عکس آلت تناسلی مردان و بهترین اندازه نرمال آن (آلت سالم)

آلت تناسلی مردان

دستگاه تناسلی در مردان (به انگلیسی: male reproductive system) شامل اندام های داخلی و خارجی می شود. آلت تناسلی، بیضه ها و کیسه بیضه اندام های خارجی می باشد و مجاری ادراری، پروستات و مجرای خروجی بیضه اندام های داخلی دستگاه تناسلی مردانه را تشکیل می دهد که مجموع این اندام ها به شما در فرزند آوری، ادرار کردن و برقراری رابطه جنسی کمک می کند. تصویر واضح از دستگاه تناسلی مردان و عکس آلت مردانه را با هم میبینیم. ابتدا ویدئوی زیر در مورد انواع روش های بزرگ کردن آلت تناسلی با استفاده از قرص ودارو و چگونگی افزایش سایز آلت تناسلی را مشاهده میکنید:


تصویر واضح از دستگاه تناسلی مرد


مشخصات دستگاه تناسلی سالم : آلت تناسلی سالم آلتی است که روی آن هیچ زائده یا زگیلی نیست و به رنگ پوست اطراف یا کمی تیره تر است و باعث درد هنگام ادرار یا رابطه جنسی نشود. تغییر ناگهانی ظاهر یا عملکرد آلت تناسلی نشانه به خطر افتادن سلامت آلت می باشد. همچنین بیماری های مقاربتی می تواند روی سلامت آلت تناسلی اثر بگذارد. افراد چاق و دارای اضافه وزن معمولاً مشکلات بیشتری در مورد نعوظ و یا کاهش تستوسترون دارند.

نعوظ صبحگاهی هم یکی دیگر از نشانه های آلت تناسلی سالم است.

در ادامه به بررسی هریک از آن ها و انواع بیماری های مرتبط با آلت تناسلی خواهیم پرداخت. هنگام بروز مشکلات مربوط به آلت تناسلی مردانه برای تشخیص و درمان باید به متخصص اورولوژیست مراجعه کنید.


عملکرد دستگاه تناسلی مردان چگونه است؟

اندام هایی که دستگاه تناسلی مرد را تشکیل می دهند کارهای زیر را انجام می دهند:

 • تولید، نگهداری و انتقال سلول های اسپرم و منی. سلول های اسپرم سلول های تولید مثل مردانه هستند. منی مایع محافظ اطراف اسپرم است.
 • ترشح اسپرم
 • تولید و ترشح هورمون های جنسی مردانه.

تولید مثل اتفاقی است که میان تمامی موجودات زنده رخ می دهد و در انسان ها نیز این اتفاق به کمک دستگاه تناسلی زن و مرد باهم برای تولد فرزند رقم می خورد. اولین جایی که اسپرم مرد و تخمک زن بهم میرسند و جنین را تشکیل می دهند، در دستگاه تناسلی زن می باشد.
برای درک بهتر میزان تاثیر بهداشت جنسی مردان در باروری آن ها و پیشگیری از انواع بیماری های الت تناسلی مردانه مثل زگیل تناسلی مردان خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم:

بیشتر بخوانید: انواع بیماری های مقاربتی در زنان و مردان (با عکس)


دستگاه تولید مثل و ادراری مردان در همان دستگاه تناسلی آن ها به همراه سایر اندام ها تشکیل می شود. از وظایف این اندام ها می توان به ترشح و تولید هورمون های جنسی در مردان، تولید اسپرم و منی و خالی کردن آن در دستگاه تناسلی زن اشاره نمود.
آلت تناسلی مردان یک عضو بدون غضروف و استخوان در بدن آن ها می باشد که به هنگام تحریک جنسی به حالت نعوظ شده تبدیل می شود و اماده برقراری رابطه جنسی می شود.
پایانه های عصبی زیادی با حساسیت بالا در الت تناسلی مرد وجود دارند که به او کمک می کنند تا به اوج لذت جنسی برسد.

تعریف سایت webmd.com از نعوظ چیست؟

?What Is an Erection
An erection starts in your brain. Something you saw, felt, smelled, heard, or thought makes your nerves send chemical messages to the blood vessels in your penis. The arteries relax and open up to let more blood

نعوظ چیست؟
نعوظ در مغز شما شروع می شود. چیزی که دیدید، حس کردید، بو کردید، شنیدید یا فکر کردید باعث می‌شود اعصاب شما پیام‌های شیمیایی به رگ‌های خونی آلت تناسلی شما ارسال کنند. شریان‌ها شل می‌شوند و باز می‌شوند تا خون بیشتری وارد شود

https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/how-an-erection-occurs

بخش خارجی آلت تناسلی مردان چه اجزایی دارد

رشد آلت تناسلی مردان

بخش خارجی آلت تناسلی مرد (به انگلیسی Penis) شامل خود آلت، بیضه ها و کیسه بیضه می شود.آلت مردانه سه بخش ریشه، بدنه و کلاهک را شامل می شود. در حالت ارگاسم، منی که دارای اسپرم است از سر الت به داخل واژن زن ریخته می شود که به آن انزال نیز گفته می شود.
بیشتر دستگاه تناسلی مردان در قسمت خارجی حفره شکمی یا لگن شما قرار دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر زگیل تناسلی برای مردان و بهترین کلینیک کجاست؟

آلت تناسلی

 • Root : ریشه الت تناسلی مرد به دیواره شکم وصل شده است.
 • Shaft : بدنه آلت نیز به شکل لوله و استوانه می باشد که در هنگام تحریک پر از خون می شود و سفت و عمود می شود (برای وارد شدن به واژن زن آماده می شود) از آنجایی که  پوست آلت شل و انعطاف‌پذیر است در هنگام نعوظ تغییر سایز پیدا می کند.
 • کلاهک آلت تناسلی مرد: انتهای آلت می باشد که بیشترین پایانه های اعصاب آنجست و به همین دلیل جزو نقاط حساس بدن مردان شناخته می شود. کلاهک یا سر آلت یک پوست شل دارد که با ختنه کردن برداشته می شود. همچنین خروج ادرار مردان نیز از نوک کلاهک می باشد.

در بیشتر افراد، دهانه مجرای ادرار در نوک کلاهک قرار دارد. مجرای ادرار، ادرار و مایع منی را از بدن شما خارج می کند. منی حاوی اسپرم است. هنگامی که به اوج لذت جنسی (ارگاسم) می رسید، منی را از انتهای آلت تناسلی خود خارج می کنید (انزال)

بیضه ها

بیضه ها اندام های بیرونی به شکل بیضی هستند که ۲ عدد بوده و معمولاً اندازه یک زیتون بزرگ هستند. بیضه ها داخل کیسه بیضه قرار گرفته اند. تولید اسپرم و ساخت هورمون مردانه تستوسترون دو وظیفه اصلی بیضه ها می باشد. در داخل بیضه ها، میلیون ها لوله کوچک وجود دارد که به لوله های اسپرم ساز معروف هستند و طی عملیاتی به نام اسپرماتوژنز، اسپرم را تولید می کنند.

کیسه بیضه ها

کیسه ای با پوست شل که در پشت الت به حالت آویزان بوده و وظیفه محافظت از بیضه ها و کنترل دما را بر عهده دارد.
برای رشد طبیعی اسپرم، بیضه ها باید در دمای کمی خنک تر از دمای بدن باشند (بین ۹۷ تا ۹۹ درجه فارنهایت یا ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتیگراد). ماهیچه های مخصوص در دیواره کیسه بیضه به آن اجازه می دهند منقبض شود (سفت شود) و شل شود. کیسه بیضه شما منقبض می شود تا بیضه ها را برای گرما و محافظت به بدن نزدیکتر کند و موقعی که بیضه ها باید گرم شوند یا نیاز به محافظت دارند، عضلات موجود در کیسه با انقباض خود بیضه ها را به بدن نزدیک می کنند.

اندام های داخلی دستگاه تناسلی مردان

قسمت های داخلی دستگاه تناسلی مردان یا اندام های جانبی نیز در داخل دستگاه تناسلی بوده و با چشم دیده نمی شوند. این اندام ها که تاثیر پر رنگی در تولید مثل مردان دارند شامل مجاری انزال، لوله منی بر، کیسه منی، مجاری ادرار و غده پروستات می شود.

 • لوله اسپرم بر، اسپرمهای آماده را برای انزال به مجرای ادراری انتقال می دهد.
 • مجرای انزال که از داخل پروستات گذر کرده و داخل مجرای ادراری باز می شود. در واقع هنگام انزال، منی از پروستات رد شده و از نوک آلت خارج می شود.
 • اپیدیدیم: بلوغ و ذخیره اسپرم: هنگامی که اسپرم در بیضه ها تولید می شود، برای  بلوغ و ذخیره‌سازی به اپیدیدیم منتقل می شود. اپیدیدیم لوله ای است که در پشت هر بیضه قرار دارد. این ساختار به اسپرم اجازه می دهد تا تحرک و عملکرد مورد نیاز برای لقاح را به دست‌آورد. علاوه بر این، به عنوان یک مکان ذخیره موقت برای اسپرم های بالغ تا زمان انزال عمل می کند.
 • مجرای ادرار نیز لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج بدن انتقال می دهد.موقعی که آلت تناسلی در رابطه جنسی به حالت نعوظ درآمده، ادرار در مجرای ادرار مسدود شده و مرد موقع انزال مطمئن می شود که فقط منی از او خارج می شود. بنابراین مجرای ادراری در انزال نیز نقش دارد.
 • کیسه منی که ترشحات آن حدود ۶۰% از مایع منی را تشکیل می دهد و حمل و انرژی اسپرم ها را به عهده دارد. مایع کیسه های منی، سرشار از قند فروکتوز بوده که برای انرژی اسپرم ها در جهت حرکت به سمت تخمک استفاده می شود.همچنین به دلیل اینکه ترشحات این کیسه ها قلیایی هستند باعث حفاظت از اسپرم ها در محیط اسیدی واژن می شود.
 • پروستات که زیر مثانه و ابتدای رکتوم می باشد در مردان سالم و بالغ از گردو کمی بزرگ‌تر و نهایت ۱۶ گرم وزن دارد. اگر اسپرم به همراه مایع پروستات خارج شود امکان بقای بیشتری دارند. پروستات برای کارکرد بهتر به هورمونهای مردانه مثل تستوسترون نیاز دارد که این هورمون در بیضه تولید می شود.

پروستات غده ای به اندازه گردو است که در زیر مثانه، جلوی راست روده قرار دارد و مایع اضافی به انزال اضافه می کند که به تغذیه اسپرم کمک می کند. مجرای ادرار از مرکز غده پروستات می گذرد.

بیماری های آلت تناسلی مردان

بیماری های دستگاه تناسلی مردان

همانند هر اندام دیگری آلت تناسلی مردان نیز ممکن است دچار بیماری هایی مثل اختلالات کیسه بیضه، بیماری های مقاربتی مثل زگیل تناسلی و … شود.
۱- ضربه به بیضه و یا پیچ خوردن آن باعث درد شدید بیضه می شود و اگر پیچ خوردگی به حدی باشد که باعث قطع خونرسانی شود باید سریعاً و اورژانسی جراحی انجام شود.
۲- واریکوسل نیز معمولاً در سن بلوغ برای پسران اتفاق می افتد و باعث آسیب بیضه و کاهش تولید اسپرم می شود. حالتی است که سیاهرگ به صورت غیرطبیعی ورم کند.
۳- سرطان پروستات که دومین سرطان شایع میان مردان است. در مراحل اولیه معمولاً قابل درمان است اما علائم خاصی در ابتدا ندارد. نشانه های شایع آن شامل موارد زیر است:

 • توده ها یا زخم ها در قسمت های خارجی دستگاه تناسلی
 • درد یا تورم
 • درد یا ناراحتی در اطراف کشاله ران یا پایین شکم
 • خون در منی شما (هماتوسپرمی)
 • خون در ادرار شما (هماچوری)
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن (دیسوریا)
 • از دست دادن کنترل مثانه (بی اختیاری ادرار)
 • ناتوانی در ایجاد و حفظ نعوظ به اندازه کافی برای مقاربت جنسی
 • تکرر ادرار مخصوصاً شب ها
 • درد موقع انزال

سایر بیماری های آلت تناسلی مردان شامل عفونت دستگاه تناسلی مردان، سرطان بیضه، فتق ران، هیدروسل، جوش روی آلت، مولوسکوم کونتاژیوزوم یا زگیل آبکی،میکروپنیس (آلت مردانه کوچک شده)، پارافیموز(کشیده شدن پوست ختنه گاه در مردان ختنه نشده) می باشد که مواردی مثل عدم رعایت بهداشت جنسی و بهداشت ناحیه تناسلی، روابط جنسی پرخطر ریسک ابتلا به آن را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: زگیل مقعدی در مردان همجنس گرا

اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان چقدر است؟

اندازه نرمال اندام تناسلی مردانه

مطالعات نشان می دهد که آلت تناسلی به طور متوسط در حالت شل (نرم) حدود (۸٫۹ سانتی‌متر) و در حالت نعوظ کمی بیشتر از (۱۳ سانتی‌متر) است.

اندازه الت تناسلی در مردان مثل قد افراد به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال سایز آلت تناسلی در کشورهای مختلف متفاوت است. میانگین اندازه آلت مردان ایرانی نیز  ۱۱/۹۵ سانتی‌متر می باشد.
نتایج تحقیقات در مورد اندازه استاندارد آلت تناسلی مرد به شرح زیر می باشد:

 • طول شل: آلت تناسلی شل به طور متوسط حدود ۳٫۶۱ اینچ (۹٫۱۶ سانتی‌متر) است.
 • طول نعوظ: میانگین آلت تناسلی در حالت نعوظ تقریباً ۵٫۱۶ اینچ (۱۳٫۱۲ سانتی‌متر) است.
 • قطر دور: متوسط دور آلت تناسلی در حالت نعوظ تقریباً ۴٫۵۹ اینچ (۱۱٫۶۶ سانتی‌متر) است.

همچنین مطالعات نشان داده که هیچ ارتباطی بین اندازه آلت تناسلی و قد و وزن و سن وجود ندارد.

آیا اندازه آلت تناسلی مردان در روابط جنسی آنها تاثیر گذار است؟

تاثیر سایز اندام تناسلی بر رابطه جنسی

خیر. برخی کلیشه های اشتباه موجب شده که برخی مردان گمان کنند اندازه آلت شان رضایت شریک جنسی شان را جلب نمی کند در صورتی که ۷ الی ۸ سانت اول واژن بیشترین حساسیت و عصب ها را دارد به همین دلیل هر آلتی که زیر ۱۰ سانتی‌متر هم باشد برای کسب رضایت جنسی کفایت می کند و لازم نیست نگران اندازه و طول آلت تناسلی خود باشید.


برای برخی از افراد، اندازه آلت تناسلی آنها می تواند به طور قابل توجهی بر عزت نفس و تصویر بدنی آنها تاثیر بگذارد. بهتر است بدانید که اعتماد به نفس و ارتباط ۲ عامل مهم در رضایت جنسی هستند که اغلب بر نگرانی‌های مربوط به سایز غلبه دارند.

روش های بزرگ کردن آلت تناسلی مردانه

بزرگ کردن آلت تناسلی

در مورد آلت های خیلی کوچک، جراحی و درمان هورمونی می تواند باعث بزرگ شدن آلت شود. برخی مردان نیز سندروم PDD (کوچک بودن الت تناسلی) دارند که در واقع آلت کوچکی ندارند بلکه بیشتر نگران کوچک بودن آلت تناسلی خود هستند و در حالی که ممکن است اندازه استاندارد و طبیعی داشته باشد دائم از سایز آلت خود شرمنده و خجالت زده هستند. درمان برای بزرگتر شدن آلت تناسلی از طرف پزشکان تنها در صورتی توصیه می شود که طول آلت در حالت خوابیده کمتر از ۴ سانتی‌متر و در حالت نعوظ نیز کمتر از ۷ سانتی‌متر باشد.

سوالات متداول درباره آلت تناسلی مردان و سایز نرمال آن

امکان رشد آلت تناسلی تا چه سنی برای مردان وجود دارد؟

از سن بلوغ و ۱۲ سالگی رشد آلت تناسلی شروع می شود و بعد از پایان بلوغ و سن ۱۸ تا ۲۱ سالگی دیگر رشد نمی کند.

اگر از دستگاه تناسلی مرد خون بیاید خطرناک است؟

ممکن است نشانه التهاب، عفونت و یا آسیب هریک از اندام های دستگاه تناسلی مثل بیضه ها، پروستات، اپیدیدیم، وزیکول‌های منی و وازدفران باشد.

برای کوچک آلت تناسلی مردان یا میکروپنیس درمانی وجود دارد؟

بله تستوسترون درمانی و جراحی

چگونه بفهمم التم سالم است؟

آلت تناسلی سالم بدون ضایعات، زگیل و ترشحات غیر طبیعی است. آلت تناسلی باید تقریباً به رنگ پوست اطراف باشد، اگرچه ممکن است کمی تیره تر یا روشن تر باشد. همچنین، فرد نباید هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی، دردی در آلت خود حس کند.

درباره نویسنده

21 دیدگاه دربارهٔ «عکس آلت تناسلی مردان و بهترین اندازه نرمال آن (آلت سالم)»

 1. سلام من مشکل کوچکی الت داشتم ولی دکتر گفت طبیعی هست و جراحی انجام نمیشه لطفا یه راه حل برای بزرگ شدن آلت تناسلیم بهم بگین خودم حس میکنم خیلی کوچیکه و واقعا اذیت میشم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتیکه پزشک گفته طبیعی است و مشکلی ندارد احتمالاً شما دچار سندرومی هستید که در متن به آن اشاره کرده ایم یعنی احساس می کنید الت کوچکی دارید در حالی که اندازه آن طبیعی است.

 2. سلام وقت بخیر من موقع رابطه برای چن لحظه آلتم کج شد و یه صدای تقی هم اومد ولی هیچ دردی نداشتم الان هم بعد از یک روز درد ندارم موقع ادرار هم مثل همیشه و معمولیه و دردی حس نمی کنم اما قسمت زیر کلاهک و پشت آلتم یکم سیاه شده ولی دردی نداره الان آلتم سالمه یا نه باید برم دکتر؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است دچار پیرونی یا کجی الت تناسلی هنگام نعوظ شده باشید که اگر درد ندارید مشکلی خطرسازی نیست اما برای احتیاط بیشتر به یک اورولوژیست مراجعه کنید.

 3. سلام من ۱۸ سالمه ولی آلتم نسبت به بقیه هم سن های خودم خیلی کوچیکه و در حالت نعوظ تازه اندازش نرمال میشه حالت عادی که خیلی خیلی کوچیکه به نظرتون باید چیکار کنم بزرگ بشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. ممکن است اندازه آلت طبیعی و نرمال باشد و نیازی نیست کاری بکنید.

 4. سلام من ۴۵ سالمه ولی مشکل نعوظ دارم و اصلاً راست نمیشه و نمی تونم لذتی از رابطه ببرم لطفاً بگین چه داوریی مصرف کنم ؟ یکی بهم گفت روغن خراطین بزنم هم بزرگ میشه هم مشکلم حل میشه به نظرتون درسته ؟ روغن خراطین برای بزرگ شدن الت موثره؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای مشکل نعوظ باید به اورولوژ مراجعه کنید و در مورد روغن خراطین هم بله با مرور زمان با افزایش گردش خون در ناحیه می تواند موجب افزایش سایز شود.

 5. سلام من الان ۱۷ سالمه و اندازه آلتم ۱۰ یا ۱۱ سانت هست به نظرتون اندازه ش مناسبه یا کوچیکه؟ چیکار کنم تا بزرگتر بشه و اصلاً تا چه سنی امکان رشدش هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی الت تناسلی مرد بعد از تولد رشدش شروع شده و مهمترین رشد آن در بلوغ یا سن ۱۲ الی ۱۶ سالگی اتفاق می افتد. در سن ۱۸ یا ۱۹ سالگی بیشترین رشد را داشته و بعد از آن دیگر رشد نمی کند.

 6. بک روز استمنا مبکردم‌، هنگامی که میخواست انزالم بیاد آن را حبس کردم ، و آلتم شل شد ، بعد از آن تامدتی آلتم سفت نشد وشل بود حتی موقع انزال هم سفت نمیشد ، الآن بعد از چندین سال بهتر شده ولی مثل اول سفت نمیشه ، حتی موقع نزدیکی هم بعضی وقتها شل میشود ،

  1. سلام دوست عزیز
   جلوگیری از انزال مایع منی و حبس کردن آن عوارضی مثل مشکلات روانی و یا ناباروری در دفعات زیاد خواهد داشت اما به شل بودن آلت ربطی ندارد. انزال بدون تخلیه باعث می شود اسپرم ها به عقب برگردند با ادرار دفع شوند و یا توسط بدن این اسپرم ها دوباره جذب شوند. اما علت شایع شل بودن آلت تناسلی این است که یک نشت وریدی وجود دارد و خون هنگام نعوظ که باید موجب سفتی آلت شود از وریدها نشتی پیدا می کند. همچنین مشکلات روحی و روانی یا اختلالات هورمونی هم می تواند موجب شل شدن آلت شود. هنگام رابطه اسپری لیدوکائین استفاده کنید و مکمل های روی و منیزیم ویتامین دی مصرف کنید. اگر مجرد هستید و رابطه منظم ندارید این مشکل به دلیل استرس شایع است. با مشورت پزشک می توانید از قرص تادالافیل هم دو ساعت قبل رابطه استفاده کنید.

 7. سلام آلت من در حالت عادی ۸ سانت و در حالت نعوظ ۱۲ سانت است در رابطه جنسی هم مشکلی ندارم میخواستم بپرسم که آیا کوچک است یا نرمال

  1. سلام دوست عزیز
   میانگین حداقل طول آلت تناسلی در حالت عادی ۹ سانتی متر است و اگر مشکلی ندارد یک سانتی متر تفاوت زیادی ندارد و لازم نیست حساس شوید.

 8. بنده چند روزی بود در کنار آلتم یه رگ کوچک سفت شده احساس میکردم ، بعد از مدتی در دو سمت پوست ختنه گاه در سمت چپ و راستش احساس ورم و کمی درد دارم .

  1. سلام دوست عزیز
   این مورد معمولاً به دلیل جریان خون است و مشکل خطرسازی نیست اگر درد در هنگام نعوظ و انزال هم دارید یا ترشحات غیرطبیعی از آلت می بینید باید به دکتر مراجعه کنید.

 9. با سلام من التم کلفتی و اندازش طبیعیه اندازش حدودی ۱۸سانته
  ولی بعد مدتی خود ارضایی بصورت دو انگشت انجام میدم از جایی ک دو بند انگشتم میزاشتم حالت منحنی مانند شده حالت کجی بصورت انحنا پیدا کرده نه بصورت شکستگی جوری شبیهه به یک موز تقریبا
  بنظرتون چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر میزان انحنا خیلی کم باشد مورد خاصی نیست و نیازی به درمان ندارد اما در برخی موارد خودارضایی موجب آسیب و ضعف عملکردی بافت اسفنجی آلت تناسلی شده که در این صورت باید به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   راه هایی مثل حرکت جلکینگ یا داروهای ویاگرا یا سیالیس – کاهش وزن-استفاده از ژل های موضعی- استفاده از پمپ خلا و یا دستگاه های کششی از جمله راه های افزایش سایز آلت تناسلی به طور کلی می باشد. تزریق ژل و چربی و یا جراحی نیز از سایر روش های تهاجمی تر برای افزایش قطر الت تناسلی می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا