زگیل دهانی (زگیل تناسلی در دهان و گلو) + عکس و نحوه درمان

زگیل دهانی چیست

ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی شایع ترین عفونت مقاربتی است و در بین بیشتر افرادی که با چند شریک جنسی در ارتباط هستند به صورت زگیل تناسلی خود را نشان می دهد. حدود ۴۰ گونه از این ویروس می تواند موجب زگیل تناسلی و زگیل دهانی شود. اما اچ پی وی نوع ۱۶ عمدتاً باعث ایجاد سرطان دهان و حلق می باشد.

زگیل دهانی چیست

بیشترین راه انتقال زگیل تناسلی و زگیل مقعدی رابطه جنسی و تماس پوست با پوست می باشد. بنابراین اگر با شخصی آلوده رابطه دهانی هم داشته باشید امکان بروز زگیل تناسلی در دهان، زبان یا گلو نیز وجود دارد. در واقع زگیل دهانی (Oropharyngeal HPV infection) از طریق رابطه دهانی انتقال می یابد و مردان بیشتر از زنان (حدود ۱۰ درصد مردان) به این نوع زگیل دچار می شوند.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی مردان چگونه درمان می شود؟

در موارد پیشرفته تر ویروس اچ پی وی با آلوده کردن دهان و گلو (از طریق دخول آلت تناسلی به داخل دهان) می تواند باعث سرطان دهان، حلق یا لوزه شود. به نقل از سایت cdc ویروس اچ پی وی باعث ۷۰ درصد سرطان حلق و دهان در ایالات متحده است.

زگیل دهانی چه شکلی است؟ تصویر زگیل تناسلی در دهان

بیشتر افراد آفت و تبخال و … را با زگیل دهانی اشتباه می گیرند با مشاهده “تصویر زگیل تناسلی در دهان” ، گلو و روی زبان می بینیم که زگیل دهانی چه شکلی است؟

مشاهده گالری واضح از تصاویر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در دهان چه علائمی دارد

علائم زگیل دهانی

زگیل دهانی در بیشتر موارد هیچ علامتی ندارد و به همین دلیل فرد تا مدت ها متوجه این موضوع نخواهد شد. علائم زگیل هایی که در دهان یا روی زبان و گلو ظاهر می شود شامل موارد زیر است:

 • توده های زیر و سفت و سخت
 • به رنگ سفید، صورتی و گوشتی
 • غالباً بدون درد هستند
 • رشد و تکثیر آهسته
 • برجسته یا صاف و مسطح
 • به صورت تکی، سنگفرشی یا شبیه به گل کلم
 • بیشتر روی زبان، پشت و سقف دهان و روی لب ها ظاهر می شود.
 • در صورتی که فرد بر اثر این ویروس به سرطان حلق مبتلا شود سلول های سرطانی وسط گلو تشکیل می شود.

سرطان دهان و حلق نیز شامل علائم اولیه زیر است:

 • وجود برجستگی همراه با درد روی زبان، لوزه ها، ته حلق و داخل دهان که پس از ۳ هفته برطرف نشده
 • رنگ دهان قرمز، سفید یا سیاه می شود.
 • درد موقع جویدن غذا
 • التهاب و تورم لوزه ها
 • مشکل بلع
 • سرفه همراه با خلط و خون
 • گوش درد پایدار بیش از ۳ هفته

زگیل دهانی بعد از چند وقت نمایان میشود

به طور متوسط، حدود ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا زگیل های حاصل از HPV در داخل دهان ظاهر شودد. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد اصلاً علائمی ندارند و پس از مراجعه به دکتر زگیل تناسلی و انجام آزمایشات لازم متوجه این موضوع می شوند.

تفاوت آفت و زگیل دهانی

فرق آفت و زگیل دهانی

آفت ها زخم های کوچک در دهان هستند که بعد از ۷ الی ۱۰ روز خوب شده و بروز آن در دهان سالی ۳ الی ۴ بار نرمال است. آفت دهان معمولاً به خاطر حساسیت به برخی مواد غذایی مثل بادمجان، خربزه، گردو و… ایجاد می شود اما عامل زگیل داخل دهان ویروس hpv می باشد.

آفت دهان با برخی داروهای موضعی موجود در داروخانه خوب می شود در صورتی که زگیل تناسلی در دهان درمان طولانی و پیچیده تری دارد. از لحاظ ظاهری نیز تفاوت آفت و زگیل دهانی را در تصویر بالا مشاهده می کنید.

علت زگیل تناسلی در دهان و گلو

زگیل دهانی بر اثر رابطه دهان به دهان شخص سالم و فرد آلوده منتقل می شود. به عبارتی دیگر، هنگام برقراری رابطه دهانی اگر دهان شخص سالم با دهان فرد آلوده یا قسمت تناسلی آلوده تماس پیدا کند ذره های ویروس اچ پی وی که در بزاق یا ترشحات مخاطی ناحیه تناسلی فرد آلوده قرار دارد از راه دهان یا حلق و یا زخم و بریدگی در دهان فرد سالم به او منتقل خواهد شد.

زگیل تناسلی در دهان کودکان

در برخی موارد نیز ممکن است از طریق تماس دهانی با ظرف های آلوده یا وسایل درمانی منتقل شود. این ویروس در زنان باردار نیز از طریق زایمان طبیعی به نوزاد منتقل می شود.
در صورتی که سیستم ایمنی فرد قوی و سالم باشد معمولاً یک الی دو سال طول می کشد تا این ویروس را از بین ببرد.اما با این وجود باز هم برخی از سویه های پرخطر این ویروس از سیستم ایمنی فرار کرده و به صورت زگیل تناسلی ظاهر می شوند.
سایر فاکتورهای خطر ابتلا به زگیل دهانی شامل موارد زیر است :

عوامل خطر زگیل دهانی
 • داشتن رابطه جنسی دهانی (بوسیدن های عمیق) و شرکای جنسی متعدد
 • مصرف سیگار و الکل (به همین دلیل مردان بیشتر مبتلا می شوند) موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود.
 • افزایش سن و سال (این ویروس و سرطان دهان به صورت آهسته و کند رشد می کند و ممکن است سال ها طول بکشد تا شخص متوجه شود و عموماً در افراد مسن بیشتر دیده می شود)

انواع زگیل دهانی

انواع زگیل دهانی در هر فردی به لحاظ شکل و ظاهر متفاوت است اما ویروس عامل بیشتر آن ها نوع پرخطر ۱۶ hpv می باشد که باعث ایجاد انواع زگیل تناسلی در دهان به رنگ های صورتی، سفید، قرمز یا گوشتی و در شکل های مختلف تکی، توده گل کلمی در قسمت های مختلف دهان، روی زبان، حلق و گلو می شود.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی در دهان

رعایت موارد زیر و تغییر سبک زندگی بهترین راه برای پیشگیری از انتقال ویروس اچ پی وی و زگیل دهانی می باشد:

 • رابطه جنسی ایمن با کاندوم باعث می شود از ابتلا به زگیل تناسلی و زگیل دهانی در امان باشید.
 • محدود کردن شرکای جنسی
 • با شریک جنسی خود در مورد آزمایش بیماری های مقاربتی و آخرین تاریخ آزمایش او، رابطه های قبلی صحبت کنید و در صورتی که متوجه هرگونه زخم یا بریدگی و پارگی در دهان او شدید، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید.
 • در صورتی که فعالیت جنسی منظم دارید آزمایش بیماری های مقاربتی را مرتب و روتین انجام دهید.
 • با افراد نا آشنا و غریبه رابطه دهانی برقرار نکنید.
 • هر ۶ ماه معاینات دندانپزشکی خود را مرتب انجام دهید و از پزشک بخواهید داخل دهان شما را دقیق چک کند تا چیز غیر طبیعی نباشد.

اما بهترین راه برای پیشگیری از این ویروس، واکسیناسیون و تزریق واکسن اچ پی وی می باشد. واکسن گارداسیل ۹ تقریباً به صورت ۱۰۰% می تواند از تمام تیپ های این ویروس مثل HPV 6, 11,16,18,31,58,33,45 محافظت کند.


اطلاعات کاملتر در مورد واکسن زگیل تناسلی و گارداسیل


تشخیص زگیل دهانی

هیچ روش قطعی برای تشخیص زگیل دهانی وجود ندارد و بهترین کار نمونه برداری قسمتی از سلول های مخاط دهان توسط پزشک است. بعد از استخراج DNA این سلول ها در تعداد بالا در آزمایشگاه تکثیر می شوند و متخصصان می توانند با مقایسه آن ها با یکدیگر، سلول های غیر نرمال و ویروسی شده را تشخیص دهند.

اگر زگیل دهانی به صورت واضح و آشکار نیز در دهان فرد دیده شود معاینه دهانی برای تشخیص کافی است.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ بیماری هایی که با زگیل اشتباه گرفته میشوند

درمان زگیل دهانی

پس از تشخیص زگیل دهانی فرد باید هر ۶ ماه نهایت ۸ ماه یک بار، تست اچ پی وی را انجام دهد تا زمانی که ویروس به طور کامل از بدنش دفع شود. تا کنون هیچ درمان و یا دارویی برای از بین بردن کامل این ویروس کشف نشده و احتمال دارد با هرگونه استرس، فشار عصبی، بیماری که ایمنی بدن را پایین بیاورد ویروس خودش را به شکل زگیل نشان دهد.

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید و یا داروهای خاصی مصرف می کنید با مشاهده هرگونه زائده مشکوک در دهان خود حتما به پزشک مراجعه کنید. البته در بیشتر موارد این زگیل ها به وسیله سیستم ایمنی بدن نابود می شود. درمان زگیل تناسلی در دهان با داروهای موضعی مثل اسید سالیسیلیک به دلیل حساس بودن ناحیه کمتر استفاده می شود و با توجه به شرایط موجود از یکی از روش های زیر برای درمان استفاده می شود.

 • لیزر زگیل تناسلی در دهان
 • سرمادرمانی، فریز یا کرایو زگیل تناسلی در دهان که از نیتروژن مایع برای نابودی و توقف رشد سلول های سرطانی استفاده می شود.
 • تزریق اینترفرون آلفا-۲B (اینترفرون آلفا-۲b یک پروتئین مصنوعی است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا با عفونت های ویروسی و رشد برخی سرطان ها مبارزه کند)

بیشتر بخوانید: قیمت لیزر زگیل تناسلی چند است؟

درمان خانگی زگیل دهان

درمان خانگی زگیل تناسلی در دهان می تواند به کاهش علائم و تسکین درد کمک کند. برای مثال:

 • سیر به دلیل ضد ویروسی بودن و ژل آلوئه ورا به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی و تسکین دهنده در بهبودی آن موثر است.
 • مالیدن تکه هایی از پوست موز و برش های سیب زمینی خام روی زگیل نیز می تواند کمک کننده باشد.
 • استفاده از سرکه سیب روی زگیل نیز می تواند باعث سیاه شدن و کنده شدن آن شود. سرکه سیب ضد ویروس و ضد میکروب است و مصرف موضعی آن روی زگیل برای مدت دو هفته موثر می باشد.
 • جوش شیرین را با کمی آب ولرم مخلوط کنید و با استفاده از گوش پاک کن خمیر به دست آمده را روی زگیل بمالید.
 • گیاه ریحان و گشنیز را بکوبید و آن را روی زگیل داخل دهان قرار دهید.

سوالات متداول درباره زگیل تناسلی در دهان و گلو

عامل اصلی زگیل دهانی چیست؟

ویروس hpvحدود ۲۰۰ گونه دارد که از این بین ۴۰ نوع از آن ها موجب زگیل تناسلی و زگیل دهان می شود و از این ۴۰ سویه ۹ گونه آن می تواند موجب سرطان شود.سویه ای که بیشترین احتمال ایجاد زگیل دهانی و سرطان اوروفارنکس را دارد HPV-16 است.

آیا زگیل تناسلی در دهان درد دارد؟

زگیل های داخل دهان معمولاً دردناک هستند اما ممکن است بدون درد هم باشند.

زگیل تناسلی در دهان چه علائمی دارد؟

اغلب، هیچ علامتی مرتبط با HPV دهانی وجود ندارد. اما برخی از افراد ممکن است زخم یا زگیل روی لب، دهان یا گلو ایجاد کنند.

شیوع زگیل دهانی در ایران چگونه است؟

بر اساس گزارشات مرکز تحقیقات ایدز در ایران این ویروس شیوع زیادی پیدا کرده است و تزریق واکسن اچ پی وی تا سن ۲۶ سال برای مردان و ۳۵ الی ۴۰ سال برای زنان توصیه شده است.

آیا زگیل تناسلی در دهان و گلو خطرناک بوده و نشانه سرطان است؟

خیر. تمام زگیل های دهانی به سرطان منجر نمی شوند. اما، مطالعات نشان داده است که انواع خاصی از HPV می تواند به سرطان دهان و حلق تبدیل شود، به ویژه HPV-16.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا