خون در مدفوع نشانه چیست + عکس مدفوع خونی

خون در مدفوع نشانه چیست + عکس مدفوع خونی

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۹    

خون در مدفوع یعنی در دستگاه گوارش مشکلی وجود دارد اما جای نگرانی نیست و با درمان به موقع میتوان از بروز مشکل جدی تر جلوگیری کرد. یکی از علت های شایع خون در مدفوع یا خونریزی از مقعد، مدفوع سفت و خشک است که بر اثر یبوست به وجود می آید و با رعایت نکاتی از بین میرود.

رنگ خون از قرمز روشن تا تیره است. اگر رنگ خون روشن باشد نشان دهنده ی مشکلی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و اگر رنگ خون تیره باشد نشان دهنده ی مشکل در قسمت ابتدایی روده است.

علت خون در مدفوع

دیدن لخته خون در مدفوع یعنی قسمتی از روده خونریزی میکند. گاهی اوقات مقدار این خونریزی کم است و توسط آزمایش مدفوع مشخص میشود و با چشم نمیتوان آن را دید و روی دستمال کاغذی که خود را با آن پاک میکنید مشاهده میشود. 

علت خون روشن بعد از مدفوع : به طور کلی اگر مدفوع خونی بدون درد با خون روشن همراه بود نشانه بواسیر یا هموروئید است ولی اگر وجود خون در مدفوع با درد همراه باشد ممکن است نشانه شقاق یا فیشر مقعدی باشد.

علت وجود خون در مدفوع

دلایل احتمالی خون در مدفوع و علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع:

بیماری دیورتیکولار: دیورتیکول کیسه های کوچکی هستند که از دیواره ی روده بیرون میزنند و منجر به بروز مشکل جدی نمیشوند اما باعث خونریزی یا عفونت میشوند.

شقاق مقعدی: ترک خوردگی قسمت انتهایی کانال مقعد است که مانند ترک خوردن لب ها یا بریدگی دست با کاغذ است. شقاق معمولا به دلیل مدفوع سخت و بزرگ ایجاد میشود که بسیار دردناک است. درمان شقاق همانند گذشته سخت نیست و می توان آن را با لیزر درمان کرد.

بواسیر(هموروئید): بواسیر یا هموروئید رگ های خونی اطراف مقعد هستند، گاهی اوقات این رگ ها متورم میشوند و باعث خونریزی میشوند. اگر شخصی به این بیماری مبتلا باشد میتواند درمان بواسیر با لیزر را انجام دهد.

کولیت: ملتهب شدن روده است و بیشترین علت آن عفونت یا بیماری التهابی روده است.

آنژیو دیسپلازی: رگ های خونی مقعد شکننده و آسیب پذیر می شوند و منجر به خونریزی مقعدی و دیدن لخته خون در مدفوع می شود.

زخم معده: زخم در آستر معده یا اثنی عشر( قسمت انتهایی روده کوچک) ایجاد می شود. بسیاری از زخم های معده بر اثر عفونی شدن با باکتری هلیکوباکتر پیلوری بوجود می آیند. استفاده ی مداوم از برخی داروها مانند، آسپیرین، ایبوبروفن، ناپروکسین میتواند منجر به زخم معده شود.

پولیپ یا سرطان: پولیپ ها که خوش خیم هستند، رشد کرده و خونریزی میکنند و منجر به سرطان میشوند. سرطان روده بزرگ، یکی از انواع سرطان است که خونریزی آن با چشم دیده نمیشود.

مشکلات مری: واریس مری یا اشک در مری(خونریزی شدید در مری) می تواند منجر به خونریزی شدید و در نتیجه لخته خون در مدفوع شود.

عکس خون در مدفوع

به طور معمول، شما متوجه مدفوع خونی و  خونریزی مقعدی  روی دستمال توالت، در آب کاسه توالت یا در مدفوع خود می شوید. اگر متوجه مقدار زیادی خونریزی از مقعد خود شدید حتما برای درمان نزد پزشک بروید. در ادامه با هم عکس خون در مدفوع،
عکس اسهال خونی، عکس خلط خونی در مدفوع و عکس دستمال خونی را میبینیم:

علائم

علائم خون در مدفوع

اگر فردی خون در مدفوع داشته باشد، احتمال اینکه متوجه خونریزی نشده باشد وجود دارد زیرا در برخی موارد هیچ علائمی وجود ندارد. علائم زیر بستگی به علت، محل، زمان و شدت خونریزی دارد:

 • حالت تهوع
 • ضعف
 • تنگی نفس
 • درد شکم
 • اسهال
 • تپش قلب
 • غش 
 •  کاهش وزن

خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست؟

خون در مدفوع بدون درد ممکن است به علت مشکلات گوارشی مختلفی از جمله عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، التهاب‌های دستگاه گوارش، زخم‌های دستگاه گوارش، پولیپ‌های روده و یا سرطان روده باشد. در بعضی موارد، حضور خون در مدفوع همراه با درد شکمی، اسهال، یبوست، تهوع و استفراغ نیز همراه است.

اما در برخی موارد، حضور خون در مدفوع بدون درد هم مشاهده می‌شود. در این موارد، علت ممکن است بافت های روده یا معده‌ای باشد که از ناحیه پایین خونریزی کرده اند اما عصب‌های دردی را تحریک نکرده‌اند.

بنابراین، در هر صورتی که خون در مدفوع مشاهده شد، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید تا علت این مشکل مشخص شود و در صورت نیاز، تشخیص و درمان صحیح انجام شود.

چه مقدار خون در مدفوع خطرناک است؟

وجود لخته خون در مدفوع  همیشه به عنوان نشانه ای از وجود مشکلات گوارشی در نظر گرفته می شود. مقدار خون در مدفوع بسیار متغیر است و می تواند به دلیل بسیاری از عوامل مختلفی از جمله عفونت های باکتریایی، ویروسی، التهابات، زخم ها، شیوع سرطان، پولیپ های روده، بیماری های خونی و … رخ دهد.

بنابراین، برای تشخیص مقدار خون در مدفوع به دقت بیشتری نیاز است. اگر شما خون در مدفوع را مشاهده کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا این مشکل را بررسی کند. پزشک شما ممکن است با استفاده از آزمایشات مختلف، شامل آزمایش خون، اسکن های تصویری و آندوسکوپی (بررسی داخل روده با یک دستگاه تصویربرداری) تشخیص دهد که چه مقدار خون در مدفوع شما وجود دارد و علت آن چیست؟

خون روشن و تازه در مدفوع نشانه ی چیست؟

خون روشن و تازه در مدفوع نشان دهنده ی خونریزی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش است و می تواند به علت مشکلاتی مانند، بواسیر یا هموروئید، شقاق مقعدی و یا یبوست باشد. خونریزی گاهی اوقات با درد و گاهی اوقات بدون درد است. اگر خونریزی شدید باشد منجر به بروز کم خونی می شود. برای درمان این مشکلات باید اقدام کرد زیرا منجر به بروز مشکلات جدی می شوند.

مشاهده لخته خون یا تیره در مدفوع نشانه چیست؟

لخته خون در مدفوع، خون تیره یا مدفوع تیره نشان دهنده ی خونریزی در قسمت ابتدایی روده است که خبر از بیماری های گوارشی مانند زخم معده، بیماری التهابی روده یا سرطان میدهد. خون تیره در مدفوع باعث ایجاد درد نمی شود و گاهی با چشم دیده نمی شود و فرد علائم موارد بالا را تجربه میکند. اگر خون در مدفوع مشاهده نشود و فرد علائم بالا را تجربه کند حتما باید برای درمان اقدام کند.

درمان خون در مدفوع

درمان خون در مدفوع بستگی به دلیل بروز آن دارد. در بعضی موارد، خون در مدفوع به دلیل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی روده‌ای است و ممکن است با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شود.

اگر خون در مدفوع به دلیل التهاب روده‌ای یا سرطان روده باشد، درمان شامل مصرف داروها، درمان های بیهوشی، شیمی درمانی و تزریق وریدی (تزریق دارو به داخل رگ های خونی) در برخی موارد عمل جراحی است. اگر علت خون در مدفوع ناشی از پولیپ روده و دیورتیکولیت هست تنها عمل جراحی می تواند به درمان کمک کند.

با مشاهده علائم حتما به پزشک خود مراجعه فرمائید و دکتر متخصص پس از معاینه روش مناسب درمان را اتخاذ میکند.

درمان سریع خون در مدفوع

برای درمان سریع خون در مدفوع، از روش های زیر استفاده می شود:

 1. مصرف آب بیشتر: شاید مهم ترین راهکار در درمان خون در مدفوع، مصرف مقدار بیشتری آب و مایعات است. این کار باعث جلوگیری از تحریک روده ها و افزایش نرمی مدفوع می شود که می تواند به کاهش ترشحات خونی در مدفوع کمک کند.
 2. نشستن در وان آب گرم برای مدت ۱۵ دقیقه در روز
 3. استفاده از کمپرس یخ برای آرام شدن درد و کاهش التهاب و علائم
 4.  مصرف فیبر بالا: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، مانند میوه ها، سبزیجات و غلات، می تواند به کاهش احتمال تحریک روده ها و خونریزی کمک کند.
 5.  استفاده از مسکن ها و پمادها: در صورت نیاز، می توان از مسکن ها و پمادهایی مانند پماد آنتی هموروئید استفاده کرد تا درد و تب را کاهش دهند.
 6.  درمان با آنتی‌بیوتیک: در صورتی که عفونت باکتریایی باعث خونریزی شده است، درمان با آنتی بیوتیک می تواند به درمان کمک کند.
 7.  انجام کولونوسکوپی: اگر خونریزی مزمن است و موجب نگرانی می شود، ممکن است لازم باشد که پزشک کولونوسکوپی انجام دهد تا منبع خونریزی را پیدا کرده و درمان کند.

درمان پزشکی

 • آندوسکوپی: شامل تزریق ماده ی شیمیایی به محل خونریزی است.
 • لیزر: اشعه ی پرتو لیزر به محل خونریزی برخورد کرده و خونریزی متوقف میشود.
 • بستن: پزشک توسط یک باند یا پانسمان محل خونریزی را می بندد.
 • آنژیوگرافی: ماده ای را به داخل رگ ها تزریق میکند تا خونریزی را کنترل کند.

درمان منشاء خونریزی

به جز قطع خونریزی باید منشاء خونریزی نیز درمان شود. درمان ها شامل:

 • مصرف آنتی بیوتیک ها
 • سرکوب کردن پیلوری( نوعی باکتری که باعث ایجاد زخم یا عفونت در معده یا قسمت ابتدایی روده می شود)
 • مصرف داروهای ضد التهابی برای درمان کولیت
 • جراحی، برای برداشتن قسمت هایی از روده که توسط سرطان، دیورتیکولیت یا بیماری التهابی آسیب دیده است. 

درمان خانگی خون در مدفوع

 • خوردن غذای پر فیبر برای جلوگیری از یبوست که منجر به بواسیر یا شقاق مقعدی میشود.
 • نشستن در وان آب گرم که برای درمان بواسیر و شقاق بسیار موثر است.

تشخیص خون در مدفوع

تشخیص بیماری های نشیمنگاهی از روی مدفوع

باید اطلاعات دقیقی در اختیار پزشک قرار داد که محل خونریزی را مشخص کند. به طور مثال:

 • مدفوع تیره نشان دهنده ی زخم معده یا سایر مشکلات در قسمت فوقانی روده است.
 • خون روشن یا جگری رنگ نشان دهنده ی مشکلی در قسمت انتهایی روده است که خبر از بیماری بواسیر یا دیورتیکولیت میدهد.

بعد از مطالعه ی سوابق پزشکی بیمار، سایر آزمایشات زیر انجام میشود تا تشخیص داده شود که خون در مدفوع نشانه چیست ؟

لاواژ نازوگاستریک

مشخص میکند که کدام قسمت روده خونریزی میکند و برای معاینه یک لوله را از بینی وارد میکنند که لوله تا روده ادامه دارد. اگر این روش خونریزی را نشان ندهد امکان این که خونریزی متوقف شده باشد یا اینکه مشکل مربوط به قسمت انتهایی روده باشد، وجود دارد.

اسفوگادنوسکوپی( ای جی دی )

در این روش یک آندوسکوپ یا لوله ی دوربین دار از دهان به مری و سپس به معده و روده میرود. اینکار منشاء خونریزی را مشخص میکند؛ همچنین آندوسکوپی برای جمع آوری نمونه از مری تا روده استفاده می شود و سپس نمونه ها در آزمایشگاه بررسی می شوند. 

کولونوسکوپی

مشابه ای جی دی است ولی با این تفاوت که لوله از مقعد وارد میشود و تا روده ادامه دارد و همانند ای جی دی، میتوان از بافت نمونه برداری کرد تا با میکروسکوپ بررسی شود.

انتروسکوپی

مشابه ای جی دی و کولونوسکوپی است و برای معاینه ی روده ی کوچک است. بیمار یک کپسول دوربین دار را قورت میدهد که در حین عبور از مری تا روده از همه ی نواحی مانند، مری، معده و روده عکس برداری کرده و آنها را به فیلم تبدیل میکند.

اسکن رادیونوکلئید

اسکن رادیونوکلئید یا همان اسکن مولکولی ماده ای رادیواکتیو به درون رگ ها تزریق می شود و توسط دوربین مخصوصی از رگ ها عکسبرداری می شود تا منشاء خونریزی پیدا شود. در این روش از مواد رادیواکتیو استفاده می‌شود که به بیمار تزریق یا خورانده می‌شود. سپس دستگاه اسکنر تصاویری از بدن بیمار تهیه می‌کند که به کمک آن‌ها می‌توان بررسی کرد که آیا ماده رادیواکتیو در بدن بیمار تجمع کرده است یا خیر.

لاپاراتومی

در این روش پزشک شکم را جراحی میکند و این آخرین راه درمان است. لاپاراتومی یا جراحی شکم باز یک روش جراحی است که در آن بخشی از شکم باز می شود تا به اعضای داخلی دسترسی داشته باشد. این روش برای تشخیص، درمان و بررسی بیماری های شدیدی که در اعضای داخلی شکمی اتفاق می افتد، استفاده می شود.

لاپاراتومی در بیمارانی که مشکلاتی مانند کیست های بزرگ، ورم های شدید، التهابات، خونریزی ها و نارسایی اعضای داخلی دارند انجام می شود. در این روش، پزشک یک برش عمیق در شکم بیمار انجام می دهد و به اعضای داخلی دسترسی پیدا می کند.

لاپاراتومی در برخی موارد می تواند به عنوان یک روش تشخیصی استفاده شود. در این حالت، پزشک یک نمونه از بافت بیمار را برای بررسی در آزمایشگاه اخذ می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

54 دیدگاه

 1. سجاد گفت:

  سلام من بیشتر موقع ها خون در مدفوعم میبینم ولی هیچ درد و نشانه ای ندارم و تا نگاه نکنم متوجه خون در مدفوع نمیشم. میشه بگین خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست ؟؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد می تواند نشانه هموروئید داخلی و یا سایر مشکلات مقعدی باشد. اگر مطمئن نیستید که بواسیر دارید یا نه باید به پزشک مراجعه کنید و شدت خون ریزی و نوع خون در مدفوع را به پزشک گزارش دهید ایا خون تازه و روشن است یا اینکه خون تیره و کدر؟

 2. مجتبی گفت:

  سلام
  آیا خوردن غذا های رنگی مانند سس کچاپ اگر زیاد باشد میتواند به صورت رگه روی مدفوع ظاهر شود یا خون هست؟
  چند وقت بررسی کنیم و بعد به دکتر مراجعه کنیم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ممکن است. برای مدتی ماده غذایی رنگی را از رژیم خودتان حذف کنید و بعد از آن اگر همچنان خون مشاهده شد به دکتر مراجعه نمایید.

 3. ABBAS گفت:

  سلام،دکتر خداقوت و خسته نباشید.
  من مشکل خون در مدفوع داشتم اما بعد از مصرف پروبیوتیک و کلگارد این خونریزی بیشتر شده اما درد نداره،علت چی هست؟؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   پروبیوتیک ها برای تعادل باکتری های دستگاه گوارش هستند و کپسول کلگارد برای بهبود علائم سندروم روده تحریک پذیر می باشد و در عوارض جانبی هیچ یک خون در مدفوع گزارش نشده است. شاید مشکل از جای دیگری باشد که باید آزمایش بدهید

 4. Ss گفت:

  سلام دکتر من ی دختر ۱۷ ساله ام امروز زیرشکم و پشتم درد میکرد و شبش تو مدفوعم خون روشن دیدم
  بنظرتون چیکار کنم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه به جز خون در مدفوع علائم دیگری هم دارید در صورت ادامه دار شدن بهتر است حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 5. Nrgs گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من چند روزی پشت سر هم دلدرد داشتم دلدرد های خفیف در طول روز یکی دو ساعت دلدرد میشدم
  بعدش هم داخل مدفوع خون روشن دیدم نشانه چیست این علائم من?

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مشاهده خون روشن در مدفوع نشان دهنده مشکلی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش می باشد. اگر تداوم داشت و علائم تان هم تشدید شد حتما به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 6. حسین گفت:

  سلام دکتر من پسر ۱۴ ساله ام نمیدونم یک هفته پیش خون اومد تو مدفوع بزرگم چند روز پیشش هم سوزش مقعد داشتم ک چند روز بعدش خون اومد و جالب اینجاست بعد از آمدن خون تب و لرز دارم سرم درد مکنه چاره چیه کمک کنید

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه گفتید سوزش هم داشتید ممکن است که شقاق یا هموروئید داخلی داشته باشید. برای تشخیص دقیق باید توسط پزشک معاینه شوید.

 7. ناشناس گفت:

  سلام
  من حدود دو هفته هست که دل درد دارم بیشتر در قسمت بالای شکمم هست به همراهش گاها دچار یبوست هم شدم و رنگ مدفوعم تقریبا قیری رنگ هست علت چی میتونه باشه
  سونو هم دادم گفت از اسید معده اما درد همچنان داره اذیتم میکنه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   رنگ مدفوع قیری و تیره اگر ناشی از مصرف مکمل اهن نباشد نشان دهنده ی خونریزی در دستگاه گوارش است. در این مطلب به طور کامل توضیح داده ایم: https://partoclinic.com/?p=3015

 8. ناشناس گفت:

  سلام
  دختری ۶ ساله دارم از وقتی یادم هست همش میگه شکم درد دارم دکتر هم گفتن میگرن شکمی هست ولی یک ماه هست از مقعدش همراه مدفوع و بدون مدفوعش خون میاد سه بار دکترهای متفاوتی بردمش داروهای یکسانی دادن استفاده کرده اما هنوز از مدفوعش خون میاد راه حل چیست آقای دکتر راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   علت میگرن شکمی تا به حال ناشناخته هست و با اختلال عملکرد دو هورمون سراتونین و هیستامین مرتبط می باشد. استرس و مواد غذایی تحریک کننده می تواند میگرن شکمی در دختران را تشدید نماید. تکرر درد شکم ممکن است دلیل دیگری هم مثل IBs یا کرون روده داشته باشد اما نشانه اصلی میگرن شکمی درد در اطراف ناف می باشد. با توجه به مشاهده خون در مدفوع کودک خود حتما باید برای ازمایشات لازم اقدام نمایید.

 9. حنا گفت:

  سلام
  من امروز متوجه شدم همراه با مدفوعم خون قرمز روشن خارج میشه و البته هنگام خروج مدفوع از مقعد درد هم دارم
  ناشی از چی میتونه باشه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خروج خون روشن نشان دهنده ی مشکلی در قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و همچنین ممکن است به دلیل یبوست، بواسیر، شقاق مقعدی و … باشد.

 10. Nima گفت:

  سلام
  بعد از دفع مدفوع خون به صورت قطره قطره اومد و روشن بود ، ولی درد و یبوست ندارم …
  مشکل از چی می‌تونه ، این دومین بار طی یک سال گذشته بود که این مورد تکرار شده
  اشکال ندارد عادیه؟! یا اینکه در فاصله زمانی کوتاه مثل یک هفته تکرار شد بعد برم دکتر ؟!

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر عادی نیست و ممکن است به دلیل بواسیر یا هموروئید داخلی باشد و در صورت عدم درمان تبدیل به پرولاپس و بیرون زدگی شود.

 11. فریبرز گفت:

  من بارها و بی دلیل و بدون درد از مقعدم خون خارج شده یبوست هم نداشتم آیا این مورد خطرناکه? خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به تکرار دفعات بله خطرناک است و باید برای ازمایش به متخصص مراجعه کنید. خون در مدفوع بدون درد ممکن است علائم هموروئید، شقاق و یا سرطان روده بزرگ باشد.

 12. امید گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه
  تو مدفوع خون دیدم آزمایش دادم و بررسی شده همه چیز نرمال بود و مشکلی نداشتم
  حدودا ۱ ماه بعد دوباره خون دیدم
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   آیا هنگامی که یبوست دارید و یا مدفوع سفت و سخت خون را مشاهده می کنید؟ ایا مواد غذایی مثل شیرین بیان و … مصرف می کنید؟ دارو یا مکمل خاصی استفاده می کنید؟ باید ویزیت و معاینه شوید تا بتوان تشخیص داد

 13. زهره گفت:

  آیا وجود خون در مدفوع ممکن است علامتی از سرطان روده باشد؟ من فقط خون در مدفوع میبینم و هیچ دردی ندارم میشه بگین خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد ممکن است نشانه هموروئید، شقاق، دیورتیکولیز و یا سرطان روده بزرگ باشد برای تشخیص دقیق تر باید به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 14. الهام گفت:

  سلام من حدود یک ساله که یبوست شدید دارم و درد شکمی هم دارم و بعد از دفع مدفوع خون با مخاط و لخته هم مشاهده میشه ایا خطرناکه و لازمه به دکتر مرجعه کنم یا نه ؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله با توجه به علائم دیگر و درد شکمی که دارید باید به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 15. صادقی گفت:

  سلام خسته نباشید من طی دوماهع همرا با مدفوع لکه های خونی میبینم ولی در همین یکی دوهفته هم معده درد هستم و هم یبوست و وقتی مدفوع میکنم با خون همرا است ممنون میشم بهم کمک کنین هنوز به پزشک مراجعه نکردم ایا مشکلی بعدا برایم به وجود می اورد؟؟؟ لطفا بهم بگین خیلی به کمکتون احتیاج دارم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید یبوست خود را کنترل کنید و برای تشخیص دقیق تر به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 16. حمید گفت:

  سلام من چند وقت پیش خون در مدفوع داشتم که با مصرف داروی گیاهی خوب شد ولی دوباره امروز یک خط باریک خون روشن در مدفوعم دیدم و خیلی ترسیدم و هیچ گونه درد و ناراحتی هم ندرام هنگام دفع میخاستم بدونم خون روشن بعد از مدفوع بدون درد به چه علت هست و باید چیکار کنم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   دیدن خون روشن معمولاً نشانه مشکل در انتهای دستگاه گوارش است و بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 17. ناشناس گفت:

  سلام من چندباری با نامزدم از پشت رابطه داشتم و اوایلش مشکلی نبود ولی بعدا بعد از تموم شدن رابطه از مقعدم خون میومد و حالا هم لخته خون توی مدفوعم میاد مشکل از چیه و باید چیکار کنم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بواسیر، هموروئید و یا شقاق از عوارض رابطه از پشت می باشد و ممکن است به یکی از اینها دچار شده باشید.

 18. علیرضا گفت:

  من ۴۰ سالمه و چن روزه خون روشن هنگام دفع توی مدفوعم میبینم که یبوست داشتم و دکتر برام قرص ملین و برنامه غذایی داد الان هم وقتی برای دفع به خودم فشار میارم مدفوع خونی دارم ولی اگه فشار نیارم خون دیده نمیشه میشه بگین مشکل من چی هست و ایا بهتر میشم یا بدتر

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خون روشن نشان دهنده مشکل در انتهای دستگاه گوارش هست و بهتر است یبوست خود را درمان کنید تا موقع دفع نیازی به زور زدن نداشته باشید.

 19. ناصر گفت:

  سلام.
  من شصت سالمه.قبلآ شقاق داشتم .خودش جوش خورد.همورویید هم دارم
  بعضی وقتها وقتی داخل جداره رکتوم را میشورم..خونریزی میکند.و احساس میکنم مدفوع خونی با خون مخفی دارم
  و خون قاطی با اب میشود و صورتی مایل به قرمزه….ضمنآ به علت ضعیف شدن عضلات مقعد.ناچار به تخلیه مدفوع با انگشت خواهم بود..بفرمایید باید چکار کنم..ممنونم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   شقاق و هموروئید هر دو موجب خونریزی مقعدی می شود و اگر الان هم هموروئید دارید باید با لیزر درمان کنید. در مورد تخلیه مدفوع با انگشت و دست هم بهتر است اینکار را انجام ندهید و اگر یبوست شدید دارید انما یا تنقیه را در بیمارستان یا با کمک یک پرستار انجام دهید.

 20. شعبان گفت:

  بنده ۳۸ سالمه و دو سه سالی هستش که اسهال نیستم(بیرون روی زیاد) ولی مدفوعم شل هستش. تو مدفوعم خون مخفی دیده شده. رفلاکس شدید هم دارم. سوالم اینه که بیحالی و درد ناحیه ران و پا درد میتونه مربوط به این قضیه باشه و اینکه وجود خون مخفی در مدفوع بدون درد نشانه چیست؟ با تشکر از لطفتون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز

   خون مخفی در مدفوع ممکن است نشان دهنده سرطان روده بزرگ و یا وجود پولیپ در روده بزرگ یا راست روده باشد. البته همه سرطان ها یا پولیپ ها خونریزی ندارند.به طور معمول، خون در مقادیر کم وارد مدفوع شده، و فقط از طریق مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمایش FOB قابل تشخیص است.

 21. مهدی میر گفت:

  من حدود ۲ سال پیش عمل شقاق کردم و خوب شدم ولی حدود دو ماه هست که که در ناحیه مقعد درد و سوزش دارم واگه یبوست شدید داشته باشم رگه های خون شفاف در مدفوع مشاهده میشه علت خون روشن بعد از مدفوع چی هست . ۴۰ ساله هستم ممنون اگه راهنماییم کنید

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر خون روشن بدون درد هست ممکن است نشانه بواسیر باشد و اگر با درد همراه باشد ممکن است به دلیل شقاق یا فیشر باشد. اگر عمل جراحی سنتی شقاق را انجام داده اید احتمالاً عوارض آن هست و بهتر است با لیزر برای درمان اقدام کنید.

 22. یعقوب گفت:

  سلام خسته نباشید من ۶۳سالمه بعد ازمدفوع ریزش خون دارم ولی درد نداره و خون بصورت قطره ای نیست مثل اینکه با سرنگ به بیرون میاد خیلی باریکه ممنون میشم کمکم کنید که علت خونریزی مقعدی بدون درد هنگام دفع مدفوع چیه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   علت خونریزی مقعدی بدون درد هنگام دفع مدفوع می تواند نشانه یبوست و یا بیماری هایی مثل بواسیر یا هموروئید و یا شقاق باشد. بدون ویزیت و آزمایش نمی توان تشخیص قطعی داد.

 23. مهراب گفت:

  سلام اقای دکتر من از داخل مقعد خون ریزی دارم ویک چیزی به انداز بیست گرم گوشت اضافه در اومده تو مقعدم۲۶سالم هست لطفا بگید چکار کنم همین عکس بواسیر که گزاشتین تو سایت زده بیرون برا منم همینجوریه

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای درمان با لیزر اقدام کنید.

 24. سمیر گفت:

  سلام خستە نباشید ، پارسال عمل بواسیر داشتم ، یک ماهی میشە کە خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع و بعد از اجابت دارم ، دکتر رفتم آزمایش مدفوع دادم و نتیجە آزمایش چیزی نبود و دکتر گفتن باید کولونوسکوپی انجام بدید ، بنضر شما بواسیر هستش یا نە و آیا با این آزمایش بواسیر تشخیص دادە میشە ؟ سن بندە ٣۶ سال . ممنون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر عمل بواسیر به روش سنتی انجام داده اید ممکن است به دلیل عوارض ناشی از جراحی باشد. خونریزی مقعدی نیز دلیل های زیادی مثل یبوست، شقاق یا بواسیر داشته باشد. و یا سایر دلایل جدی تری مثل بیماری های التهابی روده و یا سرطان روده داشته باشد. بله با کولونوسکوپی پزشک کل روده را توسط کولونوسکوپ معاینه میکند. برخی معاینات مانند سیگموئیدوسکوپی قسمت انتهایی روده را نیز بررسی میکند و می تواند در تشخیص بواسیر کمک کننده باشد.

 25. آریا گفت:

  ببخشید اگر سن بالای چهل سال باشد و مدفوع کند و همراه مدفوع هم خون بیاد درد هم نداشته باشد فقط خارش داشته باشد ایا ممکن است سرطان باشد و خون در مدفوع بیمار سرطانی چگونه است ؟چیکار باید کنیم ممنون میشم پاسخ بدید

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خون در مدفوع بدون درد می تواند دلایل متفاوتی مثل بواسیر یا شقاق و یا سرطان روده بزرگ داشته باشد و نمی توان با قطعیت گفت که نشانه سرطان است. برای تشخیص اینکه
   آیا خون در مدفوع نشانه سرطان است و یا خون در مدفوع بیمار سرطانی باید حتما ازمایشات لازم توسط پزشک انجام شود. اما خون در مدفوع بیمار سرطانی معمولاً به رنگ روشن است که می تواند نشانه هموروئید هم باشد. اما نمی توان گفت همیشه و هر خون در مدفوعی به معنی سرطان روده بزرگ می باشد.

 26. بهزاد گفت:

  من گاهی که یبوست میشم تا یکی دو ماه بواسیر خفیف دارم و موقع مدفوع و بعدش شدیدا درد و سوزش دارم و حتی با انگشتم میتونم یکی دو تا رگهای متورم بواسیر رو در دهانه مقعدم حس کنم. میخواستم ببینم چه کرم یا پمادی برای تسکین درد بواسیر پیشنهاد میدین که هم درد رو کم کنه و هم زودتر اون رگها رو درست کنه و خوب بشه که دو ماه درگیرش نباشم؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید یبوست خود را درمان و کنترل کنید . لیزر بواسیر بهترین گزینه برای درمان قطعی و همیشگی آن است و با پماد و کرم تنها برای مدتی موقت علائم و درد تسکین می یابد. در مورد پماد بواسیر هم آنتی هموروئید بهترین گزینه است که در این مطلب می توانید نحوه مصرف و عوارض آن را مطالعه کنید:
   https://partoclinic.com/بواسیر/پماد/

 27. Zooha گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه دختر ۱۳ ساله هستم که یه چند وقتی هس هم درد شکم دادم و هم سوزش هنگام ادار و همچنین خون هنگام مدفوع و ببخشید بعضی وقت ها هم مدفوع ام تیره میشه منم خیلی میترسم ولی نمی تونم با خانواده ام در جریان بگذارم لطفا راهنمایی کنید

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه نشانه خون ریزی در دستگاه گوارش می باشد ولی سوزش ادرار معمولاً به عفونت ناحیه تناسلی مرتبط است. خون در مدفوع ممکن است به دلیل بیماری هایی مثل بواسیر یا شقاق باشد. بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید .

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد