زگیل تناسلی مردان;عکس+علت-علائم-درمان’دارو،پماد’

زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی در مردان یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی و ویروسی پوست و دستگاه تناسلی آقایان است که عمدتاً توسط ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند باعث بروز ضایعات و زخم هایی بر روی آلت تناسلی، مقعد، بیضه ها و نواحی اطراف شود.

این بیماری علاوه بر درد و ناراحتی های جسمی، می تواند بار روانی قابل توجهی نیز برای فرد داشته باشد. در این مقاله به بررسی جنبه های مختلف “زگیل تناسلی مردان” از جمله علل، نشانه ها، روش های تشخیص و درمان خواهیم پرداخت و عکس های واضح از این عارضه را مشاهده خواهیم کرد.

زگیل تناسلی مردان چیست

زگیل تناسلی مردان به انگلیسی : Male genital warts یک وضعیت پزشکی حساس و خصوصی است که حساسیت بالایی دارد. زگیل تناسلی یک عفونت پوستی خوش خیم ناشی از ویروس HPV است که معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود. درمان های مختلفی برای آن وجود دارد که از جمله آن می توان به مواردی مثل دارو و پماد زگیل تناسلی، لیزر زگیل تناسلی، جراحی و درمان های خانگی اشاره کرد. بهتر است که فرد مبتلا برای تشخیص و درمان صحیح به پزشک مراجعه کند.

زگیل تناسلی در مردان می تواند از خفیف تا شدید باشد. زگیل تناسلی خفیف مردانه تنها با بروز چند لک بر روی آلت به وجود می آید و در اکثر مواقع تا مدت ها توسط فرد بیمار مشاهده نمی شود و در نتیجه دوران طلایی برای درمان آن از دست می رود. احتمال انتقال به فرد سالم در زمانی که زگیل تناسلی مردان خفیف هست نیز وجود دارد اما با شانس ابتلا کمتر از فردی است که علامت های زگیل قابل مشاهده دارد.

درمان زگیل در پرتو کلینیک


عکس انواع زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردانه بر روی آلت تناسلی، مجرای ادراری و روی بیضه ها ظاهر می شود. در ادامه با مشاهده تصاویر و عکس واضح از زگیل تناسلی مردان می توانید با انواع آن آشنا شوید:

زگیل تناسلی مردان چه شکلی است؟ زگیل تناسلی در مردان شبیه به برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید است که روی بیضه یا مقعد ظاهر می شود. شبیه تکه های کوچک گل کلم هستند و ممکن است یک تک زگیل باشد یا به صورت دسته ای رشد کنند همچنین می توانند بزرگ یا کوچک باشند.

از جمله نواحی که زگیل تناسلی مردان ظاهر می شود: زگیل تناسلی مردان روی بیضه، روی آلت تناسلی، اطراف مقعد (علت زگیل مقعدی در مردان) و … می باشد که در ادامه تصاویر و عکس واضح از زگیل تناسلی مردان مشاهده می کنیم:

گالری عکس زگیل تناسلی مردان : دیدن تصاویر بیشتر در گالری عکس زگیل تناسلی

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم

زگیل ها معمولا به شکل های کوچک، بزرگ، صاف یا برآمده و شبیه گل کلم هستند. این زگیل ها دردی ندارند اما ناخوشایند هستند. ممکن است یک تک زگیل را مشاهده کنید یا به صورت گروهی رشد کرده باشند. برخی افراد با مشاهده هر گونه توده یا زائده و جوش در ناحیه تناسلی خود این سوال را می پرسند که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا نه؟ برای پاسخ کامل تر به این سوال مطلب زیر را در سایت پرتو کلینیک منتشر کرده ایم:

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش

در ادامه لیست اولین علائم زگیل تناسلی مردان بیان شده است.

علائم زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟

علائم زگیل تناسلی در مردان

علائم زگیل تناسلی در مردان چیست؟ شناخت علائم زگیل تناسلی برای مردان بسیار مهم است. زگیل تناسلی یک عفونت شایع است و تشخیص سریع علائم و درمان به موقع آن می تواند از انتشار بیشتر جلوگیری کند و عوارض و خطرات بعدی را کاهش دهد. همچنین آگاهی از علائم کمک می کند تا فرد متوجه شود که نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد.

در نتیجه شناسایی زودهنگام و درمان مناسب به پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران کمک شایعی می کند. بنابراین آگاهی و شناخت علائم داشتن زگیل تناسلی در مردان توسط خود فرد و همچنین اطرافیان او بسیار حائز اهمیت است.
علائم اولیه و شروع زگیل تناسلی در مردان شامل:

برجستگی های کوچک یا گروهی از برجستگی ها در نوک یا طول آلت تناسلی، روی کیسه بیضه ها یا اطراف مقعد است. شما همیشه نمی توانید برجستگی ها را ببینیدبا اینکه بسیاری از مردان مبتلا هیچ علائمی را نشان نمی دهند اما زگیل در نواحی آلت تناسلی، روی بیضه ها، مقعد، کشاله ران و ران و زگیل دهانی (زگیل تناسلی در دهان و گلو) بروز میکند.

 • ظهور ضایعات پوستی کوچک و خارش دار بر روی آلت تناسلی، بیضه ها، مقعد یا اطراف آن
 • تورم و التهاب غدد لنفاوی در ناحیه تناسلی
 • درد و سوزش هنگام دفع ادرار
 • ترشحات غیرطبیعی از آلت تناسلی
 • خونریزی مقعدی غیر عادی
 • درد در هنگام مقاربت جنسی

علت زگیل تناسلی در مردان

علت بوجود آمدن زگیل در ناحیه تناسلی مردان” عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. ویروس HPV معمولا از طریق تماس پوست به پوست در هنگام رابطه جنسی منتقل می شود. هر نوع تماس جنسی از راه واژن، مقعد یا دهانی با فرد آلوده می تواند منجر به انتقال HPV شود. استفاده از کاندوم می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد اما نمی تواند به طور کامل جلوگیری کند. زیرا ویروس HPV می تواند از طریق تماس با پوست آلوده در نواحی خارج از کاندوم نیز منتقل شود.
عوامل خطرساز دیگری که می تواند احتمال ابتلا و “علت ایجاد زگیل تناسلی در مردان” باشد، شامل:

 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • مصرف دخانیات و الکل است
 • همچنین افراد مبتلا به HIV/AIDS بیشتر در معرض خطر هستند
 • مردان همجنسگرا که رابطه مقعدی بدون محافظت دارند نیز بیشتر در معرض ابتلا هستند.

در مجموع پیشگیری کلید کنترل زگیل تناسلی است. استفاده صحیح از کاندوم، کاهش تعداد شرکای جنسی و تزریق واکسن زگیل تناسلی گارداسیل می تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا را کاهش دهد. همچنین معاینات منظم و درمان به موقع زگیل تناسلی می تواند از انتشار آن جلوگیری کند.

مطلب مرتبط: اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان چقدر است؟

تشخیص زگیل تناسلی در مردان

تشخیص زگیل تناسلی در مردان معمولاً با معاینه فیزیکی و بررسی علامت های بالینی توسط پزشک صورت می گیرد. پزشک ابتدا پرسش هایی در مورد علائم بیمار، سابقه جنسی و سایر عوامل خطر مطرح می کند. سپس با معاینه دقیق نواحی تناسلی و مقعدی به دنبال ضایعات پوستی مشکوک به زگیل تناسلی خواهد بود. زگیل تناسلی معمولاً به صورت زخم ها یا تورم های پوستی کوچک، خارش دار و گاهی دردناک ظاهر می شود.

💡برای تشخیص زگیل تناسلی مردان تا کنون آزمایش دقیقی وجود نداشته است و تنها برای مردان همجنسگرا از پاپ اسمیر مقعدی برای تشخیص زگیل مقعد استفاده می کنند.💡

در مواردی که تشخیص قطعی لازم باشد، پزشک ممکن است از روش های تکمیلی مانند آزمایش خون برای آنتی بادی های HPV، بررسی میکروسکوپی یا آزمایش PCR بر روی نمونه ضایعه پوستی استفاده کند. البته این آزمایش ها در تمام موارد ضروری نیست. درمان و پیگیری زگیل تناسلی مردان بستگی به نوع ویروس، محل و تعداد ضایعات، سیستم ایمنی بیمار و عوامل دیگر دارد. مهم است که فرد طبق دستور پزشک تحت نظر و درمان باشد تا از برطرف شدن کامل عفونت و جلوگیری از انتقال آن به دیگران اطمینان حاصل شود.

برای درمان زگیل تناسلی مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

درمان زگیل تناسلی مردان

برای درمان زگیل تناسلی در مردان، مراجعه به متخصصان پیشنهاد می شود تا فرایند درمان به بهترین شکل ممکن پیش برود. بر همین اساس شما می توانید نزد متخصصین زیر بروید.

 1. متخصص پوست و مو: این متخصصان آموزش دیده در تشخیص و درمان انواع بیماری های پوستی از جمله زگیل هستند. آنها می توانند ضایعات پوستی را معاینه و بر اساس علائم بالینی تشخیص زگیل تناسلی بدهند. همچنین می توانند درمان هایی مانند مواد شیمیایی، لیزر یا جراحی را انجام دهند.
 2. متخصص عفونی: این پزشکان متخصص در تشخیص و درمان بیماری های عفونی هستند. آنها می توانند تشخیص قطعی زگیل تناسلی را بدهند و درمان مناسب از جمله داروهای ضدویروس را تجویز کنند.
 3. اورولوژیست: متخصصان ادرار و تناسل مردان نیز می توانند در تشخیص و درمان زگیل تناسلی نقش داشته باشند.

در مجموع توصیه می شود برای درمان زگیل تناسلی در مردان حتماً به یکی از متخصصان فوق مراجعه شود. انتخاب نوع متخصص بستگی به شرایط و علائم فرد دارد که پزشک عمومی می تواند در این زمینه راهنمایی کند. معمولاً همکاری بین رشته ای چند متخصص در درمان زگیل تناسلی بسیار موثر خواهد بود.

اما برای درمان زگیل تناسلی مردان به چه دکتری مراجعه کنیم ؟ بهترین دکتر برای زگیل تناسلی مردان در تهران

راه های درمان زگیل تناسلی مردان

بسیاری از افراد با این سوال مواجه هستند که آیا زگیل تناسلی در مردان درمان قطعی دارد؟ زگیل تناسلی از طریق روش های مختلفی قابل درمان است که هر کدام از آن ها در شرایط خاص خود به کار می روند. از همین رو در ادامه به معرفی این راه های درمانی، درمان قطعی خانگی و بهترین دارو برای این عارضه، کرایو زگیل تناسلی مردان می پردازیم:

لیزر؛ بهترین روش از بین بردن زگیل تناسلی مردان

استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی مردان یکی از بهترین روش های رایج است. اما قبل از انجام آن باید نکات مهمی را در نظر گرفت. لیزر می تواند ضایعات سطحی پوست ناشی از HPV را از بین ببرد. اما نمی تواند ویروس های عمقی تر را درمان کند. همچنین اگر تعداد زیادی ضایعه وجود داشته باشد، کارایی لیزر کمتر است. بنابراین پزشک ابتدا وضعیت و تعداد ضایعات را بررسی می کند تا مناسب بودن لیزر را تایید کند.

روش کار به این صورت است که پزشک ضایعات را با اشعه لیزر هدف قرار می دهد تا نابود شوند. این روش معمولاً سرپایی و بدون درد است. گاهی پزشک برای کاهش درد موضعی بی حس کننده استفاده می کند.

پس از لیزر، ممکن است محل درمان قرمز شده و تا چند روز حساس بماند. مهم است بدانیم که لیزر تنها ضایعات موجود را از بین می برد و ویروس HPV را درمان نمی کند. پس احتمال بازگشت زگیل تناسلی در مردان وجود دارد. توصیه می شود پیگیری های منظم با پزشک انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

برای تعیین وقت لیزر زگیل تناسلی و مشاوره رایگان با پرتو کلینیک تماس بگیرید: ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳📞

بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان

داروهایی مانند پودوفیلوکس، آلدارا، اسید سالیسیلیک و فرمالدئید به عنوان بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان شناخته شده اند. استفاده از این پمادها و محلول ها موجب التهاب و پوسته پوسته شدن سطح زگیل ها شده و در نهایت با خاصیت حل کنندگی که دارند موجب از بین رفتن زگیل ها خواهد شد.

برخی دیگر از داروهایی که معمولاً برای درمان زگیل تناسلی تجویز می شوند شامل مواد شیمیایی مثل پودوفیلین، ایمیکوئیمود و داروهای ضد ویروس مانند آسیکلوویر هستند. این داروها بسته به نوع ویروس HPV، محل و شدت ضایعات، سن و سایر شرایط بیمار می توانند مفید باشند.

بهترین داروی درمان زگیل در مردان

پزشک با توجه به موارد فوق، مناسب ترین دارو را تجویز می کند. گاهی ترکیبی از دو یا چند دارو هم ضروری است. در برخی موارد نیز درمان های دیگری مثل جراحی یا لیزر به جای دارو توصیه می شود. بنابراین نمی توان یک دارو را برای همه موارد زگیل تناسلی در مردان بهترین دانست. تنها پزشک می تواند با آگاهی از شرایط هر بیمار، مناسب ترین درمان دارویی یا غیردارویی را تجویز کند. توصیه می شود افراد مبتلا حتماً با متخصص مشورت نمایند.

پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان

استفاده از پمادهای دارویی می تواند در درمان زگیل تناسلی مردان مفید باشد. ایمیکیمود (Imiquimod) به عنوان بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان شناخته شده که با تقویت سیستم ایمنی به از بین بردن زگیل کمک می کند. این پماد معمولاً یک بار در روز، سه بار در هفته، تا ۱۶ هفته در خانه استفاده می شود. هنگام استفاده از این دارو باید از تماس جنسی خودداری کنید، زیرا می تواند کاندوم یا دیافراگم واژن را ضعیف کند.

پمادهایی مانند پماد پودوفیلین، ایمیکوئیمود و سینکرین می توانند در درمان ضایعات سطحی ناشی از ویروس HPV موثر باشند. این پمادها باعث از بین رفتن التهاب، خارش و تحریک پوستی ناشی از زگیل می شوند. البته تنها ویروس های سطحی را از بین می برند و ویروس عمقی همچنان باقی می ماند. پزشک پس از معاینه و بررسی شرایط بیمار، تصمیم می گیرد که آیا استفاده از پماد ضروری است یا روش های دیگر درمانی مانند لیزر، جراحی یا داروهای خوراکی مناسب تر هستند.

پماد پودوفیلوکس نیز پماد دیگری است که برای درمان زگیل تناسلی در مردان استفاده می شود. اشکال محلول و ژل پودوفیلوکس هم موجود هستند که بهتر است برای دفعات اول استعمال این محلول توسط پزشک انجام شود.

واکسن زگیل تناسلی برای مردان

واکسن اچ پی وی می تواند در پیشگیری از ابتلا به عفونت HPV و زگیل تناسلی مردان مؤثر باشد، اما در درمان زگیل تناسلی کاربرد چندانی ندارد. واکسن اچ پی وی که بیشتر برای پیشگیری طراحی شده، می تواند از ابتلا به انواع ویروس های پرخطر HPV جلوگیری کند. این واکسن برای نوجوانان و مردان جوان توصیه می شود تا قبل از شروع فعالیت جنسی واکسینه شوند.

اما در صورتی که فردی قبلاً به ویروس HPV آلوده شده و دچار زگیل تناسلی شده باشد، تزریق واکسن دیگر نمی تواند در درمان زگیل مؤثر باشد. در این موارد روش های درمانی مانند استفاده از داروهای ضد ویروس، لیزر، جراحی یا مواد شیمیایی توصیه می شود.

البته واکسیناسیون اچ پی وی می تواند تا حدی از ابتلای مجدد به انواع ویروس پس از درمان اولیه جلوگیری کند. ولی به طور کلی واکسن اچ پی وی در درمان زگیل تناسلی مردان نقش چندانی ندارد و بیشتر جنبه پیشگیرانه دارد. در مورد لزوم تزریق آن با پزشک مشورت شود.

بهترین درمان خانگی زگیل تناسلی مردان

روش درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان می تواند تا حدودی علائم را تسکین دهد اما کاملاً آن را درمان نمی کند. روش هایی مانند:

 • قرار دادن کمپرس سرد بر روی ضایعات،
 • استفاده از صابون ها یا شامپوهای ضدقارچ و ضدعفونی کننده برای شستشوی منطقه آلوده،
 • پانسمان ضایعات با پمادهای گیاهی تسکین دهنده
 • خوردن مکمل هایی مانند ویتامین A، C و روی
 • درمان زگیل تناسلی مردان با الکل: مصرف الکل یا زدن الکل با پنبه روی زگیل ها هیچ تاثیر مثبتی در بهبودی نخواهد داشت. بر عکس مصرف الکل به صورت نوشیدنی موج سرکوب سیستم ایمنی بدن شده و زمینه ابتلا به زگیل تناسلی را فراهم می کند.
 • درمان زگیل تناسلی مردان با سیر: استفاده از ۱۰ درصد عصاره سیر به مدت دو ماه تأثیری مشابه با سرما درمانی بر روی زگیل تناسلی دارد.
 • درمان خانگی زگیل تناسلی مردان با سرکه سیب: درمان زگیل تناسلی مردان با سرکه سیب به دلیل خاصیت ضد باکتری سرکه و اسیدیته بودن آن می تواند کمک کننده باشد.

می تواند تا حدودی در کاهش درد، خارش و التهاب ناشی از زگیل مفید باشد. اما این روش ها تنها برای تسکین علائم هستند و ویروس HPV را از بین نمی برند. در نتیجه احتمال عود مجدد وجود دارد. به طور کلی راه های درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان نتیجه قطعی ندارد ولی با استفاده از روش های زیر در خانه می توان به کاهش علائم کمک کرد.

درمان زگیل تناسلی مردان در خانه ممکن است بهبود زگیل تناسلی را تسریع کنند، اما ویروس زمینه ای را درمان نمی کنند.

 • اصلاح رژیم غذایی و تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مثل غلات، روغن درخت چای، سیر، چای سبز، اسفناج و …
 • می توانید از ترکیب عسل و ژل آلوئه ورا استفاده کنید و آن را بر روی زگیل های خود بمالید.
 • حمام آب نمک به تسکین و التیام زگیل ناحیه تناسلی در طول درمان کمک می کند. دو مشت نمک ساده در هر حمام یا دو قاشق غذاخوری در یک کاسه بزرگ، ترجیحاً دو بار در روز انجام شود.

پرتو کلینیک؛ درمان زگیل تناسلی در مردان

درمان زگیل در پرتو کلینیک

زگیل تناسلی مردان یک عفونت پوستی شایع است که با درمان مناسب قابل کنترل است. مهم است که بیماران از طرف پزشک معالج و اطرافیان حمایت شوند. با رعایت بهداشت، اجتناب از رفتارهای پرخطر و مراجعه به موقع به پزشک می توان از بروز و انتشار آن جلوگیری کرد. درمان باید تحت نظر متخصص باشد و با صبر و حوصله تا بهبودی کامل پیگیری شود. از همین رو متخصصان ما در پرتو کلینیک آمادگی دارند تا فرایند درمان شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. از همین رو بهتر است که با ما در تماس باشید و برای اخذ نوبت اقدام کنید.

سوالات متداول درباره زگیل تناسلی مردانه

علت گرفتن زگیل تناسلی در مردان چیست؟

علت اصلی زگیل تناسلی، ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV است که یک عفونت مقاربتی رایج است و از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

آیا زگیل تناسلی مردان باعث نازایی می شود؟

زگیل تناسلی مردان به طور مستقیم منجر به نازایی نمی شود اما در صورت عفونت شدید و طولانی مدت ممکن است باعث التهاب و عفونت دستگاه تناسلی شده و به طور غیرمستقیم بر باروری اثر بگذارد.

آیا زگیل تناسلی مردان خطرناک است و باعث سرطان می شود؟

سویه ۱۶ و ۱۸ ویروس hpv در مردان می تواند باعث سرطان مقعد و یا سرطان آلت تناسلی شود. بنابراین این دو نوع تیپ پرخطر شناخته می شوند.

آیا زگیل تناسلی مردان واگیردار است؟

بله. زگیل تناسلی به طور کلی یکی از مسری ترین بیماری های مقاربتی در مردان و زنان می باشد و واگیردار است.

علت زگیل تناسلی مردان مجرد چیست؟

علت زگیل تناسلی بدون رابطه در مردان معمولاً موارد نادر مثل استفاده از تیغ یا حوله مشترک و یا تماس مالشی بدون دخول پوست آلوده ناقل با پوست دارای زخم باز می باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «زگیل تناسلی مردان;عکس+علت-علائم-درمان’دارو،پماد’»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا