جوش داخل مقعدی چیست *عکس جوش مقعدی مردان و زنان*

جوش داخل مقعدی چیست *عکس جوش مقعدی مردان و زنان*

اسفند ۲, ۱۴۰۱    

جوش ها معمولاً مشکلات پوستی هستند که بیشتر با صورت مرتبط هستند، اما می توانند در هر جایی از بدن مثل ناحیه تناسلی و یا مقعد ایجاد شوند. 

با توجه به گفته های سایت healthline

Because the anus is where stool is expelled from the rectum, the area contains a lot of bacteria. Sexual activity may also increase bacteria in this area. Sometimes the body’s immune system responds to bacteria in the pores by triggering activity in the oil glands, which then cause pimples to form

ترجمه متن بالا : با توجه به اینکه مقعد جایی است که مدفوع از رکتوم خارج می شود، این ناحیه حاوی باکتری های زیادی است. فعالیت جنسی نیز ممکن است باعث افزایش باکتری در این ناحیه شود. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن با تحریک فعالیت در غدد چربی، به باکتری های موجود در منافذ پاسخ می دهد، که همین موضوع باعث ایجاد جوش مقعد می شود.

 در این مطلب از پرتو کلینیک قصد داریم به جوش مقعدی، علائم جوش مقعدی، روش های درمان آن و شکل و عکس جوش های مقعدی بپردازیم.

عکس و شکل جوش مقعدی

ابتدا تصاویری از شکل جوش مقعدی و عکس جوش های مقعد را با هم میبینیم:

با توجه به اینکه اولین علامت و نشانه جوش مقعدی احساس برجستگی و توده در اطراف مقعد است و این نشانه در بین بیماری هایی مثل بواسیر یا هموروئید مشترک است لازم است به فرق جوش مقعدی با بواسیر هم پرداخته شود. همچنین به سایر علل ایجاد برجستگی و توده در اطراف مقعد مانند هموروئید، آبسه مقعدی و زگیل مقعدی می پردازیم چرا که اینها می توانند شبیه جوش ها به نظر برسند اما به مراقبت ها و درمان متفاوتی نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: عوارض آنوس بسته در کودکان چیست

جوش داخل مقعدی نشانه چیست

جوش داخل مقعدی نشانه چیست

مقعد هم همانند سایر قسمت های بدن می تواند دچار جوش در انواع پاپول، پوستول یا ندول شود. ایجاد جوش تقریباً در هر نقطه از بدن، از جمله در مقعد، امکان پذیر است.

جوش مقعدی به انگلیسی: Anal Boils یا Anal pimples  معمولاً همان نوع جوش هایی هستند که در سایر قسمت های بدن افراد ایجاد می شود. اگر جوش مقعدی عفونی باشد به عنوان آبسه مقعدی هم شناخته می شود که باید تخلیه شود. 

 با توجه به گزارش انجمن آکادمی پوست آمریکا، جوش کنار مقعد به صورت پاپول، پوستول یا ندول ظاهر شوند. گاهی اوقات ممکن است افراد دچار جوش های سر سیاه یا جوش سرسفید مقعدی شوند.

جوش های مقعدی معمولاً در دو نوع سطحی و عمیق ایجاد می شوند که در هر دو مورد باید درمان شوند و در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب به بافت های مجاور و یا بیماری هایی مثل کیست مویی و یا فیستول مقعدی شود.

جوش‌های سرسفید مقعدی اغلب همرنگ پوست افراد یا کمی روشن‌تر هستند و زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌ها منافذ پوست را مسدود کنند و باعث بسته شدن دهانه غدد چربی مقعد می شود که این غدد متورم شده و در نهایت باعث ایجاد جوش های اطراف مقعد می شود. 

 • برخی از جوش ها چرکی هستند. پزشکان به این نوع جوش ها چرک دانه یا پوستول (pustule) می گویند. پوستول معمولاً نوعی جوش دردناک با مرکزیتی پر از چرک سفید یا زرد رنگ می باشد. 
 • از دستکاری جوش های مقعدی باید خودداری کنید زیرا می تواند  باعث عفونت یا جای زخم شود.
 • جوش های روی مقعد معمولاً دردناک نیستند، اما دفع مدفوع ممکن است باعث تحریک آنها شود.
 • هنگامی که پزشکان برجستگی روی مقعد را بررسی می‌کنند، سایر شرایط احتمالی را در نظر می‌گیرند، زیرا جوش ممکن است به دلیل شرایط دیگری باشد که علائم مشابهی دارند.

سایر دلایل جوش مقعد عبارتند از:

علت جوش مقعدی

علت جوش اطراف مقعدی بسته شدن منافذ پوست اطراف مقعد است که این مورد به دلیل فعالیت بیش از حد غدد چربی و افزایش تولید روغن یا سبوم می باشد که در نهایت موجب بسته شدن منافذ می شود. سایر دلایل ایجاد جوش در اطراف مقعد موارد زیر می باشد: 

 • تعریق زیاد و رطوبت 
 • باکتری ها 
 • تغییرات هورمونی در اثر بلوغ، بارداری،قاعدگی و استرس که می تواند موجب ترشح بیش از حد چربی توسط غدد اطراف مقعد شود. 
 • ژنتیک و سابقه جوش و آکنه در خانواده 
 • تحریک و اصطکاک پوست در اثر نشستن زیاد و یا پوشیدن لباس های تنگ یا عرق کرده
 • عدم رعایت بهداشت مقعدی 
 • رژیم غذایی نامناسب و سرشار از شکر و چربی 

فرق جوش مقعدی با بواسیر یا هموروئید

هموروئید یا بواسیر در اثر متورم شدن عروق و رگ های خونی داخل کانال مقعد و یا زیر پوست رکتوم یا مقعد ایجاد می شود. در برخی موارد، یک لخته خون در توده هموروئید تشکیل میشود (بواسیر خونی) و باعث تورم و ناراحتی بیشتر میشود. 

فرق جوش مقعدی با بواسیر

اگر برآمدگی که احساس می کنید مانند جوش است حساس یا دردناک است، و یا پس از اجابت مزاج خون قرمز روشن مشاهده می کنید  ممکن است هموروئید باشد. سایر علائم هموروئید : 

 • خونریزی در هنگام اجابت مزاج
 • بیرون زدگی پوست در هنگام اجابت مزاج
 • خارش مقعد
 • درد در ناحیه مقعد
 • توده های حساس

با توجه به نوع هموروئید و شرایط بیمار روش های متفاوتی برای درمان بواسیر استفاده می شود. دلایل زیر می تواند موجب ایجاد بواسیر در افراد شود: 

 • سن
 • یبوست مزمن
 • بارداری
 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • عملکرد معیوب روده
 • عادات توالت (به عنوان مثال، صرف زمان زیادی برای نشستن روی توالت) و … 

بیشتر بخوانید : عکس بواسیر

فرق آبسه مقعدی یا فیستول با جوش مقعد 

آبسه مقعدی عفونت حاد حفره ای در نزدیکی مقعد یا رکتوم است. آبسه زمانی رخ می دهد که یک غده مقعدی با باکتری ها، مدفوع و اجسام خارجی مسدود می شود.

آبسه و جوش مقعدی

در صورتی که آبسه عفونی مقعد درمان نشود می تواند باعث فیستول مقعدی شود. فیستول تونلی است که در زیر پوست ایجاد می شود و غده مسدود شده مقعد را به آبسه متصل می کند. علامت و نشانه های فیستول مقعدی شامل ترشح چرک و عفونت، درد و خونریزی از مقعد می باشد. قطعی ترین راه درمان فیستول مقعد عمل جراحی فیستول و یا درمان فیستول با لیزر می باشد. 

بیشتر بخوانید : عکس فیستول مقعدی

فرق کیست مویی و جوش مقعدی 

کیست مویی همان عفونت فولیکول های مو در چین و چروک های باسن و یا در نزدیکی دنبالچه می باشد. کیست مویی معمولاً در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد و برخی علائم آن شامل تخلیه مایع شفاف، کدر یا خونی از ناحیه آسیب دیده، پوست ملتهب و حساس، چرک های بدبو، تب و حالت تهوع می باشد.

کیست مویی و جوش مقعدی
آبسه ی کیست مویی

یکی از راه‌های تشخیص کیست پیلونیدال از جوش مقعدی این است که کیست پیلونیدال معمولاً در نزدیکی بالای شکاف باسن و دنبالچه ایجاد می‌شود، نه اینکه مانند جوش مقعدی در داخل یا اطراف مقعد به وجود بیاید.

تنها راه بهبود این بیماری تخلیه عفونت و چرک ها با استفاده از جراحی کیست مویی و یا لیزر کیست مویی می باشد. 

بیشتر بخوانید : عکس کیست مویی

فرق زگیل مقعدی و جوش مقعد 

زگیل مقعد یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی می باشد که عامل ایجاد آن ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV می باشد و اصلی ترین راه انتقال آن هم رابطه جنسی مقعدی است. 

زگیل مقعدی و جوش مقعد

زگیل های مقعدی به طور قابل توجهی با جوش ها متفاوت هستند زیرا زگیل ها بسیار کوچک شروع می شوند و می توانند بزرگ شوند و احتمالاً قسمت زیادی از مقعد را بپوشانند.

اغلب، افراد ممکن است متوجه نباشند که زگیل مقعدی دارند، زیرا آنها بدون درد هستند. زگیل مقعد معمولاً برجستگی های نرم و مرطوبی هستند که قهوه ای روشن یا همرنگ پوست فرد هستند.

در صورت دستکاری و تحریک زگیل مقعدی موارد زیر ممکن است پیش بیاید:

 • خارش
 • خون ریزی
 • ترشحات مخاطی

بیشتر بخوانید : عکس زگیل تناسلی

جوش مقعدی یا STD؟

انواع مختلفی از بیماری های مقاربتی، مانند تبخال تناسلی، می توانند باعث ایجاد برآمدگی های جوش مانند در اطراف مقعد و ناحیه شرمگاهی شوند. این شرایط ویروسی هستند و معمولاً به صورت یک یا دو برآمدگی ظاهر نمی شوند. تبخال اغلب علائم دیگری مانند تب و لرز دارد.

درمان جوش مقعدی

درمان جوش مقعدی سطحی معمولاً به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی قابل انجام است. پزشک پس از ایجاد یک برش روی سطح جوش و تخلیه چرک و عفونت داخل جوش آن را شستشو داده و با گاز استریل می پوشاند. .

اما برای درمان جوش های عمیق تر ممکن است نیاز به بیهوشی و بستری در بیمارستان داشته باشید. استفاده از لیزر برای درمان جوش های مقعدی عمیق تر روش کمتر تهاجمی و با سرعت بهبودی بالاتر می باشد. 

اگرچه در برخی موارد ممکن است با استفاده از پماد برای درمان جوش مقعدی و یا داروهای بدون نسخه مثل آنتی بیوتیک برای جوش مقعدی این عارضه بهبود یابد اما در صورتی که تعداد جوش ها زیاد باشد و مدت زمان زیادی از به وجود آمدن آنها گذشته است باید حتما به پزشک مراجعه نمایید. 

به خاطر داشته باشید که برای درمان جوش مقعدی خودتان آن را فشار ندهید و سعی نکنید چرک داخل آن را با دست خارج کنید. 

درمان جوش مقعدی در خانه

 • نشستن روی یک دستمال گرم ممکن است آرامش بخش باشد، به باز شدن منافذ پوست کمک کند و مقداری از باکتری ها و چرک را خارج کند. یک دستمال را با آب گرم اما نه خیلی داغ خیس کنید. به آرامی پارچه مرطوب را روی ناحیه باسن خود قرار دهید که در آن جوش ها شیوع پیدا کرده است. همچنین می توانید یک حمام آب گرم بگیرید یا از حمام سیتز استفاده کنید.
 • به طور مرتب استحمام کنید و از صابون های آنتی باکتریال برای شستشوی بدن استفاده کنید. 
 • به جای لباس های جذب و تنگ لباس های گشاد و نخی بپوشید. 
 • روغن درخت چای به دلیل دارا بودن خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می تواند در درمان جوش مقعد موثر باشد. 
 • مصرف روزانه یک پروبیوتیک
 • استفاده از پماد روی زینک اکساید روی جوش ها 
 • از لیف های لایه بردار لوفا استفاده کنید. 
 • ۱ قاشق چایخوری نمک خوراکی را با ۲ فنجان آب مخلوط کرده و محلول را با یک پارچه شستشو روی آکنه خود بمالید.
 • درمان جوش مقعدی با عسل و استفاده از گیاهانی مثل بارهنگ، دمنوش گیاه افسنطین،  گیاه زراوند، بومادران و … نیز روش های خانگی برای درمان جوش مقعدی می باشد. 

سوالات متداول درباره جوش مقعدی

پماد ضد جوش مقعدی چیست؟

کرم رتینوئیدی مانند آداپالن جهت مسدود سازی منافذ پوست موثر می باشد. 

علت جوش مقعدی نوزاد چیست؟

جوش مقعدی در کودکان زیر یکسال و نوزادان بیشتر به دلیل حساسیت ناشی از پوشک ها ایجاد می شود. 

علت جوش مقعدی در زنان چیست؟

علت جوش مقعدی در زنان بیشتر مربوط به تغییرات هورمونی در بارداری و قاعدگی می باشد که منجر به افزایش ترشح غدد چربی می شود.

بهترین آنتی بیوتیک برای جوش مقعدی چیست؟

نئوسپورین یکی از بهترین آنتی بیوتیک ها برای جوش مقعدی می باشد که می توانید بدون نسخه هم از داروخانه تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد