علت خون در مدفوع “مدفوع خونی بدون درد نشانه چیست”

خون در مدفوع

خون در مدفوع یعنی در دستگاه گوارش مشکلی وجود دارد اما جای نگرانی نیست و با درمان به موقع میتوان از بروز مشکل جدی تر جلوگیری کرد. یکی از علت های شایع خون در مدفوع یا خونریزی از مقعد، مدفوع سفت و خشک است که بر اثر یبوست به وجود می آید و با رعایت نکاتی از بین میرود.

رنگ خون از قرمز روشن تا تیره است. اگر رنگ خون روشن باشد نشان دهنده ی مشکلی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و اگر رنگ خون تیره باشد نشان دهنده ی مشکل در قسمت ابتدایی روده است.
مدفوع سیاه و سبز نشانه چیست

علت خون در مدفوع

دلایل خون در مدفوع
خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست

دیدن لخته خون در مدفوع یعنی قسمتی از روده خونریزی میکند. گاهی اوقات مقدار این خونریزی کم است و توسط آزمایش مدفوع مشخص میشود و با چشم نمیتوان آن را دید و روی دستمال کاغذی که خود را با آن پاک میکنید مشاهده میشود. 

علت خون روشن بعد از مدفوع : به طور کلی اگر مدفوع خونی بدون درد با خون روشن همراه بود نشانه بواسیر یا هموروئید است ولی اگر وجود خون در مدفوع با درد همراه باشد ممکن است نشانه شقاق یا فیشر مقعدی باشد. همچنین خون قرمز روشن در مدفوع ممکن است به خاطر خونریزی راست روده یا روده بزرگ باشد.

علت وجود خون در مدفوع

دلایل احتمالی خون در مدفوع و علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع:

بیماری دیورتیکولار: دیورتیکول کیسه های کوچکی هستند که از دیواره ی روده بیرون میزنند و منجر به بروز مشکل جدی نمیشوند اما دلیل خونریزی در مدفوع هستند.

شقاق مقعدی: ترک خوردگی قسمت انتهایی کانال مقعد است که مانند ترک خوردن لب ها یا بریدگی دست با کاغذ است. شقاق معمولا به دلیل مدفوع سخت و بزرگ ایجاد میشود که بسیار دردناک است. درمان شقاق همانند گذشته سخت نیست و می توان آن را با لیزر درمان کرد. شقاق یکی دیگر از دلایل خونریزی در مدفوع می باشد.

بواسیر(هموروئید): بواسیر یا هموروئید رگ های خونی اطراف مقعد هستند، گاهی اوقات این رگ ها متورم میشوند و باعث خونریزی میشوند. اگر شخصی به این بیماری مبتلا باشد میتواند درمان بواسیر با لیزر را انجام دهد.

استرس و مدفوع خونی : استرس می تواند روی دستگاه گوارش تاثیر بگذارد و موجب اسهال یا یبوست و استفراغ شود. استرس روی قوام مدفوع و نوع حرکات روده ای نیز تاثیر گذار است اما معمولاً موجب خونریزی از مقعد نمی شود.

کولیت: ملتهب شدن روده است و بیشترین علت آن عفونت یا بیماری التهابی روده است.

آنژیو دیسپلازی: رگ های خونی مقعد شکننده و آسیب پذیر می شوند و منجر به خونریزی مقعدی و دیدن لخته خون در مدفوع می شود.

زخم معده: زخم در آستر معده یا اثنی عشر( قسمت انتهایی روده کوچک) ایجاد می شود. بسیاری از زخم های معده بر اثر عفونی شدن با باکتری هلیکوباکتر پیلوری بوجود می آیند. استفاده ی مداوم از برخی داروها مانند، آسپیرین، ایبوبروفن، ناپروکسین میتواند منجر به زخم معده و خونریزی در مدفوع شود.

پولیپ یا سرطان: پولیپ ها که خوش خیم هستند، رشد کرده و خونریزی میکنند و منجر به سرطان میشوند. سرطان روده بزرگ، یکی از انواع سرطان است که خونریزی آن با چشم دیده نمیشود.

مشکلات مری: واریس مری یا اشک در مری(خونریزی شدید در مری) می تواند منجر به خونریزی شدید و در نتیجه لخته خون در مدفوع شود.

آیا استرس می تواند باعث ایجاد خون در مدفوع شود؟ استرس می تواند مشکلات گوارشی را تشدید کند، اما دلیل مستقیم خون در مدفوع نیست.

سندروم روده تحریک پذیر و خون در مدفوع

علائم شایع سندروم روده تحریک پذیر شامل یبوست، اسهال، نفخ شکم، مدفوع مخاطی می باشد. بنابراین بین سندروم روده تحریک پذیر و خون در مدفوع ارنباطی وجود ندارد و سندروم روده تحریک پذیر موجب خونریزی داخلی و خون در مدفوع نمی شود. به طور کلی خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع به دلیل بیماری هایی مثل بواسیر یا شقاق می باشد.

همچنین سایر بیماری های گوارشی مانند زخم معده، گاستریت یا دیورتیکولوز می توانند باعث خونریزی در دستگاه گوارش و در نتیجه مدفوع خونی شوند.

عکس خون در مدفوع

به طور معمول، شما متوجه مدفوع خونی و  خونریزی مقعدی  روی دستمال توالت، در آب کاسه توالت یا در مدفوع خود می شوید. اگر متوجه مقدار زیادی خونریزی از مقعد خود شدید حتما برای درمان نزد پزشک بروید. در ادامه با هم عکس خون در مدفوع،
عکس اسهال خونی، عکس خلط خونی در مدفوع و عکس دستمال خونی را میبینیم:

علائم خونریزی در مدفوع

علائم خون در مدفوع

اگر فردی خون در مدفوع داشته باشد، احتمال اینکه متوجه خونریزی نشده باشد وجود دارد زیرا در برخی موارد هیچ علائمی وجود ندارد. علائم زیر بستگی به علت، محل، زمان و شدت خونریزی دارد:

 • حالت تهوع
 • ضعف
 • تنگی نفس
 • درد شکم
 • اسهال
 • تپش قلب
 • غش 
 •  کاهش وزن

خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست؟

خون در مدفوع بدون درد ممکن است به علت مشکلات گوارشی مختلفی از جمله عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، التهاب‌های دستگاه گوارش، زخم‌های دستگاه گوارش، پولیپ‌های روده و یا سرطان روده باشد. در بعضی موارد، حضور خون در مدفوع همراه با درد شکمی، اسهال، یبوست، تهوع و استفراغ نیز همراه است.

اما در برخی موارد، حضور خون در مدفوع بدون درد هم مشاهده می‌شود. در این موارد، علت ممکن است بافت های روده یا معده‌ای باشد که از ناحیه پایین خونریزی کرده اند اما عصب‌های دردی را تحریک نکرده‌اند.

بنابراین، در هر صورتی که خون در مدفوع مشاهده شد، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید تا علت این مشکل مشخص شود و در صورت نیاز، تشخیص و درمان صحیح انجام شود.

آیا خون در مدفوع نشانه سرطان است

در این مورد از سایت cancerresearchuk.org نقل قول می کنیم:

 Blood in your poo (stools or faeces) can be a sign of bowel cancer. But it is often due to other causes. See your GP if you are worried about any symptoms that you think could be caused by cancer in the bowel. Most often, blood in the stool is from piles (hemorrhoids), especially if it is bright red, fresh blood

مدفوع خونی یا دفع خون در مدفوع ممکن است یکی از نشانه های سرطان روده باشد ولی بیشتر اوقات ناشی از دلایل دیگر مثل بواسیر (هموروئید) یا شقاق می باشد. به خصوص اگر خون قرمز روشن تازه باشد. زور زدن و فشار به عروق مقعدی باعث آسیب به آنها شده و در نتیجه منجر به دیدن خون در مدفوع می شود.

 

چه مقدار خون در مدفوع خطرناک است؟

وجود لخته خون در مدفوع  همیشه به عنوان نشانه ای از وجود مشکلات گوارشی در نظر گرفته می شود. مقدار خون در مدفوع بسیار متغیر است و می تواند به دلیل بسیاری از عوامل مختلفی از جمله عفونت های باکتریایی، ویروسی، التهابات، زخم ها، شیوع سرطان، پولیپ های روده، بیماری های خونی و … رخ دهد.

بنابراین، برای تشخیص مقدار خون در مدفوع به دقت بیشتری نیاز است. اگر شما خون در مدفوع را مشاهده کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا این مشکل را بررسی کند. پزشک شما ممکن است با استفاده از آزمایشات مختلف، شامل آزمایش خون، اسکن های تصویری و آندوسکوپی (بررسی داخل روده با یک دستگاه تصویربرداری) تشخیص دهد که چه مقدار خون در مدفوع شما وجود دارد و علت آن چیست؟

خون روشن و تازه در مدفوع نشانه ی چیست؟

خون روشن و تازه در مدفوع نشان دهنده ی خونریزی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش است و می تواند به علت مشکلاتی مانند، بواسیر یا هموروئید، شقاق مقعدی و یا یبوست باشد. خونریزی گاهی اوقات با درد و گاهی اوقات بدون درد است. اگر خونریزی شدید باشد منجر به بروز کم خونی می شود. برای درمان این مشکلات باید اقدام کرد زیرا منجر به بروز مشکلات جدی می شوند.

مشاهده لخته خون یا تیره در مدفوع نشانه چیست؟

لخته خون در مدفوع، خون تیره یا مدفوع تیره نشان دهنده ی خونریزی در قسمت ابتدایی روده است که خبر از بیماری های گوارشی مانند زخم معده، بیماری التهابی روده یا سرطان میدهد. خون تیره در مدفوع باعث ایجاد درد نمی شود و گاهی با چشم دیده نمی شود و فرد علائم موارد بالا را تجربه میکند. اگر خون در مدفوع مشاهده نشود و فرد علائم بالا را تجربه کند حتما باید برای درمان اقدام کند.

درمان خون در مدفوع

درمان خون در مدفوع بستگی به دلیل بروز آن دارد. در بعضی موارد، خون در مدفوع به دلیل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی روده‌ای است و ممکن است با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شود.

اگر خون در مدفوع به دلیل التهاب روده‌ای یا سرطان روده باشد، درمان شامل مصرف داروها، درمان های بیهوشی، شیمی درمانی و تزریق وریدی (تزریق دارو به داخل رگ های خونی) در برخی موارد عمل جراحی است. اگر علت خون در مدفوع ناشی از پولیپ روده و دیورتیکولیت هست تنها عمل جراحی می تواند به درمان کمک کند.

با مشاهده علائم حتما به پزشک خود مراجعه فرمائید و دکتر متخصص پس از معاینه روش مناسب درمان را اتخاذ میکند.

درمان سریع خون در مدفوع

برای درمان سریع خون در مدفوع، از روش های زیر استفاده می شود:

 1. مصرف آب بیشتر: شاید مهم ترین راهکار در درمان خون در مدفوع، مصرف مقدار بیشتری آب و مایعات است. این کار باعث جلوگیری از تحریک روده ها و افزایش نرمی مدفوع می شود که می تواند به کاهش ترشحات خونی در مدفوع کمک کند.
 2. نشستن در وان آب گرم برای مدت ۱۵ دقیقه در روز
 3. استفاده از کمپرس یخ برای آرام شدن درد و کاهش التهاب و علائم
 4.  مصرف فیبر بالا: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، مانند میوه ها، سبزیجات و غلات، می تواند به کاهش احتمال تحریک روده ها و خونریزی کمک کند.
 5.  استفاده از مسکن ها و پمادها: در صورت نیاز، می توان از مسکن ها و پمادهایی مانند پماد آنتی هموروئید استفاده کرد تا درد و تب را کاهش دهند.
 6.  درمان با آنتی‌بیوتیک: در صورتی که عفونت باکتریایی باعث خونریزی شده است، درمان با آنتی بیوتیک می تواند به درمان کمک کند.
 7.  انجام کولونوسکوپی: اگر خونریزی مزمن است و موجب نگرانی می شود، ممکن است لازم باشد که پزشک کولونوسکوپی انجام دهد تا منبع خونریزی را پیدا کرده و درمان کند.

درمان پزشکی

 • آندوسکوپی: شامل تزریق ماده ی شیمیایی به محل خونریزی است.
 • لیزر: اشعه ی پرتو لیزر به محل خونریزی برخورد کرده و خونریزی متوقف میشود.
 • بستن: پزشک توسط یک باند یا پانسمان محل خونریزی را می بندد.
 • آنژیوگرافی: ماده ای را به داخل رگ ها تزریق میکند تا خونریزی را کنترل کند.

درمان منشاء خونریزی

به جز قطع خونریزی باید منشاء خونریزی نیز درمان شود. درمان ها شامل:

 • مصرف آنتی بیوتیک ها
 • سرکوب کردن پیلوری( نوعی باکتری که باعث ایجاد زخم یا عفونت در معده یا قسمت ابتدایی روده می شود)
 • مصرف داروهای ضد التهابی برای درمان کولیت
 • جراحی، برای برداشتن قسمت هایی از روده که توسط سرطان، دیورتیکولیت یا بیماری التهابی آسیب دیده است. 

درمان خانگی خون در مدفوع

 • خوردن غذای پر فیبر و مایعات فراوان برای جلوگیری از یبوست که منجر به بواسیر یا شقاق مقعدی میشود.
 • پس از هر بار اجابت مزاج، به مدت ۱۵ دقیقه در وان آب گرم بنشینید.
 • مصرف غذاهای تند، الکل و کافئین را کاهش دهید. غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات را در وعده های غذایی خود بگنجانید تا سلامت دستگاه گوارش را تقویت کنید.
 • هنگام دفع مدفوع زور نزنید.

تشخیص خون در مدفوع

تشخیص بیماری های نشیمنگاهی از روی مدفوع

باید اطلاعات دقیقی در اختیار پزشک قرار داد که محل خونریزی را مشخص کند. به طور مثال:

 • مدفوع تیره نشان دهنده ی زخم معده یا سایر مشکلات در قسمت فوقانی روده است.
 • خون روشن یا جگری رنگ نشان دهنده ی مشکلی در قسمت انتهایی روده است که خبر از بیماری بواسیر یا دیورتیکولیت میدهد.

بعد از مطالعه ی سوابق پزشکی بیمار، سایر آزمایشات زیر انجام میشود تا تشخیص داده شود که خون در مدفوع نشانه چیست ؟

لاواژ نازوگاستریک

مشخص میکند که کدام قسمت روده خونریزی میکند و برای معاینه یک لوله را از بینی وارد میکنند که لوله تا روده ادامه دارد. اگر این روش خونریزی را نشان ندهد امکان این که خونریزی متوقف شده باشد یا اینکه مشکل مربوط به قسمت انتهایی روده باشد، وجود دارد.

اسفوگادنوسکوپی( ای جی دی )

در این روش یک آندوسکوپ یا لوله ی دوربین دار از دهان به مری و سپس به معده و روده میرود. اینکار منشاء خونریزی را مشخص میکند؛ همچنین آندوسکوپی برای جمع آوری نمونه از مری تا روده استفاده می شود و سپس نمونه ها در آزمایشگاه بررسی می شوند. 

کولونوسکوپی

مشابه ای جی دی است ولی با این تفاوت که لوله از مقعد وارد میشود و تا روده ادامه دارد و همانند ای جی دی، میتوان از بافت نمونه برداری کرد تا با میکروسکوپ بررسی شود.

انتروسکوپی

مشابه ای جی دی و کولونوسکوپی است و برای معاینه ی روده ی کوچک است. بیمار یک کپسول دوربین دار را قورت میدهد که در حین عبور از مری تا روده از همه ی نواحی مانند، مری، معده و روده عکس برداری کرده و آنها را به فیلم تبدیل میکند.

اسکن رادیونوکلئید

اسکن رادیونوکلئید یا همان اسکن مولکولی ماده ای رادیواکتیو به درون رگ ها تزریق می شود و توسط دوربین مخصوصی از رگ ها عکسبرداری می شود تا منشاء خونریزی پیدا شود. در این روش از مواد رادیواکتیو استفاده می‌شود که به بیمار تزریق یا خورانده می‌شود. سپس دستگاه اسکنر تصاویری از بدن بیمار تهیه می‌کند که به کمک آن‌ها می‌توان بررسی کرد که آیا ماده رادیواکتیو در بدن بیمار تجمع کرده است یا خیر.

لاپاراتومی

در این روش پزشک شکم را جراحی میکند و این آخرین راه درمان است. لاپاراتومی یا جراحی شکم باز یک روش جراحی است که در آن بخشی از شکم باز می شود تا به اعضای داخلی دسترسی داشته باشد. این روش برای تشخیص، درمان و بررسی بیماری های شدیدی که در اعضای داخلی شکمی اتفاق می افتد، استفاده می شود.

لاپاراتومی در بیمارانی که مشکلاتی مانند کیست های بزرگ، ورم های شدید، التهابات، خونریزی ها و نارسایی اعضای داخلی دارند انجام می شود. در این روش، پزشک یک برش عمیق در شکم بیمار انجام می دهد و به اعضای داخلی دسترسی پیدا می کند.

لاپاراتومی در برخی موارد می تواند به عنوان یک روش تشخیصی استفاده شود. در این حالت، پزشک یک نمونه از بافت بیمار را برای بررسی در آزمایشگاه اخذ می کند.

139 دیدگاه دربارهٔ «علت خون در مدفوع “مدفوع خونی بدون درد نشانه چیست”»

 1. سلام من بیشتر موقع ها خون در مدفوعم میبینم ولی هیچ درد و نشانه ای ندارم و تا نگاه نکنم متوجه خون در مدفوع نمیشم. میشه بگین خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد می تواند نشانه هموروئید داخلی و یا سایر مشکلات مقعدی باشد. اگر مطمئن نیستید که بواسیر دارید یا نه باید به پزشک مراجعه کنید و شدت خون ریزی و نوع خون در مدفوع را به پزشک گزارش دهید ایا خون تازه و روشن است یا اینکه خون تیره و کدر؟

 2. سلام
  آیا خوردن غذا های رنگی مانند سس کچاپ اگر زیاد باشد میتواند به صورت رگه روی مدفوع ظاهر شود یا خون هست؟
  چند وقت بررسی کنیم و بعد به دکتر مراجعه کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن است. برای مدتی ماده غذایی رنگی را از رژیم خودتان حذف کنید و بعد از آن اگر همچنان خون مشاهده شد به دکتر مراجعه نمایید.

 3. سلام،دکتر خداقوت و خسته نباشید.
  من مشکل خون در مدفوع داشتم اما بعد از مصرف پروبیوتیک و کلگارد این خونریزی بیشتر شده اما درد نداره،علت چی هست؟؟

 4. سلام دکتر من ی دختر ۱۷ ساله ام امروز زیرشکم و پشتم درد میکرد و شبش تو مدفوعم خون روشن دیدم
  بنظرتون چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه به جز خون در مدفوع علائم دیگری هم دارید در صورت ادامه دار شدن بهتر است حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 5. سلام دکتر خسته نباشید
  من چند روزی پشت سر هم دلدرد داشتم دلدرد های خفیف در طول روز یکی دو ساعت دلدرد میشدم
  بعدش هم داخل مدفوع خون روشن دیدم نشانه چیست این علائم من?

  1. سلام دوست عزیز
   مشاهده خون روشن در مدفوع نشان دهنده مشکلی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش می باشد. اگر تداوم داشت و علائم تان هم تشدید شد حتما به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 6. سلام دکتر من پسر ۱۴ ساله ام نمیدونم یک هفته پیش خون اومد تو مدفوع بزرگم چند روز پیشش هم سوزش مقعد داشتم ک چند روز بعدش خون اومد و جالب اینجاست بعد از آمدن خون تب و لرز دارم سرم درد مکنه چاره چیه کمک کنید

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه گفتید سوزش هم داشتید ممکن است که شقاق یا هموروئید داخلی داشته باشید. برای تشخیص دقیق باید توسط پزشک معاینه شوید.

 7. سلام
  من حدود دو هفته هست که دل درد دارم بیشتر در قسمت بالای شکمم هست به همراهش گاها دچار یبوست هم شدم و رنگ مدفوعم تقریبا قیری رنگ هست علت چی میتونه باشه
  سونو هم دادم گفت از اسید معده اما درد همچنان داره اذیتم میکنه

 8. سلام
  دختری ۶ ساله دارم از وقتی یادم هست همش میگه شکم درد دارم دکتر هم گفتن میگرن شکمی هست ولی یک ماه هست از مقعدش همراه مدفوع و بدون مدفوعش خون میاد سه بار دکترهای متفاوتی بردمش داروهای یکسانی دادن استفاده کرده اما هنوز از مدفوعش خون میاد راه حل چیست آقای دکتر راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   علت میگرن شکمی تا به حال ناشناخته هست و با اختلال عملکرد دو هورمون سراتونین و هیستامین مرتبط می باشد. استرس و مواد غذایی تحریک کننده می تواند میگرن شکمی در دختران را تشدید نماید. تکرر درد شکم ممکن است دلیل دیگری هم مثل IBs یا کرون روده داشته باشد اما نشانه اصلی میگرن شکمی درد در اطراف ناف می باشد. با توجه به مشاهده خون در مدفوع کودک خود حتما باید برای ازمایشات لازم اقدام نمایید.

 9. سلام
  من امروز متوجه شدم همراه با مدفوعم خون قرمز روشن خارج میشه و البته هنگام خروج مدفوع از مقعد درد هم دارم
  ناشی از چی میتونه باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خروج خون روشن نشان دهنده ی مشکلی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و همچنین ممکن است به دلیل یبوست، بواسیر، شقاق مقعدی و … باشد.

 10. سلام
  بعد از دفع مدفوع خون به صورت قطره قطره اومد و روشن بود ، ولی درد و یبوست ندارم …
  مشکل از چی می‌تونه ، این دومین بار طی یک سال گذشته بود که این مورد تکرار شده
  اشکال ندارد عادیه؟! یا اینکه در فاصله زمانی کوتاه مثل یک هفته تکرار شد بعد برم دکتر ؟!

 11. من بارها و بی دلیل و بدون درد از مقعدم خون خارج شده یبوست هم نداشتم آیا این مورد خطرناکه? خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به تکرار دفعات بله خطرناک است و باید برای ازمایش به متخصص مراجعه کنید. خون در مدفوع بدون درد ممکن است علائم هموروئید، شقاق و یا سرطان روده بزرگ باشد.

 12. سلام من ۲۰ سالمه
  تو مدفوع خون دیدم آزمایش دادم و بررسی شده همه چیز نرمال بود و مشکلی نداشتم
  حدودا ۱ ماه بعد دوباره خون دیدم
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   آیا هنگامی که یبوست دارید و یا مدفوع سفت و سخت خون را مشاهده می کنید؟ ایا مواد غذایی مثل شیرین بیان و … مصرف می کنید؟ دارو یا مکمل خاصی استفاده می کنید؟ باید ویزیت و معاینه شوید تا بتوان تشخیص داد

 13. آیا وجود خون در مدفوع ممکن است علامتی از سرطان روده باشد؟ من فقط خون در مدفوع میبینم و هیچ دردی ندارم میشه بگین خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست

  1. سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد ممکن است نشانه هموروئید، شقاق، دیورتیکولیز و یا سرطان روده بزرگ باشد برای تشخیص دقیق تر باید به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 14. سلام من حدود یک ساله که یبوست شدید دارم و درد شکمی هم دارم و بعد از دفع مدفوع خون با مخاط و لخته هم مشاهده میشه ایا خطرناکه و لازمه به دکتر مرجعه کنم یا نه ؟

 15. سلام خسته نباشید من طی دوماهع همرا با مدفوع لکه های خونی میبینم ولی در همین یکی دوهفته هم معده درد هستم و هم یبوست و وقتی مدفوع میکنم با خون همرا است ممنون میشم بهم کمک کنین هنوز به پزشک مراجعه نکردم ایا مشکلی بعدا برایم به وجود می اورد؟؟؟ لطفا بهم بگین خیلی به کمکتون احتیاج دارم

 16. سلام من چند وقت پیش خون در مدفوع داشتم که با مصرف داروی گیاهی خوب شد ولی دوباره امروز یک خط باریک خون روشن در مدفوعم دیدم و خیلی ترسیدم و هیچ گونه درد و ناراحتی هم ندرام هنگام دفع میخاستم بدونم خون روشن بعد از مدفوع بدون درد به چه علت هست و باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   دیدن خون روشن معمولاً نشانه مشکل در انتهای دستگاه گوارش است و بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 17. سلام من چندباری با نامزدم از پشت رابطه داشتم و اوایلش مشکلی نبود ولی بعدا بعد از تموم شدن رابطه از مقعدم خون میومد و حالا هم لخته خون توی مدفوعم میاد مشکل از چیه و باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بواسیر، هموروئید و یا شقاق از عوارض رابطه از پشت می باشد و ممکن است به یکی از اینها دچار شده باشید.

 18. من ۴۰ سالمه و چن روزه خون روشن هنگام دفع توی مدفوعم میبینم که یبوست داشتم و دکتر برام قرص ملین و برنامه غذایی داد الان هم وقتی برای دفع به خودم فشار میارم مدفوع خونی دارم ولی اگه فشار نیارم خون دیده نمیشه میشه بگین مشکل من چی هست و ایا بهتر میشم یا بدتر

  1. سلام دوست عزیز
   خون روشن نشان دهنده مشکل در انتهای دستگاه گوارش هست و بهتر است یبوست خود را درمان کنید تا موقع دفع نیازی به زور زدن نداشته باشید.

 19. سلام.
  من شصت سالمه.قبلآ شقاق داشتم .خودش جوش خورد.همورویید هم دارم
  بعضی وقتها وقتی داخل جداره رکتوم را میشورم..خونریزی میکند.و احساس میکنم مدفوع خونی با خون مخفی دارم
  و خون قاطی با اب میشود و صورتی مایل به قرمزه….ضمنآ به علت ضعیف شدن عضلات مقعد.ناچار به تخلیه مدفوع با انگشت خواهم بود..بفرمایید باید چکار کنم..ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   شقاق و هموروئید هر دو موجب خونریزی مقعدی می شود و اگر الان هم هموروئید دارید باید با لیزر درمان کنید. در مورد تخلیه مدفوع با انگشت و دست هم بهتر است اینکار را انجام ندهید و اگر یبوست شدید دارید انما یا تنقیه را در بیمارستان یا با کمک یک پرستار انجام دهید.

 20. بنده ۳۸ سالمه و دو سه سالی هستش که اسهال نیستم(بیرون روی زیاد) ولی مدفوعم شل هستش. تو مدفوعم خون مخفی دیده شده. رفلاکس شدید هم دارم. سوالم اینه که بیحالی و درد ناحیه ران و پا درد میتونه مربوط به این قضیه باشه و اینکه وجود خون مخفی در مدفوع بدون درد نشانه چیست؟ با تشکر از لطفتون

  1. سلام دوست عزیز

   خون مخفی در مدفوع ممکن است نشان دهنده سرطان روده بزرگ و یا وجود پولیپ در روده بزرگ یا راست روده باشد. البته همه سرطان ها یا پولیپ ها خونریزی ندارند.به طور معمول، خون در مقادیر کم وارد مدفوع شده، و فقط از طریق مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمایش FOB قابل تشخیص است.

 21. من حدود ۲ سال پیش عمل شقاق کردم و خوب شدم ولی حدود دو ماه هست که که در ناحیه مقعد درد و سوزش دارم واگه یبوست شدید داشته باشم رگه های خون شفاف در مدفوع مشاهده میشه علت خون روشن بعد از مدفوع چی هست . ۴۰ ساله هستم ممنون اگه راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر خون روشن بدون درد هست ممکن است نشانه بواسیر باشد و اگر با درد همراه باشد ممکن است به دلیل شقاق یا فیشر باشد. اگر عمل جراحی سنتی شقاق را انجام داده اید احتمالاً عوارض آن هست و بهتر است با لیزر برای درمان اقدام کنید.

 22. سلام خسته نباشید من ۶۳سالمه بعد ازمدفوع ریزش خون دارم ولی درد نداره و خون بصورت قطره ای نیست مثل اینکه با سرنگ به بیرون میاد خیلی باریکه ممنون میشم کمکم کنید که علت خونریزی مقعدی بدون درد هنگام دفع مدفوع چیه

  1. سلام دوست عزیز
   علت خونریزی مقعدی بدون درد هنگام دفع مدفوع می تواند نشانه یبوست و یا بیماری هایی مثل بواسیر یا هموروئید و یا شقاق باشد. بدون ویزیت و آزمایش نمی توان تشخیص قطعی داد.

 23. سلام اقای دکتر من از داخل مقعد خون ریزی دارم ویک چیزی به انداز بیست گرم گوشت اضافه در اومده تو مقعدم۲۶سالم هست لطفا بگید چکار کنم همین عکس بواسیر که گزاشتین تو سایت زده بیرون برا منم همینجوریه

 24. سلام خستە نباشید ، پارسال عمل بواسیر داشتم ، یک ماهی میشە کە خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع و بعد از اجابت دارم ، دکتر رفتم آزمایش مدفوع دادم و نتیجە آزمایش چیزی نبود و دکتر گفتن باید کولونوسکوپی انجام بدید ، بنضر شما بواسیر هستش یا نە و آیا با این آزمایش بواسیر تشخیص دادە میشە ؟ سن بندە ٣۶ سال . ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   اگر عمل بواسیر به روش سنتی انجام داده اید ممکن است به دلیل عوارض ناشی از جراحی باشد. خونریزی مقعدی نیز دلیل های زیادی مثل یبوست، شقاق یا بواسیر داشته باشد. و یا سایر دلایل جدی تری مثل بیماری های التهابی روده و یا سرطان روده داشته باشد. بله با کولونوسکوپی پزشک کل روده را توسط کولونوسکوپ معاینه میکند. برخی معاینات مانند سیگموئیدوسکوپی قسمت انتهایی روده را نیز بررسی میکند و می تواند در تشخیص بواسیر کمک کننده باشد.

 25. ببخشید اگر سن بالای چهل سال باشد و مدفوع کند و همراه مدفوع هم خون بیاد درد هم نداشته باشد فقط خارش داشته باشد ایا ممکن است سرطان باشد و خون در مدفوع بیمار سرطانی چگونه است ؟چیکار باید کنیم ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد می تواند دلایل متفاوتی مثل بواسیر یا شقاق و یا سرطان روده بزرگ داشته باشد و نمی توان با قطعیت گفت که نشانه سرطان است. برای تشخیص اینکه
   آیا خون در مدفوع نشانه سرطان است و یا خون در مدفوع بیمار سرطانی باید حتما ازمایشات لازم توسط پزشک انجام شود. اما خون در مدفوع بیمار سرطانی معمولاً به رنگ روشن است که می تواند نشانه هموروئید هم باشد. اما نمی توان گفت همیشه و هر خون در مدفوعی به معنی سرطان روده بزرگ می باشد.

 26. من گاهی که یبوست میشم تا یکی دو ماه بواسیر خفیف دارم و موقع مدفوع و بعدش شدیدا درد و سوزش دارم و حتی با انگشتم میتونم یکی دو تا رگهای متورم بواسیر رو در دهانه مقعدم حس کنم. میخواستم ببینم چه کرم یا پمادی برای تسکین درد بواسیر پیشنهاد میدین که هم درد رو کم کنه و هم زودتر اون رگها رو درست کنه و خوب بشه که دو ماه درگیرش نباشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید یبوست خود را درمان و کنترل کنید . لیزر بواسیر بهترین گزینه برای درمان قطعی و همیشگی آن است و با پماد و کرم تنها برای مدتی موقت علائم و درد تسکین می یابد. در مورد پماد بواسیر هم آنتی هموروئید بهترین گزینه است که در این مطلب می توانید نحوه مصرف و عوارض آن را مطالعه کنید:
   https://partoclinic.com/بواسیر/پماد/

 27. سلام خسته نباشید
  من یه دختر ۱۳ ساله هستم که یه چند وقتی هس هم درد شکم دادم و هم سوزش هنگام ادار و همچنین خون هنگام مدفوع و ببخشید بعضی وقت ها هم مدفوع ام تیره میشه منم خیلی میترسم ولی نمی تونم با خانواده ام در جریان بگذارم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه نشانه خون ریزی در دستگاه گوارش می باشد ولی سوزش ادرار معمولاً به عفونت ناحیه تناسلی مرتبط است. خون در مدفوع ممکن است به دلیل بیماری هایی مثل بواسیر یا شقاق باشد. بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید .

 28. سلام وقتتون بخیر ۳۸ سالمه و کودک ۱ ساله دارم چندروزیه که همراه با مدفوع خون روشن میبینم چندقطره ای تقریبا.. موقع بارداری هم چنددفه ای اینجوری بود دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع خودتان میبینید یا کودک تان؟ اگر در مدفوع خودتان است ممکن است نشانه بواسیر یا شقاق باشد که در بارداری به آن دچار شده اید و خونریزی می کند. برای درمان با لیزر اقدام کنید.

 29. سلام من امروز موقع اجابت مزاج متوجه دفع مخاط خونی از مقعد شدم. درد و یا علائم دیگه ندارم .لازم ب ذکره که شش ماه پیش هم دچار خونریزی از مقعد شدم که با مصرف یک دوره دارو خوب شد ولی این بار برخلاف سری قبل که خونریزی به صورت قطره ای بود ، خونریزی یه حالت خلط مانند یا لخته مانند داره که خونیه . لطفا راهنمایی بفرمایید

 30. سلام ببخشید من گاهی درد قسمت چپ شکمم دارم و مدفوع هربار به شکلیه اکثرا اسهال گاهی لخته سیاه در مدفوع میبینم. دلیلش چی هست ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   اگر برای مدت طولانیست که لخته سیاه در مدفوع مشاهده می کنید نشانه خونریزی قسمت ابتدایی روده بوده که بخاطر زخم معده و یا سرطان می باشد. اما در هر صورت بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص دقیق داد و باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 31. سلام من یه دفعه ایی دچار اسهال شدم دومین بار ک اسهال گرفتم تو همون روز بود خون زیادی دیدم ولی درد ندارم ولی روده هام حالت نفخ داره

  1. سلام دوست عزیز
   اسهال خونی یا دیسانتری Dysentery معمولاً به دلیل خونریزی دستگاه گوارش می باشد که به دلیل بیماری یا آسیب به آن به وجود می آید.

  1. سلام دوست عزیز
   به دلیل یبوست مدفوع سفت و سخت شده و با خارج شدن خون می آید. ممکن است دچار شقاق شده باشید که باید معاینه شوید. یبوست علت بیشتر مشکلات اینچنینی می باشد.

 32. سلام من تقریبا ۳ماه میشه از بعد از مدفوع خون میاد بعضی وقتا با مدفوع خون میاد به دکتر اورولوژی هم مراجعه کردم هنوز خوب نشدم میشه یک راهنمای بکنین چه کار کنم که خوب شوم

  1. سلام دوست عزیز
   بدون ویزیت و معاینه نمی توان علت را تشخیص داد. ممکن است نشانه بواسیر یا شقاق مقعدی باشد و یا اینکه بخاطر مصرف برخی مواد غذایی باشد که باعث قرمز شدن مدفوع می شود و با خون اشتباه گرفته می شود. در هر حال باید آزمایشات لازم را انجام دهید.

 33. با سلام مدتی هس شکمم به شدت بزرگ و مثل سنگ سفت شده سونوی واژینال انجام دادم گفت تعدادی کیست ریز در تخمدان مشاهده شد و دو عدد سنگ صفرای ۶میل و ۸میل هم دارم الان یه مدتی هس دارم قرص زغال اخته هم برای کبد چربم میخورم و قرص فوماتادین ۴۰ یکی صبح یکی شب بخاطر رفلاکس دکترداده بود حالا جدیدا در بعد مدفوع خلط خونی میبینم که ازمایش خون مخفی هم دادم منفی شد بعد دیدم نوشته از عوارض فوماتادین خون در مدفوع هس که فوماتادین و قطع کردم الان دوسه روزه قطع کردم مجدد امروز بعد مدفوع خون دیدم ضمنا سه ماه پیش اندوسکوپی هم دادم که همه چی سالم بود و هلیکوباکتر هم نداشتم فقط التهاب مری درجه یک داشتم الان بنظرتون این چیز خطرناکیه؟
  داروهای مصرفی : نصفی پروپانول۱۰و ۱/۴پوکسایم۵ و چندروزیه دارم برادل دردو نفخم بابونه میخورم
  دل و روده هام و زیر شکم و دور ناف مداوم درد و ورم داره بعضی میگن از کیسته بعضی میگن از سنگ صفراس بعضی میگن ممکنه التهاب روده باشه

  1. سلام دوست عزیز
   ورم و نفخ به سنگ کیسه صفری مربوط است که با گذشت زمان موجب آسیب به سایر بخش های گوارشی هم می شود. ابتدا باید سنگ صفری را درمان کنید تا بزرگتر نشده. با توجه به اینکه هم کیست تخمدان دارید هم سنگ صفری و داروهای متنوعی که مصرف می کنید حتما باید زیر نظر یک پزشک متخصص باشید و آزمایشات لازم را انجام دهید. خون در مدفوع هم از عوارض فاموتیدین است که اگر قطع کرده اید به مرور زمان عوارض آن از بین می رود.

 34. سلام
  من دوماه پیش به علت یبوست دچار فیشر شدم و مدتی دفع همراه با سوزش بود به مرور طی سه چهار هفته خوب شد اما هنوز گاهی هر یکهفته یک بار یا دو هفته یکبار خون روشن در مدفوعم می بینم
  در طی دوماه تقریبا سه چهار بار دچار خونریزی شدم
  که بصورت خون روشن روی مدفوع هست اوایل همراه با سوزش بود اما این آخری دیگه سوزش و درد نداشت
  خواستم بپرسم آیا ممکنه علت دیگه ای داشته باشه و خطرناک باشه یا نه
  دو ماه پیش دکتر رفتم و گفت که فیشر هست

  1. دوست عزیز مشاهده خون در مدفوع به صورت مداوم عادی و طبیعی نبوده و باید برای درمان اقدام کنید. اگر تشخیص فیشر یاشقاق دادند چه درمانی برای بهبودی آن انجام دادید؟؟؟

 35. سلام
  با تشخیص دکتر مبتلا به فیشر بودم
  بعد از چند هفته درد و سوزش برطرف شد
  طی این چند هفته دو سه بار هم خون روشن روی مدفوع داشتم
  الان بعد از یکماه خون روشن دیدم روی مدفوع اما این بار درد و سوزش نداشتم
  خواستم بپرسم آیا خطرناکه یا علت دیگه ای داره یا مربوط به همون فیشر هست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   می تواند علت های مختلفی داشته باشد: ممکن است نشانه شقاق مقعدی یا بواسیر باشد، نشانه خونریزی دستگاه گوارش (خون روشن و تازه در مدفوع نشان دهنده ی خونریزی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش است ) باید به متخصص گوارش مراجعه کنید و ازمایشات لازم را انجام دهید تا علت دقیق مشخص شود. ممکن است نشانه مشکل خاصی هم نباید و به خاطر استفاده مکمل های اهن و یا مواد غذایی مدفوع قرمز می شود و فکر می کنید خون است..

 36. سلام دوستان…من امروز و دیشب از مقعدم خون روشن درومد ک البته زیادم بود

  خیلی نگرانم و همش جزیه میکنم توی سایت نوشته ممکنه بیماری بد باشه خیلی ترسیدم و نوبت دکتر گرفتم واسه امروز

  میشه راهنمایی کنید که خون روشن در مدفوع بدون درد نشانه چیه

  1. سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد نشانه مشکلات گوارشی، زخم گوارشی، التهاب دستاه گوارش، پولیپ روده و … می باشد. ممکن است دچار شقاق شده باشید که باید برای بررسی دقیق تر حضوری ویزیت و معاینه شوید.

 37. سلام من یبوست داشتم چند روزی و از تنقیه استفاده کردم که خیلی هم بد بود دور مقعدم جوشای چرکی زد و وحشتناک درد داشتن و البته شقاق هم بوجود اومد و بعد از اون هنگام اجابت مزاج خونریزی دارم میشه بگین علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع چی هست

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا شقاق شما به مراحله پیشرفته رسیده و خونریزی دارد که باید با لیزر درمان شود. یبوست خود را کنترل کنید و فیبر و مایعات بیشتری مصرف کنید.

 38. سلام وقت بخیر اگه خون در مدفوع با درد شکمی همراه باشه خطرناکه؟ من خیلی وقته که اینطوری هستم و اصلا اهمیت ندادم اما جدیداً دردهای شکمیم زیاد شدن و اذیتم میکنه میشه بگین علت خون در مدفوع و درد شکم چی هست و نشونه چیه

  1. سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع اگر با علائمی مثل درد شکم همراه شد باید جدی گرفته شود. دردهای شکمی ممکن است نشانه سندروم روده تحریک پذیر یا کرون روده باشد. خون در مدفوع به همراه درد شکم می تواند نشانه کولیت ایسکمیک و زخم های گوارشی باشد.

 39. میشه بگین چه مقدار خون در مدفوع خطرناک است؟ و اینکه اگه روی سطح مدفوع و یا دستمال کاغذی چند وقت یک بار مقدار کمی خون ببینیم هم باز باید درمان بشه و نگران کننده است یا نه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   این مواردی که گفتید چندان نگران کننده نمی باشد اما اگر در اثر خون زیاد، مدفوع به رنگ سیاه و قیری شکل شود خطرناک بوده و باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 40. سلام من ۱۷ سالمه. تقریبا ۴ روز پیش دچار تب ولرز شدید شدم دوبار در یک شب. از فرداش اسهال آبکی شدید گرفتم به طوری که اصلا آرامش نداشتم. رفتم دکتر و قرص و سرم زدم. تا حدودی خوب شدم ولی از شبی که سرم زدم یعنی ۲ شب پیش دل درد خیلی زیادی دارم و هرچه میخورم ۵ دقیقه بعدش تو دستشویی دفع‌ میکنم. اسهالم هم سیاه رنگه

  1. سلام دوست عزیز
   چرا تب و لرز کردید؟ اگر بدون دلیل و ادامه دار باشد خطرناک بوده و باید برای ازمایشات لازم به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت دقیق مشخص ودرمان شوید. بدون ویزیت و معاینه نمی توان علت را حدس زد.

 41. سلام من ۱۸ سالمه وقتی به دستشویی میرم قبل از که مدفوع بیاد خون با عفونت باهم میاد و ی وقت ها هم میرم دستوشی مدفوع نمیاد خون با عفونت میاد حدودن ۸ یا ۹ ماهه اینجور شدم و شکم درد هم دارم ی موقع ها با اسهال علتش چی هست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بدون ویزیت و معاینه نمی توان علت را تشخیص داد. ممکن است هموروئید یا شقاق باشد که خونریزی کرده و با توجه به درد شکمی و عفونت احتمال مشکل گوارشی هم هست. به یک متخصص گوارش مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

 42. سلام…من ۱۴ سال پیش سندروم روده ی تحریک پذیر داشتم همراه با خون در مدفوع که خیلی شدید بود که چند سال با خوردن قرص خوب شدم و با حرف دکترم دیگه قرص مصرف نکردم….و الان بعد از گذشت ۸ سال دوباره گاهی وقتا خون در مدفوع میبینم اونم صبح ها خییییلی کم اونم شاید هفته ای یکبار یا سه چهار روز یکبار اونم خیلی کم …..میخواستم بدونم بازم باید دارو بخورم؟

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا باید آزمایش دهید و مشخص شود که ایا وجود خون در مدفوع ناشی از سندروم روده تحریک پذیر یا IBS می باشد یا خیر و سپس داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.

 43. مبتلا به سرطان سینه هستم . در دوره شیمی در مانی آبسه مقعدی داشتم که توسط جراح تخلیه شد. بعداز جراحی مدفوع من قهوه ای یا قرمزبود در آخرین مرحله شیمی درمانی دچار یبوست شدیدی شدم و بعد از حدود ۲۰ روز هست که مدفوع من خونی هست بدون درد .آیا ربطی به سرطان داره یا ناشی از عمل هست .دکتر اون موقع نمونه برداری هم کرد برای سرطان ‌که جواب منفی بود .از روده ها می تونه باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   یبوست و اسهال جزو عوارض و مشکلات گوارشی داروهای شیمی درمانی بوده و مدفوع به دلیل یبوست و دفع بعد از مدت طولانی سفت و سخت شده و همراه خون خارج می شود. ممکن است نشانه بواسیر یا شقاق هم باشد. در هر صورت به احتمال زیاد به دلیل سرطان نبوده و بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.
   با آرزوی بهبودی کامل برای شما 🧡

 44. سلام خسته نباشید
  بنده یکسال نیم هستش مدفوع شل مخاطی
  و گاهی وقت ها خونی دارم مشکل من چیست
  ۲۰سالمه هیچ دردی یا کاهش وزنی هم نداشتم
  فقط احساس تخلیه میکنم همین

  1. سلام دوست عزیز
   وجود مقداری مخاط در مدفوع طبیعی بوده اما اگر روزانه و همراه با علائم دیگر باشد ممکن است نشانه اختلالات گوارشی مثل سندروم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون و … باشد که باید برای تشخیص دقیق تر به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 45. سلام من ۱۷ سالمه یه چند هفته میشد شکم درد خفیف داشتم رفتم دکتر آزمایش خون داد گفت هیچ مشکلی نداری بعد شکم درد به طور کامل خوب شد ولی بعضی وقتا گاز شکمم زیاد میشه البته نفخ نمیکنم و گاز خارجه میشه ولی زیاد و بعضی وقتا همراه مدفوعم یه مایع شفافی میاد. که. چند روز پیش یکم خونی بود لطفا راهنمایی کنید با تشکر البته قبلا از اینکه دکتر برم گاز اینا نداشتم

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً این نوع سرطان در افراد بالای ۵۰ یا ۵۵ سال رخ می دهد ولی در حال حاضر به دلیل تغییر سبک زندگی ممکن است جوان هایی که مصرف دخانیات و سیگار زیاد دارند و یا فعالیت ورزشی ندارند نیز به سرطان روده بزرگ دچار شوند.

 46. سلام من سه سالی روزی یک عدد قرص ۲۰ متادون میخوردم…الان دو ماه ترک کردم..چند روز یک بار لخته خون روشن همراه اسهال میشم…زمان مصرف متادون مدفوع سفت بود..از وقتی ترک کردم ۶ بار لخته خون با اسهال شدم میشه راهنمایی کرد

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفت در زمان مصرف به دلیل یبوستی است که این مواد ایجاد می کند. اما لخته خون روشن به همراه اسهال ممکن است نشانه خونریزی روده بزرگ و یا بیماری التهابی روده باشد در صورت تداوم و تکرار به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 47. سلام آقای دکتر
  بنده بیشتر اوقات یبوست دارم و هنگامی که فشار به خودم میارم مدفوع خونی هستش اما خون روشن و تازه هست و هیچ دردی هم هنگام مدفوع ندارم.
  در ضمن ۲۰ سالم هست.

  1. سلام دوست عزیز
   خونریزی که ناشی از هموروئید و شقاق یا یبوست باشد به رنگ قرمز روشن و خون تازه است. همچنین ممکن است به دلیل خونریزی انتهای دستگاه گوارش باشد برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود علت چیست و درمان مناسب با آن را انجام دهید.

 48. سلام دکتر من هفده سالم و دخترم دو روز پیش یبوست خیلی شدیدی داشتم و امروز همراه با مدفوع مقداری خون دفع شد این میتونه فقط به خاطر یبوست باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله به احتمال زیاد بخاطر یبوست مدفوع سفت و سخت شده و همراه خارج شدن خونریزی داشته در صورت تکرار و تداوم ممکن است ناشی از هموروئید یا شقاق باشد و باید معاینه شوید.

 49. سلام ببخشید من حدود ۴یا۵ماهی هست یبوست دارم ودر هنگام مدفوع خونریزی شدید دارم باید به دکتر مراجعه کنم یا خیر؟؟

 50. سلام پدر من ۶۰ سالشه و هم خون در ادرار داره که گفتن هماچوری هست و هم خون در مدفوعش هست میشه بگین دلیل خونریزی در مدفوع هم هماچوری هست یا اینکه دلیل دیگه ای داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر خون در مدفوع ارتباطی با هماچوری ندارد و بخاطر مشکلاتی مثل یبوست یا بواسیر و شقاق ممکن است پیش بیاید.

 51. سلام من ۲روزه وقتی میرم دستشویی همراه با مدفوع خون روشن بیرون می‌آید بعد ۲الی ۳ قطره چکه می‌کند مشکل چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خون روشن معمولاً علامت مشکل در قسمت انتهای دستگاه گوارش می باشد یا اینکه ممکن است به دلیل شقاق بواسیر و یبوست باشد.

 52. سلام محترم
  من پسر پنج ساله دارم
  که سه بار هست متوجه شدم یک مقدار کمی در مدفوع اش خون به رنگ تیره می‌باشد که حتا خودش هم متوجه شده نمی‌فهمم دلیلش چیست بار اول کمی اسهال بود اما دوبار بعدیش نرمال

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است به دلیل یبوست باشد که باعث مدفوع سفت و سخت شده و خونریزی پیدا کرده. اما اگر درد یا علائم دیگری همراهش ندارد مشکلات گوارشی هم می تواند دلیلش باشد.

 53. سلام وقت بخیر من حدود ۱ هفتست که بعد از دفع ینی اخر مدفوع خونریزی از مقعد دارم و چند قطره روی کاسه توالت خون دیده می شود رنگ ادرارم هم زرد است من اعتیاد صنعتی دارم لطفا بگین که خون در آخر مدفوع نشانه چیست و باید چه کرد

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً نشانه خونریزی قسمت انتهایی دستگاه گوارش است و یا ممکن است از علائم هموروئید، شقاق مقعد، بیماری التهابی روده (IBD) باشد.

 54. سلام من فقط موقع دفع خون خیلی قرمزی میاد و هیچ درد و سوزشی ندارم گاهی مقعدم می خاره اما وقتی شراب میخورم خونریزی بیشتر میشه ایا ارتباطی داره ؟

 55. سلام من چن روز پیش دو بار تو مدفوعم خون دیدم اما هیچ دلیلی نداشت فقط من خیلی استرسی هستم و میگن بخاطر اونه ایا درسته و استرس و مدفوع خونی با هم مرتبطن ینی؟

 56. سلام دکتر من ۱۹ سالمه قبل از خارج شدن مدفوع چند قطره خون میچکه وهمراه مدفوع هم خون هست ولی دری نداره ۳روز پشت سر هم این اتفاق افتاده ویوبس شدم مشکل چیه دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر یبوست تان برطرف شده و هنوز هم این مشکل هست ممکن است نشانه شقاق یا هموروئید داخلی باشد . باید معاینه شوید تا علت اصلی تشخیص داده شود.

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفت نشانه یبوست است و دلیل خون در مدفوع هم ممکن است یبوست باشد در صورتی که یبوست ندارد و باز هم خون مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 57. سلام من چند وقته کم اشتها شدم و درد داخل شکم دارم و از وقتی اینجوری درد دارم سمت چپ شکمم مدفوع با خون یبوست هم ندارم احتمال داره خطرناک باشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بدون معاینه و آزمایش نمی توان گفت که خطرناک است یا نه اما مدفوع خونی همراه با درد داخل شکمی کمی نگران کننده است و حتما باید به دنبال علت و درمان باشید. به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

 58. سلام. من مدتیه خونریزی بدون درد در مدفوع دارم و امروز بک لخته خون خیلی کوچک مشاهده کردم.
  ممکنه علتش مصرف الکل باشه؟ یا مرتبط نیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن است . مصرف طولانی مدت الکل می تواند موجب خونریزی روده و معده شود. با خونریزی قسمت فوقانی دستگاه گوارش این خون وارد روده بزرگ شده و به دلیل تاثیر الکل در روده بزرگ، خون به رنگ تیره درمیاید. یا در حالت خوش بینانه تر الکل با کاهش اب بدن موجب یبوست می شود و یبوست هم باعث مدفوع سفت و سخت و دیدن خون می شود.

 59. سلام وقتتون بخیر من ۲۰ ساله هستم امروز صبح برای اولین بار متوجه شدم یک قطره خون روی مدفوعم هست که لازم به ذکره یبوست دارم و دفع همراه با درد بود. آیا به خاطر همینه و باید فقط یبوست رو کنترل کنم یا از الان به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد به دلیل یبوست و مدفوع سفت می باشد چون یک بار بوده بهتر است یبوست را کنترل کنید و اگر همچنان خون در مدفوع مشاهده کردید و با علائم دیگری مثل شکم درد یا تب همراه بود به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که کنترل یبوست برای پیشگیری از بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق نیز ضروری است.

 60. سلام خسته نباشید
  ببخشید همسرم برای اولین بار متوجه خون در مدفوعش شد هیچ دردی هم نداشت
  الکل هرزگاهی مصرف می‌کنه و غذاهای تند
  ممکنه ازین موارد باشه ؟ حس کردن خون همراه با یکمی بافت خارج شده علت از چی می‌تونه باشه خیلی نگرانم

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف زیاد الکل ممکن است موجب این موضوع شود اما مصرف هرزگاه آن خیر. الکل زیاد باعث خونریزی دستگاه گوارش شده و خون در مدفوع دیده می شود. یک دلیل دیگر هم اینکه با مصرف الکل بدن کم اب شده و بی آبی هم موجب یبوست و مدفوع سفت و سخت شده در نتیجه هنگام دفع خون دیده می شود.

 61. سلام من هر از مدتی از مدفوعم خون میامد و دوباره قطع میشد تا اینکه تو این دوسه روز زیر شکمم سمت چپ دردمیگیره هی ول میکنه البته استراحت میکنم کمتر میشه دردش.. دکتر عمومی رفتم با دستش طرف چپ شکممو فشار داد و گفت از روده تونه باید ازمایش ادرار و مدفوع و خون بدید منم دادم البته یبوست هم دارم چند ساله زیاد تو دستشویی میمونم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است به خاطر پولیپ روه یا التهاب روده باشد. خون روشن هست یا تیره؟ باید ازمایش کولونوسکوپی و یا آندوسکوپی انجام دهید تا علت دقیق مشخص شود. با توجه به اینکه یبوست داشته اید ممکن است نشانه بیماری بواسیر یا شقاق هم باشد.

 62. سلام من چن روزی هست که یه ویروس گرفتم و علائمش حالت تهوع و درد شکم و سرگیجه هست وقتی رفتم دکتر یه سری دارو بهم داد بعد از اون خون در مدفوع مشاهده کردم ایا این به این معنیه که عفونت داره دفع میشه؟

 63. سلام پدر من ۷۳ سالش هست و ۲ روز قبل زمین خورد و قفسه سینه و پهلوش خیلی درد گرفت و ضربه بدی خورد بعد از اون مدفوعش خونی شد میشه بگین ایا خطرناکه؟ و باید چیکار کنیم برای درمان؟

 64. با سلام
  من امروز بعد از دفع انتهای دفع موقع شستشو حس کردم انتهای مدفوعم دستم همراهش خون روشن و تازس بعد از شستشو اثر دیگه ای ندیدم از خون چند ساعت قبل مدفوع بصورت چسبنده و سخت خارج میشد و زور تقریبا زیادی زدم .حالا ترس داشتم علت چیه . دو سه سالی هست که مشکل ای بی اس دارم بگیر نگیر دارو های گوارشی استفاده میکنم . بعد از دفع سوزش در مقعد حس میکنم ولی ازار دهنده و درد شدید نداره
  ممکنه مشکل از شقاق یاشه ؟
  سال پیش یکی دو روز انتهای دقع قطره خون داشتم که آنتی هموروئید مصرف کردم تا امروز ذیگه مشکل نداشتم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید ادم استرسی هستم و ترس بهم اومده

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن است شقاق یا بواسیر داخلی باشد. باید معاینه شوید بدون ویزیت نمی توان علت را تشخیص داد. یبوست هم دارید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا