جوش داخل مقعدی چیست *عکس جوش مقعدی مردان و زنان*

جوش مقعدی چیست

جوش ها معمولاً مشکلات پوستی هستند که بیشتر با صورت مرتبط هستند، اما می توانند در هر جایی از بدن مثل ناحیه تناسلی و یا مقعد ایجاد شوند. 

با توجه به گفته های سایت healthline

Because the anus is where stool is expelled from the rectum, the area contains a lot of bacteria. Sexual activity may also increase bacteria in this area. Sometimes the body’s immune system responds to bacteria in the pores by triggering activity in the oil glands, which then cause pimples to form

ترجمه متن بالا : با توجه به اینکه مقعد جایی است که مدفوع از رکتوم خارج می شود، این ناحیه حاوی باکتری های زیادی است. فعالیت جنسی نیز ممکن است باعث افزایش باکتری در این ناحیه شود. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن با تحریک فعالیت در غدد چربی، به باکتری های موجود در منافذ پاسخ می دهد، که همین موضوع باعث ایجاد جوش مقعد می شود.

 در این مطلب از پرتو کلینیک قصد داریم به جوش مقعدی، علائم جوش مقعدی، روش های درمان آن و شکل و عکس جوش های مقعدی بپردازیم.

عکس و شکل جوش مقعدی

ابتدا تصاویری از شکل جوش مقعدی و عکس جوش های مقعد را با هم میبینیم:

با توجه به اینکه اولین علامت و نشانه جوش مقعدی احساس برجستگی و توده در اطراف مقعد است و این نشانه در بین بیماری هایی مثل بواسیر یا هموروئید مشترک است لازم است به فرق جوش مقعدی با بواسیر هم پرداخته شود. همچنین به سایر علل ایجاد برجستگی و توده در اطراف مقعد مانند هموروئید، آبسه مقعدی و زگیل مقعدی می پردازیم چرا که اینها می توانند شبیه جوش ها به نظر برسند اما به مراقبت ها و درمان متفاوتی نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: عوارض آنوس بسته در کودکان چیست

جوش داخل مقعدی نشانه چیست

جوش داخل مقعدی نشانه چیست

مقعد هم همانند سایر قسمت های بدن می تواند دچار جوش در انواع پاپول، پوستول یا ندول شود. ایجاد جوش تقریباً در هر نقطه از بدن، از جمله در مقعد، امکان پذیر است.

جوش مقعدی به انگلیسی: Anal Boils یا Anal pimples  معمولاً همان نوع جوش هایی هستند که در سایر قسمت های بدن افراد ایجاد می شود. اگر جوش مقعدی عفونی باشد به عنوان آبسه مقعدی هم شناخته می شود که باید تخلیه شود. 

 با توجه به گزارش انجمن آکادمی پوست آمریکا، جوش کنار مقعد به صورت پاپول، پوستول یا ندول ظاهر شوند. گاهی اوقات ممکن است افراد دچار جوش های سر سیاه یا جوش سرسفید مقعدی شوند.

جوش های مقعدی معمولاً در دو نوع سطحی و عمیق ایجاد می شوند که در هر دو مورد باید درمان شوند و در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب به بافت های مجاور و یا بیماری هایی مثل کیست مویی و یا فیستول مقعدی شود.

جوش‌های سرسفید مقعدی اغلب همرنگ پوست افراد یا کمی روشن‌تر هستند و زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌ها منافذ پوست را مسدود کنند و باعث بسته شدن دهانه غدد چربی مقعد می شود که این غدد متورم شده و در نهایت باعث ایجاد جوش های اطراف مقعد می شود. 

 • برخی از جوش ها چرکی هستند. پزشکان به این نوع جوش ها چرک دانه یا پوستول (pustule) می گویند. پوستول معمولاً نوعی جوش دردناک با مرکزیتی پر از چرک سفید یا زرد رنگ می باشد. 
 • از دستکاری جوش های مقعدی باید خودداری کنید زیرا می تواند  باعث عفونت یا جای زخم شود.
 • جوش های روی مقعد معمولاً دردناک نیستند، اما دفع مدفوع ممکن است باعث تحریک آنها شود.
 • هنگامی که پزشکان برجستگی روی مقعد را بررسی می‌کنند، سایر شرایط احتمالی را در نظر می‌گیرند، زیرا جوش ممکن است به دلیل شرایط دیگری باشد که علائم مشابهی دارند.

سایر دلایل جوش مقعد عبارتند از:

علت جوش مقعدی

علت جوش اطراف مقعدی بسته شدن منافذ پوست اطراف مقعد است که این مورد به دلیل فعالیت بیش از حد غدد چربی و افزایش تولید روغن یا سبوم می باشد که در نهایت موجب بسته شدن منافذ می شود. سایر دلایل ایجاد جوش در اطراف مقعد موارد زیر می باشد: 

 • تعریق زیاد و رطوبت 
 • باکتری ها 
 • تغییرات هورمونی در اثر بلوغ، بارداری،قاعدگی و استرس که می تواند موجب ترشح بیش از حد چربی توسط غدد اطراف مقعد شود. 
 • ژنتیک و سابقه جوش و آکنه در خانواده 
 • تحریک و اصطکاک پوست در اثر نشستن زیاد و یا پوشیدن لباس های تنگ یا عرق کرده
 • عدم رعایت بهداشت مقعدی 
 • رژیم غذایی نامناسب و سرشار از شکر و چربی 

فرق جوش مقعدی با بواسیر یا هموروئید

هموروئید یا بواسیر در اثر متورم شدن عروق و رگ های خونی داخل کانال مقعد و یا زیر پوست رکتوم یا مقعد ایجاد می شود. در برخی موارد، یک لخته خون در توده هموروئید تشکیل میشود (بواسیر خونی) و باعث تورم و ناراحتی بیشتر میشود. 

فرق جوش مقعدی با بواسیر

اگر برآمدگی که احساس می کنید مانند جوش است حساس یا دردناک است، و یا پس از اجابت مزاج خون قرمز روشن مشاهده می کنید  ممکن است هموروئید باشد. سایر علائم هموروئید : 

 • خونریزی در هنگام اجابت مزاج
 • بیرون زدگی پوست در هنگام اجابت مزاج
 • خارش مقعد
 • درد در ناحیه مقعد
 • توده های حساس

با توجه به نوع هموروئید و شرایط بیمار روش های متفاوتی برای درمان بواسیر استفاده می شود. دلایل زیر می تواند موجب ایجاد بواسیر در افراد شود: 

 • سن
 • یبوست مزمن
 • بارداری
 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • عملکرد معیوب روده
 • عادات توالت (به عنوان مثال، صرف زمان زیادی برای نشستن روی توالت) و … 

بیشتر بخوانید : عکس بواسیر

فرق آبسه مقعدی یا فیستول با جوش مقعد 

آبسه مقعدی عفونت حاد حفره ای در نزدیکی مقعد یا رکتوم است. آبسه زمانی رخ می دهد که یک غده مقعدی با باکتری ها، مدفوع و اجسام خارجی مسدود می شود.

آبسه و جوش مقعدی

در صورتی که آبسه عفونی مقعد درمان نشود می تواند باعث فیستول مقعدی شود. فیستول تونلی است که در زیر پوست ایجاد می شود و غده مسدود شده مقعد را به آبسه متصل می کند. علامت و نشانه های فیستول مقعدی شامل ترشح چرک و عفونت، درد و خونریزی از مقعد می باشد. قطعی ترین راه درمان فیستول مقعد عمل جراحی فیستول و یا درمان فیستول با لیزر می باشد. 

بیشتر بخوانید : عکس فیستول مقعدی

فرق کیست مویی و جوش مقعدی 

کیست مویی همان عفونت فولیکول های مو در چین و چروک های باسن و یا در نزدیکی دنبالچه می باشد. کیست مویی معمولاً در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد و برخی علائم آن شامل تخلیه مایع شفاف، کدر یا خونی از ناحیه آسیب دیده، پوست ملتهب و حساس، چرک های بدبو، تب و حالت تهوع می باشد.

کیست مویی و جوش مقعدی
آبسه ی کیست مویی

یکی از راه‌های تشخیص کیست پیلونیدال از جوش مقعدی این است که کیست پیلونیدال معمولاً در نزدیکی بالای شکاف باسن و دنبالچه ایجاد می‌شود، نه اینکه مانند جوش مقعدی در داخل یا اطراف مقعد به وجود بیاید.

تنها راه بهبود این بیماری تخلیه عفونت و چرک ها با استفاده از جراحی کیست مویی و یا لیزر کیست مویی می باشد. 

بیشتر بخوانید : عکس کیست مویی

فرق زگیل مقعدی و جوش مقعد 

زگیل مقعد یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی می باشد که عامل ایجاد آن ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV می باشد و اصلی ترین راه انتقال آن هم رابطه جنسی مقعدی است. 

زگیل مقعدی و جوش مقعد

زگیل های مقعدی به طور قابل توجهی با جوش ها متفاوت هستند زیرا زگیل ها بسیار کوچک شروع می شوند و می توانند بزرگ شوند و احتمالاً قسمت زیادی از مقعد را بپوشانند.

اغلب، افراد ممکن است متوجه نباشند که زگیل مقعدی دارند، زیرا آنها بدون درد هستند. زگیل مقعد معمولاً برجستگی های نرم و مرطوبی هستند که قهوه ای روشن یا همرنگ پوست فرد هستند.

در صورت دستکاری و تحریک زگیل مقعدی موارد زیر ممکن است پیش بیاید:

 • خارش
 • خون ریزی
 • ترشحات مخاطی

بیشتر بخوانید : عکس زگیل تناسلی

جوش مقعدی یا STD؟

انواع مختلفی از بیماری های مقاربتی، مانند تبخال تناسلی، می توانند باعث ایجاد برآمدگی های جوش مانند در اطراف مقعد و ناحیه شرمگاهی شوند. این شرایط ویروسی هستند و معمولاً به صورت یک یا دو برآمدگی ظاهر نمی شوند. تبخال اغلب علائم دیگری مانند تب و لرز دارد.

درمان جوش مقعدی

درمان جوش مقعدی سطحی معمولاً به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی قابل انجام است. پزشک پس از ایجاد یک برش روی سطح جوش و تخلیه چرک و عفونت داخل جوش آن را شستشو داده و با گاز استریل می پوشاند. .

اما برای درمان جوش های عمیق تر ممکن است نیاز به بیهوشی و بستری در بیمارستان داشته باشید. استفاده از لیزر برای درمان جوش های مقعدی عمیق تر روش کمتر تهاجمی و با سرعت بهبودی بالاتر می باشد. 

اگرچه در برخی موارد ممکن است با استفاده از پماد برای درمان جوش مقعدی و یا داروهای بدون نسخه مثل آنتی بیوتیک برای جوش مقعدی این عارضه بهبود یابد اما در صورتی که تعداد جوش ها زیاد باشد و مدت زمان زیادی از به وجود آمدن آنها گذشته است باید حتما به پزشک مراجعه نمایید. 

به خاطر داشته باشید که برای درمان جوش مقعدی خودتان آن را فشار ندهید و سعی نکنید چرک داخل آن را با دست خارج کنید. 

درمان جوش مقعدی در خانه

 • نشستن روی یک دستمال گرم ممکن است آرامش بخش باشد، به باز شدن منافذ پوست کمک کند و مقداری از باکتری ها و چرک را خارج کند. یک دستمال را با آب گرم اما نه خیلی داغ خیس کنید. به آرامی پارچه مرطوب را روی ناحیه باسن خود قرار دهید که در آن جوش ها شیوع پیدا کرده است. همچنین می توانید یک حمام آب گرم بگیرید یا از حمام سیتز استفاده کنید.
 • به طور مرتب استحمام کنید و از صابون های آنتی باکتریال برای شستشوی بدن استفاده کنید. 
 • به جای لباس های جذب و تنگ لباس های گشاد و نخی بپوشید. 
 • روغن درخت چای به دلیل دارا بودن خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می تواند در درمان جوش مقعد موثر باشد. 
 • مصرف روزانه یک پروبیوتیک
 • استفاده از پماد روی زینک اکساید روی جوش ها 
 • از لیف های لایه بردار لوفا استفاده کنید. 
 • ۱ قاشق چایخوری نمک خوراکی را با ۲ فنجان آب مخلوط کرده و محلول را با یک پارچه شستشو روی آکنه خود بمالید.
 • درمان جوش مقعدی با عسل و استفاده از گیاهانی مثل بارهنگ، دمنوش گیاه افسنطین،  گیاه زراوند، بومادران و … نیز روش های خانگی برای درمان جوش مقعدی می باشد. 

سوالات متداول درباره جوش مقعدی

پماد ضد جوش مقعدی چیست؟

کرم رتینوئیدی مانند آداپالن جهت مسدود سازی منافذ پوست موثر می باشد. 

علت جوش مقعدی نوزاد چیست؟

جوش مقعدی در کودکان زیر یکسال و نوزادان بیشتر به دلیل حساسیت ناشی از پوشک ها ایجاد می شود. 

علت جوش مقعدی در زنان چیست؟

علت جوش مقعدی در زنان بیشتر مربوط به تغییرات هورمونی در بارداری و قاعدگی می باشد که منجر به افزایش ترشح غدد چربی می شود.

بهترین آنتی بیوتیک برای جوش مقعدی چیست؟

نئوسپورین یکی از بهترین آنتی بیوتیک ها برای جوش مقعدی می باشد که می توانید بدون نسخه هم از داروخانه تهیه کنید.

درباره نویسنده

38 دیدگاه دربارهٔ «جوش داخل مقعدی چیست *عکس جوش مقعدی مردان و زنان*»

  1. سلام دوست عزیز
   اگر فشار می دهید نمی ترکد ممکن است جوش نباشد و توده مقعدی یا بیرون زدگی بواسیر باشد. باید ویزیت و معاینه شوید.

  2. سلام و وقت به خیر
   من دقیقا در ناحیه زیر مقعد درد دارم و یک چیز سفید رنگ سفت شکل گرفته یعنی کاملا خارج از مقعد و نزدیک به دمبالیچه و سابقه کورک در خانواده هست
   میشه راهنمایی بفرمایید چی کار باید بکنم؟

   1. سلام دوست عزیز
    اگر داخلش چرک هست ممکن است جوش باشد اما اگر ریشه داشته باشد و یک غده سفت حس می کنید امکان دارد کیست مویی هم باشد بدون معاینه و ویزیت نمی توان تشخیص داد باید معاینه شوید.

 1. سلام خسته نباشید
  من دو تا جوش دور سوراخ مقعدم در اومده اندازه یک نخوده فشار میدم نمیترکه
  موقعی که فشار میدم فرار میکنه اینور اونور بعضی اوقات خارش داره نزدیک یک هفته س اینطوری شدم چیکار کنم ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه فشار می دهید و نمیترکه یا چرک از آن خارج نمیشه و فرار میکنه یعنی با فشار حرکت میکنه به احتمال زیاد زگیل هست ولی باز هم باید معاینه و ویزیت شوید تا تشخیص قطعی داد. مطلب از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش را مطالعه کنید می تواند کمکتان کند.

 2. سلام وقت بخیر سمت چپ مقعدم دقیقا دور مقعد ورم داره و حس میکنم که میخواد دونه بزنه و زمانی که اجابت مزاج انجام میشه درد داره

  1. سلام دوست عزیز
   ورم مقعدی ممکن است بخاطر هموروئید. یا ابسه مقعدی باشد . اما در اکثر مواقع بی خطر بوده و با مصرف فیبر و حمام اب گرم خود به خود خوب می شود. اما در صورت تداوم و تکرار + درد و خونریزی حتما به یک متخخص مراجعه کنید و سعی کنید اسهال و یبوست خود را کنترل نمایید.

 3. سلام وقت بخیر من ۴ روز زایمان طبیعی کردم دو روز هست که متوجه شدم اطراف دهانه مقعد ۴ جوش تقریبا بزرگ وجود داره و درد نداره فشار هم میدم چرکی چیزی ازش بیرون نمیاد نظر شما چیه این چی میتونه باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه زایمان طبیعی داشته اید و با فشار چیزی از آن خارج نمی شود. ممکن است جوش نباشد و توده های هموروئید باشد که در اثر زور زدن در زایمان طبیعی ایجاد شده است. اگر شرایط رفتن به دکتر را ندارید به ادرس پیج اینستاگرام که در بالای صفحه اصلی سایت قرار داده ایم تصویر خود را دایرکت ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنیم : partoclinic2023

 4. سلام وقت بخیر من کاه طرف چب گاهی
  طرف راست دهانی مقعد جوش میزنه کمی درد هم دار
  بازهربارتشناب برم باصابون میشورم الحمدالله
  بعدازمدت جورمیشه بازبعدازچندوقت پیدامیشه
  میخواهم علت وطریقه درمانش رابدانم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مطمئن هستید جوش هست جای نگرانی ندارد و ممکن است به خاطر زیاد گرمی خوردن و یا موهای زائد ناحیه باش. برای درمان به دکتر پوست مراجعه کنید یا اینکه می توانید از محصولات و شامپو بدن های ضد جوش که در داروخانه ها موجود است استفاده نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   جوش مقعدی ارتباطی به یبوست ندارد و دلیل آن می تواند نعرق زیاد، باکتری، تغییرات هورمونی، رعایت نکردن بهداشت مقعدی و … باشد.

 5. سلام
  وقتتون بخیر
  من یه چند روزی تورم در کنار رکتوم داشتم ،رفتم دکتر گفتن احتمالا آبسه مقعدی باشه و سریع گفتن باید جراحی بشه،
  دیروز جراحی کردن و امروز که شستم متوجه شدم هنوز سفت هستش ،خواستم بپرسم به نظرتون عادی هست؟ چون معمولا آبسه بعد از خارج شدن چرک باید نرم بشه
  البته نمونه هم بهم داد برای تست و الان یکم نگرانم

 6. سلام
  داخل مقعدم دانه های سفید ظاهر شده در حالت عادی درد و سوزش نداره ولی با فشار آوردن یا زور زدن میسوزه
  علتش چی میتونه باشه ؟ و به چه دکتری مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به دکتر پوست یا متخصص زنان می توانید مراجعه کنید. همچنین می توانید عکس خود را برای ما ارسال کنید تا راهنمایی تان کنیم.

 7. سلام من در مقعدم دانه ای در سمت چپ امروز متوجه شدم اندازه یه نخود احساس میکن چرکی باشه ولی وقتی سعی میکنم چرکش رو خارج کنم جا به جا میشه البته چند روز پیش فلفل تند خوردم از اون روز احساس کردم دانه ای به وجود آمده است لطفا راهنمایی کنید

 8. سلام خسته نباشید من قسمت پایین مقعدم بین واژن و مقعد حس میکنم کمی ورم داره و دونه در اومده خارش هم داره و هروقتی که اجابت مزاج انجام میشه تقریبا تا نصف روز درد دارم. حالا بعضی اوقات این درد خیلی کمه طوری ک نشه بهش درد گفت. علتش چی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   دونه ای که درومده ممکن است جوش باشد یا زگیل. در صورت تمایل عکس خود را به دایرکت اینستاگرام پرتو کلینیک که بالای سایت قرار داده ایم ارسال نمایید تا راهنمایی کنیم. بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص قطعی داد.

 9. سلام خسته نباشید من کناره دهنه مقعدم یه چیز سفید رنگ سفید در امده قبلا از مقعدم خون میومد ولی وقتی قطع شد این چیز سفید رنگ در امد نمی تونم بشینم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر فشار می دهید داخلش چرک دارد جوش هست ولی اگر بیرون زدگی و گشوت اضافه هست به دلیل بواسیر است.

 10. سلام من دست میکنم داخل مقعدم یه حالت جوش ریز دقیق زیر پوست داخل پوست مقعد
  فشاربیاری از درد میمیرم
  اما از ظاهر چیزی مشخص نیس
  موقع دستشویی رفتن هم درد داره
  اگه چیزسفت کننده بخورم احتمال خونریزی وخارش وسوزشم تا چند دقیقه بعدش هست
  داره اذیتم میکنه دردش

  1. سلام دوست عزیز
   باید معاینه شوید ممکن است شقاق باشد یا پوکه هموروئید داخلی باشد که دردآور است. جوش معمولاً خونریزی نمی کند بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید و ویزیت شوید.

 11. باسلام سمت راست مقعدم یک برامدگی درحد یک گردوی کوچک در اومده قبلا میزده کوچیک ولی زود خوب میشد ولی این سری ۱۰ روز پشت اتوبوس بودم درد زیادی هم دارد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   آیا موقع دفع درد دارد و خونریزی هم دارد؟ ممکن است به خاطر نشستن طولانی مدت باشد . سعی کنید یبوست نشوید و اگر هنگام دفع مدفوع خون دیدید برای معاینه و ویزیت به پزشک مراجعه کنید بدون معاینه نمی توان تشخیص داد.

 12. سلام ۱۰ روز یبوست داشتم با انواع ملینای قوی گیاهی سه روز ی بار دفع می کردم ی درد و خارشی توی ناحیه مقعد هستش که با نشستن رفع میشه تا اینکه امروز دیدم ی دونه درشت کنار خود سوراخ مقعدم هست حالا که فشارش میدم به سمت تو میره و دردش کم میشه اما تو حالت خوابیده و ایستاده دردش هست خواستم راهنمایی کنید؟نظرتون و اینکه متخصص گوارش برم یا جراح عمومی؟

  1. سلام دوست عزیز
   از اونجایی که یبوست داشتید ممکن است این بیرون زدگی به خاطر بواسیر باشد. برای معاینه پیش جراح عمومی برید بهتر است.

 13. سلام وقت بخیر شرمنده یه چی شبی میلیا دورلبه خارجی مقعد زده فشار بدی نمیترکه مث میلیا سفید و سفت باید با سوزن سرشو وا کنی تا در بیاد چیه این؟

 14. سلام،در اطراف مقعد(بیرونی) جوش های سرسفید ریز ایجاد شده. .تا الان دو مرتبه به فاصله ۳ماه بوجود آمده.تعرق زیاد دارم .ورزش میکنم ومرتب بعد از ورزش حمام میروم. پیش پزشک هم رفتم پماد هموروئید مقعدی و آنتی بیوتیک و قرص مترونیدازول تجویز کرده خوب شده ولی الان بعد از ۳ماه همینطوریه. با دستمال فشار میدم نقطه های ریزخونی در بعضی نقاط دیده می‌شود.لطفا راهنمایی فرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر جوش باشد نیازی به تجویز پماد هموروئید نیست و اول باید تشخیص دقیق داده شود که بواسیر هست یا جوش؟ سابقه یبوست طولانی مدت هم داشته اید؟ اگر جوش هارو فشار دهید چرک از آن خارج می شود؟ اگر با مصرف قرص ها خوب شده یعنی بدنتان عفونت دارد و باید علت و درمان این موضوع مشخص شود چراکه مصرف بی رویه انتی بیوتیک هم اصلا خوب نیست.

   1. یبوست نداشته ام،جوش ها را فشار می دهم همان سفیدی سر جوش بیرون می زند‌.بواسیر هم نداشته ام.ولی مدت طولانی در محل کار روی صندلی می نشینم.به مدت ۸ساعت البته مداوم نمی نشینم، واز یه تیوپ هم در موقع نشستن روی صندلی استفاده میکنم

    1. اگر فشار می دهید سفیدی می زند بیرون به احتمال زیاد جوش هست و نیازی نبود پزشک پماد هموروئید تجویز کند با توجه به تعرق زیاد هم گفتید دارید ممکن است دلیل جوش همین باشد . می توانید از شامپو بدن های ضد جوش که در داروخانه ها موجود است استفاده نمایید. در صورت امکان عکس خود را به دایرکت پیج اینستاگرام کلینیک که بالای سایت هست ارسال نمایید تا راهنمایی کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا