علت خارش مقعد بزرگسالان؛کودکان + بهترین درمان سوزش مخرج

خارش مقعد

خارش مقعد به انگلیسی : anal itching ، یک حساسیت و خارش اطراف مقعد است.(مقعد جایی است که مدفوع از آن خارج میشود) خارش مقعد یک نشانه است و بیماری محسوب نمیشود و به دلایل زیادی بوجود می آید و در بیشتر موارد بیماری مقعدی و رکتوم نیست و  نشان دهنده ی یک حساسیت پوستی در اطراف مقعد است.

اگر بعد از دفع مدفوع مقداری مدفوع در اطراف مقعد باقی مانده باشد باعث خارش و حساسیت میشود. گاهی اوقات مدفوع آبکی نیز باعث خارش میشود.

 مواد غذایی زیر خارش را بدتر میکنند:

 •  قهوه(بدون کافئین یا با کافئین)
 • چای
 •  نوشابه
 •  شیر
 •  نوشیدنی های الکلی(به خصوص شراب و آبجو)
 •  شکلات
 •  مرکبات
 •  ویتامین سی 

مواد-غذایی-که-باعث-خارش-مقعد-میشود

غذاها و نوشیدنی هایی که باعث خارش میشود بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت علائمشان باقی میماند و علائم زمانی آغاز میشود که غذا شروع به حرکت در دستگاه گوارش میکند.

خارش مقعد نشانه چیست

همانطور که گفتیم خارش مقعد یک بیماری نیست و بیشتر نشانه یک مشکل پوستی، عفونت، درماتیت یا بیماری سیستمیک می باشد. همچنین وجود بعضی از باکتری ها، قارچ ها و یا انگل می تواند باعث خارش در مقعد شود.

گاهی اوقات ممکن است خارش مقعد نشانه هموروئید باشد ولی در بیشتر موارد عفونت، درماتیت (التهاب پوست) و اسهال مداوم علل اصلی آن هستند.

آیا خارش مقعد از علائم شایع و نشانه بیماری های مقاربتی است؟ بله، خارش مقعد یکی از علائم شایع بیماری های مقاربتی مقعدی و سایر بیماری ها مثل سوزاک، تبخال مقعدی، زگیل مقعدی است. با این حال، خارش مقعد نیز نشانه ای از چندین بیماری دیگر است که به بیماری های مقاربتی مرتبط نیستند.

علائم خارش مقعد

علائم خارش مقعد ممکن است شامل خارش شدید، التهاب، سوزش و درد باشد. خارش و تحریک بسته به علت ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. خارش مقعد اغلب هنگام خواب یا در هوای گرم و مرطوب بدتر می شود.

 • خارش مقعد یک حساسیت پوستی است که در طول زمان برطرف میشود.
 • خارش مقعد در شب بدتر میشود 
 • احتمال اینکه موقع خواب آزاردهنده تر نیز شود وجود دارد.
 • در بیشتر موارد پوست اطراف مقعد قرمز و مانند اگزما است.

نشانه ی خارش مقعد

اگر خارش مقعد طولانی مدت شود، پوست حساس تر شده و احتمال ایجاد یک پارگی در اطراف مقعد وجود دارد یا حتی احتمال کلفت تر شدن پوست نیز وجود دارد. خارش مداوم باعث ایجاد پارگی می شود و درد ایجاد میکند که عفونت در آن ناحیه را بوجود می آورد.

علت خارش مقعدی بزرگسالان

 •  آنتی بیوتیک. برخی از آنتی بیوتیک های قوی که بدن را در برابر انواع مختلف باکتری ها محافظت میکند منجر به خارش شده و فعالیت عادی روده را بر هم میزند. این داروها شامل تتراسایکلین ها و اریترومایسین هستند.
 • تحریک یا حساسیت پوستی در ناحیه مقعد. در افرادی که حساسیت دارند، مواد و داروهای شیمیایی که روی مقعد مالیده میشود، میتواند باعث بروز حساسیت و آلرژی شود.

به عنوان مثال:

۱.دستمال های عطردار به خصوص دستمال های کاغذی مرطوب

۲.اسپری های بهداشتی زنانه و سایر دئودورانت ها که برای ناحیه اطراف مقعد یا دستگاه تناسلی استفاده میشود

۳. پاک کننده های پوستی و صابونها به خصوص صابونهای عطر دار

۴.داروهای بدون نسخه (شیاف ، کرم ، پماد) که برای درمان مشکلات مقعد در نظر گرفته شده است

۵.تمیز کردن شدید بعد از حرکت روده. بعد از هربار دفع مدفوع، مقعد باید تمیز شود و این تمیزی باید به آرامی صورت پذیرد. تمیز کردن محکم به خصوص اگر با صابون و تمیز کننده های پوست همراه باشد منجر به حساسیت پوست میشود و خارش را ایجاد میکند.

عواملی که باعث ایجاد خارش مقعد میشود

 • بیماری های نشیمنگاهی. شامل بواسیر، برجستگی پوستی، فیستول مقعدی، شقاق مقعدی و در موارد نادر سرطان آنورکتال است.
 • ممکن است خارش مقعد در اثر زگیل مقعدی یا زگیل تناسلی در ناحیه مقعد باشد که نوعی بیماری مقاربتی بوده و سوزش و خارش اطراف مقعد از علائم آن است.
 • تخم گذاری شبانه کرمک یا کرم های کوچک سفید و خاکستری انگلی در ناحیه مقعد و اطراف آن. این کرم ها در روده زندگی می کنند.
 • عفونت و انگل. شامل انگل پینو( به خصوص در کودکان)، زخم، پدیکلوز، کوندیلوما آکومیناتا و عفونت های پوستی بر اثر قارچ است.
 • مشکلات پوستی. شامل پسوریازیس، اگزما و سبوره می شود و در بسیاری از موارد منجر به بروز علائم نه تنها در مقعد بلکه در نقاط مختلف پوست میشود.

در همه ی دنیا خارش مقعد یک مشکلی است که در ۴۵% افراد در طول زندگیشان رخ میدهد. احتمال مبتلا شدن مردان نسبت به زنان بیشتر است. افرادی که اضافه وزن دارند به دلیل اینکه لباس زیرشان تنگ است بیشتر به این عارضه دچار میشوند.

علت خارش مقعد بعد از مدفوع

نشت مدفوع از راست روده (به دلیل اسهال، یبوست، رژیم غذایی، پارگی رکتوم) علت اصلی خارش مقعد بعد از دفع می باشد.

خارش مقعد بعد از مدفوع یا به دلیل یبوست می باشد و یا به دلیل بی اختیاری مدفوع (تماس زیاد مقعد با مدفوع). معمولاً به دلیل بواسیر داخلی در بزرگسالان روده ها خشک شده و حرارت آن بالا می رود که منجر به یبوست و در نتیجه خارش مقعد می شود.

علت خارش مقعد بعد از دفع مدفوع ممکن است به این خاطر باشد که مقداری مدفوع در اطراف مقعد باقی مانده باشد و در نتیجه موجب حساسیت و خارش می شود.

درمان خارش مقعد

در بسیاری از موارد خارش را می توان با موارد زیر درمان کرد:

 • بعد از هربار دفع مدفوع محل را به آرامی با دستمال کاغذی تمیز کنید. 
 • میتوان یک تکه پنبه ی تمیز را در ناحیه ی مقعد قرار داد تا رطوبت اضافی را جذب کند.
 • از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا اگر محل را نخارانید خارش از بین میرود ولی اگر محل را بخارانید خارش بدتر شده به اگزما تبدیل شده و در نتیجه بهبود آن طولانی تر میشود.
 • استفاده از درمان هایی مانند اکسید روی یا پماد هیدروکورتیزون برای جلوگیری از خارش مناسب است.
 • اگر هنگام شب خارش مقعد دارید از دستکش نرم نخی استفاده کنید.
 • استفاده از پودر بچه فاقد عطر
 • نپوشیدن لباس های جذب پلاستیکی

تشخیص

برای تشخیص، پزشک از فرد بیمار می خواهد در مورد رژیم غذایی، داروهای مصرفی، حرکات روده و نحوه ی تمیز کردن مقعد توضیح دهد. پزشک سابقه ی پزشکی بیمار مانند مشکلات مقعدی(بواسیر، شقاق و فیستول) یا مشکلات پوستی(پسوریازیس ، اگزما یا سبوره) را بررسی میکند. برای تشخیص حتی ممکن است نیاز به معاینه ی بدنی یا انجام آزمایش باشد. اگر فرد مشکلات پوستی در سایر نواحی بدن داشته باشد، پزشک از او میخواهد مشکل را توضیح دهد.

تشخیص-خارش-مقعد

اگر خارش مقعد به دلیل تحریک ایجاد شده باشد، پزشک بر حسب سابقه ی بیمار، رژیم، ژنتیک و براساس نتیجه ی آزمایشات میتواند آن را تشخیص دهد.

در بعضی مواقع اگر مشکوک به انگل باشد از مدفوع نمونه برداری میکند. در موارد نادر نیاز به آندوسکوپی است.

مدت زمان مشکل

مدت زمان خارش مقعد بستگی به علت بیماری دارد. اگر خارش مربوط به حساسیت باشد، مشکل بعد از مشخص شدن محل حساسیت و جلوگیری از آن از بین میرود. در بسیاری از موارد، درمان های ساده مشکل را در مدت زمان یک هفته یا یک ماه از بین میبرند.

پیشگیری

در بسیاری از موارد با اقدامات زیر میتوان از خارش جلوگیری کرد:

 • رعایت بهداشت. بعد از هربار دفع مدفوع مقعد خود را با دستمال کاغذی یا حوله ی خیس تمیز کنید. محل را به آرامی تمیز کنید و هرگز آن را محکم تمیز نکنید. اگر در سرویس بهداشتی های عمومی هستید از دستمال خشک استفاده کنید و پس از رسیدن به خانه، مجدد مقعد را تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن تنها از آب خالی استفاده کنید زیرا صابون میتواند باعث بروز حساسیت شود.
 • غذاهایی را مصرف کنید که منجر به ایجاد حساسیت نمی شوند.
 • لباس زیر نخی گشاد بپوشید.
 • اگر آنتی بیوتیک خوراکی مصرف میکنید، ماست بخورید تا به ترمیم روده کمک کند.

5 دیدگاه دربارهٔ «علت خارش مقعد بزرگسالان؛کودکان + بهترین درمان سوزش مخرج»

 1. سلام بهترین درمان برای خارش مقعدی اینه که بعد از هر وعده غذایی نصف استکان عرق رازیانه میل کنید البته اقایون زیاد مصرف نکنند ممکنه باعث ناباروری بشه

 2. من چند ماه خارش شدید مقعد داشتم و هر دکتری رفتم گفتن چیزی نیست و حتی ازمایش کرمک هم دادم که منفی شد ولی یه دکتری بهم کرم کورتیزول داد و استفاده کردم مثل معجزه بود برام واقعا سریع خوب شد.

 3. سلام دوستان یه علت جالب از خارش مقعد هم هست که کمتر کسی میدونه تا به الان اونم افرادی که زیاد باد معده از مقعدشون خارج میشه و زیاد روده هاشون باد تخلیه میکنه لازمه که حتما بعد از هر بار دفع هوا و یا باد از مقعد دور مقعدشونو خوب بشورن چراکه گازهایی که از شکم خارج میشن خاصیت اسیدیته دارن و میتونن دور مقعد و بسوزونن

 4. سلام منم دچارش بواسیر شدم و خارش گرفتم یکی دوبار وحشتناک اما ی کرم دست ساز گرفتم فعلن خداروشکر خارش ندارم به هیچ وج

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است در ابتدا کمی با کرم یا پماد و … خارش برطرف شود اما بواسیر باید اصولی با روش های پزشکی درمان شود در نهایت بیماری دوباره عود می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا