترین گیاه ضد یبوست شناخته شده است.

  1. سلام دوست عزیز
   کاکوتی برای درمان مشکلات گوارشی مثل اسهال مفید می باشد اما اینکه باعث یبوست می شود اگر اسهال نباشید مصرف کنید ممکن است تاثیر داشته باشد. چرا که یکی از درمان های خانگی برای اسهال می باشد.

  2. مادرم ۵۰ سالشه یکبار عمل کرده پشتش و پماد انتی هموروئید میزنه الان یبوست شدیدی داره خاک شیر و گل محمدی و سیلاکس و انجیر و آب فراوان سوپ جو فراوان هم میخوره ولی افاقه نمیکنه میخواستم بدونم برگ سنا براش خوبه در ضمن قند و چربی هم داره

  1. سلام دوست عزیز
   بله گلیسیرین خوراکی به دلیل اینکه به جذب آب داخل روده کمک می کند می تواند برای درمان یبوست و نرم تر شدن مدفوع موثر باشد.

 30. سلام وقت بخیر من ۴ روزه عمل لاپاراسکوپی یا همون لیزری کیسه صفرا کردم و البته فقط سوپ و اب و اب میوه خوردم وشکمم کار نمیکنه اصلا ایا طبیعی است ؟ اگر نه ایا چی بخورم که درست بشه در نظر داشته باشید ۴ روزه جراحی کردم .ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی یبوست بعد از جراحی به دلیل مصرف مسکن ها و نداشتن تحرک و فعالیت فیزیکی امری طبیعی است و پزشکتان باید به شما راهکارهای رفع یبوست بعد از جراحی را توضیح می داد. در صورت صلاحدید پزشک فعالی سبک ورزشی داشته باشید، اگر درد ندارید مصرف مسکن ها را محدود کنید، مایعات زیاد بنوشید، روغن زیتون و گیاه سنا می تواند باعث به کار انداختن شکم شود. در صورتی که مشکلتان حل نشد به پزشکتان بگویید داروی ضد یبوست مناسب بعد از جراحی برای شما تجویز کند و خودسرانه دارو مصرف نکنید.

 31. سلام من کنسر کولون داشتم. بیش از نیمی از روده بزرگ خود را از دست دادم ،سالهست دچار یبوست مزمن هستم. البته اکثر ملینها رو استفاده کردم. اما بعد از مصرف ملینها یا بی تاثیر میشوند و یا دچار دل درد شدید میشوم. بنظر خودم دچار تنبلی روده شده ام. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید. غلات بدون گلوتن مثل جو دوسر در رفع یبوست موثر است. روغن زیتون را همراه غذای خود فراموش نکنید.

 32. سلام. برگه زرد آلو را دریک کاسه متوسط ریخته، یک لیوان آب یا بیشتر رویش ریخته، بگذارید دوسه ساعت بمونه داخل یخچال، بعد هرروز مقداری ازآب اونو بخورید برای رفع یبوست مخصوصا دوران حاملگی عالیه. اگر سردیتون شد کمی گلاب بنوشید.

 33. باسلام وخسته نباشید خدمت شما بزرگواران. وقتتون بخیر
  ببخشید من بغلم یبوست شدید شقاق مقعد شدیدی گرفتم و باهیچ پمادی خوب نمیشه ونشستن برخاستن برام خیلی سخت و دردآور شده وباهر دفعه دستشویی رفتن با درد شدید مواجه میشم می‌خواستم ببینم شما دارویی برای بهتر شدن این زخم وارد من دارید که من خوب بشم

 34. سلام فقط میتونم تمام این ملینها طبع سرد دارن شاید یه دوره بهتر بشید ولی روده به اینها عادت می‌کنه و براتون سختر میشه من ۳۰ ساله همه ای اینها رو تجربه کردم بهتره تا احساس دفع ندارید زور زیاد نزنید چون دچار بواسیر یا زخم دور مقعد یاشقاق میشید

 35. سلام۳۰ساله یبوست شدیددارم تمام این ملینها چه گیاهی که اکثرا طبع سرد دارن و بعد مدتی روده عادت می‌کنه وچه داروها تجربه کردم بهتره سعی کنید مصرف غذاومیوه را همان موقع با مسهل خودش بخورید وتا احساس دفع ندارید زورنزنید خوردن روغن بادام شیرین وگلاب رو فراموش نکنید غذا رو خوب بجوید تا بابزاق نرم بشه بعد از غذا آب نخورید و نخوابید شایدخوب نشید ولی مطمئن دچار بواسیر یا شقاق یا دردحرکت روده نمیشید

 36. سلام من الان ۳۰ساله هستم واندسکوپی وکولونوسکوپی کردم یبوست شدید دارم ولی هر قرصی یا شربتی که شکمتو کار بندازه خوردم ولی متاسفانه هیچ تاثیری نداره الآنم نمیدونم چکار کنم اگه بشه یه راه حل بگید که ممنون بشم چون خیلی از سمت راست پهلوم میگیره ممنون میشم که بگین چی استفاده کنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مایعات به اندازه کافی مصرف می کنید و تمامی ملین ها را امتحان کرده اید بهتر است عمل تنقیه را انجام دهید تا پاکسازی و تخلیه روده ها انجام شود.

 37. سلام من یک ماهه عمل بواسیر کردم و الان هم یبوست شدیددارم هر نوع داروی گیاهی یا شیمیایی هست استفاده کردم ولی هیچ نتیجه‌ای نداشت.. اگه یه دوستی در مورد یبوست تجربه کافی داره لطفاً همراهیم بده

 38. با سلام وتشکر از راهنمایی هاتون همه مطالب واسه یبوست بود، من طبق تعریفی که واسه یبوست میشه، یبوست ندارم ولی مدتی ست مشکل در دفع دارم، لطفا راهنمایی فرمایید، یعنی مدفوع در پشت مقعد میمونه، و با سختی و درد خارج میشه، ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل دفع ناقص یا مدفوه سفت و دفع با درد هم به دلیل یبوست است. در واقع کم ابی بدن و یبوست باعث خشک و سفت شدن مدفوع شده و دفع آن با درد و به سختی انجام می شود بهتر است مصرف مایعات و آب را در طول روز افزایش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا