عمل جراحی کیست مویی دنبالچه [باز-بسته] “سرپایی”+فیلم عمل

عمل کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی به دو صورت باز و بسته برای درمان کیست های پایین کمر یا بالای باسن انجام می شود. روش عمل کیست مویی باز معمولاً در شرایطی انجام می شود که بیمار به پزشک متخصص جراح و یا متخصص جراحی با لیزر دسترسی نداشته باشد و نگران عود یا بازگشت کیست مویی باشد.

انواع عمل کیست مویی
عوارض
عمل کیست مویی باز: برش یک روش جراحی جزئی برای برداشتن کیست پیلونیدال است که در آن زخم بسته نمی شود و چرک و عفونت از کیست خارج شده و به خودی خود بهبود می یابد. بهبودی کامل با این روش معمولاً حدود دو ماه طول می کشد.درد، خونریزی، عفونت، نقاهت طولانی
عمل کیست مویی بسته: در این روش برای درمان کیست پیلونیدال، جراح پس از تخلیه کیست، زخم را با بخیه می بندد.درد، عود مجدد، نقاهت کمتر
عمل کیست مویی با لیزر: لیزر درمانی موثرترین روش برای درمان کیست مویی بدون برش و اسکار است. لیزر کم تهاجمی است و پزشکان آن را ترجیح می دهند. همچنین در لیزر کیست مویی از دست دادن خون وجود ندارد. بیمار تنها در عرض ۳-۵ روز از عمل به طور کامل بهبود می یابد.ندارد✅
فلپ کیست مویی: ابتدا کیست کامل تخلیه می شودو بعد از پوست سالم بافت اطراف روی زخم سینوس می کشند و بخیه زده می شود.بستری در بیمارستان، امکان عفونت و خونریزی زخم کیست
Lancing- لنسینگ : لانسینگ یک روش جراحی جزئی که چرک و عفونت را تخلیه می کند. این کار با ایجاد یک برش کوچک در کیست انجام می شود و هنگامی که مایع به طور کامل از کیست خارج شد، کیست با گاز استریل بسته بندی می شود.درد، تب، عفونت
کیسه‌دار کردن Marsupialization: گذاشتن کیسه یک روش جراحی است که توسط آن پزشک شکافی را در کیست ایجاد می کند. پزشکان لبه های شکاف را در اطراف کیست بخیه می زنند تا یک سطح پیوسته ایجاد کنند.
جای زخم و اسکار، عفونت کیست
شکاف بالابر یا بسته شدن شکاف: لیفت شکاف معمولاً در صورتی انجام می شود که کیست مویی بهبود نیابد. بستن شکاف یک عمل موثر برای موی برگشتی است.درد، خونریزی، احتمال بازگشت بیماری
روش های عمل کیست مویی

۱- روی زخم کیست با بخیه بسته می شود و نقاهت کمتری برای بیمار دارد اما امکان عود آن بالاتر است. فیلم عمل جراحی سنتی کیست مویی با بخیه را در ادامه ببینید تا بیشتر با این روش آشنا شوید:

فیلم عمل کیست مویی به روش بسته 👇

۲-یا اینکه پزشک پس از خارج کردن کیست روی زخم را باز می گذارد تا خودش از داخل ترمیم شود. جراحی باز کیست مویی نقاهت طولانی تری دارد و ریسک عفونت بالاست اما امکان عود مجدد آن کمتر است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل کیست مویی باز چیست؟

فیلم عمل کیست مویی باز را در ادامه میبینیم در این فیلم که کاملاً متفاوت با فیلم عمل کیست مویی سنتی می باشد برش اولیه با تیغ را مشاهده کنید:

عمل مو برگشتی به صورت بسته نیازمند تخصص و مهارت بالاتری می باشد تا کیست به صورت کامل تخلیه شود و بیمار با علائم عفونت بعد از عمل کیست مویی یا جای بخیه مواجه نشود.

عمل سرپایی کیست مویی با لیزر که در ادامه فیلم آن را میبینیم، همان جراحی به صورت بسته می باشد که اگر با لیزر انجام شود هیچ گونه اثر و ردی از جای بخیه روی پوست باقی نمی ماند.


کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از شایع ترین بیماری های عفونی نشیمنگاهی است که در آن یک تونل یا کانال کوچک به شکل کیست در زیر پوست (معمولاً در بالای باسن جایی که به قسمت پایین کمر می رسد) تشکیل می شود.

این کیست ممکن است عفونی شده و پر از چرک شود و باعث درد، تورم و گاهی تب شود. این عارضه در مردان شایع‌تر از زنان است و معمولاً جوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

عکس کیست مویی در مراحل اولیه
عکس کیست مویی در مراحل اولیه را مشاهده می کنید.

علت دقیق کیست مویی مشخص نیست، اما رشد مو به داخل و سایش و اصطکاک یکی از دلایل آن است. افرادی که برای مدت طولانی می نشینند، مانند رانندگان کامیون یا کارکنان اداری، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند.

درمان کیست مویی معمولاً شامل تخلیه آبسه و برداشتن هرگونه مو یا چرک و عفونت از داخل کیست است که باید هرچه سریع تر انجام شود. همچنین ممکن است برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود.

در موارد شدیدتر، ممکن است عمل جراحی کیست مویی برای برداشتن سینوس و جلوگیری از عود آن توسط دکتر کیست مویی لازم باشد.

چگونه متوجه علائم عفونت بعد از عمل کیست مویی شویم؟ اگر موقع نشستن یا ایستادن متوجه تورم، درد و یا ترشح چرک و خون از محل کیست شوید که همراه با بوی بدی است ممکن است نشانه عفونت باشد.

عکس عفونت کیست مویی بعد از عمل را میبینیم:

عکس عفونت کیست مویی بعد از عمل

ایا کیست مویی حتما باید عمل شود؟

گاهی کیست های خفیف هستند که با روش های خانگی و داروهایی مثل آنتی بیوتیک درمان شده و خطرناک نیستند

پس چه زمانی باید کیست مویی را عمل کرد؟ کیست هایی که مرتباً عود می کنند، چرک و عفونت می کنند یا تبدیل به آبسه می شوند و باعث تهوع و تب و لرز در شما می شود را باید عمل کرد. عمل جراحی هم حتما باید با یک روش معتبر و مطمئن باشد تا مجدد عود نکند.

بیشتر بخوانید: ایا کیست مویی دوباره عود می کند

درمان خانگی کیست مویی و دارو برای درمان کیست مویی، تنها در کاهش موقت درد و علائم موثر بوده و درمان قطعی شامل عمل جراحی کیست مویی و یا لیزر می باشد. در ادامه فیلم عمل جراحی کیست مویی با بخیه را میبینیم:انواع عمل جراحی کیست مویی

جراحی کیست مویی انواع مختلفی داشته و هر کدام از روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود میباشد. پزشک با توجه به نوع کیست مویی عملی که قرار است انجام شود را مشخص میکند. اما جدیدترین روش برای درمان این عارضه لیزر کیست مویی می باشد که روش درمان بدون جراحی است.

عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته ؟ جراحی کیست مویی به روش بسته بهتر است زیرا زخم بخیه زده می شود و روی آن بسته می شود امکان عفونت کمتر است و نیازی به پانسمان های طولانی مدت ندارد.

روش عمل کیست مویی باز بخیه ندارد و روی زخم باز گذاشته می شود به همین دلیل تعویض مرتب پانسمان برای ترمیم زخم باز کیست مویی خیلی مهم است و به دلیل نزدیکی این ناحیه به مقعد باید هنگام اجابت مزاج مراقب بود تا عفونت از مقعد و مدفوع به زخم کیست مویی باز سرایت نکند و زخم آلوده نشود.

سایر روش های قدیمی درمان کیست مویی شامل عمل کیست مویی باز، عمل کیست مویی بسته (جراحی کیست مویی با بخیه) و روش فلپ یا جراحی پلاستیک می باشد که در ادامه به توضیح هریک از آنها می پردازیم.

به نقل از سایت nhs.uk

Surgery for a large or repeatedly infected sinus. The sinus is cut out and some surrounding skin removed. The wound is left open to heal naturally.

جراحی برای یک سینوس بزرگ یا عفونی مکرر: سینوس بریده می شود و مقداری از پوست اطراف برداشته می شود. زخم باز گذاشته می شود تا به طور طبیعی بهبود یابد.

https://www.nhs.uk/conditions/pilonidal-sinus/

اگر کیست مویی درمان نشود ممکن است منجر به ترکیدن آن شود و در این صورت عفونت داخل آن به سایر قسمت های بدن هم منتقل خواهد شد.

انواع عمل کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی با لیزر

همانطور که در فیلم عمل مو برگشتی مشاهده می کنید در این روش جراح به خوبی می تواند خونریزی را کنترل کرده و بدون آسیب به بافت اطراف، چرک و عفونت سینوس را تخلیه کند. لیزر کیست مویی نوین روش برای درمان این عارضه بوده و پزشک با استفاده از اشعه لیزر برشی روی سینوس ایجاد می کند تا بتواند داخل آن را از تجمع عفونت و موهای زائد پاکسازی کند.

در جراحی کیست مویی با لیزر به دلیل سوزاندن رگ های خونی با استفاده از لیزر، میزان خونریزی به حداقل می رسد و به دلیل اینکه به بافت های اطراف ناحیه تحت درمان آسیب کمتری وارد می شود، بیمار نیز درد کمتری را متحمل خواهد شد.

روش عمل کیست مویی با لیزر در مطب و به صورت سرپایی قابل انجام است و نوع دستگاه لیزر و میزان تجربه و تبحر پزشک در استفاده از لیزر نیز در بهبودی و نتیجه درمان موثر خواهد بود.

عمل کیست مویی با لیزر بهتر است یا عمل جراحی

موارد زیر شامل مزایای لیزر کیست مویی در مقایسه با عمل جراحی کیست مویی می باشد:

 • صرفه جویی در وقت و هزینه: لیزر کیست مویی به صورت سرپایی در مطب و در کمتر از یک ساعت انجام می شود در حالیکه برای عمل جراحی باید قبل از عمل و بعد از عمل در بیمارستان بستری شوید. در مورد هزینه هم ممکن است در ابتدا گمان کنید که هزینه لیزر کیست مویی بالاتر از جراحی است اما در واقع هزینه درمان با لیزر مقرون به صرفه تر بوده و شامل هزینه های اضافی و جانبی بستری شدن و بیهوشی نمی شود.
 • درد و خونریزی کمتر: به دلیل اینکه در روش لیزر عروق و بافت های آسیب دیده ترمیم می شود فرد درد و خونریزی کمتری نسبت به جراحی که با تیغ و چاقو انجام می شود خواهد داشت.
 • دوره نقاهت : دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی با لیزر کمتر بوده و اگر با فرد با لیزر درمان شود نیازمند دوره نقاهت کمتری است و به سرعت می تواند به روتین زندگی و کارهای روزانه خود برگردد در حالی که در روش عمل جراحی ممکن است نیاز به چند هفته استراحت مطلق باشد.
 • عوارض کمتر: لیزر درمانی به عنوان روشی با حداقل عوارض شناخته شده است در حالی که جراحی ممکن است شامل عوارض های مختلفی مانند بی اختیاری گردد.
 • عمل جراحی کیست مویی با لیزر بدون نیاز به بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود.
 • مقایسه نتایج لیزر و جراحی کیست مویی نشان داده که لیزر کیست مویی نتایج قطعی و موفقیت آمیز بیشتری داشته و درصد بازگشت و عود مجدد بیماری کمتر بوده است.
 • جای زخم و اسکار روی پوست: در روش جراحی کیست مویی به دلیل اینکه با تیغ و چاقوی جراحی انجام می شود ظاهری زشت ایجاد میکند و جای سوراخ در کمر باقی میماند. در حالیکه در روش لیزر کیست مویی هیچ گونه اثری از جای زخم روی پوست باقی نمی ماند.

روش های قدیمی درمان کیست مویی

به صورت کلی عمل جراحی کیست مویی به روش باز و بسته انجام می شود که هم نحوه انجام آن و هم نتایج آن با لیزر متفاوت است. پیش از اینکه به بررسی این دو روش عمل باز و بسته کیست مویی بپردازیم در پاسخ به این سوال که جراحی کیست مویی چگونه است باید بگوییم:

در این روش سنتی پزشک کیست و مقداری از بافت اطراف آن را با تیغ و چاقوی جراحی برش داده و برداشته می شود بسته به نوع کیست و شدت علائم آن ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که روی زخم را باز بگذارد تا خودش ترمیم یابد (جراحی کیست مویی باز) و یا اینکه زخم با بخیه بسته شود (عمل جراحی کیست مویی بسته با بخیه) .

عمل کیست مویی باز

عکس عمل باز کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی باز برای نوع اول کیست مویی پیشنهاد شده است. پزشک در کیست برشی ایجاد کرده و آن را تخلیه میکند. او همه ی فولیکول های مویی را تخلیه و زخم را باز میگذارد و اطراف آن و داخل زخم را با گاز استریل می پوشاند که باید طبق توصیه پزشک از زخم مراقبت کرده و تعویض پانسمان را مرتب انجام دهید.

عمل کیست مویی باز چقدر طول میکشد ؟ در روش جراحی کیست مویی باز که با بیهوشی و یا بی حسی از کمر در بیمارستان انجام می شود پزشک با یک تیغ جراحی بافت کیست و ناحیه اطراف آن را برش می دهد. سپس محلی که برش داده شده را همانطور باز می گذارد تا خودش از داخل ترمیم یابد که ممکن است از چند هفته تا دو ماه برای ترمیم زخم در روش عمل باز کیست مویی زمان لازم باشد.

در عمل جراحی کیست مویی به روش باز احتمال اینکه بیماری عود مجدد کند پایین بوده اما ممکن است چند روز پس از جراحی ترشحاتی را مشاهده کنید که طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد. همچنین در صورت عفونت زخم در عمل باز، به دلیل اینکه روی زخم باز گذاشته شده چرک و عفونت به زیر پوست داخل نمی شود و تخلیه می شود.

عمل باز کیست مویی چند روزه خوب میشه؟ زمان خوب شدن عمل باز به بسته شدن کامل زخم مرتبط است و معمولاً یک الی ۲ ماه زمان می برد.

دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی به روش باز طولانی بوده و باید پزشک یا پرستار در تعویض پانسمان ها به فرد کمک کند. شستشوی زخم نیز باید مرتباً انجام شود و ممکن است فرد متحمل درد و ناراحتی بیشتری نسبت به سایر روش های درمان شود.

عمل کیست مویی بسته

عکس عمل بسته کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی بسته همانطور که در فیلم عمل کیست مویی به روش بسته دیدید دقیقاً مشابه جراحی کیست مویی به روش باز انجام شده و تنها تفاوت آن اینست که در جراحی کیست مویی به روش بسته برش محل کیست به شکل بیضی بوده و پس از تخلیه عفونت و چرک، روی زخم با بخیه بسته می شود.

در عمل جراحی کیست مویی با بخیه احتمال اینکه زخم عفونت کند و یا بیماری عود کند بیشتر بوده و به همین دلیل مصرف آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود. اما دوران نقاهت در عمل جراحی کیست مویی بسته به دلیل اینکه زخم با بخیه بسته می شود کمتر بوده و فرد زودتر می تواند به زندگی روزمره خود برگردد.

مدت زمان کشیدن بخیه کیست مویی : در بیشتر موارد پزشک به بیمار می گوید که ۱۰ روز پس از عمل برای کشیدن بخیه ها مراجعه کند. کشیدن بخیه کیست مویی درد زیادی ندارد و قابل تحمل است.

عمل فلپ کیست مویی یا جراحی پلاستیک

فلپ کیست مویی

جراحی پلاستیک یا فلپ کیست مویی در مواردی که ناحیه کیست به دلیل پیچیدگی و گسترش زیاد، عمیق و گود شده و امکان بهبودی با سایر روش های درمان وجود ندارد استفاده می شود. فلپ کیست مویی به این شکل انجام می شود که پس از برش کیست و تخلیه کامل آن، از پوست سالم اطراف کمک می گیرند و آن را روی زخم سینوس می کشند و بخیه می زنند.

در این نوع جراحی کل سینوس پیلونیدال و بافت آسیب دیده اطراف آن برداشته می شود. پزشک پوست سالم را از سایر قسمت های بدن شما برداشته تا ناحیه تحت درمان را بپوشاند.

بعد از این نوع جراحی باید حدود ۲ شب در بیمارستان بمانید. زخم شما دارای بخیه هایی است که باید حدود ۲ هفته پس از جراحی در بیمارستان برداشته شوند.

قرار دادن کیسه یا کیسه دار کردن

این درمان کیست مویی در سال ۱۹۳۷ به وجود آمد. کیسه گذاری یک روش جراحی است که توسط آن پزشک شکافی را در آبسه یا کیست ایجاد می کند. پزشکان لبه های شکاف را در اطراف کیست بخیه می زنند تا یک سطح پیوسته ایجاد کنند.
با کیسه‌دار کردن، پس از برداشتن سینوس پیلونیدال، زخم باز بخیه می‌شود و شل بسته می‌شود. تغییر پانسمان روزانه انجام می شود. کیسه‌ گذاری زخم کوچک‌تری برای بیمار فراهم می‌کند.

بخیه ها از سطح بیرونی به سطح داخلی کیست انجام می شود. این کار باعث باز شدن زخم می شود و اجازه می دهد تا آزادانه تخلیه شود. بهبودی پس از کیسه گذاری بیش از یک ماه طول می کشد. بیمار ممکن است در طول دوره بهبودی با درد و ناراحتی مواجه شود.

دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی

بخش مهمی از درمان به دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی و نحوه مراقبت از زخم بستگی دارد. در واقع مدت زمان بهبودی کامل به نوع کیست و روش جراحی باز یا بسته بستگی دارد و ممکن است از یک تا ۳ ماه طول بکشد.

 • معمولاً پس از یک ماه قادر خواهید بود که کارهای روزانه خودتان را انجام دهید و اگر عمل جراحی کیست مویی با بخیه انجام داده باشید ممکن است ۶ هفته پس از عمل برای برداشتن بخیه ها با پزشک خود ملاقات داشته باشید.
 • برای راحتی دفع مدفوع بعد از عمل کیست مویی و جلوگیری از فشار به ناحیه عمل حتماً از توالت فرنگی استفاده شود و سعی کنید از دستشویی ایرانی استفاده نکنید تا بخیه ها باز نشود.
 • علت خونریزی بعد از عمل کیست مویی ممکن است به دلیل عفونت (اگر با بوی بد همراه باشد) یا فشار و ضربه به ناحیه جراحی شده کیست باشد.
 • در مورد پانسمان و تمیز نگه داشتن زخم پزشک دستورالعمل های لازم را می گوید و لازم است که رعایت کنید.
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی: به پهلو بخوابید و از خوابیدن به پشت یا روی شکم خودداری کنید، زیرا این وضعیت ها می تواند بر ناحیه جراحی فشار وارد کند. سعی کنید برای راحتی بیشتر به پهلو بخوابید و یک بالش بین پاهایتان قرار دهید.
 • بعد از عمل کیست مویی چه بخوریم؟ بعد از عمل کیست مویی نیاز به رژیم غذایی خاصی ندارید و می توانید غذاهای روزمره خود را میل کنید. اگر معده شما ناراحت است، از غذاهای ملایم و کم چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید. مایعات فراوان بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید)

برای نرم شدن مدفوع بعد از عمل کیست مویی می توانید با مشورت پزشک خود از ملین های گیاهی استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید.

بیشتر بخوانید: بعد از عمل کیست مویی چه باید کرد

 • اطراف زخم را تمیز نگه دارید.
 • نشانه های عفونت یا علائم عود کیست مویی بعد از عمل مانند قرمزی، چرک، تهوع، استفراغ یا درد و تب را جدی گرفته و با پزشک خود در میان بگذارید.
 • ملاقات با دکتر خود را ادامه دهید تا او بتواند در جریان روند بهبود کیست بماند.

استحمام بعد از عمل کیست مویی

حمام رفتن بعد از عمل کیست مویی به طور صحیح لازم است و می تواند در روند درمان کمک کننده هم باشد:

 • اگر عمل کیست مویی باز را انجام داده اید بهتر است روزانه همراه با پانسمان حمام کنید و بعد از خیس شدن پانسمان، آن را تعویض کنید.
 • اما اگر عمل کیست مویی بسته را انجام داده اید به دلیل اینکه محل جراحی نباید خیس شود، تا چند روز پس از عمل، استحمام نکنید.

هزینه ی عمل کیست مویی

هزینه ی عمل جراحی کیست مویی را به طور قطع نمیتوان بیان کرد زیرا بسته به نوع و اندازه ی آن دارد. هزینه لیزر کیست مویی نسبت به جراحی بسیار پایین تر است و علاوه بر آن مزایای آن نیز بیشتر است. برای اطلاع از قیمت دقیق میتوانید با کارشناسان ما تماس گرفته و یا به صورت حضوری مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان کیست مویی با لیزر چقدر است؟

در مورد اینکه هزینه عمل کیست مویی توسط بیمه پرداخته می شود یا نه باید بگوییم که بیمه فقط جراحی های بیشتر از ۶ ساعت و نیازمند بستری شدن در بیمارستان را پرداخت می کند نه درمان های سرپایی با لیزر که کمتر از یک ساعت طول می کشد.

سوالات متداول درباره عمل جراحی کیست مویی دنبالچه

آیا عمل کیست مویی بیهوشی دارد؟

بله در جراحی کیست مویی باز و بسته بیمار بیهوش می شود و باید موهای زائد ناحیه از قبل زده شده باشد. اما عمل کیست مویی با لیزر به بیهوشی نیاز ندارد و با بی حسی انجام می شود.

عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته؟

در جراحی بسته به دلیل بسته شدن زخم با بخیه احتمال عفونت کمتر است و همچنین دوران نقاهت کمتری دارد.

ایا عمل جراحی کیست مویی درد دارد؟

جراحی کیست مویی به روش سنتی به دلیل استفاده از تیغ و چاقوی جراحی، بیمار متحمل درد و خونریزی خواهد شد.

عمل جراحی کیست مویی چگونه است ؟

جراحی کیست مویی به روش باز یا بسته انجام می شود که در روش باز روی زخم باز گذاشته می شود تا خودش ترمیم یابد ولی در روش بسته روی زخم با بخیه بسته می شود.

ایا عمل کیست مویی خطرناک است؟

درد، موندن جای زخم و اسکار، عفونت و احتمال عود مجدد از خطرات عمل کیست مویی به شکل سنتی می باشد.

بعد از عمل کیست مویی چگونه بخوابیم؟

به روی شکم یا پهلو. اصلاً به پشت نباید بخوابید.

ایا کشیدن بخیه کیست مویی درد دارد؟

کشیدن بخیه ها درد زیادی ندارد و قابل تحمل است.

آیا کیست مویی حتما باید جراحی شود؟

بله. اگر جراحی نشود دائماً عود می کند. عمل اورژانسی نیست ولی بین ۱ تا ۳ ماه پس از مشاهده علائم باید عمل کنید. بهترین روش هم لیزر به روش بسته می باشد که فقط یک روز استراحت نیاز دارد.

56 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی کیست مویی دنبالچه [باز-بسته] “سرپایی”+فیلم عمل»

 1. سلام دوماه پیش عمل کیست مویی با لیزر انجام دادم تو اون قسمت دوتا سوراخ ایجاد شده بود الان بعد ازعمل متوجه شدم دوتا سوراخو دارم‌ بنظرتون طبیعیه یا دوباره پیش دکتر بدن ممنون

 2. سلام من ۲۲ سالم هست و قبلا هم کمر درد داشتم روی صندلی ساعات زیادی میشینم بخاطر کارم
  الان ۶ماهی میشه که کمر درد به همراه درد دنبالچه دارم و در قسمت دنبالچه هم اندازه لوبیا گودال یا سوراخ مانندی ایجاد شده که هم درد داره و هم چرک و خون ازش خارج میشه به همراه بوی بد. حدس میزنم که کیست مویی باشه اما مویی ازش خارج نشده میشه بگین ایا بین کیست مویی و کمر درد ارتباطی هست و ایا کیست مویی میتونه باعث کمر درد هم بشه ؟
  و اینکه شما کدوم روش جراحی رو پیشنهاد میکنین برای درمان؟

  1. سلام دوست عزیز
   تنها در صورتی که کیست مویی عفونی شده باشد و عفونت به نخاع و مغز استخوان سرایت کرده باشد می تواند موجب کمر درد شود که باید معاینه شوید و بدون ویزیت نمی توان تشخیص قطعی داد. روش درمان پیشنهادی درمان با لیزر می باشد.

 3. سلام من دیروز عمل باز کیست مویی انجام دادم و امروز هم عادت ماهانه شدم ایا مشکلی پیش میاد و لازمه کار خاصی انجام بدم یا نه؟
  سوال بعدی اینکه برای شست و شوی داخل زخم با شامپو بچه بعدش هم حتما باید دوباره زخم و پانسمان کرد؟

   1. سلام بنده کیست مویی داشتم ابسه کرد ۳۰ سی سی چرک داشت خالیش کردن دکتر گفت باید بیای دو هفته بعد معاینت کنم باید اول ابستو عمل کنم بعد که کامل ریکاوری شدی کیستتو در بیارم میخاستم بدونم امکانش هست کیستمم در اکمده باشه یا خیر به نظرتون چه کاری بهتره انجام بدم

    1. سلام دوست عزیز
     بله طبق چیزی که پزشکتان گفته پیش بروید. حتی اگر کیست خالی شده باشد و فکر کنید نیازی به جراحی نیست ممکن است زیر پوست بماند و عفونت کند پس باید خود کیست کامل خارج شود الان عفونت آن تخلیه شده است.

 4. سلام وقت بخیر من سه ماه میشه که جراحی کیست مویی به روش باز انجام دادم ولی تا الان پر نشده و چند روزی هم هست دور زخمم جوش های ریزی زده و خارش دارن میشه بگین علتش چیه و سوال بعدی اینکه عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته ؟

  1. سلام دوست عزیز
   جوش و خارش ممکن است بخاطر ترشحات زخم باشد و بهتر است هر روز روی زخم را شستشو دهید و پس از خشک شدن روی آن پانسمان یا گاز قرار دهید تا ترشحات را به خود جذب کند. در مورد اینکه عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته به نوع عارضه و شدت آن و در نهایت تصمیم پزشک متخصص تان بستگی دارد و هرکدام از روش های باز و بسته معایب و مزایای خود را دارند که در این مطلب ذکر شده است.

 5. سلام وقت بخیر من یک هفتست که عمل جراحی بسته کیست مویی انجام دادم و بخیه زدن و درن گذاشتن دیروز که دکترم درن و دراورد از جای بخیه ها خونریزی کردم و خون به رنگ قهوه ای میاد ایا نشونه مشکلی هست یا اینکه طبیعیه؟

 6. سلام ببخشید یکی از دوستان من تو بیمارستان عمل جراحی کیست مویی انجام داده ولی الان ۳ ۴ روزه که سردرد شدیدی گرفته ایا به عملش ربط داره و طبیعیه یا باید به دکتر مراجعه کنه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   به دلیل اینکه در بیمارستان از بی حسی نخاعی استفاده می شود باعث سردرد شده است. در صورتی که بی حسی موضعی و لیزر اینگونه نیست.

 7. سلام ، پسرم کیست مویی داشت و سریعا عمل جراحی باز کرد اما بعد از ده سال دوباره مبتلا شد ودارای حفره ای به قطر۵ میلی و عمق حدود ۲۰ میلی گردید که متأسفانه حدود یکسال با این حفره مدارا کرد و بلاخره مجبور شد جراحی بسته انجام داد اما بعداز کشیدن بخیه ها دوباره زیر پوست خونابه جمع شد و مجدد حفره ای به اندازه همان حفره اول ایجاد شد ولی اینبار حفره عفونی نیست و سونوگرافی کیست مویی و یا کانالی بسمت روده را نشان نداده اما آن حفره بسته نمی‌شود و ۹ ماه است که حفره دوم بدون بسته شدن هنوز وجود دارد و تبدیل به زخم مزمن شده، پزشک دیگری نظر داده حفره را به روش فلپ لمبرگ جراحی کند بلکه پوست پیوندی سالم باشد و دیگر حفره ای ایجاد نشود ، در دو مورد خواهشمندم راهنمایی بفرمایید ابتدا آیا بنظر شما این روش می‌تواند مفید باشد و دوم لطفا مراقبت پس از عمل نکاتی را بفرمایید. با سپاس

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود که از همان ابتدا با لیزر درمان میشد اما ده سال پیش روش لیزر مانند امروز جا نیفتاده بود و در مورد روش جراحی فلپ لمبرگ کیست مویی روشی جدید و ایمن است برای پیوند پوست از یک بافت سالم به ناحیه سینوس و اگر پزشک تشخیص داده انجام دهید. در مورد مراقبت های بعد از عمل مهم ترین کار مراقبت از زخم و نحوه خوابیدن پس از عمل است که باید روی شکم بخوابد تا به زخم فشاری وارد نشود و بهتر است برای جلوگیری از یبوست مواد غذایی زود هضم و فیبردار و مایعات مصرف شود. در روش فلپ لیمبرگ بیمار معمولاً باید دو شب پس از جراحی در بیمارستان بستری بماند. داروهایمسکن و انتی بیوتیک ها را پس از جراحی طبق دستور پزشک مرتب مصرف کند . پانسکان ها باید روزانه و مرتب عوض شود و بخیه اگر جذبی نباشد باید دو هفته پس از جراحی کشیده شود. در روش فلپ برای تخلیه مایعات و خون از زخم یک لوله در زخم قرار داده می شود و پس از دو روز که لوله را خارج کردند می توانید از بیمارستان مرخص شوید. حدود دو هفته س از جراحی برای بررسی زخم و بخیه ها باید پزشک را ملاقات کنید و در این دو هفته روی پهلو نخوابد و از نشستن طولانی مدت و بیش از ده دقیقه خودداری شود. حمام آب گرم و شستن زخم با آب ولرم می تواند در بهبودی و کاهش درد کمک کننده باشد نباید از صابون یا هر شوینده معطر دیگری برای شستشو استفاده کنید.

 8. با سلام و سپاس ، بابت پاسخ جامع و کامل شما ممنونم و همچنین از وقتی که گذاشتید و آرامشی که به من عطا کردید کمال تشکر را دارم .

 9. سلام لطفا نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی را حتما حتما جدی بگیرید دوستان پسر من بخاطر این موضوع و فشار به کیست بعد از عمل دوباره عود کرد و مجدد جراحی شد. عمل کیست مویی بسته نقاهتش کمتره ولی اگر عمل باز انجام دادید حتما به شکم بخوابید

 10. سلام من جراحی بسته کیست مویی با بخیه انجام دادم و الان دو هفته دیگه باید بخیه هامو بکشم میخاستم بدونم ایا کشیدن بخیه کیست مویی درد دارد؟ خیلی استرس دارم تا حالا بخیه نخورده بودم نمیدونم کشیدنش چجوریه

 11. سلام من الان تقریبا دو هفتست که عمل ترکیبی لیزر و فلپ کیست مویی انجام دادم و دکترم گفت برای اینکه ترشحات خارج بشه قسمتی رو باز میزاره تا بعد از دو هفته برم بخیه برو بکشم ۸ تا بخیه دارم و ترشحات هم هر روز کمتر شد ولی الان که برای کشیدن بخیه ها میخام برم اون ناحیه ای که باز مونده مثل سکه باز شده و بخیه ها خوب نچسبیده انگار میخاستم بدونم الان چی میشه به نظرتون دوباره برام بخیه میزنن ؟ و مدت زمان کشیدن بخیه کیست مویی چقدر هست و از کی میتونم به کار و زندگیم برگردم؟

  1. سلام دوست عزیز
   پزشک برای شما به جای استفاده از تیغ جراحی با استفاده از لیزر برش را انجام داده اند و زخم را به روش فلپ بسته اند نه به روش جراحی پلاستیک. در روش فلپ نیز ناحیه وسیعی به اسکار تبدیل می شود متاسفانه. احتمال دارد زمان بهبودی تا دو ماه نیز طول بکشد. بهتر است حتما از پزشک خود یک ترمیم کننده مناسب بگیرید. معمولاً ۱۰ روز پس از عمل پزشک به شما برای کشیدن بخیه ها نوبت می دهد.

 12. سلام وقت بخیر خدمت شما
  من یه هفته ای میشه عمل کیست مویی انجام دادم در اولین ویزیتم که دکتر گفتن باید عمل بشم گفتن که با لیزر انجام میشه ولی بعد عمل جای عمل باز مونده و دوتا بخیه خورده یکی اوله زخم یکی پایین میخواستم بدونم که این عمل من لیزر بوده یا همون جراحی باز و اینکه چقدر نیاز به استراحت داره و چند مدت میکشه که زخم بسته بشه
  ممنون میشم پاسخ بدین ?

  1. سلام دوست عزیز
   جراحی باز بخیه نداردو عمل شما جراحی بسته با لیزر بوده که بنا به صلاحدید پزشک ممکن است در این روش از بخیه استفاده شود. برای نتیجه بهتر در این جراحی از لیزر پرتوان co2 و بخیه استفاده می شود و جای زخم و اسکار خیلی ناچیز می ماند و بعد از مدتی از بین خواهد رفت. معمولاً جراح بعد از ۱۰ روز بخیه ها را می کشد. بهتر است لاقل ۳ روز استراحت کامل باشید و وسایل سنگین بلند نکنید. احتمال عود در روش لیزر کمتر از سایر روش هاست و با توجه به عفونت کیست و یا وسعت آن پزشک تان تصمیم گرفته که از بخیه برای بسته شدن استفاده کند. برای بسته شدن زودتر زخم می توانید از عسل یا ژل آلوئه ورا روی زخم استفاده کنید. پزشک شما زخم تان را به روش جراحی پلاستیک بسته اند که بسیار بهتر از روش فلپ می باشد.

   1. با تشکر از پاسختون
    فقط جناب زخم بنده به اندازه یک‌ بند انگشت یا یکم بیشتر باز هستش و دوتا بخیه اول وآخرش داره تا کشیدن بخیه دکتر گفتن باید پانسمان شه و با سرم و اسپری که دادن و گاز استریلی که باید داخل زخم قرار بگیره تمیز و ترمیم شه ایا استفاد از عسل و ژل آلوئه ورا همزمان با پانسمان مشکلی ایجاد میکنه ؟

    1. سلام دوست عزیز
     با همان سرم و اسپری فعلا شست و شو دهید و زمانی که تقریبا حالت زخم به خود گرفت می توانید از عسل و الوئه ورا استفاده کنید در حال حاضر اگر باز هست همان دستور پزشک تان را اجرا کنید.

 13. سلام خسته نباشید
  من چند روزی هست ک توی ناحیه دنبالچه درد داشتم و رفتک دکتر متوجه شدم ک کیست مویی دارم و بتید عمل کنم سونوگرافی دادم ابعادش ۱۹در۲۷ میلیمتر و حجم۶ سی سی بوده..
  دکتر گفته اگ عفونت کم بود عمل بسته انجام میده اما من میترسم بعد از عمل بسته عود کنه
  بنظرتون با این حجم جراحی باز بهتره یا بسته؟
  چقد بعد از عمل میتونم بشینم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در عمل بسته به دلیل بسته شدن محل زخم با بخیه احتمال عفونت کمتر است و دوران نقاهت کمتری هم نسبت به روش باز دارد. پزشک شما را معاینه کرده و سپس تشخیص داده که این نوع عمل برای شما مناسب تر است پس بهتر است طبق صلاحدید پزشک خود عمل کنید.

 14. سلام من کیست مویی دارم و باید عمل کنم و دکتر گفتن ک عمل باز انجام بدم
  عمل باز هنگام پانسمان عوض کردن خیلی درد داره ؟
  ب نظرتون بعد دوهفته بهتر میشم چون دانشگاه دارم و باید ب کلاسام برسم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   در پرتو کلینیک فقط جراحی بسته با لیزر برای بیماران انجام می شود . جراحی باز به دلیل اینکه بخیه ندارد باید مراقبت بیشتری داشته باشید تا زخم عفونت نکند. دوران نقاهت بسته به نوع کیست و نتیجه جراحی دارد و معمولاً تا دو ماه بعد از عمل باید مراقب باشید.

 15. ممکنه قبل عمل کیست مویی (حالا چه با لیزر یا جراحی)
  موهای زائد رو لیزر کنم یا بعد از بین رفتن کیست مویی باید برم؟
  چند وقت بعد عمل میتونم برای لیزر موهای زائد اون ناحیه پشت اقدام کنم، ضرری ندارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله لیزر موهای زائد در این شرایط بهترین راه است اما یا قبل از عمل انجام دهید یا بعد از عمل و بهبودی کامل زخم .
   اما با توجه به زمان بر بودن پروسه لیزر موهای زائد و امکان بزرگ شدن و پیشرفت کیست بهتر است اول درمان انجام شود بعد لیزر موهای زائد.

 16. سلام من یک ماه متوجه شدم کیست مویی دارم یک هفته عفونت و خونابه و درد شدید بعدش که رفتم دکتر بهم آنتی بیوتیک داد خشک شد و دبگه عفونت نکرد و بعد دو هفته مصرف آنتی بیوتیک قطعش کردم الان یک ماه میگذره نه عفونتی نه دردی اون ناحیه داره ولی اطراف باسنم کمی درد میکنه زیاد میشینم یا دراز میکشم آیا بخاطر کیست فسار میاره به قسمت های دیگر؟

  متاسفانه فرصت نکردم برم عمل از طرفی از هفته بعدم دانشگاهم شروع میشه خیلی استرس دارم چند تا بیمارستان رفتم همشون میگفتن جراحی باز و زخم باز میمونه و پانسمان یکی گفت بخیه و بسته
  خلاصه با این شرایط دوره نقاهت زیاد طول میکشه منم از کار و کلاسای دانشگاه میوفتم خیلی نگرانم سر این قضیه
  لیزر چند تا بیمارستان اطرافمون پرسیدم نداشتن از طرفی کلینیک خوب لیزر سراغ ندارم(هم پزشک مجرب هم خانم باشه راحت ترم)و از طرف دیگه قیمت لیزر و مطب گرون میشه
  و تردید هم دارم نکنه با لیزر عود کنه و دوباره برگرده و جواب نگیرم و فایده ای نداشته باشه

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل این است که عفونت را خشک کرده ولی کیست در زیر پوست مانده و به همین دلیل درد می گیرد و هر لحظه ممکن است دوباره چرک کند. برای درمان اگر دنبال بهترین روش بدون بازگشت بیماری و بدون عوارض و درد و خونریزی هستید عمل کیست مویی با لیزر رو پیشنهاد میکنم و با توجه به دوره نقاهت کمی که نسبت به جراحی سنتی دارد بهترین راه حل برای شما می باشد. با پرتو کلینیک تماس بگیرید و مشاوره تلفنی بگیرید. هزینه عمل کیست مویی با لیزر در پرتو کلینیک نسبت به سایر کلینیک های خصوصی بسیار منصفانه تر است و اگر هزینه های پنهان و جانبی روش های دیگر مثل جراحی که هزینه پانسمان و هزینه نقاهت و بستری یا بیهوشی را دارد حساب کنید مشخص می شود که هزینه لیزر کیست مویی بسیار به صرفه تر خواهد بود.
   امکان عود در روش لیزر تقریبا صفر است مگر اینکه بیمار خودش مراقبت های لازم بعد از عمل و دستورالعمل های پزشک را رعایت نکند.

 17. سلام من تقریبا یک سال نیمیه که عمل بسته انجام دادم اما الا جای عملم وقتی میشینم درد شدیدی داره و۳با هم جای عملم باز شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   در روش بسته اگر با لیزر لنجام شود جای عمل با اشعه لیزر ترمیم می یابد با به صلاح جراح بخیه زده می شود. برای شما بخیه زدند؟

 18. سلام من تازه جراحی کیست مویی انجام دادم و دکترم گفته فقط روی شکم بخوابم اما شما گفتین نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی بهتره که روی پهلو بخوابیم به نظرتون رو شکم بخوابم ضرر داره ینی ؟

  1. سلا دوست عزیز
   اینکه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی چگونه باید باشد را پزشک تان به شما می گوید اما اگر جراحی باز انجام داده اید بهتر است روی شکم بخوابید بعد از جراحی با لیزر هم شب اول روی پهلو بخوابید و بعد روی شکم. به هر حال به پشت نباید بخوابید

 19. سلام من هفته دیگه نوبت عمل کیست مویی دارم و خیلی میترسم میخاستم بدونم مدفوع بعد از عمل کیست مویی چطوری دفع میشه و ایا خیلی درد داره موقع اجابت مزاج؟ لطفا راهنماییم کنید من خیلی استرس دارم

  1. سلا دوست عزیز
   ناحیه کیست مویی با ناحیه ای که مدفوع خارج می شود متفاوت است ولی بهتر است بعد از عمل از غذاهای نرم و ملین های طبیعی استفاده کنید تا یبوست نشوید و به ناحیه عمل و بخیه ها فشاری وارد نشود.

 20. سلام من دو هفته پیش جراحی کردم و برای ترمیم زخم باز کیست مویی هرروز توی وان اب گرم نشستم ولی دیروز یک قطره خون ازش اومد تو اب و خیلی ترسیدم دوباره عود نکنه به نظرتون خطرناکه؟

 21. سلام من شش سال پیش کیست مویی گرفتم بادرمان چرک وخارش ازبین برد ولی سوراخی مونده وبعد شش سال دوباره درمیاد باید زود برم عمل کنم.خطر نداره بالیزر خوبه یا جراجی مدت زمان چقدر بکشه خوب میشه

  1. سلام دوست عزیز
   با چه روشی درمان شدید که دوباره بازگشته ؟ پیشنهاد من و اکثر پزشکان لیزر هست مدت زمان حین درمان ۱۵ الی ۳۰ دقیقه بوده و زمان نقاهت هم نهایتاً ۳ روزه می باشد اما جراحی بیشتر از یک ساعت زمان می برد و حداقل دو هفته زمان لازم است تا کمی بهبود پیدا کنید. برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر حتماً با کلینیک تماس بگیرید:
   ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳

 22. سلام من الان کیست مو عمل کردم بعد دو هفته درد ندارم و راحتم راه میرم ولی بعضی مواقع یه آبی پانسمان رو خیس می‌کنه گفتم ببینم اشکال نداره

  1. سلام دوست عزیز
   اگر ترشحات عفونی نیست و خونابه نیست یا بوی بدی نمی دهد بعد از جراحی کیست مویی معمولاً تا دو ماه کمی ترشح طبیعی است. با این حال بهتر است باز هم با جراح معالج تان مشورت نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله بهتر است موهای زائد اصلاح شوند بعد از عمل هم برای جلوگیری از عود مجدد باید مرتب موهای ناحیه را اصلاح نمایید.

 23. سلام من عمل کیست مویی با لیزر co2انجام دادم اول بخیه زدن اون قسمت رو خوب بعد عفونت کرد رفتم دکتر بخیه رو کلا باز کرد و جای زخم رو باز گذاشتن الان هر روز پانسمان میکنم چقدر طول میکشه خوب شه

 24. سلام وقت بخیر
  ببخشید من عمل بسته کیست مویی داشتم و بعد از ده روز بخیه ها رو کشیدم ولی یه قسمت از بخیه ها باز شد که پزشک گفت اشکالی نداره (اندازه یک بند انگشت) گفتن باید با شامپو بچه بشورم و پانسمانم نمیخواد خواستم ببینم باید اطراف زخم شسته بشن یا داخل زخم هم باید با شامپو بچه شسته بشه؟
  آخه میرم مدرسه امکان داره عرق کنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً داخل زخم هم شستشو داده می شود و با باد ملایم سشوار خشک می کنید. بستگی به نوع زخم هم دارد بهتر است با پزشک تان مشورت کنید.

 25. سلام و وقت بخیر
  من ۲۱ دی عمل بسته کیست مویی که دوتا آبسه کرده بود انجام دادم و بعد از اون دو هفته پیش بخیه‌ها رو دکتر کشید اما سه روز بعدش زخمم باز شد و با اینکه مرتب پانسمان میکردم اما عفونت کرد و کل زخم باز شد و دکتر گفت باید هرروز با پانسمان داخل زخم بکشم و تمیز کنم
  طبیعیه این اتفاق؟ دلیلش چیه؟ آنتی بیوتیک نیاز نداره؟

  1. سلام دوست عزیز
   در روش عمل جراحی سنتی این عوارض هم هست عمل بسته با لیزر نیازی به بخیه و پانسمان ندارد. در مورد انتی بیوتیک هم اگر نیاز بود پزشکتان تجویز می کرد اما اگر عفونت دارد باید مرتب پانسمان را تعویض کنید تا بهتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا