رنگ مدفوع{مدفوع سیاه،سبز،زرد و سفید نشانه چیست}

رنگ مدفوع

رنگ مدفوع در طیف رنگی قهوه ای و حتی سبز عادی بوده ولی مدفوع سفید یا زرد و یا مدفوع سیاه و خونی ممکن است نشانه یک مشکل جدی در گوارش یا روده ها باشد. رنگ مدفوع به طور کلی تحت تأثیر آنچه می خورید و همچنین مقدار صفرا (مایع زرد مایل به سبزی که چربی ها را هضم می کند) می باشد.

مدفوع معمولی چه رنگی است؟ معمولاً مدفوع به رنگ قهوه ای است. وجود بیلی روبین در صفرا (محصول تجزیه هموگلوبین در گلبول های قرمز خون که به طور معمول پس از یک عمر مفید چند هفته ای از بین می رود) مسئول رنگ مدفوع است.
غلظت بیلی روبین می تواند رنگ مدفوع را از زرد روشن تا تقریبا سیاه تغییر دهد.
تغییر در ساختار شیمیایی بیلی روبین می تواند باعث سبز یا زرد شدن مدفوع شود.
در صورت رقیق شدن مدفوع یا کاهش میزان بیلی روبین تولید شده توسط کبد، مدفوع زرد می شود.
باکتری ها و آنزیم های گوارشی در روده می توانند بر روی بیلی روبین اثر کرده و رنگ آن را تغییر دهند.

تغییر رنگ مدفوع معمولاً به دلیل تغییر رژیم غذایی و مصرف دارو یا مکمل های خاصی می باشد که نگران کننده نیست اما اگر با قطع دارو یا عدم مصرف غذای خاصی که حدس می زدید علت تغییر رنگ مدفوع تان بوده باز هم به حالت عادی برنگشت نیازمند بررسی و تشخیص علت پزشکی و مراجعه به متخصص گوارش می باشد.در جدول زیر رنگ های مدفوع و علت آن را ذکر کرده ایم:

رنگ مدفوععلتدیدگاه
سیاهخونریزی دستگاه گوارش وضعیت اضطراری
سیاهمصرف آهن، بیسموتاین مورد خطرساز نیست
زرشکی مایل به قهوه ای یا قرمز تیرهخونریزی گوارشیوضعیت اضطراری
قرمزهموروئیداز نشانه های بواسیر است که باید جدی بگیرید.
قرمزبیماری التهابی رودهتوسط پزشک معاینه شوید
قرمزعفونت، خونریزی دیورتیکولبه دکتر مراجعه کنید
قرمزتومور، خونریزی سریع دستگاه گوارش فوقانیبه یک متخصص مراجعه کنید
سبزممکن است عادی باشددر صورت تکرار و تداوم به پزشک مراجعه کنید
سبزرژیم غذایی سرشار از سبزیجات سبزکاهش مصرف سبزیجات و نتیجه رنگ مدفوع با نخوردن سبزیجات؟
سبزبا اسهال همراه استمراجعه به پزشک
قهوه ایعادی و معمولی است
مدفوع زردبیماری های پانکراسدرمان مشکل سوء جذب
زردبیماری سلیاک، فیبروز کیستیکبرای درمان به پزشک مراجعه کنید
زردعفونت انگلی به نام ژیاردیاانتقال از آب و غذای آلوده یا نشستن دست ها
مدفوع سفالی، زرد کم رنگ یا سفیدبیماری کبد یا صفراویفقدان صفرا در مدفوع
در بیشتر موارد، تغییر رنگ مدفوع از علائم بیماری نیست.

ملنا (مدفوع سیاه) چیست؟


“ملنا” اصطلاح پزشکی برای مدفوع سیاه و قیری رنگ است که ناشی از خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی (GI) می باشد. مدفوع سیاه نشانه وجود خون کهنه تر در مدفوع شماست. خون در حین حرکت در دستگاه گوارش شما از بالا، جایی که شروع شده است، سیاه و قیری می شود(معمولاً در معده یا قسمت فوقانی روده کوچک)

مدفوع سیاه و شل نشانه چیست؟ ملنا (مدفوع سیاه) نشان دهنده خونریزی داخلی در دستگاه گوارش فوقانی (GI) است. در واقع خون اگر از دستگاه گوارش شما عبور کند و در مدفوع بیرون بیاید، سیاه می شود.

برای درمان مدفوع سیاه چه بخوریم؟ بهتر است این سؤال را اینگونه بپرسیم که برای درمان مدفوع سیاه چه نخوریم؟

مواد غذایی مثل اسفناج،شیرین بیان، شیره انگور سیاه و یا داروهایی مثل مکمل آهن، داروهای بیسموت دار باعث تیره‌تر شدن رنگ مدفوع می شود. اما مدفوع سیاه و سفت نشانه چیست؟ مدفوع سیاه و سفت می تواند به دلایلی مثل یبوست، عفونت روده یا معده، مشکلات مری و یا پولیپ روده بزرگ باشد.

مدفوع سیاه کودک و نوزاد تازه به دنیا آمده تا حدودی طبیعی است زیرا اولین مدفوع ها حاصل پاکسازی مواد مانده در روده های نوزاد می باشد اما به طور کلی مدفوع سیاه در کودکان برای مدت طولانی به شکل قیری و تیره نشانه خوبی نیست و ممکن است به دلیل هضم خون در معده باشد.

ایا مدفوع سیاه در بارداری خطرناک است؟ در بارداری نیز معمولاً به دلیل کمبود آهن و مصرف مکمل آهن، یا یبوست مدفوع سیاه شده بنابراین مدفوع سیاه در بارداری معمولاً نشانه خطرناک و علامت سقط جنین نیست.

مدفوع سیاه چگونه تشخیص داده می شود؟

دفع مدفوع یکی از کارهای دستگاه گوارش است و مواد اضافی بدن از این طریق خارج می شوند. مدفوع می تواند شامل غذای هضم نشده، تکه های غذا، باکتری، نمک ها و سایر مواد باشد. رنگ ، ساختار، میزان و بوی متفاوتی دارد. اگر یکی از این حالات زیر رخ داد فرد باید به پزشک مراجعه کند.

 • رنگ، شکل و بو متفاوت است.
 • افراد باید دفع راحتی داشته باشند.
 • خون در مدفوع مشاهده شود.
 • عفونت در مدفوع

بیشتر بخوانید: علت باد شکم – باد معده زیاد 

عفونت در مدفوع به علت سموم موجود در مواد غذایی می باشد که روزانه افراد استفاده می کنند و همچنین بخاطر نوشیدن آب ناسالم عفونت و باکتری ها وارد روده می شود. عکس عفونت در مدفوع را در ادامه برای شما قرار داده ایم:

عکس عفونت در مدفوع
عکس عفونت در مدفوع

در مورد این سؤال که کدام رنگ مدفوع خطرناک است ؟ طبق گفته های سایت mayoclinic

If your stool is bright red or black — which may indicate the presence of blood — seek prompt medical attention. Food may be moving through the large intestine too quickly, such as due to diarrhea. As a result, bile doesn’t have time to break down completely.

ترجمه متن بالا: اگر مدفوع شما قرمز روشن یا تیره است به دلیل اینکه ممکن است نشان دهنده وجود خون باشد باید به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید: اسهال در بارداری نشانه چیست

رنگ مدفوع عادی به چه شکل است؟

 • رنگ قهوه ای: این رنگ به دلیل ماده ای در بدن به نام بیلی روبین است که در اثر شکسته شدن سلول های خونی به وجود می آید. 
 • بوی قوی: باکتری های موجود در روده باعث ایجاد بو می شوند.
 • دفع مدفوع بدون درد: حرکات روده زمانی عادی است که بدون درد و بدون کمترین زور زدنی باشد.
 • بافت نرم و محکم: مدفوعی که در قطعات کوچکتر خارج می شود به دلیل حرکات سالم روده است و شکل سوسیسی آن به دلیل شکل روده است.
 • دفع مدفوع روزانه دو تا سه بار: بیشتر افراد روزانه یک بار دفع دارند اما برخی دیگر ۳ بار دفع دارند. حداقل دفع در هفته ۳ بار است.
 • مدفوع در هر فرد متفاوت است: همه ی افراد بو، شکل، رنگ و تعداد دفعات دفع خود را در طول روز میدانند و اگر تغییری ایجاد شود یعنی مشکلی وجود دارد.

مدفوع عادی به رنگ قهوه ای است و حتی قهوه ای مایل به سبز نیز عادی است. مدفوع می تواند به رنگ های زیر نیز باشد:

مدفوع سیاه نشانه چیست؟

علت مدفوع سیاه

علت مدفوع سیاه:

 • رنگ مدفوع سیاه، مدفوع تیره، قیری یا به رنگ قهوه نشان دهنده ی خونریزی در دستگاه گوارش است.
 • موادی مانند مکمل های آهنی، شیرین بیان و داروهای بیسموت نیز باعث ایجاد رنگ تیره می شوند.

درمان خانگی مدفوع سیاه رنگ : ابتدا علت سیاه بودن مدفوع خود را بیابید برای مثال اگر بخاطر مصرف دارو یا غذای خاصی باشد باید پس از چند روز از بین برود. یا اگر بخاطر یبوست باشد با مصرف آب و اصلاح رژیم غذایی درمان می شود. اما اگر هیچ یک از مواردی که حدس میزنید دلیل مدفوع سیاه نبود، باید برای تشخیص و آزمایش‌های لازم به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: روان‌کننده شکم سریع

عکس مدفوع سیاه رنگ

در ادامه عکس مدفوع سیاه رنگ (مدفوع سیاه و سفت، مدفوع سیاه شل) را به درخواست کاربران برای شما قرار داده ایم. از نمایش این تصاویر عذرخواهی میکنیم اما به دلیل خواسته کاربران تصاویر واقعی از مدفوع سیاه رنگ را نشان می دهیم.

مدفوع سفید

مدفوع رنگ روشن یا سفالی رنگ اغلب با بیماری های کبد یا مجاری صفراوی دیده می شود. مدفوع رنگ پریده ممکن است ناشی از سرطان پانکراس باشد که مجاری صفراوی را مسدود می کند. کمبود صفرا باعث می شود مدفوع رنگ قهوه ای خود را از دست بدهد و رنگ پریده به نظر برسد.

 • اگر سفید، خاکستری یا کم رنگ است نشان دهنده مشکل کبدی یا مشکل در کیسه صفرا است.
 • برخی از داروهای ضد اسهال باعث بروز این مشکل می شوند. 

مدفوع سبز نشانه چیست

اگر مدفوع خیلی سریع از روده عبور کند، ممکن است زمان کافی برای هضم و تجزیه صفرا وجود نداشته باشد تا رنگ مدفوع مایل به قهوه‌ای طبیعی شود. به طور معمول، باکتری های روده به طور شیمیایی صفرا را به رنگ قهوه ای مایل به سبز تغییر می دهند. بازگشت کامل صفرا به روده و قهوه ای شدن مجدد مدفوع زمان می برد و اگر زمان انتقال کوتاه باشد، مثلاً وقتی فردی اسهال دارد، مدفوع سبز رنگ می ماند.

 • اسفناج، کلم یا سایر غذاهای سبز منجر به مدفوع سبز و علت سبز بودن مدفوع می باشند.
 • رنگ مدفوع سبز نشان دهنده ی میزان زیاد صفرا و مقدار کم بیلی روبین است.

علت مدفوع سبز روشن در کودکان

مدفوع سبز رنگ در کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند بیشتر از نوزادانی است که با شیر مادر تغذیه می شوند. مدفوع سبز رنگ در کودکان بیشتر همراه با اسهال است.
برای تشخیص علت مدفوع سبز روشن در کودکان اگر کودک شما آهن مصرف می کند، مطمئن شوید که کودک شما بیش از حد نیاز و دوز لازم برای سنش آهن مصرف نمی کند. ممکن است دلیل رنگ مدفوع سبز او همین مورد باشد.

آیا مدفوع سبز خطرناک است ؟ سبز شدن مدفوع چه زمانی خطرناک است؟ در صورتی که بیش از ۳ یا ۴ روز اسهال بودید و سبز شدن رنگ مدفوع به همراه سایر علائم مثل تهوع یا خون در مدفوع و درد شکمی و … بود نشانه خطر است و باید به پزشک مراجعه کنید.

علت مدفوع سبز تیره مایل به سیاه چیست؟ در صورتی که شقاق ناشی از اسهال باشد رنگ مدفوع سبز خواهد شد. در واقع شقاق می تواند علت مدفوع سبز تیره مایل به سیاه (که معمولاً چسبناک است و بوی بدی هم دارد) باشد.

راه درمان مدفوع سبز در بزرگسالان : در نوزادن و شیرخواران اغلب مدفوع به رنگ سبز یا زرد بوده ولی مدفوع سبز در بزرگسالان غیر معمول است و در صورت تکرار و تداوم باید برای درمان مدفوع سبز در بزرگسالان اقدام نمود.

علت مدفوع سبز و چسبناک : سبزیجات دارای برگ سبز، رنگ های خوراکی سبز، مانند نوشیدنی های طعم دار یا یخ، مکمل های آهن. کمبود صفرا در مدفوع علت مدفوع سبز می باشد و

مدفوع چسبناک می تواند نشان دهنده چربی بیش از حد در رژیم غذایی شما باشد، اما همچنین می تواند نشان دهنده وضعیتی مانند بیماری کرون باشد که جذب چربی های غذایی را برای بدن دشوار می کند. بیماری کرون یکی از چندین بیماری شناخته شده به عنوان بیماری التهابی روده (IBD) است.

رنگ های مختلف مدفوع

مدفوع قرمز روشن

شایع ترین علت مدفوع قرمز روشن در بزرگسالان خونریزی ناشی از هموروئید است. در نوزادان، شایع ترین علت، شقاق مقعد یا پارگی در بافت اطراف مقعد است.

علل دیگر خون قرمز روشن در مدفوع ممکن است جدی تر باشد، مانند:

 • عفونت های روده
 • بیماری التهابی روده (بیماری کرون، کولیت اولسراتیو)
 • خونریزی دیورتیکول
 • تومورها
 • ناهنجاری های شریانی وریدی (ارتباطات غیرطبیعی بین شریان ها و سیاهرگ ها در دیواره روده که پاره می شوند)

اگر زمان کافی برای هضم گلبول های قرمز وجود نداشته باشد، خونریزی سریع ناشی از زخم مری، معده یا دوازدهه نیز ممکن است باعث شود مدفوع به جای سیاه رنگ قرمز شود.

رنگ خوراکی قرمز و چغندر نیز می تواند باعث قرمز شدن مدفوع شود.

 • مدفوع قرمز به دلیل خونریزی دستگاه گوارش است.
 • میزان کم خون در مدفوع به دلیل بواسیر یا هموروئید است. 
 • مصرف چغندر، آلو و گوجه رنگ آن را به قرمز تغییر میدهد.
 • زمانی که این غذاها از دستگاه گوارش عبور کردند رنگ مدفوع باید به حالت عادی خود بازگردد.

نارنجی

 • غذاهای نارنجی رنگ به دلیل وجود بتاکاروتن باعث ایجاد مدفوع نارنجی میشوند.
 • هویج، سیب زمینی شیرین و کدوی زرد از جمله ی این مواد هستند.
 • انسداد صفرا، مصرف آنتی اسید ها و آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد رنگ نارنجی می شود.

مدفوع زرد رنگ

مدفوع زرد، چرب و بدبو دلایل مختلفی دارد و ممکن است به دلیل ناتوانی روده در هضم و جذب چربی به دلیل بیماری های پوشش روده (مانند بیماری سلیاک و فیبروز کیستیک) باشد، زیرا پانکراس قادر به تولید آنزیم های گوارشی کافی نیست (مانند پانکراتیت مزمن یا سرطان پانکراس که مجرای پانکراس را مسدود می کند، یا صفرای کافی به روده نمی رسد (مانند سرطان کبد یا مجاری صفراوی که مسدود شده اند). زردی، چربی و بوی بد به دلیل چربی هضم نشده است.

 • مدفوع زرد رنگ به دلیل چربی زیاد است.
 • به دلیل مشکل در تولید یا جذب آنزیم ها یا صفرا به‌وجود می آید. 

بیشتر افراد تغییر رنگ مدفوع را یکبار در زندگی تجربه می کنند ولی اگر تغییر رنگ آن بیش از دو هفته طول کشید یا مدفوع قرمز و مشکی بود باید به پزشک مراجعه کرد.

مدفوع زرد رنگ در کودکان نشانه چیست؟ در کودکان تازه متولد شده معمولاً مدفوع به رنگ زرد و خردلی بوده و نشانه مشکل خاصی نیست اما به طور کلی مدفوع زرد در کودکان برای مدت طولانی طبیعی نیست و ممکن است نشانه سوء تغذیه، سوء جذب، کمبود آهن و ویتامین باشد.

رفلاکس معده و مدفوع زرد : گاهی ممکن است مدفوع زرد رنگ به خاطر بیماری GERD یا همان رفلاکس معده باشد. به این دلیل که وقتی فضای بین مری و معده آسیب میبیند غذا یا نوشیدنی که فرد میخورد از معده مستقیم به مری وارد میشود و این باعث رفلاکس معده می شود. حرکت سریع غذا در دستگاه گوارش بر اثر رفلاکس نیز موجب مدفوع زرد رنگ می شود.

رنگ مدفوع در سندروم روده تحریک پذیر معمولاً زرد است.

 انواع مدفوع غیر عادی

حالت های زیر مربوط به یک مشکل گوارشی است:

 • دفع مدفوع بیشتر از ۳ با در روز
 • دفع مدفوع کمتر از ۳ بار در هفته
 • زور زدن بیش از اندازه در هنگام دفع مدفوع
 • رنگ مدفوع قرمز، مشکی، سبز، زرد یا سفید
 • مدفوع چرب
 • درد در هنگام عمل دفع
 • خون در مدفوع
 • خونریزی در هنگام دفع
 • مدفوع شل و آبکی مانند اسهال : 

مدفوع شل نشانه چیست ؟ مدفوع شل یا ابکی بخاطر اسهال و وجود باکتری هایی مانند باکتری سالمونلا می باشد. همچنین می تواند ناشی از ویروس ها و یا انگلهایی در بدن باشد که باعث شل شدن مدفوع می شود.

 • مدفوع سفت و خشک که دفع آن سخت است
 • مدفوع سیاه و تکه تکه : علت مدفوع سیاه و تکه تکه معمولاً یبوست و کمبود فیبر می باشد.

بیشتر بخوانید: شربت برای یبوست شدید بزرگسالان

اگر مدفوع به یکی از شکل های بالا است باید به پزشک مراجعه کرد.

عواملی که باعث مدفوع غیرعادی می شود

مدفوع غیرعادی عوامل زیادی دارد که از شدید تا خفیف دسته بندی می شود و شامل موارد زیر است:

استرس و اضطراب: مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده باعث افزایش استرس می شود و در برخی افراد باعث یبوست و اسهال می شود.

کم آبی: نخوردن آب و مایعات کافی باعث یبوست می شود چرا که مدفوع باید مرطوب باشد تا بتواند در طول دستگاه گوارش حرکت کند. مصرف میزان زیاد آب و کافئین باعث کم آبی می شود.

میزان کم فیبر: فیبر به مدفوع شکل میدهد و باعث عبور راحت تر مدفوع در طول دستگاه گوارش می شود. مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات و پالس و کربوهیدرات ها میزان زیادی فیبر دارند.

 حساسیت به مواد غذایی: افرادی که این مشکل را دارند به یبوست و اسهال در زمانی که یک ماده ی غذایی خاص می خورند دچار می شوند.

به عنوان مثال افرادی که عدم تحمل لاکتوز را دارند به اسهال مبتلا می شوند اما افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند به گلوتن واکنش نشان میدهند. رنگ مدفوع در بیماری سلیاک معمولاً زرد، چرب و بدبو می باشد. به علت مشکلات جذبی در بیماری سلیاک چربی زیادی در مدفوع انباشت می شود.

مصرف برخی داروها : مصرف داروهای زیر منجر به یبوست و اسهال می شود:

 • افسردگی
 • سرطان
 • تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید)
 • بیماری التهابی روده
 • بیماری پارکینسون

برای اینکه حرکات روده منظم و دفع سالمی داشته باشیم باید نکات زیر را رعایت کرد:

 • مصرف میزان زیاد فیبر: مصرف روزانه  25 گرم فیبر برای خانم ها و ۳۸ گرم فیبر برای آقایان زیر ۵۰ سال نیاز است. برای خانم ها و آقایان بالای ۵۰ سال به ترتیب ۲۱ گرم و ۳۰ گرم فیبر نیاز است.
 • مصرف مایعات: روزانه مصرف ۸ لیوان آب نیاز است. در زمان مصرف فیبر حتما باید آب مصرف شود.
 • مصرف پروبیوتیک: پروبیوتیک به صورت کپسول یافت می شود و در ماست و برخی نوشیدنی ها وجود دارد. پروبیوتیک ها از یبوست و اسهال عفونی جلوگیری می کنند.
 • استفاده از منیزیم: بیشتر برای درمان یبوست استفاده می شود. برای افرادی که به بیماری نارسایی کلیه مبتلا هستند توصیه نمی شود.
 • ورزش کردن: باعث فعالیت منظم روده ها شده و از یبوست جلوگیری میکند. همچنین از استرس جلوگیری میکند.

عملکرد سالم دستگاه گوارش با سلامت کلی بدن ارتباط مستقیمی دارد و همچنین پیشنهاد می شود که فرد رژیم غذایی سالمی را مصرف کند.

مدفوع غیر عادی باعث ایجاد عوارض هایی مانند اسهال و یبوست می شود. اسهال باعث از دست دفتن مواد مغذی بدن میشود و یبوست باعث انسداد روده می شود. 

دفع مدفوع سالم

زمان دفع مدفوع چقدر است

در بیشتر موارد نباید بیش از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول بکشد. اگر فرد بیشتر ۱۵ دقیقه را در سرویس بهداشتی بگذراند به یکی از بیماری های بواسیر یا هموروئید، یبوست یا سایر بیماری ها دچار است.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

افراد اندازه، شکل و قوام مدفوع خود را می دانند و متوجه تغییر ناگهانی آن می شوند. مدفوع باریک، که گاهی اوقات به آن مدفوع مدادی می گویند، ممکن است گاهی اوقات رخ دهد و جای نگرانی ندارد. افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ممکن است مدفوع نازک تری داشته باشند.

با این وجود، فردی با مدفوع “طبیعی” که متوجه تغییر جدیدی در قطر، طول و عرض و رنگ مدفوع خود شود، باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کند. علت ممکن است زخم روده بزرگ یا حتی تومور باشد اما بدون آزمایش نمی توان تشخیص قطعی داد.

داشتن دو یا حتی سه مدفوع در صبح غیرعادی نیست. اولین مدفوع معمولاً حالت جامد تری دارد زیرا در روده بزرگ (جایی که آب جذب می شود) مدت بیشتری بوده است. مدفوع دوم شلتر خواهد بود و اگر مدفوع سوم باشد شل ترین مدفوع خواهد بود. تغییر دیگری در شکل مدفوع که اغلب نیاز به ارزیابی دارد، ایجاد مدفوع شلتر یا سفت تر از همیشه است. در یک انتهای طیف یبوست و در انتهای دیگر اسهال است.

اگر تغییر در مدفوع بیش از ۲ هفته طول کشید به پزشک مراجعه کنید. اگر مدفوع سیاه، قرمز یا به رنگ قهوه بود، باید به دنبال درمان رفت. این رنگ مدفوع نشان دهنده ی از دست رفتن خون است که به کم خونی منجر می شود.

سوالات متداول درباره رنگ مدفوع

مدفوع سیاه نشانه چیست؟

مدفوع سیاه و تیره نشانه خونریزی در دستگاه گوارش و یا مصرف مکمل های آهن می باشد.

کدام رنگ مدفوع خطرناک است؟

رنگ مدفوع قرمز روشن و یا قرمز تیره خطرناک‌تر است زیرا نشانه خونریزی گوارشی و یا سرطان روده بزرگ است.

علت سیاه بودن مدفوع چیست؟

علت سیاه بودن مدفوع وجود خون در مدفوع یا ملنا، مصرف آهن، خونریزی گوارشی، بیماری کبدی و … است.

ایا مدفوع سیاه در بارداری خطرناک است؟

یبوست، کمبود آهن و مصرف مکمل آهن از دلایل مدفوع سیاه در بارداری بوده و معمولاً خطرناک نیست.

کرم سیاه در مدفوع نشانه چیست؟

آسکاریازیس (as-keh-RYE-eh-sis) یک عفونت روده ای که توسط کرمی به نام Ascaris lumbricoides ایجاد می شود.

320 دیدگاه دربارهٔ «رنگ مدفوع{مدفوع سیاه،سبز،زرد و سفید نشانه چیست}»

 1. باسلام .دوست عزیز دکترمن برام داروی ویتامینه که باعث ایجادآهن وتقویت قوای بدن میشه تجویزکرده الان بعددوسبارمصرف دارورنگ مدفوع برنگی مشکی دراومده وازطرفی دیگرهم یبوست اومده ومدت زمان دفع مدفوع طولانی؟جریان چیه

  1. سلام دوست عزیز
   بله مصرف مکمل آهن موجب تیره شدن رنگ مدفوع می شود. مکمل های آهن جدیدی هستند که کمترین عوارض گوارشی و یبوست را دارند بهتر است از آن ها استفاده کنید.

 2. سلام من الان دو روزه که مدفوع سبز و چسبناک دارم و رژیم غذاییم هم تغییر نکرده و بوی خاصی هم نمیده ایا خطرناکه؟ میشه بگین علت مدفوع سبز و چسبناک چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع چسبناک معمولاً در افرادی که سلیاک دارند شایع است. به علت اینکه روده ها توانایی هضم چربی را ندارند. این افراد باید یک رژیم فاقد گلوتن داشته باشند. اگر پس از چند روز چسبندگی مدفوع برطرف شود جای نگرانی نست ولی اگر ادامه داشته باشد و با خون در مدفوع مشاهده شود باید بررسی و آزمایش شود.

    1. سلام دوست عزیز
     مدفوع سفید در نوزاد طبیعی نیست و ممکن است علامت یک مشکل زمینه ای یا مسدود شدن مجرای صفراوی باشد. همچنین مدفوع سفید در نوزادان با یرقان هم همراه است. حتما به یک متخصص اطفال مراجعه نمایید.

 3. سلام من یه دختر ۴ ساله دارم که مدفوعش چند روزه سبز روشن هست و دل پیچه هم داره میشه بگین علت مدفوع سبز روشن در کودکان چیه و باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز روشن در کودکان معمول است و ناشی از رژیم غذایی یا اسهال می باشد. در صورت مشاهده علائم نگران کننده مانند کم آبی شدید بدن کودک باید به پزشک مراجعه کنید.

  2. سلام نبودن نداشتن صفرا بمدت ۲۶ سال ومصرف لووتیروکسین بمدت ۲۰ سال نمیتوانم خیلی غذاها و دارو ومیوه هایی رومصرف کنم حتی نون کیک کمبود ریزمغزی چه باید بکنم ممنون میشم کمکم کنید

 4. من قرص آهن که میخورم مدفوعم سیاه میشه ایا طبیعیه؟ مدفوع سیاه نشانه چیست؟ ایا باید قطع کنم قرص و یا اینکه مشکلی نداره

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه ناشی از مصرف قرص آهن طبیعی می باشد. برای قطع آن باید در نظر داشته باشید که از چه راه دیگری می توان کمبود آهن را جبران کرد.

   1. سلام خسته نباشین مدفوع من سیاه همرا با خون روشن یه بار قطع میشه یه بار وصل میشه از زمانی که گلاب به روتون آوردم بالا اینجور شدم یبوست هم دارم یه شربت دارو خانه بهم داد که هی قطع میشه و تک و توک داخل مدفوع خون هست و خون روشن و مدفوع سیاه

    1. سلام دوست عزیز
     باید آزمایشات لازم را انجام دهید تا علت دقیق مشخص شود. خون در مدفوع هم به دلیل یبوست می تواند باشد.

 5. من بیشتر اوقات مدفوع تیکه تیکه و سیاه هست نمیدونستم که غیر طبیعیه میشه بگین علت مدفوع سیاه و تکه تکه چیه و نشونه چی هست

 6. من زمانهایی که سبزیجات زیاد میخورم مدفوعم سبز تیره میشه ایا طبیعیه ؟ علت مدفوع سبز تیره مایل به سیاه چی هست

  1. سلام دوست عزیز
   بله مواد غذایی سبز رنگ مانند سبزیجات موجب سبز شدن رنگ مدفوع می شود. علت مدفوع سبز آنتی بیوتیک، مکمل های کلروفیل دار، مصرف زیاد سبزیجات با برگ تیره، خوردن شیرین بیان سیاه، مکمل های آهن و … می باشد.

 7. من شنیدم علت سیاه بودن مدفوع خونریزی دستگاه گوارش هست ایا واقعا درسته ؟ و برای درمانش باید چیکار کنم درمان خانگی مدفوع سیاه رنگ چی هست ؟ فعلا شرایط مراجعه به پزشک رو ندارم

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه رنگ دلایل زیادی دارد و ممکن است به علت مصرف برخی از غذاها یا دارو باشد. خونریزی هر یک از اعضا گوارشی هم موجب سیاه شدن رنگ مدفوع می شود. برای درمان ابتدا علت را بیابید مثلا اگر به دلیل خوردن غذا یا داروی خاصی باشد پس از چند روز از بین می رود و نیازی به درمان ندارد و یا اگر به دلیل یبوست باشد با نوشیدن آب کافی مشکل حل می شود. همچنین مصرف فیبر هم می تواند به درمان مدفوع سیاه کمک کند.

   1. سلام دوست عزیز
    غذای خاص یا مکمل اهن و … مصرف نکرده اید؟یبوست هم داشتید؟ اگر ادامه دار است باید به متخصص گوارش مراجعه کنید چرا که ممکن است نشانه خونریزی دستگاه گوارش باشد.

 8. سلام من عفونت اچ پایلوری معده داشتم که با آزمایش مدفوع مشخص شد. بی‌اشتهایی شدید و وضعیت مزاجیم به‌هم‌ریخته (اسهال خفیف) داشتم که بی‌اشتهاییم بعد از گذروندن دوره‌ی درمان با قرص‌های آموکسی‌سیلین، تاوانکس و ازونیوم ۴۰ بهتر شد. موقع درمان، اسهال شدید با حجم زیاد داشتم و حالا که یه‌ماه از تموم‌شدن داروها می‌گذره، هنوز وضعیت مزاجیم به حالت نرمال برنگشته. پزشک بهم قرص زینک و دیلیست داد. دیلیست رو توی ماست می‌ریزم و بعد غذا می‌خورم که برای یه نوبت باعث میشه مدفوعم حالت یبوست داشته باشه؛ اما فرداش دوباره مدفوع شل دارم و اکثراً به رنگ زرد. گاهی هم اسهال خفیف. بعضی اوقات هم احساس دفع دارم؛ ولی دفعی انجام نمیشه. آزمایش خون هم حدود دوماه پیش دادم؛ اما چیزی نشون نداد.
  راهکار چیه؟ دوباره باید آزمایش خون و مدفوع بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   علت Helicobacter pylori یا H. پیلوری از بین رفتن مخاط معده توسط باکتری های H. پیلوری می باشد که باعث زخم معده می شود. بهتر است یک آندوسکوپی از معده خود انجام دهید تا وضعیت زخم معده و گاستریت ها مشخص شود. آزمایش خون یا آزمایش H.pylori هم آنتی بادی های هلیکو باکتر را بررسی می کنند.

 9. سلام من پسرم نوزده ماهشه روزی دوبارهم همیشه مدفوع میکرد.ولی دوسه روزه یبوست شده ورنگ مدفوعش تیره است.ولی حال عمومیش هم خوبه .دندونم داره درمیاره .خیلی نگرانم میخوام ببرم دکتر آنفولانزا زیاد شده میترسم مریض سه.نگران کننده است مدفوع تیره؟

  1. سلام دوست عزیز
   علائمی مثل یبوست و یا اسهال را به دندان دراوردن کودک ربط ندهید و ابتدا یبوست او را درمان کنید. یبوست در کودکان را می توان با دادن میوه ها و مواد غذایی فیبر دار در کنار مایعات درمان کرد.

 10. من رفلاکس معده دارم و بیشتر وقتا مدفوعم زرد رنگ هست ایا مدفوع زرد رنگ به خاطر رفلاکس هست؟ البته خیلی حالت تهوع و خستگی و شکم درد هم دارم که نمیدونم علائم چیه و باید پیش چه دکتری برم برای رنگ مدفوع ؟!!

  1. سلام دوست عزیز
   بله مدفوع زرد رنگ نشانه ای از رفلاکس معده می باشد و برای تشخیص دقیق تر نزد یک متخصص گوارش بروید.

 11. من سلیاک دارم و مدفوعم خیلی چربه و بیشتر موقع ها هم زرد رنگ هست ایا بخاطر سلیاکه این موضوع یا اینکه مشکل دیگه ای هم هست؟

 12. من بیشتر موقع ها اسهالم یا مدفوعم خیلی شل و ول و ابکی هست. میخاستم بپرسم مدفوع شل نشانه چیست و باید چیکار کنم؟ خیلی پروبیوتیک مصرف میکنم اما بازم خوب نمیشم ???

 13. من تازگی ها بلافاصله بعد از اینکه غذا میخورم باید دفع کنم و این خیلی اذیتم میکنه میشه بگین علت دفع سریع مدفوع بعد از خوردن غذا چیه و چجوری میتونم جلوشو بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احساس نیاز به دفع بلافاصله پس از هر وعده غذایی می تواند به علت های مختلفی مثل رفلکس گاستروکولیک باشد. همچنین ممکن است شما غذای یکی دو روز قبل را بعد از هر وعده غذایی دفع می کنید و عبور غذا از دستگاه گوارش معمولاً ۱ روز زمان می برد و غذایی که دفع می کنید همان وعده ای که خورده اید نمی باشد.

 14. اگه مدفوع سبز به جز نوزادان در بزرگسالان هم دیده شه خطرناکه و برای درمان مدفوع سبز در بزرگسالان چه پیشنهادی دارید؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مدفوع سبز در بزرگسالان مشاهده شود می تواند به علت خوردن سبزیجات مثل اسفناج، مکمل آهن و یا بیماری های دستگاه گوارش مثل کرون، سندرومروده تحریک پذیر، سلیتک و … باشد. در نتیجه برای درمان مدفوع سبز در بزرگسالان ابتدا باید علت آن را شناسایی و برطرف کرد تا پس از چند روز مدفوع سبز هم خود به خود برطرف می شود.

   1. اسم روغن گیاهی کف پا روغن اعجازثامن است این زدم به کف پایم مدفوع زرد شد ایا مشکل دارم ده روز زدم از گیاه فروش سوال کردم گفت بخاطر که جذب پوست میشه مدفوع زرد میشه ایا راست میگه ممنون میشم

    1. دوست عزیز
     به جای اینکه از این روغن های بی نام و نشون استفاده کنید سعی کنید از ملین های طبیعی و سایر داروهایی که برای یبوست معرفی کرده ایم استفاده کنید. خیر با مالیدن روغن به کف پا مدفوع شما ززد نمی شود ربطی ندارد.
     این مطالب را مطالعه کنید: ملین قوی، گیاهی، فوری و خانگی
     درمان یبوست

 15. من مواد غذایی سبز رنگی مثل سبزیجات و اینا زیاد مصرف نمیکنم ولی مدفوعم سبزه اکثر موقع ها علت سبز بودن مدفوع چیه به طور کلی؟ ایا باید برای درمانش اقدامی کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز در بیشتر موارد خطرناک نبوده و باید خود به خود برطرف شود اما اگر تداوم داشته باشد نشانه باکتری یا یک بیماری زمینه ای می باشد. همچنین مصرف مکمل آهن و آنتی بیوتیک ها هم در تغییر رنگ مدفوع موثرند.

 16. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  یک سؤال داشتم پچه من چهار نیم ماه است هم شیر خود مه میخوره هم شیر کمکی مدفوع اش چند وقتی میشه خیلی بوی بد داره و حال هم به رنگ سبز روشن و چسپوک شده کدام مشکلی خو نیست بویش خیلی بد است حتا باد شکمش هم که خارج میشه خیلی بوی میده علت مدفوع سبز روشن در کودکان چی هست و چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز رنگ در کودکان زیر یکسال معمولاً طبیعی بوده و به دلیل استفاده از شیر خشک رنگ مدفوع به سبز روشن در می اید. اگر مدفوع سبز رنگ همراه با علائم دیگری مثل اسهال باشد خطرناک است و خطر کم آبی بدن کودک را در پیش دارد. علت مدفوع سبز در کودکان دلایل زیادی مثل تغذیه مادر از سبزیجات، مکمل آهن و … دارد و به طور کلی اگر حال عمومی او خوب است و در حال وزن گیری و رشد می باشد جای نگرانی نیست.

 17. سلام دختر من ۴ سالشه و مدفوعش بیشتر وقتا سبز هست البته سبزیجات و خیار و کاهو خیلی دوست داره و هر روز میخوره ایا میتونه دلیلش این باشه و یا اینکه خطرناکه مدفوع سبز؟علت مدفوع سبز کودک ۴ساله چی هست

  1. سلام دوست عزیز
   علت مدفوع سبز در کودک ۴ ساله می تواند به خاطر مصرف سبزیجات و مواد غذایی سبزرنگ باشد و جای نگرانی ندارد.

 18. سلام دختر من‌ الان پنج ماهش تموم شده از دوماهگی رنگ مدفوعش سبز خیلی تیره و چسبناک هست به دکترش هم گفتم گفت طبیعی هست میشه بگین علت مدفوع سبز و چسبناک در کودکان چیه

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز در کودکان اگر به دلیل مصرف سبزیجات و رژیم غذایی نباشد می تواند ناشی از عفونت باکتریایی یا اسهال باشد که در صورت تداوم و همراه شدن با علائمی مثل اسهال یا درد شکمی باید به متخصص اطفال مراجعه نمایید.

 19. سلام من چن وقت پیش کرونا داشتم و رنگ مدفوعم سبز شده بود دکتر گفت مدفوع سبز کرونا طبیعی هست ولی هنوز که خوب شدم و تستم هم منفی شده بازم مدفوع سبز دارم ایا خطرناکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز کرونا به دلیل دفع مایع صفراوی همراه مدفوع است که مایعی سبز رنگ است و به وسیله کبد برای هضم چربی ها تولید می شود.

   1. سلام من خیلی مشکل گوارش داشتم یبوست خیلی مشکل که عذابم میداد رفتم دکتر گیاهی بک روغن که پایم داغ می کرد کف پارا میگم این روغن ده روز زدم مدفوع من زرد شده گوارش من هم خوب شده دیکه شکم من سفت نیست ولی مدفوع من زرد کمی بی رنگ شده ناراحتم فروشنده به من گفت روغن که از پوست جذب میشه مدفوع زرد میشه ایا ناراحت نباشم ممنون میشم یک جواب خوشحال کننده به من بدهید وضع مالی خوبی ندارم بی کارم خدا کنه چیزی نباشه ۶۵سال دارم مرد هستم ممنون

 20. من بیشتر وقت ها مدفوعم خیلی تیره متمایل به سیاه هست و داروی خاصی یا اهن هم مصرف نمیکنم سرگیجه و شکم درد و حالت تهوع هم زیاد دارم ایا خطرناکه؟مدفوع سیاه نشانه چیست؟ جایی خوندم که ممکنه بخاطر خونریزی دستگاه گوارش باشه واقعا درسته؟

 21. سلام ممنونم اطلاعات خوب به من داد واسترسم کمتر شد من دو روز است مدفوع سیاه و شل دارم است و آزمایشگاه با آزمایش نمونه روز اول خون در مدفوع را تااید کرد طبق توضیحات بالا خونریزی گوارش فوقانی مطرح می باشد من یکساله آسپرین و بریلاوس می خورم فکر کنم زودتر از شنبه نتونم آندوسکوپی کنم دیر نمی شود ممنون می شوم راهنمایی کنید که مدفوع سیاه و شل نشانه چیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به دارویی که مصرف می کنید و مدفوع سیاه امکان خونریزی دستگاه گوارش فوقانی هست و باید هرچه زودتر برای درمان آن مراجعه کنید و تا موقع انجام آندوسکوپی بهتر است تحت نظر باشید.

 22. سلام دکتر جان من چند وقته پیش به علت یبوست شدید که داشتم زخم مقعد گرفتم الان مدفوعم سفت و سیاه هست ایا به زخم مقعد مربوطه و باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین مدفوع سیاه و سفت نشانه چیست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفت باعث تشدید علائم زخم مقعد شما می شود اما زخم مقعد موجب تغییر رنگ مدفوع به دلیل خونریزی می شود ولی به سفتی مدفوع ربطی ندارد. بهتر است یبوست خود را با مصرف مایعات، آب کافی، سبزیجات و فیبر و … کنترل کنید.

 23. سلام من زخم معده داشتم و دکتر تشخیص داد و با رژیم غذایی چن وقتی بود که حالم خوب بود اما الان روزه میگیرم و دوباره اسید معده م اذیتم میکنه ممکنه که زخم معده هم دوباره فعال شده باشه و معده درد و مدفوع سیاه دارم میشه راهنماییم کنین ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   شما که زخم معده دارید روزه برای شما جایز نمی باشد. همچنین با بازگشت علائم و سیاه شدن رنگ مدفوع این امکان مطرح است که دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد. حتماً سریعاً توسط پزشک متخصص معاینه و ویزیت شوید.

 24. سلام من عمل جراحی استومی داشتم و بعده اون مدفوعم سیاه هست ایا بخاطر این جراحی هست و علت مدفوع سیاه بعد از عمل جراحی چیه؟دکترم گفت که بیشتر وقتا به خاطر عدم گوارش کامل غذا مدفوعم سیاه میشه

  1. سلام دوست عزیز
   تغییر رنگ مدفوع و سیاه شدن آن پس از عمل جراحی استومی شایع است و به دلیل مشکلات در بلع و هضم غذا اتفاق می افتد.

 25. سلام من میکروب معده دارم و مدفوعم سیاه و قیری رنگ هست البته کبدم هم چرب هست میشه بگین علت مدفوع سیاه و قیری رنگ چیه و بخاطر قرص های میکروب معده هست که مصرف میکنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله مصرف برخی قرص ها و داروها موجب سیاه شدن رنگ مدفوع می شود. بهتر است برای انجام آزمایشات دقیق تر به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 26. سلام من ماه چهارم بارداری هستم و مدفوعم سیاه میشه ایا طبیعیه؟ علت مدفوع سیاه در بارداری چی میتونه باشه؟ من از خانمهای دیگه پرسیدم این مورد براشون پیش نیومده بود اخه خیلی استرس دارم

  1. سلام دوست عزیز
   تغییر رنگ مدفوع و سیاه شدن مدفوع در بارداری امری شایع است و به خاطر مواردی مثل مصرف مکمل های آهن، یبوست و در نتیجه بیماری هایی مثل شقاق و بواسیر و … موجب تیره شدن مدفوع می شوند.

 27. سلام و خسته نباشید حدود ۳ماه پیش متوجه شدم که هلیکوباکتر و زخم مری و اثنی عشر دارم به همراه ورم معده که خیلی دارو مصرف کردم و داروی ضد افسردگی هم میخوردم بعد از چند هفته که مصرف داروها قطع شد جایی که پله داشت و پله هارو بالا میرفتم احساس میکردم لباس زیر هم کثیف شده و کم مدفوع ابکی بود الان یکی دو روزه که روی لباسم خون هم میبینم ولی درد ندارم . مقعدمو چک کردم دیدم دور تا دورش زخم های ریزی هست به نظرتون الان خطرناکه ؟ میشه راهنمایی کنید که تشخیص و معاینه پزشک چطور هست؟ من تقریبا همیشه یبس بودم و پس از زایمانم هم خون میومد ولی با انتی هموروئید رفع میشد اما این مقدار خون بیشتر بود و خیلی ترسیدم ضمناً مدفوع تیره هم دارم ایا علت مدفوع سیاه رنگ هم همین مشکلات بالا میتونه باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال اینکه فیستول یا شقاق باشد هست و بدون معاینه نمی توان تشخیص داد. برای تعیین وقت ویزیت تماس بگیرید:۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳
   علت سیاه بودن رنگ مدفوع معمولاً مکمل های آهن، شیرین بیان و یا خونریزی دستگاه گوارش می باشد.

 28. من دچار عدم تحمل گلوتن یا همون سلیاک هستم و رنگ مدفوعم اصلاً عادی نیست میشه بگین رنگ مدفوع در بیماری سلیاک چجوری هست

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز در بزرگسالان معمولاً به دلیل سبزیجات و غذاهایی که مصرف می کنید می باشد. در صورت تداوم بیش از ۴ الی ۵ روز و همراه شدن با علائمی مثل دردشکم، اسهال، تهوع و … باید به پزشک مراجعه کنید اما اگر علائمی ندارید جای نگرانی نیست.

 29. من ۱۷ سالمه. ۲ سال افسردگی و استرس و اضطراب دارم. حدود ۱۱ ماهی میشه که اسهال، دل‌درد و نفخ مداوم دارم. در طول این ۱۱ ماه پنج بار استفراغ کردم و ۸ کیلو وزن کم کردم. اشتهام خیلی کم شده، سبزیجات و میوه کم میخورم و ورزش هم کم انجام میدم. ۳ ماهه که دارم ۳ قرص برای درمان افسردگی ( سرترالین – کلردیازپوکساید – ولبان ) میخورم. به پزشک مراجعه کردم و ۱ ماه داروی مترودینازول و سفیکسیم مصرف کردم. یکم تاثیرگذار بود و مدفوعم یخرده سفت‌تر و تیره رنگ شد. بعد از اتمام داروها، باز اسهال، دل‌درد و نفخ گرفتم. مدفوعم بسیار شل و آبکیه و گاهاً تکه تکه‌ای هست. رنگش قهوه‌ایه روشنه و چسبناکه و بوی بدی داره. خیلی نگرانم دکتر، مشکل چیه و آیا خطرناکه؟؟؟ آزمایش خون هم انجام دادم همچی نرمال بود

  1. سلام دوست عزیز
   اکثر مشکلاتی که بیان کردید مثل اسهال و دل درد و یا نفخ ناشی از استرس و اضطراب می باشد. به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 30. سلام آقای دکتر پسرم ۴ روزمیشود اسهال است به پزشک مراجعه کردم داروتجویز کردن اما داروکارنمیکند دوروزمیشه رنگ مدفوع اش شول و قهوه ای رنگ شده

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است اول عامل اسهال که باکتری ویروس یا انگل می باشد را شناسایی کنید. برای اسهال کودکان مکمل روی مناسب می باشد. در صورت طولانی شدن اسهال به دلیل اینکه آب بدن خود را از دست می دهد به پزشک دیگری مراجعه کنید تا سرم برای او تجویز شود.

 31. سلام
  من تغریبا ی سال هست ک تغریبا همه رنگها و مواردی ک گفتین و دارم شل ن ب صورت ابکی همچنین خستگی مفرط و کاهش وزن ناگهانی هم داشتم چکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   یک سال مدت طولانی است و باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید. مدفوع شل به دلیل وجود باکتری ویروس و انگل در بدن می باشد.

 32. سلام دکتر من پسر ۲۰ ساله هستم
  هر چی میخورم شکمم درد میکنه
  و علائمی مثل اسهال و یبوست اینا ندارم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید بدون معاینه و آزمایش نمی توان حدس زد که چرا هرچی میخورید شکمتان درد میکند

 33. سلام .وقت بخیر.. اسهال سفید دارم گاهی اوقات و گاهی هم درد در رکتوم احساس میکنم و گاهی خونریزی از مقعد…آزمایش دادم و مقداری آنزیم کبد بالا بود.با دارو حل میشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   اسهال سفید یا مدفوع آکولیک نشانه مشکل کبدی یا کیسه صفرا می باشد. فقدان صفرا در بدن باعث مدفوع سفید می شود . صفرا مایع گوارشی است که بوسیله کبد تولید می شود و در کیسه صفرا نگهداری می شود. اگر کبد صفرا تولید نکند باعث سفید شدن مدفوع می شود و این اصلا طبیغی نیست. با توجه به بالا بودن آنزیم های کبدی باید به متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید تا داروهای لازم را مصرف کنید. پایین اوردن وزن، ورزش، رژیم غذایی مناسب و فاقد شیرینی و چربی هم کمک کننده می باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مکمل آهن مصرف می کند یا یا غذاهایی با رنگ تیره مثل اسفناج و … زیاد می خورد تیره بودن رنگ مدفوع طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً به علت مصرف زیاد برنج یا غذاهای کم رنگ مدفوع کم رنگ می شود اما اگر این مشکل ادامه دار باشد باید مشکل از جای دیگر باشد. وقتی مدفوع کم رنگ است به این معنی است که کبد به اندازه کافی صفرا ترشح نمی کند.

 34. سلام من ماه ۷ بارداری هستم و مدفوعم سیاه شده میشه راهنمایی کنین مدفوع سیاه در بارداری نشانه چیست و ایا خطرناکه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه در بارداری تقریباً شایع بوده و به دلیل مصرف مکمل آهن، یبوست و … اتفاق می افتد.

   مدفوع سیاه در دوران بارداری متداول است و نباید موجب نگرانی شود. این دلایل می تواند به اندازه مکمل های آهنی و یا مصرف غذاهای تیره رنگ، بی ضرر باشد.

 35. سلام بچه من سه سالشه و تازگی متوجه شدم که مدفوعش مثل قیر شده میشه بگین علت مدفوع سیاه و قیری رنگ در کودکان چی هست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه و قیری رنگ در کودکان طبیعی نبوده و اگر بیش از ۳ روز ادامه داشت حتما باید به پزشک اطفال مراجعه کنید. مدفوع سیاه و قیری که ملنا هم به آن می گویند ممکن اسن نشانه ای از ورود خون به دستگاه گوارش کودکتان باشد.

 36. سلام وقتتون بخیر
  من حالت تهوع و مدفوع تیره دارم
  البته هر روز حالت تهوع دارم اما رنگ مدفوع متفاوت هست دیروز روشن و کمرنگ بود و شامل تکه های سرخ که شبیه خون و علائم خونی نبودن خودم احساس کردم بخاطر خوردن گوجه بود ولی امروز تیره بودن ولی شل و آبکی یا سفت نیستن
  میشه بگین علت از کجاست ؟
  آیا ممکن سرطان روده و معده هست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر غذا یا داروی خاصی مصرف نمی کنید و یبوست هم ندارید و بی دلیل مدفوع شما تیره است ممکن است نشانه خونریزی دستگاه گوارش باشد که برای تشخیص و آزمایشات لازم باید به پزشک مراجعه کنید. مدفوع شل و ابکی نیز به دلیل ویروس و انگل یا باکتری هایی مثل سالمونلا می باشد.

 37. سلام. مادر سالمندم که قبلاً دچار یبوست بوده الان ده روز است که چهار یا پنج بار در روز اجابت مزاج دارد. مدفوع شل و تیره رنگ است. ایشون در اثر زمین خوردن دچار شکستگی راسموس لگن شده و بیش از یکماه است که روی تخت است. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال شکستگی لگن در افراد مسن به دلیل پوکی استخوان بیشتر است. برای دفع یا اجابت مزاج در این دوران بهتر است از لگن های بهداشتی که مخصوص بیماران است تهیه نمایید. یا اینکه از سوند استفاده کنید.
   مدفوع تیره هم اگر مطمئن هستید که به دلیل مصرف غذا یا خوراکی و داروی خاصی نیست ممکن است نشانه خونریزی در دستگاه گوارش باشد. اسهال یا مدفوع شل هم اگر تداوم داشته باشد نشانه راه یابی عفونت و باکتری داخل معده و روده می باشد.
   به صورت کلی به دلیل شرایط خاص مادر شما که جراحی شکستگی لگن را انجام داده اند مراقبت های پس از درمان بسیار اهمیت دارد و هر مشکلی را باید با پزشک او در میان بگذارید.

 38. من دارو سفیکسیم ۴۰۰ ایپروفن ۴۰۰ دیفن هیدرامین اموکسی کلاو ۶۲۵ رو ب دستور پزشک مصرف کردم و الان چند روزه که فقط رنگ مدفوعم تغییر کرده و با توجه به مقاله بالا تنها مشکل مدفوع من سیاه بودنشه هست میشه بگید علتش چیه ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه و قیری یکی از عوارض مصرف سفیکسیم می باشدو بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید تا در صورت لزوم نوع آنتی بیوتیک را تغییر دهید.

  1. سلام دوست عزیز
   داروهایی مثل مکمل آهن یا مولتی ویتامین ها و به طور کلی داروهای حاوی بیسموت موجب تیره شدن رنگ مدفوع می شود. برای مطمئن شدن می توانید یک دوره مصرف دارو را قطع کرده تا ببینید رنگ مدفوع به حالت نرمال برمیگردد یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   بله بیشتر مواقع تغییر رنگ مدفوع به خاطر مصرف مواد غذایی هستند اما گاهی اوقات هم فشار و استرس باعث تغییر رنگ مدفوع خواهد شد.

 39. سلام وقت بخیر
  پسر من ۹سالشه ،بعد از خوردن شام زیر شکمش درد میکنه یکماهه اینجوریه حتی بعضی صبح ها هم دل درد شدید داره سه تا دکتر بردمش ،رادیو لوژی ،اندوسکوپی،آزمایش مدفوع و خون هم انجام دادم میگن مال التهاب روده است،تو عکس روده میگن قسمت بالای روده زیاد التهاب داره و نقطه ای سیاه زیاده،دارو ضد انگل و سفکسییم دادن خوب نشده هنوز ،الان مدفوعش سیاه و لکه خون داره بعضی وقتا استفراغ هم میکنه ،بعد از خوردن داروها پنج روزه دل درد نداره،امروز دیگه گلو و پشت گردنش درد میکرد و روی شونه هاش یه کم ورم داشت،بخدا دکترا جواب درست حسابی ندادن لطفا شما راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   برای التهاب روده به یک پزشک متخصص و معتبر مراجعه کنید . باید معاینه شود و نتایج ازمایش بررسی شود تا درمان پیشنهاد شود. ما بدون ویزیت و معاینه نمی توانیم علت دقیق را تشخیص دهیم. پزشک دیگری را پیدا کنید .

 40. درود بر شما
  من چهل و سه سالمه
  از حدود دوماه پیش حالتی مثل رفلاکس مری دارم. معمولا وقتی اینجور میشدم(هر دو سه سال به بار) بابک دوره مصرف امپرازول ۲۰ (دوهفته روزی یکی) خوب میشدم تا دو سه سال بعد?
  ولی اینبار خیلی طول کشیده و چند روزی هم هست که گهگاهی دل‌پیچه و دفع چند قطره مدفوع شل و شیری رنگ دارم.
  البته توی این مدت فاموتد۲۰ هم مصرف کردم و شربتALMGS.
  به نظرتون مهمه؟ یا این مدفوع شیری رنگ بخاطر دارو ها است؟

  1. سلام دوست عزیز
   رفلاکس مری یا سوزش سر دل باعث بازگشت اسید معده و غذا به مری می شود. اما در مورد تغییر رنگ مدفوع یکی از دلایل رفلاکس است ولی اگر رنگ مدفوع در اثر رفلاکس تغییر کند به رنگ نارنجی در می آید و مدفوع سفید یا شیری بیشتر بخاطر مشکلات کبد و صفرا است. ایا در دوره ای که داروهای رفلاکس را مصرف نمی کنید رنگ مدفوع شما حالت طبیعی و عادی دارد؟

 41. سلام دکتر وقتتون بخیر
  من ۳۶ سالمه سه روزه حالت تهوع شدیدی دارم روز اول چند لیتر مایعات بالا اوردم و به دکتر مراجعه کردم گفتند علتش مسمومیت غذاییه
  چند ساعت بعد حالم بدتر شد و دکتر بعدی گفتند احتمالا ویروسه
  توی دو روز اول کلا با سرم تغذیه شدم
  امروز برام سونو شکم و لگن نوشتند همراه با ازمایش انزیمهای کبدی که خداروشکر نرمال بود
  و امروز تونستم کمی غذا بخورم اما چیزی که نگرانم میکنه دو رنگ بودن مدفوعه!قسمتی فرم و نرماله!قسمتی فرم و کاملا روشن!
  به نظرتون علتش چی میتونه باشه؟

  1. سلام دوست عزیز

   به نظرم جای نگرانی ندارد و ممکن است در اثر برطرف شدن ویروس در بدن تان باشد که پس از چند روز برطرف خواهد شد.

 42. به نظر من مدفوع سبز مایل به سیاه میتواند دلیلش کم مصرف کردن سبزیجات و میوه ها و خوردن کم آب وکم تحرکی هم باشد البته مدفوع سبز مایل به سیاه سفت

 43. سلام لطفا راهنمایی کنید من مدفوعم چند روزی بود سبز شده و رفتم دکتر برام تست کرونا نوشته اخه من اصلا علائم دیگه ای ندارم و همه واکسن های کرونا رو هم زدم یعنی مدفوع سبز کرونا علتشه؟ خیلی استرس دارم من فکر میکردم راحت شدم از این ویروس

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز دلیل های دیگری هم مثل عفونت باکتریایی، مصرف آنتی بیوتیک، مصرف گیاهان سبز مثل اسفناج، مخلوط شدن مایع صفرا با غذا، انگل ها، ویروسها، باکتری ها و بیماری کرون و سلیاک و … دارد.

 44. سلام وقتتون بخیر
  مادر من دو ماه پیش کرونا گرفت و بعده اون مدفوعش سیاه شده الان هم که کروناش خوب شده مدفوع سیاه داره میشه بگین علت مدفوع سیاه در بیماران کرونایی چی هست؟ من قبلا در مورد مدفوع سبز کرونا شنیده بودم اما مدفوع مادر من سیاه میشه دلیلش چیه و نیازه که به پزشک مراجعه کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه در بیماران کرونایی یکی از علائم گوارشی این بیماری می باشد. مصرف داروهای خاص این بیماری هم ممکن است موجب سیاه شدن مدفوع شود.

 45. دختر من ۳ سال و نیمشه و مکمل اهن که میدادم مدفوعش سیاه میشد ایا علت مدفوع سیاه کودک همین مصرف آهن هست؟ اگر قطع کنم رنگ مدفوعش به حالت عادی بر می گرده؟

 46. بچه ها چند روزیه بچم مدفوعش سیاه رنگه یعنی چی میتونه باشه خیلی میترسم اخه مدفوع سیاه کودک یکساله چه علتی میتونه داشته باشه؟ به جز مصرف شربت آهن ممکنه که خون در مدفوعش باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه در کودکان طبیعی نبوده و باید علت آن را پیدا کنید. ممکن است به دلیل عفونت، بیماری های گوارشی، خون در مدفوع و یا مصرف غذاها و داروهای خاص باشد.

  2. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه در کودک یکساله طبیعی نبوده و باید علت آن را پیدا کنید. ممکن است به دلیل عفونت، بیماری های گوارشی، خون در مدفوع و یا مصرف غذاها و داروهای خاص باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   دلیل لکه های خونی در مدفوع مشکل گوارشی، خونریزی انتهای دستگاه گوارش، رکتوم و کولون و … می باشد. با توجه به روند تکرار این موضوع و رنگ تیره یا روشن بودن خون و همچنین ازمایشات پزشکی علت دقیق مشخص می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله خون در مدفوع را مطالعه نمایید.

 47. سلام من نوزاد ۲ ماهه دارم و الات مدفوعش سبز شده دلیل مدفوع سبز رنگ نوزاد چی هست؟ امکان پیش دکتر رفتن هم ندارم میشه عکس پیپی شو بفرستم شما ببینین ایا خطرناکه یا نه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع نوزارد یا سبز است یا قهوه ای و این بخاطر مایع صفری می باشد که موجب سبز شدن رنگ مدفوع می شود و اگر کودک روند رشد و وزن گیری طبیعی دارد و کاهش وزن نداشته طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

 48. سلام من دخترم ۴ ماهشه و چن روزه که مدفوعش تغییر رنگ داشته ینی دو رنگ میشه به رنگ سبز تیره و خاکستری تقریبا میخاستم بدونم دلیلش چیه و راه درمان مدفوع سبز نوزاد چی هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز و سایه د رنوزادان طبیعی است و جای نگرانی نداردو در واقع هر رنگ مدفوعی به جز سفید و قرمز در نوزادان طبیعی می باشد.

  2. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز و سیاه در نوزادان طبیعی است و جای نگرانی نداردو در واقع هر رنگ مدفوعی به جز سفید و قرمز در نوزادان طبیعی می باشد.

 49. من نزدیک دو سال هست که مدفوع سیاه دارم و سمت راست بدنم هم درد میکنه البته بعضی وقتا هم مدفوع رنگ طبیعی داره از کلیه و مثانه و صفرا هم سونو کردند و گفتن مشکلی ندارم میشه درمان خانگی مدفوع سیاه رنگ بگین که دیگه دکتر نرم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر بیش از دو هفته تغییر رنگ مدفوع شما ادامه دارد باید به دنبال درمان باشید و این نشانه کم شدن خون از بدن شماست.اگر بر اثر دارو یا غذای خاصی می باشد برای مدتی مصرف آن را متوقف کنید و ببینید رنگ مدفوع به حالت نرمال باز می گردد یا خیر. اگر بر اثر یبوست باشد می توانید مصرف مایعات اب و فیبر را افزایش دهید و در نهایت باید به پزشک مراجعه کنید تا با ازمایش های لازم علت را تشخیص دهد و بر اساس علت آن دارو برای شما تجویز نماید.

 50. حدود دو هفتس که تا چیزی میخورم دل و رده هام صدا میده و اسهال میشم و معده درد شدیدی میگیرم مدفوع سیاه هم دارم میشه بگین علت معده درد و مدفوع سیاه چیه و معده درد همراه با مدفوع سیاه نشانه چی هست؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   شما مدفوع سیاه همراه با معده در و حالت تهوع و سایر علائم دارید که ممکن است خطرناک باشد و باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 51. سلام من وقتی میوه میخورم سوزش معده میگیرم و بعد هم مدفوعم سیاه میشه علت سوزش معده و مدفوع سیاه چی هست و باید چیکار کنم؟ ممکنه که به بعضی میوه ها حساسیت داشته باشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   دلیل سوزش معده برگشت محتوای معده به مری است اگر مری تحتانی به خوبی کار نکند منجر به نشت محتویات معده به مری می شود و ریفلاکس یا سوزش را ایجاد می کند. در صورتی که سوزش معده همراه با مدفوع تیره دارید حتما باید به پزشک داخلی مراجعه کنید.

 52. سلام دوستان میدونم شاید بی ربطه این سوال ولی گفتم بپرسم من یک عروس هلندی دارم که مدفوعش سیاه شده کسی میدون علت مدفوع سیاه عروس هلندی چی هست و باید چیکار کنم؟ چن تا دامپزشک پرسیدم گفتن خودش خوب میشه ولی خیلی نگرانم

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه در عروس ها ممکن است نشانه خونریزی در قسمت فوقانی مجاری معده باشد.

   مدفوعی به رنگ بسیار تیره که می‌تواند به رنگ خزه‌ی تیره باشد و به‌راحتی از روی مدفوع با کمک خلال دندان جدا شده و قابل تشخیص است، بیشتر ناشی از ترشح صفرا یا بیماری کبدی در عروس است.
   در هر حال به تغییر غذا و دانه پرنده و یا استرس پرنده هم می تواند بستگی داشته باشد.

 53. پسر من حدود ۴ سالش هست و دیروز یه آب هویج خورد ولی بعدش مدفوعش زرد شد کاملا میشه بگین علت مدفوع کاملا زرد چی هست و ایا مشکلی هست یا نه؟

 54. سلام من تقریبا یک ماهه که مدفوع چسبناک دارم و تازگی ها مدفوعم زرد رنگ و شب و بد بو هم هست یبوست ندارم و در روز چند باری شکمم کار میکنه فقط بعضی موقع ها زیر دنده سمت راستم درد میکنه و همه ازمایش های سونو و کبد و صفرا هم دادم نرمال بود علت چیه پس؟ کبدم فقط گریدش یک هست ولی خیلی نگرانم چرا رنگ مدفوعم زرد میشه

 55. سلام بچه خواهر من ۳ ماهس و رنگ مدفوعش یا سبز هست یا سیاه به هرکی هم میگیم میگن عادیه و طبیعیه ولی چرا رنگ مدفوع نوزاد سبز و سیاه میشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   در حالت طبیعی مدفوع نوزاد معمولاً سیاه است . در واقع به جز مدفوع سفید یا قرمز مدفوع نوزاد هر رنگ دیگری که باشد طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اگر نوزاد روند وزن گیری و رشد معمول را دارد مشکلی نیست.

 56. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون یک سؤال داشتم پچه گکم چهار نیم ماه است هم شیر خود مه میخوره هم شیر کمکی مدفوع اش چند وقتی میشه خیلی بوی بد داره و حال هم به رنگ سبز تیره و چسبونک شده کدام مشکلی خو نیست بویش خیلی بد است حتا باد شکمش هم که خارج میشه خیلی بوی میده

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع کش دار و سبز در نوزادان شیر خشکی دلایل زیادی دارد در نوزادانی که شیرخشک مصرف می‌کنند ممکن است قوام بیشتری داشته باشد و قلیایی یا خنثی و دارای بوی بیشتر باشد و یا اینکه به دلیل تغذیه کمکی و تغذیه مادر مثلا از سبزیجات و یا برگ اسفناج در مدفوع کودک خودش را نشان می دهد و جای نگرانی دارد و به دلیل تفاوت شیر مادر و شیر کمکی است که در رنگ مدفوع نوزاد خودش را نشان می دهد.

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع تکه تکه و سفت و سخت ناشنه اینست که مدفوع مدت زمان طولانی در روده شما مانده است و احتمالاً یبوست دارید.

  1. سلام دوست عزیز
   رنگ مدفوع در موزادان معمولاً زرد و قهوه ای و یا مایل به سبز است اما اگه رگه های سبز در مدفوع کودک زیاد باشد ممکن است نشانه عفونت باشد.

 57. سلام من پسر یک سال و یک ماهش هست الان یک ماه هست از شیر خودم تغذیه نمیکند شیر پاستوریزه میدم رنگ مدفوع ش زرد کم رنگ هست بعضی وقتا یبوست هم دارم

  1. سلام دوست عزیز

   تا حدود سن ۶ هفته، بیشتر نوزادان روزانه دو تا پنج بار مدفوع خواهند داشت و بین سن ۶ هفته و ۳ ماهگی ، تعداد دفعات دفع به طور معمول کاهش می یابد.
   بسیاری از نوزادان فقط یک بار در روز و برخی نیز به دفع در هفته یک بار دچار می شوند. این شرایط معمولاً تا زمانی که کودک وزن سالمی داشته باشد ، نشانه ی مشکل نیست.

 58. سلام یه سوالی داشتم آیا رنگ مدفوع باید همیشه یکسان باشد و رنگ مدفوع در افراد مبتلا به بیماری های گوارشی چه شکلی است؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به رژیم غذایی و داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید رنگ مدفوع ممکن است متغیر باشد مثلا اگر مکمل اهن مصرف کنید رنگ مدفوع تیره و سیاه می شود و یا اگر مشکل صفری و کبد داشته باشید رنگ مدفوع سفید می شود.

 59. سلام دکتر جان، من دوهفته هست درد کمی به اندازه یکی دو سانتی پایین تر از ناف وسط شکم میشه دارم ،مدفوع سفت و بخشی کمی سیاه و قهوه ای دارم ،ببخشید ممنون میشم راهنمایی کنید درد ناشی از چی هست،

  1. سلام دوست عزیز
   رنگ مدفوع سیاه دلالی مختلفی دارد و می تواند ناشی از مصرف مواد غذایی مختلف و یا خونریزی دستگاه گوارش باشد با توجه به اینکه علائم دیگری هم مثل درد شکمی و … دارید بهتر است حتما به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   اگر به نوزاد خود مکمل آهن میدهید این مورد کاملاً طبیعی است و همچنین اگر تکرار نشده و حال عمومی کودک خوب است و علائم دیگری ندارد جای نگرانی نیست اما اگر مدفوع سیاه تکرار شد و یا با علائم دیگری مثل اسهال و دل پیجه و شکم درد همراه بود لازم است به پزشک مراجعه کنید.

 60. سلام من هلیو باکتر دارم طبق ازمایش دکتر بهم قرص داده روزی ۱۰ تا تقریبا قرص میخورم امروز متوجه شدم مدفوعم سیاهه ایا به قرصایه هلیو باکتر ربط داره؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه هم از علائم این بیماری می باشد و هم جزو عوارض داروهای آن . بیسموت که در داروهای هلیکوباکتری معده وجود دارد. می تواند باعث سیاه شدن مدفوع و یبوست شود.

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سیاه نشانه خونریزی دستگاه گوارش می باشد و مدفوع زرد معمولاً نشانه چربی زیاد و یا مشکل صفرا می باشد. اگر این تغییرات رنگ مدفوع بیش از دو هفته طول کشیده با توجه به سایر علائمی که دارید حتما باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 61. سلام من نزدیک به ۱۰ده روز بستری شدم بیمارستان به علت یبوست شدید داشتم نه دستشویی میرفتم نه باد معده داشتم بعداز گذشت چند ماه با دارو محلی کمی دشتشویی ام میاد اونم اسهال اکثر وقت ها یعنی دوروزی یبار مدفوع ام شل هست هر از گاهی نفسم تنگ میشه رنگ مدفوع ام سیاه میباشد اندازه مدفوع ام یک چهارم سیب خیلی زیاد بشه نصف سیب بشه تورا خدا اگه راهکاری چیزی دارید بهم بگید ممنون میشم ،بیشتر وقت ها حالت دستشویی دارم میرم سرویس نمیاد یا به سختی میاد اینم شماره ام ۰۹۳۰۴۵۱۰۰۴۶هراز گاهی هم سمت قلبم تیر میکشه

  1. سلام دوست عزیز
   رنگ مدفوع سیاه نشانه خونریزی در دستگاه گوارش است . مقاله انما یا تنقیه را حتما مطالعه نمایید روشی است که برای درمان یبوست شدید به کار گرفته می شود و با پزشک بیمارستان مشورت نمایید که این کار را برای شما انجام دهند یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مواد غذایی یا مکمل آهن که باعث تیره شدن رنگ مدفوع می شود مصرف نکرده اید ممکن است نشانه خونریزی دستگاه گوارش باشد که در صورت تکرار باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 62. سلام من چند روزه سرما خوردم ولی اسهال نداشتم ولی امروز از سر صبح تا ساعت ۲ ۴ بار اسهال داشتم ورنگ اسهال ۳ بار اول زرد ومثل کف مانند وبار چهارم سفید رنگ بود ایا خطر ناک هست

  1. سلام دوست عزیز
   اسهال کفی و سفیدرنگ نشانه التهاب و عفونت روده ای و یا بیماری هایی مثل کرون و سندروم روده تحریک پذیر می باشد. در صورت تکرار و تداوم برای تشخیص باید به پزشک مراجعه کنید. بدون ویزیت و معاینه نمی توان علت را تشخیص داد.

 63. سلام
  ۱۸ سالمه و چند وقتی سوزش سینه در سمت چپ و زیر بغل چپ داشتم پیش چنتا دکتری رفتم و همشون مشکل رو استرس میدونستن و قرص های کاهش اسید و ارام کننده درد معده دادن
  تا حدی تاثیر داشت
  الان دچار تپش قلب ناگهانی میشم و چند روزی هست ک مدفوعم رنگش ( قهوه ای پر رنگ یا جگری ) شده سوزش جزئی مقعد هم دارم
  میشه راهنمایی کنید

 64. سلام، چند وقتی هست مدفوع من شل وتقریبا سیاه رنگه بعداز دستشویی رفتن هم دلم درد میگیره دیروز هم یکم سرگیجه داشتم اما امروز بهترم میخام بدونم مشکلم چی هست باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع شل به دلیل وجود باکتری ویروس و یا انگل می باشد و مدفوع سیاه به دلیل یبوست یا مصرف مکمل اهن و … می باشد.

 65. من خون به رنگ تیره در مدفوع داشتم که زیاد جدی نمیگرفتم چون هیچ گونه علائمی ناشی از درد و غیره نداشتم حدود ۴ ۵ ماه اینجوری سپری شد به همراه معده درد
  به خاطر درد معده رفتم دکتر و تو آزمایشات دکتر کولونوسکوپی و آندوسکوپی معلوم شد سرطان روده بزرگ دارم نوع ۳
  خدا رو شکر الان درمان شدم
  میخواستم بگم جدی بگیرید این بیماری هیچ علائمی نداره همون خون مخفی داخل مدفوع

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفید به طور کلی بخاطر مشکلات کبدی می باشد. اما اگر برای ازمایشات مایع باریم مصرف کرده باشند یا مصرف آنتی اسید موجب این اتفاق می شود.

 66. باسلام
  پسر من دوسالشه ..امروز مدفوعش سبز رنگ بود برای اولین بار ..
  بوی بدی به اون صورت نداشت ..
  میخوام بدونم خطرناکه؟
  علت رنگ سبز مدفوع کودک دوساله چیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز ممکن است به خاطر مصرف غذاهای سبز رنگ، هضم نشدن کامل غذا، مصرف انتی بیوتیک، عفونت باکتریایی باشد. در صورت ادامه دار بودن و همراه شدن با سایر علائم حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 67. سلام‌من‌چیزسنگین‌بلندکردم‌بعددچاردل‌دردوضعیفی‌وزنم‌کم‌شدگفتن‌نافت‌افتاده‌چندجامن‌بردن‌شکمم‌درحدخمیرورزدادن‌له‌کردن‌گفتن‌جاانداختیم‌الآن‌سمت‌چپ‌شکمم‌تا زیردندهام‌ همیشه‌ درد میکنه‌ ورنگ‌مدفوعم‌یه‌لایه‌نازک‌روش‌تیره‌والباقی‌روشن‌تره‌خواستم‌بدونم‌چه‌بایدبکنم.

  1. سلام دوست عزیز
   دررفتگی ناف یا فتق ناف به جابجایی ناف می گویند که در اثر بلند کردن اجسام سنگین هم رخ می دهد. این مواردی که گفتید هم نشانه های دررفتگی و یا افتادن ناف می باشد. درمان های گوناگونی برای این مشکل وجود دارد مثل درمان با بادکش یا لیوان، پشتک زدن و غلت زدن ،قرار دادن ۳۰ دقیقه کیسه آب گرم همراه با فشار آرام، وارد کردن فشار به اعصاب زیر بغل.
   اما بهتر است حتما به یک فردی که کار جا انداختن ناف را انجام می دهد مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع تیکه تیکه و سفت به دلیل یبوست و مصرف کم فیبر می باشد. همچنین ممکن است بخاطر تنگی مقعد و یا بواسیر و زگیل مقعدی باشد که باید ازمایشات تشخیص دقیق مثل ازمایش کشت مدفوع یا کولونوسکوپی را انجام دهید.

 68. سلام من ۱۸ سالمه و گاهی اوقات نه همیشه بعد از خوردن غذا چند ساعت ک ازش میگذشت زیر دلم پیچ میداد و میرفتم دستشویی بعد دفع درد از بین میرفت
  این حس رو تقریا همیشه داستم خیلیم اتفاق نمیفته ،الان چند وقته احساس مبهمی تو مرکز شکم رو به معده دارم یه حس خیلی خیلی خفیف مثل سوزش ولی خیییلی خفیفه اصلا نمیشه درست تشخیص داد ک دقیقا چجور حسیه و وقتی که میخوابم بیشتر حسش میکنم ،مدفوعمم رنگش سیاه نیست ولی یجورایی شبیه سبز تیرست
  تو اینترنت همش راجع به سرطان نوشته، دفعم تقریبا روزی ۱ یا دوبار بستگی به میزان خوراکم داره ولی الان دو روز بود که دفع نداشتم تا امروز که دفعم نرم بود،البته گوجه سبز و توت فرنگی چند روزه ک خیلی میخورم بیشتر گوجه سبز ،راستش خیلی میترسم از اندوسکوپی یا کلونوسکوپی و میترسم ازمایش بدم چیز بدی باشه ،ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد مشکل خاصی ندارید و دچار نفخ بعد از غذا می شوید. رنگ تیره و سبز مدفوع هم به خاطر مصرف گوجه سبز است. برای اینکه مطمئن شوید و خیالتان راحت شود به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. ازمایشات هیچ ترسی ندارد و اگر مشکلی باشد بهتر است که اطلاع داشته باشید و به فکر درما باشید تا پیشرفت نکند.

 69. سلام چند روزی هست داخل مدفوع ام دانه های به اندازه کنجد کم رنگ میدیدم اما یه بار به رنگ سفید بودن این دانه ها به نظرتون باید به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر به خورد و خوراک تان ربطی ندارد و از نظر خودتان غیر طبیعی می باشد بتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید.

  2. سلام دوست عزیز
   اگر به خورد و خوراک تان ربطی ندارد و از نظر خودتان غیر طبیعی می باشد بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   اگر بخاطر مصرف مواد غذایی و یا مکمل آهن نیست احتمال خونریزی دستگاه گوارش وجود دارد و باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   اسهال جزو عوارض جانبی مولتی ویتامین نمی باشد و ممکن است در اثر مصرف دوز بیش از حد ویتامین ها دچار اسهال شوید.

 70. سلام . من ۱۸ سالمه و مدتی است باتوجه به اینکه پدر مادرم هم همورویید دارند متوجه شدم که منم همورویید دارم
  قبلا احساس سوزش داشتم و خون روی مدفوعم دیده میشد از شیاف استفاده کردم و مدتی خوب شدم اما حدود یه هفته س احساس سوزش دوباره پیدا کردم ولی دیگ خون نمیاد و به جای اون مدفوعم سیاه رنگ شده
  خواستم ببینم رنگ سیاه مدفوعم میتونه دلیلش از همورویید باشه یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   مشکلات مربوط به گوارش مثل هموروئید یا شقاق معمولاً خونریزی روشن دارند و مدفوع سیاه و قیری رنگ معمولاً ناشی از مصرف غذاها، مکمل های اهن و …، دارو می باشد .اما اگر می دانید که به تغذیه تان ربطی ندارد و ناشی از آن نیست به متخصص گوارش مراجعه کنید تا ازمایش کولونوسکوپی انجام دهید و علت دقیق تشخیص داده شود.

 71. سلام من ۱۷ سالمه
  من بیشتر از یک هفته هست کلروفیل با آب زیاد مصرف میکنم
  اوایل اسهال داشتم الان مدفوع سبز با چند قطره خون بعد از دستشویی
  اگر میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   چرا مکمل کلروفیل را مصرف می کنید؟ بهتر است از منابع طبیعی آن که در سبزیجات و برگ های سبز یافت می شود استفاده کنید. مدفوع سبز به همین دلیل است.

 72. سلام و وقت بخیر

  من نزدیک دو هفته یبوست داشتم و خوب شدم
  ولی الان توی ی مدفوعم سه تا رنگ دیده میشه.قهوه ای و نارنجی مایل به قرمز و زرد نشونه ی چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر بخاطر مصرف غذاهای تیره رنگ نباشد یا مکمل اهن و … نباشد ممکن است دلایل دیگری مثل زخم گوارشی، سوء هاضمه، واریس مری و … داشته باشد. بهتر است اسهال را با رژیم غذایی مثل مصرف موز یا سیب کمی کنترل کنید وسپس ببینید ایا رنگ مدفوع همچنان تیره است؟

 73. سلام خسته نباشید مادرم یک هفته ای هست ک مدفوع سیاه
  از مکمل های اهن استفاده نکرده فقط قرص های تئروید و قند مصرف کردن
  نمیدونم باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرص تیروئید و قند موجب تیره شدن مدفوع نمی شود و در عوارض شایع این قرص ها به این مورد اشاره ای نشده است. بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنند.

 74. سلام، من ۲ روز ب یکباره خونریزی شدید سیاه داشتم هنگام دفع، ولی الان ۲ روزه که رنگش طبیعی شد، ولی حالت اسهال هنوز دارم، میخواستم بدونم چی میتونه باشه و البته من
  وقت گرفتم برم آندوسکوپی و کلونسکوپی، ولی خب نگرانم، ضمنا سابقه هموروئید هم دارم

  1. سلام دوست عزیز
   بدون معاینه نمی توان تشخیص داد باید ازمایشات لازم را انجام دهید. خونریزی هنگام دفع دلایل مختلفی می تواند داشته باشد

 75. سلام.من مدتی هست که از التهاب معده و زخم اثنی عشر رنج میبرم دکتر داروهای بیسموتان و اس امپرازول و یک سری داروهای دیگه تجویز کرده من در طول مصرف و حتی قبل از اونکه درد معده داشتم مدفوع با رنگ روشن و تکه های سیاه رنگ داشتم ولی الان بعد از گذراندن دوره مصرف قرص بیسموت و سپری کردن دوره مصرف دچار مدفوع سیاه رنگ با ترکیب سفت و شل هستم دلیل این رنگ مدفوع به نظر شما چی میتونه باشه؟آیا مشکل روده دارم و باید کولونوسکوپی انجام بدم؟و دوباره به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف داروهای حاوی بیسموت می تواند باعث سیاه شدن رنگ مدفوع شوند در صورتی که همراه با علائم دیگری باشد به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 76. سلام من نه روز پیش عمل افتادگی مثانه داشتم به دلیل دفع نکردن ادرار با سوند مرخص شدم سه روز بعد سوند در اووردم ولی بازم نتوستم ادرار کنم بیمارستان رفتم دوباره سوند زدن و قرص سییپروفلوکساسین وفنازوپیریدین و
  تامسولوسین بهم دادن بعد از خوردن قرص ها احساس سرگیجه دارم و از روزی که مرخص شدم مدفوع سبزه تیره
  مایل به سیاه دارم و به نرمی خمیردندون میخواستم ببینم
  مشکلی داره بانه البته مکمل آهن هن استفاده میکنم

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است هم به خاطر مصرف داروها باشد و مصرف مکمل آهن هم باعث تیرگی رنگ مدفوع می شود و جای نگرانی ندارد.

 77. سلام وقت بخیر ببخشید سوال من درباره مدفوع سیاه سگ هست شاید ربطی نداشته باشه اما سرچ کردم تو گوگل و گفتم از شما بپرسم من یه سگ پامرین دارم که الان چن روزه مدفوعش سیاه و تیره است دامپزشکش هم نوبت داده برای هفته دیگه ولی من خیلی نگرانم تا اون موقع میشه راهنمایی کنید که علت مدفوع سیاه در سگ چی هست و چطوری خوب میشه > ممنون

 78. سلام من برای تب مالت داروی داکسی و ریفامپین میخورم و رنگ مدفوعم سیاه شده ممکنه که بخاطر این داروها باشه؟ و اینکه یک هفته پیش پریود بودم الان دوباره پریود شدم وقتی هم از جام بلند میشم سرم گیج میره علتش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مدفوع تان تیره و قیری رنگ و چسبنده و بدبو هست به دلیل احتمال خونریزی گوارشی باید حتما توسط متخصص گوارش معاینه شوید.

 79. سلام من رژیم سختی برای مدت ۳ ماه داشتم و فقط کاهو و مایعات میخوردم وی ۳ ماه حدود ۲۰ کیلو وزن کم کردم ولی الان درد معده زیادی دارم و زده به کمرم و رنگ مدفوع هم تیره و حالت چسبناکی داره و کلا مدفوع خیلی کمی ازم خارج میشه این موارد ممکنه نشونه زخم معده باشه ؟

 80. سلام من تازگی ها خوردن سبزیجات و شروع کردم و مدفوعم سبز رنگ شده چن روز قبل هم یه خوراکی خوردم که رنگ مصنوعی داشت به نظرتون مشکلی هست و به پزشک مراجعه کنم یا نه ؟ مدفوعم سبز روشن هست علت چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سبز رنگ بیشتر به خاطر مصرف سبزیجات می باشد و می توانید به صورت آزمایشی چندروزی مصرف آن را قطع کنید و اگر همچنان مدفوع تان سبزرنگ بود به پزشک مراجعه کنید.

 81. سلام یه سوالی برای من پیش اومده ببخشید دو رنگ بودن مدفوع عادیه ؟برا شماها هم پیش اومده ؟مثلا یعضی مواقع قهوه ای روشن و بعضی موقع ها قهوه ای تیره است. مدفوع دو رنگ در بزرگسالان ممکنه به دلیل تنوع مواد غذایی باشه که مصرف میشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   تغییر رنگ مدفوع ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد و هم می تواند نشانه بیماری باشد اما رنگ های پرخطر مدفوع سیاه و قرمز و یا مدفوع سفیدرنگ هستند و رنگ قهوه ای روشن یا تیره خطری ندارد و به احتمال زیاد بخاطر مواد غذایی است.

 82. سلام من امروز ازتون سوال کردم گفتم نه روزه عمل افتادگی مثانه داشتم بعد از ظهر سوندمو در آووردم
  قطره قطره و به زور ادرار با حجم کم دارم آیا طبیهس هست؟اگر آره چند روز به این شکلهو اینکه داروهامو ادامه بدم یانه؟ ممنون میشم جواب بدبد واقعا کمک کننده هستید ??

  1. سلام دوست عزیز
   این مطلب در مورد رنگ مدفوع هست و عمل افتادگی مثانه در کلینیک ما انجام نمی شود بنابراین نمی توانیم نظری بدهیم لطفا سوال مرتبط با خدمات کلینیک بپرسید.

 83. سلام ببخشید بعد از دراووردن سوند بعد از جراحی مثانه و ادرار قطره قطره و به زور طبیعی هست ؟اگر آره تا چند روز ؟ و اینکه داروهامو ادامع بدم یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   جراحی مثانه به ما ارتباطی ندارد و در کاری که تخصص ما نیست نمی توانیم نظر بدهیم لطفا با پزشکی که جراحی انجام داد مشورت کنید.

 84. سلام ببخشید من چند روزه عمل افتادگی مثانه کردم به سختی ادرار میکنم تند تند و با حجم کم وبا زور زیاد میخواستم ببینم طبیعی هست یا نه؟ممنون میشم جواب بدید

 85. سلام خسته نباشید مدفوع من به رنگه سبزه تیرست و سفته به زور هم یکم تخلیه میشه و هیچ علائم خواصیم ندارم ولی این مشکل تا قبل سرما خوردگی من نبود

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع به طور معمول قهوه ای رنگ است و اگر به دلیل خوردن اسفناج یا گیاهان کلروفیل دار سبز شده باشد طبیعی است اما در غیر اینصورت ممکن است نشانه مشکلات گوارشی، عفونت باکتریایی یا به دلیل مصرف انتی بیوتیک ها باشد. همچنین اگر مایع صفرا با غذای خورده شده مخلوط شود مدفوع سبز میشود. در مورد سفت بودن مدفوع تان هم علت یبوست است. اما رنگ سبز با توجه به اینکه میگویید بعد از سرماخوردگی بوده ممکن است به دلیل مصرف دارو باشد چراکه در بیماران کرونایی هم مدفوع سبز مشاهده می شده است.

 86. سلام.من چند روزه معده درد داشتم اسید معده هم دارم چند بار هم مواد مخدر استفاده کردم قبلان مدفوع سفت بود ولی امروز تیره رنگ بود البته دو روز بود قرص آهن میخوردم میخواستم بدونم ایا رنگ تیره بخاطر این چیزا هست یا خونریزی چیزی دارم. ممنون از شما آقای دکتر

 87. سلام دخترم نزدیک ۶سالشه به تازگی دردهای گاه و بیگاه شکمی داره و مدفوعش یک بار به رنگ خاک رس و کمی سبز روشن بود و من بعد به رنگ فقط خاک رس شده علت چی میتونه باشه؟تب و استفراغ نداره اما کم اشتها شده

  1. سلام دوست عزیز
   به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید تا ازمایش انجام دهد بدون معاینه و ویزیت نمی توانیم علت را حدس بزنیم.

 88. سلام .من امروز تقریبا ۱ لیتر آب انار خوردم مدفوعم سیاه شد علت چیست؟ البته قرص آلپروزلام مصرف میکنم

 89. سلام ۴۹ سالمه چند ماهی هست که مدفوعم همراه با چیزی شبیه سفیده تخم مرغ هستش مترونیدازول وخشک کننده میخورم بهتر میشه ولی زمانی که داروها قطع میشه بعد مدتی بازم شروع میشه با سرو زیاد معده وکف الود هم میشه ومعمولا کف زرد رنگ هستش وقتی دفع میشه حالت سستی وبیحالی در بدنم بوجود میاد دکتر رفتم گفتند که گلبولهای سفید روده زیاد هستن به نظر شما چه بیماری می‌تونه باشه…

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع کف آلود علت هایی مثل سوء چربی یا استئاتوره یعنی بدن چربی های خاصی را جذب نمی کند و دفع می شود، یا بیماری سلیاک دارد . همچنین عفونت باکتریایی انگل و ویروس می تواند حباب گاز در دستگاه گوارش ایجاد کند و باعث کف الود شدن مدفوع شود.

 90. سلام وقت بخیر من دل درد دارم از دیروز و دفعه اول که مدفوع کردم شل بود و یه سیب خوردم تا اسهال نشم و بعدش مدفوعم کمی سفت تر شد ولی بازم مثل اولش نشد و الان رنگش قهوه ای روشنه الان مدفوعم رنگ قهوه ای تیره داره و سیاه هم نیست اما خیلی تیرس .من سندروم تحریک پذیر هم دارم و قبل از اتفاق یه روز قبل مقدار زیادی گوجه خورده بودم ایا اینها به هم ربطی دارند و باید چیکار کنم؟

 91. سلام من چند وقته که هر دفعه شکمم کار میکنه اسهال قیری سیاه دارم دلیلش چیه ؟ بعضی موقع ها دل پیچه و درد پهلو هم دارم موقع اجابت مزاج هم دل درد دارم

  1. سلام دوست عزیز
   چون مدفوع و اسهال سیاه و قیری نشانه خونریزی گوارشی می باشد باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 92. سلام وقت بخیر من ۱۴ سالمه و الان ۶ روزه که آنفلانزا گرفتم با شکم درد و سردرد. ۶ روزه اسهال هم هستم و دیشب یه شیرکاکائو خوردم و یه دونه هم امروز صبح . الان دیدم مدفوعم قهوه ای مایل به سیاه هست میشه بگین علتش چیه و باید به دکتر مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع قهوه ای مشکلی ندارد ولی اگر مجدد سیاه تکرار شد برای تشخیص به دکتر گوارش مراجعه کنید.

 93. سلام من امروز دو دفعه شکمم کار کرد و هر دوبار مدفوع سیاه بود و دهنم از خواب که بلند شدم تلخ بود . تنها چیزی که روز قبلش زیاد مصرف کردم گوشت گوسفندی بود به نظرتون ربطی به مصرف گوشت داره یا اینکه علتش خونریزیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   ارتباطی به مصرف گوشت نداردو مدفوع قیری و سیاه و چسبنده و بدبو به دلیل خونریزی گوارشی می باشد

 94. سلام خسته نباشید من ی دختر یک ساله نیمه دارم ی دو روزه مدفوعش سفیده از شیر برش داشتم شیر پاستوریزه میخوره امکان داره بخاطر همین باشه مدفوعشم بد بوه

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفید در کودک طبیعی نبوده و نشان دهنده مشکلات صفراوی می باشد. بهتر است به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید.

 95. سلام آقای دکتر. من سرطان روده بزرگ دارم میخواستم بدونم آیا تا زمان مرگم همیشه اسهال و استفراغ و دل درد همراهمه؟ یعنی باید این چیزارو تحمل کنم اگه اینجوری باشه از دکتر بخوام با یه دارو منو بکشه راحت بشم این کارو واسم انجام میده؟ من از مردن نمیترسم از این وضعیت میترسم لطفا جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   بساری از سرطان ها قابل درمان هستند و اصلا نا مید نباشید دوست عزیز.

   اگر سرطان روده پیشرفت کند، درمان های زیادی برای کنترل آن وجود دارد مانند:

   جراحی
   پرتو درمانی
   درمان دارویی مانند:
   شیمی درمانی
   درمان هدفمند
   ایمونوتراپی

   https://partoclinic.com/%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87/

 96. سلام دخترم ۴سالشه و مشکل یبوستی داشت و تحت درمان بود ک پیدرولاکس مصرف کرد و ازمایشاتش هیچ مشکلی نداشت والان ۳روزه ک مدفوعش سفید یا خاکستری شده مشکل با دارو رفع میشه ؟خیلی نگرانم

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفید یا خاکستری معمولاً به دلیل مشکلات کبدی، کیسه صفری، سوء جذب می باشد و طبیعی نیست. بهتر است به متخصص مراجعه نمایید.

   1. سلام من نزدیک هشت روز است اسهالم و هیچ دردی ندارم امروز داخل مدفوعم چند تیکه مثل پوست نازک تقریبا سیاه و بنفش بود مشکل داره یا به پزشک مراجعه بکنم ممنونم

    1. سلام دوست عزیز
     میوه یا خوراکی خاصی مصرف کرده اید؟ اسهال طولانی مدت باعث کم آبی بدن می شود. موز و سیب بخورید و اگر ادامه دار بود حتما به پزشک مراجعه کنید ممکن است میکروب یا باکتری معده دلیل این اتفاق باشد.

 97. سلام خسته نباشید من دو روزه که مدفوع به رنگ زرد هست داخل دهانم احساس چیزی شیرین میکنم سابقه التهاب معده و زخم روده کوچک دارم الانم درد خفیف سمت چپ ناف ام دارم و درد قفسه سینه

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی تغییر رنگ مدفوع اگر به دلیل رژیم غذایی و مصرف دارو یا مکمل های خاص نباشد نشانه یه مشکل گوارشی است و باید به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 98. سلام من یه هفته ست که از مکمل فولیک اسید میخورم و مدفوع سبز تیره به علاوه سوزش مقعدی دارم موقع دفع خیلی اذیت میشم به نظرتون ربطی به قرص داره و اگر قطع کنم رنگ مدفوع درست میشه ؟ من دسترسی به پزشک ندارم لطفا بگید علت مدفوع سبز تیره مایل به سیاه چیه

  1. سلام دوست عزیز
   بله مکمل های آهن باعث سبز و تیره شدن مدفوع می شوند اگر با قطع مصرف قرص ها باز هم مدفوع تان تیره بود باید برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنید.

 99. سلام خسته نباشید
  من ۳روزی هست ک متوجه شدم رنگ مدفوع من خاکستری طوسی ماننده یعنی ۲بار فقط رنگش اینطور بوده
  هیچکدوم از علائم بجز سرگیجه ندارم ک سرگیجه هم فقط حین کار بخاطر راه رفتن مسافت زیاد من نظر دارم
  دلیلش فقط تومور صفراوی_لوزالمعدست یا نگران نباشم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   رنگ خاکستری مدفوع نشان دهنده اینست که در مدفوع بیلی‌رابین وجود ندارد و جریان صفری به روده قطع شده که اصلی ترین دلیل آن هم پانکراس یا وجود تومور در صفری می باشد.

 100. با عرض سلام و خسته نباشید
  من رفلکس معده داشتم و حدود یک هفته هست که دارو های فاموتیدین ۴۰ – موتیلوور ۱۰-اکتولوکاست۱۰-ازونیوم۴۰ رو مصرف میکنم الان دو روزه که مدفوع به رنگ سبز هست ولی آثاری از اسهال نیست ممکن هست که به خاطر مصرف دارو ها بشه لطفاً در این مورد راهنمایی کنید
  با تشکر

   1. با عرض سلام و تشکر بابت پاسخگویی شما
    اگه مال داروهاست میتونید راهنمایی کنید کدام یک از دارو های فوق بیشترین تاثیر را داره و یا ممکن هست که عامل عفونت هم در بدن باعث مدفوع سبز بشه و نیاز به آزمایش و دکتر رفتن داره
    با تشکر فراوان

    1. ممنون از همراهی شما دوست عزیز
     به طور کلی مدفوع سبز یا به خاطر مصرف سبزیجات و تغذیه است که اگر مطمئن هستید به این دلیل نیست یعنی مربوط به تغذیه نیست به خاطر مشکلات گوارشی، مصرف انتی بیوتیک، وجود عفونت، هضم ناقص غذا یا سندروم روده تحریک پذیر، عدم تجزیه صفرا و ترکیب آن با اسهال چرب به رنگ سبز، بیماری سلیاک، کرون میباشد برای تشخیص دقیق باید به متخصص گوارش مراجعه کنید. اگر بیشتر از ۳روز هست که علائم مدفوع سبز یا به همراه اسهال دارید باید به دکتر مراجعه کنید.از بین این داروها معمولاً فاموتیدین موجب تغییر رنگ مدفوع و ادرار می شود.

 101. سلام وقت بخیر.
  بنده هفته ۱۳ بارداری هستم‌. مدت ۱۰ روز؛ روزی ۲عدد شیاف پروژسترون مقعدی استفاده میکنم.استراحت نسبی نیز هستم.
  مشکل ازدیاد اسید معده هم دارم و صبحا ناشتا قرص پنتوپرازول و لووتیروکسین هم استفاده میکنم. مدفوعم رنگ زرد داره و متوجه شدم لکه های نارنجی چربی مانند نیز دفع میکنم. خواستم ببینم مشکل از کجا هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   شیاف پروژسترون برای جلوگیری از سقط و حفظ بارداری می باشد و قرص لووتیروکسین نیز برای کم کاری تیروئید می باشد که در بارداری باید حتما با مشورت پزشکی که تحت نظر آن هستید مصرف شود. قرص پنتاپرازول نیز برای کاهش تولید اسید معده می باشد. بهتر است بین مصرف این قرص ها حداقل یک ساعت فاصله باشد. زرد شدن رنگ مدفوع هم ارتباطی یه عوارض داروها ندارد و در صورت تکرار این علائم باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت مشخص شود.

   1. سلام دختر من ۳ سالشه و نزدیک ۳ هفتس که مدفوعش زرد رنگ و دل درد داره بعضی اوقات مدفوعش بد بوعه و بعضی اوقات نه بردمش ازمایش مدفوع داد گفتن همچی خوبه اما بهش مترونیدازول داد الان بعد ۴ روز مدفوعش شل و کف مانند شده و همچنان زرد رنگ میشه بگید علتش چیه؟؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     مدفوع زرد رنگ در کودک علت های مختلفی مثل استرس، بیماری سلیاک، اختلالات کبدی و پانکراس می تواند داشته باشد. به متخصص گوارش کودکان مراجعه کنید تا آزمایشات لازم انجام شود.

 102. سلام
  مادرم ۶۰ سالشونه و دو روزه که مدفوع سفید دارند. به تازگی آزمایش خون داده بودند و آنزیم های کبدیشون نرمال بود. جوشونده های گیاهی هم مدت طولانیه که استفاده میکنند. میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفید معمولاً به دلیل مشکلات کبدی و مسدود شدن صفرا می باشد و علت اصلی انسداد صفری هم سنگ صفرا می باشد. بهتر است برای سنگ صفرا هم آزمایش بدهند

 103. سلام ، وقت بخیر
  من حدودا اگر اشتباه نکنم ، تو روزهای عاشورا تاسوعا سالاد ماکارونی درست کردم و متاسفانه خیلی زیاد ازش خوردم ، حدودا یه روز بعدش یه دل درد و دل پیچه نسبتا بد گرفتم و از همون موقع مشکلات من شروع شد ، اکثرا حس اینو داشتم که ( ببخشید اینو میگم ) شکمم میخواد کار کنه ولی دستشویی که میرفتم چیزی نبود ، معده درد هام بیشتر شد و آروغ هم زیاد میزدم
  و به عنوان مثال اگر قبل از این ها شکمم یه روز در میون کار می‌کرد، بعد این اتفاق گاها هر روز و گاهی روز در میون و گاهی هم دو روز یکبار ، ( خیلی ببخشید ولی یکم استرس دارم و مجبورم بپرسم ) نوعش هم اکثرا بد نیست ولی گاهی اوقات یکم سفت شاید بشه و الان هم یک هفته هست که گاها یک مقداری از مدفوع شبیه حناست ( از لحاظ غلظت و بافت )
  البته بگم گه من پشت کنکوری ام و مشکلات استرس و اضطراب زیادی هم دارم و هر زمان عصبی میشم تمام شکمم منقبض
  میشه
  لطفااااا راهنماییم کنید ، این حالت مدفوع تو این یک هفته بهم استرس زیادی وارد کرده

  1. سلام دوست عزیز
   من متوجه مشکلی در توضیحات شما نشدم و به نظرم بیشتر به خاطر استرس این تغییرات جزئی در نوع و رنگ مدفوع هست به طور کلی استرس سیستم گوارش را بهم میریزد. اما تغییر در رنگ نوع مدفوع موقعی خطرناک است که یک مشکل غیر طبیعی مثلاً مدفوع سفیدرنگ برای بیش از یک هفته ادامه داشته باشد. در مورد کار کردن و نکردن شکمتان هم یبوست و استرس را کنترل کنید.

 104. سلام من پنج ماه پیش نفخ معده زیاد به سراغم آمد بعد معده درد گرفتم زد به پشتم و حالت تهوع زیاد داشتم وبی اشتها به غذا شدم و بعد متوجه مدفوع شل و ژله ای زرد وکف دار شدم رفتم دکتر آندوسکوپی کردم گفت میکروب معده داری الان ۹ روزه دارو مصرف میکنم ولی فرقی نکرده درد پشتم خیلی اذیتم مکنه ممنون میشم راهنمایم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع ژله ای و همراه با مخاط دلیل های گوناگونی می تواند داشته باشد که میکروب معده هم یکی از دلایل آن است. دوره مصرف داروها باید تمام شود اما میکروب معده بیشتر موجب درد شکمی می شود و منظورتان اگر از درد پشت درد کمر هست ممکن است به خاطر مشکل دیگری باشد.

 105. سلام من یه نوزاد ۱۵ روزه دارم امروز دیدم مدفوعش سبز تیره اس میخاستم بدونم علت مدفوع سبز تیره مایل به سیاه در نوزاد چی هست و آیا خطرناکه یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مربوط به مصرف مکمل یا خوارکی خاصی نباشد بله ممکن است نشانه خونریزی گوارشی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

 106. سلام مدفوع دو رنگ سیاه و قهوه ای علتش چیه؟ برای من مدتی هست اینطوری شده فقط تخمه زیاد میخورم نمیدونم از اونه یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع طبیعی معمولاً قهوه ای رنگ است و مدفوع دو رنگ به دلیل تولید مقدار متفاوتی از صفرا و نوسان سطح آن در روده باشد. دلیل دیگر دو رنگ شدن مدفوع رژیم غذایی و مصرف غذاهای مختلف با رنگ های گوناگون است.

 107. سلام مادر من ۶۷ سالشه و تازگی ها اسهال زردرنگ داره نمیدونم دلیلش چیه فقط داروهای فشارشو میخوره میشه راهنمایی کنید اسهال زرد رنگ در بزرگسالان نشانه چیست

  1. سلام دوست عزیز
   علت مدفوع زرد رنگ ممکن است مشکلات کبدی و اختلالات پانکراس و کیسه صفرا و یا رفلاکس معده و تومور شکمی باشد. در صورت ادامه دار شدن و یا همراه شدن با علائم دیگری باید به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق با آزمایشات لازم تشخیص داده شود.

 108. سلام من یه دختر ۳ ساله دارم جدیدا مدفوعش سفید شده میخاستم بدونم مدفوع سفید و بد بو در کودکان به چه دلیلی هست و چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع سفید و بدبو در کودکان ممکن است به دلیل سوء جذب مواد مغذی باشد باید به فوق گوارش کودکان مراجعه کنید تا با آزمایش علت آن تشخیص داده شود.

 109. سلام پدربزرگ من من مدتی استرس و اضطراب داشت و اول مدفوعش تکه های سفید دفع میکرد. میشه بگید وجود تکه های سفید در مدفوع بزرگسالان نشونه چی هست و آیا نگران کننده است؟

 110. سلام من رنگ مدفوعم تغییر کرده و میگن باردارم ایا درسته؟ ایا تغییر رنگ مدفوع نشانه بارداری است؟ اخه من اصلا قصدشو نداشتم و خیلی استرس گرفتم

  1. سلام دوست عزیز
   رنگ مدفوع در بارداری ممکن است تغییر کند اما نشانه های واضح دیگری به جز این دارد و اگر می خواهید ببینید باردار هستید یا نه باید ازمایش خون دهید یا از بی بی چک استفاده کنید نه اینکه رنگ مدفوع عوض شده پس بارداری هستید.
   در بارداری مدفوع ممکن است به دلیل مکمل های آهن و ویتامین سیاه شود. با بزرگ شدن رحم و افزایش فشار در داخل لگن، یبوست و بواسیر یارداری ایجاد میشود و باعث ایجاد خون در مدفوع شود.

 111. سلام دکتر به من برای عفونت و چرک گلو مترونیداوزل داده الان که میخورم مدفوعم رنگش عوض شده میخاستم بدونم ایا قرص مترونیدازول رنگ مدفوع را تغییر میدهد؟

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از عوارض جانبی برخی داروها تغییر رنگ مدفوع است. مدفوع سیاه یا سبز به دلیل مصرف مکمل های آهن یا برخی آنتی بیوتیک ها باشد

 112. سلام دختر من ۴ماهشه خیلی وقته توی مدفوعش دونه های سفید داره و موقع دفع هم خیلی اذیت میشه و زور میزنه میشه بگین علت دانه های سفید کنجد مانند در مدفوع کودک چیه و باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   حتماً باید به فوق تخصص گوارش کودکان مراجعه کنید و آزمایش مدفوع از نظر چربی بررسی شود و احتمال مشکلاتی مثل عدم تحمل گلوتن، سلیاک و رفلاکس هم هست.
   همچنین ممکن است دلیل آن هضم نشدن چربی شیر، مشکلات صفراوی، عفونت و یا آلرژی به شیر باشد.

 113. سلام من بعد زایمانم مدفوعم سیاه شده ۲۰ روزه که سزارین کردم ایا ربطی داره؟ علت رنگ سیاه مدفوع بعد از سزارین چی هست

  1. سلام دوست عزیز
   به دلیل دریافت داروهای مختلف قبل و بعد سزارین و یا مصرف مکمل آهن ممکن است رنگ مدفوع کمی تغییر کند.

 114. سلام پسر من ۴ سالشه و مدفوعش طبیعی بود اما دیشب یه کمی آب هویج خورد و امروز مدفوعش نارنجی شده یعنی بخاطه اب هویجه؟ آیا آب هویج باعث تغییر رنگ مدفوع میشود؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله هر چیزی که می خورید روی رنگ مدفوع شما اثر می گذارد. هویج هم حاوی رنگ خورکی زرد است و یاعث تغییر رنگ مدفوع می شود.

 115. سلام دختر من تازه داره دندون درمیاره و رنگ مدفوعش کمی تغییر کرده خیلی نگرانم ایا طبیعیه؟رنگ مدفوع نوزاد هنگام دندان درآوردن چه رنگی باید باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   شبیه رنگ مدفوع طبیعی است اما ممکن است کمی شل باشد و یا به دلیل کم آبی بدن کودک رنگ مدفوع او کمی تیره تر باشد.

 116. سلام من رژیم کتو گرفته بودم و بعدش مدفوعم خیلی چرب شد و بوی بدی میداد میخواستم بدونم علت چسبناکی و بوی بد مدفوع همین رژیم کتو ژنیک ممکنه باشه؟

 117. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دوسه روزه که معده درد و کمی تهوع و بی حالی مفرط دارم و نمیتونم درست غذا بخورم و همش حس سیری شدید دارم و مدفوعم سفید مایل به کرم شده، مشکلم جدی هست و باید پیگیری کنم؟ و اینکه پیش چه پزشکی باید برم؟ داخلی؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله مدفوع سفید نشانه مشکل کبدی یا اختلال در صفرا می باشد و باید پیگیری کنید. بهتر است به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 118. سلام اقای دکتر من حدود یک هفته یبوست داشتم و ازشربت گیاهی انجیر استفاده کردم الان شکمم کار کرده ولی مدفوعم سیاه و کمی شله این نشانه چی میتونه باشه

 119. سلام دکتر قبل از عید به مدت ۲۰ روز سرماخوردگی به همراه تب و لرز و سرفه از گلو داشتم و تازه خوب شدم در طول مدت سرماخوردگی داروهای سرماخوردگی مصرف کردم مخصوصاً ویتامین c و یک بار هم اوایل بیماری سرم زدم فکر می کنم توی مصرف ویتامین c زیاده روی کردم و با لیوان آب پُر می خوردم چهار یا پنج قرض ویتامین c مدت سرماخوردگی من خیلی طولانی شد از یک هفته پیش یعنی بعد از سرماخوردگی متوجه شدم مدفوع من سفت شده و تیکه تیکه و با فشار میاد بیرون به نظر شما این مشکل اثر داروهای قبلی یه که برای سرماخوردگی می خوردم یا چیز دیگه ای یه ؟
  دوغ و ماست و سیب و پرتقال هم زیاد می خورم
  به سرطان ربطی داره؟ یا اصلاً ربطی نداره؟

  1. سلام دوست عزیز
   علت این مشکل که اصطلاحاً به آن مدفوع سوسیسی گفته می شود یبوست است و علت یبوست هم بله ممکن است به خاطر مصرف داروها باشد.
   خیر به سرطان ربطی ندارد

 120. سلام با عرض معذرت مدتی زیر شکم من درد میکنه همیشه رودهام در حال جوش خورش هستن و مدفوع من گاهی سفت یا شل میشه گاهی به رنگ سیاه یا سبز میشه علتش چه میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   تغییر رنگ مدفوع دلایل زیادی می تواند داشته باشد مصل مصرف مکمل ها آهن مصرف سبزیجات و … اگر به این دلایل نیست برای تشخیص علت دقیق به متخصص گوارش مراجعه کنید تا آزمابشات لازم را انجام دهد بدون آزمایش نمی توان علت را حدس زد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا