زگیل دهانی (زگیل تناسلی در دهان و گلو) + عکس و نحوه درمان

زگیل دهانی چیست

ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی شایع ترین عفونت مقاربتی است و در بین بیشتر افرادی که با چند شریک جنسی در ارتباط هستند به صورت زگیل تناسلی خود را نشان می دهد. حدود ۴۰ گونه از این ویروس می تواند موجب زگیل تناسلی و زگیل دهانی شود. اما اچ پی وی نوع ۱۶ عمدتاً باعث ایجاد سرطان دهان و حلق می باشد.

زگیل دهانی چیست

بیشترین راه انتقال زگیل تناسلی و زگیل مقعدی رابطه جنسی و تماس پوست با پوست می باشد. بنابراین اگر با شخصی آلوده رابطه دهانی هم داشته باشید امکان بروز زگیل تناسلی در دهان، زبان یا گلو نیز وجود دارد. در واقع زگیل دهانی (Oropharyngeal HPV infection) از طریق رابطه دهانی انتقال می یابد و مردان بیشتر از زنان (حدود ۱۰ درصد مردان) به این نوع زگیل دچار می شوند.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی مردان چگونه درمان می شود؟

در موارد پیشرفته تر ویروس اچ پی وی با آلوده کردن دهان و گلو (از طریق دخول آلت تناسلی به داخل دهان) می تواند باعث سرطان دهان، حلق یا لوزه شود. به نقل از سایت cdc ویروس اچ پی وی باعث ۷۰ درصد سرطان حلق و دهان در ایالات متحده است.

زگیل دهانی چه شکلی است؟ تصویر زگیل تناسلی در دهان

بیشتر افراد آفت و تبخال و … را با زگیل دهانی اشتباه می گیرند با مشاهده “تصویر زگیل تناسلی در دهان” ، گلو و روی زبان می بینیم که زگیل دهانی چه شکلی است؟

مشاهده گالری واضح از تصاویر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در دهان چه علائمی دارد

علائم زگیل دهانی

زگیل دهانی در بیشتر موارد هیچ علامتی ندارد و به همین دلیل فرد تا مدت ها متوجه این موضوع نخواهد شد. علائم زگیل هایی که در دهان یا روی زبان و گلو ظاهر می شود شامل موارد زیر است:

 • توده های زیر و سفت و سخت
 • به رنگ سفید، صورتی و گوشتی
 • غالباً بدون درد هستند
 • رشد و تکثیر آهسته
 • برجسته یا صاف و مسطح
 • به صورت تکی، سنگفرشی یا شبیه به گل کلم
 • بیشتر روی زبان، پشت و سقف دهان و روی لب ها ظاهر می شود.
 • در صورتی که فرد بر اثر این ویروس به سرطان حلق مبتلا شود سلول های سرطانی وسط گلو تشکیل می شود.

سرطان دهان و حلق نیز شامل علائم اولیه زیر است:

 • وجود برجستگی همراه با درد روی زبان، لوزه ها، ته حلق و داخل دهان که پس از ۳ هفته برطرف نشده
 • رنگ دهان قرمز، سفید یا سیاه می شود.
 • درد موقع جویدن غذا
 • التهاب و تورم لوزه ها
 • مشکل بلع
 • سرفه همراه با خلط و خون
 • گوش درد پایدار بیش از ۳ هفته

زگیل دهانی بعد از چند وقت نمایان میشود

به طور متوسط، حدود ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا زگیل های حاصل از HPV در داخل دهان ظاهر شودد. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد اصلاً علائمی ندارند و پس از مراجعه به دکتر زگیل تناسلی و انجام آزمایشات لازم متوجه این موضوع می شوند.


تفاوت افت دهان با زگیل دهانی

فرق آفت و زگیل دهانی

آفت ها زخم های کوچک در دهان هستند که بعد از ۷ الی ۱۰ روز خوب شده و بروز آن در دهان سالی ۳ الی ۴ بار نرمال است. آفت دهان معمولاً به خاطر حساسیت به برخی مواد غذایی مثل بادمجان، خربزه، گردو و… ایجاد می شود اما عامل زگیل داخل دهان ویروس hpv می باشد.

آفت دهان با برخی داروهای موضعی موجود در داروخانه خوب می شود در صورتی که زگیل تناسلی در دهان درمان طولانی و پیچیده تری دارد. از لحاظ ظاهری نیز تفاوت آفت و زگیل دهانی را در تصویر بالا مشاهده می کنید.

علت زگیل تناسلی در دهان و گلو

زگیل دهانی بر اثر رابطه دهان به دهان شخص سالم و فرد آلوده منتقل می شود. به عبارتی دیگر، هنگام برقراری رابطه دهانی اگر دهان شخص سالم با دهان فرد آلوده یا قسمت تناسلی آلوده تماس پیدا کند ذره های ویروس اچ پی وی که در بزاق یا ترشحات مخاطی ناحیه تناسلی فرد آلوده قرار دارد از راه دهان یا حلق و یا زخم و بریدگی در دهان فرد سالم به او منتقل خواهد شد.

زگیل تناسلی در دهان کودکان

در برخی موارد نیز ممکن است از طریق تماس دهانی با ظرف های آلوده یا وسایل درمانی منتقل شود. این ویروس در زنان باردار نیز از طریق زایمان طبیعی به نوزاد منتقل می شود.
در صورتی که سیستم ایمنی فرد قوی و سالم باشد معمولاً یک الی دو سال طول می کشد تا این ویروس را از بین ببرد.اما با این وجود باز هم برخی از سویه های پرخطر این ویروس از سیستم ایمنی فرار کرده و به صورت زگیل تناسلی ظاهر می شوند.
سایر فاکتورهای خطر ابتلا به زگیل دهانی شامل موارد زیر است :

عوامل خطر زگیل دهانی
 • داشتن رابطه جنسی دهانی (بوسیدن های عمیق) و شرکای جنسی متعدد
 • مصرف سیگار و الکل (به همین دلیل مردان بیشتر مبتلا می شوند) موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود.
 • افزایش سن و سال (این ویروس و سرطان دهان به صورت آهسته و کند رشد می کند و ممکن است سال ها طول بکشد تا شخص متوجه شود و عموماً در افراد مسن بیشتر دیده می شود)

بیشتر بخوانید: ایا لیزر موهای زائد بیکینی باعث زگیل تناسلی میشود؟

انواع زگیل دهانی

انواع زگیل دهانی در هر فردی به لحاظ شکل و ظاهر متفاوت است اما ویروس عامل بیشتر آن ها نوع پرخطر ۱۶ hpv می باشد که باعث ایجاد انواع زگیل تناسلی در دهان به رنگ های صورتی، سفید، قرمز یا گوشتی و در شکل های مختلف تکی، توده گل کلمی در قسمت های مختلف دهان، روی زبان، حلق و گلو می شود.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی در دهان

رعایت موارد زیر و تغییر سبک زندگی بهترین راه برای پیشگیری از انتقال ویروس اچ پی وی و زگیل دهانی می باشد:

 • رابطه جنسی ایمن با کاندوم باعث می شود از ابتلا به زگیل تناسلی و زگیل دهانی در امان باشید.
 • محدود کردن شرکای جنسی
 • با شریک جنسی خود در مورد آزمایش بیماری های مقاربتی و آخرین تاریخ آزمایش او، رابطه های قبلی صحبت کنید و در صورتی که متوجه هرگونه زخم یا بریدگی و پارگی در دهان او شدید، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید.
 • در صورتی که فعالیت جنسی منظم دارید آزمایش بیماری های مقاربتی را مرتب و روتین انجام دهید.
 • با افراد نا آشنا و غریبه رابطه دهانی برقرار نکنید.
 • هر ۶ ماه معاینات دندانپزشکی خود را مرتب انجام دهید و از پزشک بخواهید داخل دهان شما را دقیق چک کند تا چیز غیر طبیعی نباشد.

اما بهترین راه برای پیشگیری از این ویروس، واکسیناسیون و تزریق واکسن اچ پی وی می باشد. واکسن گارداسیل ۹ تقریباً به صورت ۱۰۰% می تواند از تمام تیپ های این ویروس مثل HPV 6, 11,16,18,31,58,33,45 محافظت کند.


اطلاعات کاملتر در مورد واکسن زگیل تناسلی و گارداسیل


تشخیص زگیل دهانی

هیچ روش قطعی برای تشخیص زگیل دهانی وجود ندارد و بهترین کار نمونه برداری قسمتی از سلول های مخاط دهان توسط پزشک است. بعد از استخراج DNA این سلول ها در تعداد بالا در آزمایشگاه تکثیر می شوند و متخصصان می توانند با مقایسه آن ها با یکدیگر، سلول های غیر نرمال و ویروسی شده را تشخیص دهند.

اگر زگیل دهانی به صورت واضح و آشکار نیز در دهان فرد دیده شود معاینه دهانی برای تشخیص کافی است.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ بیماری هایی که با زگیل اشتباه گرفته میشوند

درمان زگیل دهانی

پس از تشخیص زگیل دهانی فرد باید هر ۶ ماه نهایت ۸ ماه یک بار، تست اچ پی وی را انجام دهد تا زمانی که ویروس به طور کامل از بدنش دفع شود. تا کنون هیچ درمان، دارو یا پماد برای درمان زگیل تناسلی کشف نشده و احتمال دارد با هرگونه استرس، فشار عصبی، بیماری که ایمنی بدن را پایین بیاورد ویروس خودش را به شکل زگیل نشان دهد.

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید و یا داروهای خاصی مصرف می کنید با مشاهده هرگونه زائده مشکوک در دهان خود حتما به پزشک مراجعه کنید. البته در بیشتر موارد این زگیل ها به وسیله سیستم ایمنی بدن نابود می شود. درمان زگیل تناسلی در دهان با داروهای موضعی مثل اسید سالیسیلیک به دلیل حساس بودن ناحیه کمتر استفاده می شود و با توجه به شرایط موجود از یکی از روش های زیر برای درمان استفاده می شود.

 • لیزر زگیل تناسلی در دهان
 • سرمادرمانی، فریز یا کرایو زگیل تناسلی در دهان که از نیتروژن مایع برای نابودی و توقف رشد سلول های سرطانی استفاده می شود.
 • تزریق اینترفرون آلفا-۲B (اینترفرون آلفا-۲b یک پروتئین مصنوعی است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا با عفونت های ویروسی و رشد برخی سرطان ها مبارزه کند)

بیشتر بخوانید: قیمت لیزر زگیل تناسلی چند است؟

درمان خانگی زگیل دهان

درمان خانگی زگیل تناسلی در دهان می تواند به کاهش علائم و تسکین درد کمک کند. برای مثال:

 • سیر به دلیل ضد ویروسی بودن و ژل آلوئه ورا به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی و تسکین دهنده در بهبودی آن موثر است.
 • مالیدن تکه هایی از پوست موز و برش های سیب زمینی خام روی زگیل نیز می تواند کمک کننده باشد.
 • استفاده از سرکه سیب روی زگیل نیز می تواند باعث سیاه شدن و کنده شدن آن شود. سرکه سیب ضد ویروس و ضد میکروب است و مصرف موضعی آن روی زگیل برای مدت دو هفته موثر می باشد.
 • جوش شیرین را با کمی آب ولرم مخلوط کنید و با استفاده از گوش پاک کن خمیر به دست آمده را روی زگیل بمالید.
 • گیاه ریحان و گشنیز را بکوبید و آن را روی زگیل داخل دهان قرار دهید.

سوالات متداول درباره زگیل تناسلی در دهان و گلو

عامل اصلی زگیل دهانی چیست؟

ویروس hpvحدود ۲۰۰ گونه دارد که از این بین ۴۰ نوع از آن ها موجب زگیل تناسلی و زگیل دهان می شود و از این ۴۰ سویه ۹ گونه آن می تواند موجب سرطان شود.سویه ای که بیشترین احتمال ایجاد زگیل دهانی و سرطان اوروفارنکس را دارد HPV-16 است.

آیا زگیل تناسلی در دهان درد دارد؟

زگیل های داخل دهان معمولاً دردناک هستند اما ممکن است بدون درد هم باشند.

زگیل تناسلی در دهان چه علائمی دارد؟

اغلب، هیچ علامتی مرتبط با HPV دهانی وجود ندارد. اما برخی از افراد ممکن است زخم یا زگیل روی لب، دهان یا گلو ایجاد کنند.

شیوع زگیل دهانی در ایران چگونه است؟

بر اساس گزارشات مرکز تحقیقات ایدز در ایران این ویروس شیوع زیادی پیدا کرده است و تزریق واکسن اچ پی وی تا سن ۲۶ سال برای مردان و ۳۵ الی ۴۰ سال برای زنان توصیه شده است.

آیا زگیل تناسلی در دهان و گلو خطرناک بوده و نشانه سرطان است؟

خیر. تمام زگیل های دهانی به سرطان منجر نمی شوند. اما، مطالعات نشان داده است که انواع خاصی از HPV می تواند به سرطان دهان و حلق تبدیل شود، به ویژه HPV-16.

83 دیدگاه دربارهٔ «زگیل دهانی (زگیل تناسلی در دهان و گلو) + عکس و نحوه درمان»

  1. سلام دوست عزیز
   اگر ممکنه عکس ارسال کنید به دایرکت پیج اینستاگرام کلینیک تا راهنمایی کنیم. ممکن است مربط به بافت خود زبان باشد

 1. سلام زیر زبونم حالت پوست نرم ولی شبیه کرم اویزون شدم نه درد داره نه هیچ حس دیگ ای و صورتی رنگ هستن میش راهنمایی کنین؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید معاینه بشید تا ببینم برای بافت خود زیان هست یا اینکه زگیل هست بدون ویزیت چطور راهنمایی کنم؟ در صورت امکان عکس خود را به دایرکت پیج اینستاگرام کلینیک که بالای سایت هست ارسال نمایید تا راهنمایی کنم

   1. سلام . من تقریبا یه ماهه که اب دهنمو قورت میدم ته حلقم احساس دونه یا جوش میکنم اما داخل دهانم هیچ زائده ای نیست حتی به دندانپزشک و دکتر گوشی و حلق و بینی مراجعه کردم.با معاینه چیزی دیده نشد یه سری داروی الرژی و حساسیت دادن ولی خوب نشد . خیلی نگرانم که زگیل یا سرطان باشه . ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام دوست عزیز
     ممکن است التهاب غشاهای مخاطی حلق یا فارنژیت (pharyngitis) باشد. به هر حال اگر نگران زگیل هستید به صورت دوره ای تست های پاپ اسمیر را انجام دهید.

  1. سلام دوست عزیز
   باید معاینه شوید تا تشخیص داده شود. در صورت امکان عکس برای ما ارسال کنید تا راهنمایی شوید.

  1. سلام دوست عزیز
   این ویروس با دهانشویه از بین نمی رود و هنوز درمان قطعی آن کشف نشده است.
   دهانشویه کلرهگزیدین نیز برای کاهش عفونت های داخل دهان و یا التهاب لثه موثر است.

  1. سلام دوست عزیز
   بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص داد. ممکن است زگیل زبانی باشد. بهتر است به پزشک متخصص داخلی یا غدد مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان زگیل دهانی با توجه به حساس بودن ناحیه، به جای دارو و محلول های اسیدی از لیزر و کرایو استفاده می شود.

 2. سلام.انتهای زبانم چندین زایده گوشتی زگیل مانندومرطوب ورنگ زبان وبدون درد زده وکلاشکل سطح زبانم تغییرکرده،تقریبامشخصه ک زگیله.میخواستم بپرسم باسرکه سیب احتمال دارددرمان شود؟

  1. سلام دوست عزیز
   سرکه سیب خاصیت ضدمیکروبی دارد و ممکن است علائم را کاهش دهد اما زگیل را از بین نمی برد. برای درمان قطعی و برداشتن زائده ها از داخل دهان بهتر است لیزر یا کرایو انجام دهید.

 3. سلام من زیر زبانم یه زائده گوشتی چند لایه سفید در طول یه هفته رشد کرده و اندازه دانه برنج شده بنظرتون زگیل هستش؟

 4. من دو طرف لپ دهانم نزدیک دندان‌هایم ی مقدار حالتی داره مثل سوختگی خفیف که نه درد داره نه هیچی
  مدام با زبانم باهاش ور میرم و زبانم رو روش میکشم ی پوشش سفید ریز و دانه ی هست
  ایاممکنه زگیل خفیف و یا آغاز آن باشد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن هست زگیل یا هر بیماری دهانی دیگری باشد. اگر چیزی داخل دهان تان غیر عادی است و نرمال نیست بعد از چن روز اگر برطرف نشد حتماً به یک متخصص دهان و دندان مراجعه کنید

 5. سلام
  من پنج روزی میشه گلو درد دارم به دکتر عمومی مراجعه کردم داروهای سرماخوردگی داد.
  امروز در قسمت داخلی لبم برآمدگی های نرم و ریزی رو حس کردم
  همچنین در انتهای دهانم (بعد از آخرین دندان) برآمدگی های عفونی حس میکنم.
  ممکنه زگیل دهانی باشه؟ یا به خاطر سرماخوردگیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت انتهای دهان به احتمال زیاد بخاطر سرماخوردگی و یا عفونت غدد لنفاوی می باشد اما اگر بعد از اتمام سرماخوردگی برطرف نشد باید به یک متخصص دهان و دندان مراجعه کنید. در هفته سه شب از دهانشویه حاوی کلرهگزیدین استفاده نمایید.

 6. با سلام من یک ساله گلوم درد میکنه گوشم حالت کیپ شدن داره غده لنفاوی زیر گوشم اندازه یه نخود هستش دکتر حلق سونو گرفت کفت چیزی نیست الانم یک ماهه احساس میکنم چیزی توی گلوم گیر کرده

  1. سلام دوست عزیز
   غدد لنفاوی معمولاً در اثر سرطان متورم و ملتهب می شوند. ممکن است بیماری های عفونی هم دلیل آن باشد. بهتر است به یک متخصص غدد مراجعه کنید.

 7. سلام من قبلا لوزه داشتم و گلوم خیلی چرک میکرد
  اما الان یک مدتیه لوزه هام همیشه ملتهبه و لکه های سفید روشه که وقتی خواستم معاینه کنم ترکید و مایع پنیرکی بدبویی ازتوش خارج شد، اما بعدش متوجه شدم ته حلقم دونه های همرنگ بافت دهنم وجود داره که دردناک هستند و بلعیدن رو سخت میکنه میتونه زگیل باشه یا نه مال عفونت لوزه؟

  1. سلام دوست عزیز
   زگیل معمولاً نمی ترکد و احتمالاً به دلیل عفونت است. برای راهنمایی بیشتر می توانید عکس خود را ارسال کنید

   1. سلام بنده ۶ ماه متوجه شدم به چندسویه اچ پی وی مبتلا شدم که ۵ نوعش پرخطر واکسنم زدم و رابطه جنسی هم دارم وهمسرم قبول نمیکنه که واکسن بزنه یا ازکاندوم استفاده کنه الان چند روز روی فک پایینم یه دانه زده که فکرمیکنی استخوان ایا ممکن زگیل دهانی باشه چون هرچی سرچ میکنم مثل زگیل نیست

 8. سلام منم ته حلق و روی لوزه هام یه برجستگی های نارنجی رنگ چند سالی میشه هست تا الان پیش چندین متخصص گوش حلق و بینی رفتم همگی گفتن مشکلی نیست یه مدته روی نوک زبونمم یه پره های خیلی نازک قرمز هست که صبح ها سفیدن ولی شبا بعد مسواک یا غذا و میوه اسیدی قرمز میشن اینقد میترسم زگیل باشن که گاهی از استرس شکم درد میگیرم تا الان هم تماس یا رابطه جنسی با هیچکس نداشتم یعنی ممکنه زگیل باشن و تشخیص شون اشتباه باشه؟?

  1. سلام دوست عزیز
   خیر اگر هیچ رابطه ای نداشتید زگیل از کجا آمذه؟ لازم نیست نگران باشید به نظر می رسد شما حساس شده اید و به رنگ طبیعی بافت های بدن با دقت و جزئی توجه می کنید.

 9. سلام من زگیل تناسلی دارم هنوز نمیدونم زگیل دهانی دارم یا ن اگه زگیل دهانی داشته باشم به پوست آلت فرد ولی به سرش نخوره امکان انتقال هست یا گردن ؟

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی راه انتقال از طریق تشرح مخاط آلوده به ویروس هست و اگر زگیل دهانی داشته باشید تماس مستقیم با پوست آلت باشد بله امکان انتقال هست

 10. سلام وقت بخیر من رابطه دهانی دارم و۶ماهه ک زائده های گوشتی قرمزدر حلقم میبینم واخیرا درد میگیرم وگوش درد هم دارم میخاستم بپرسم زگیل هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن است زگیل ته حلق باشد اما بدون ویزیت و معاینه نمی توان به طور قطعی تشخیص داد بهتر است یه یک متخصص دهان و دندان مراجعه کنید.

 11. سلام وقت بخیر
  من بالای دهنم نزدیک به سقف دهان ی حباب مثل بادکنک سفید رنگ تقریبا سفید بی رنگ ایجاد شده بعد از ی هفته یا کمتر میخابه بعد از مدتی یکی دوماه دوباره ظاهر میشه و همین روند ادامه داره و فقط هم یکی هست و در یک ناحیه ایجاد میشه آیا این زیگیل هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر شکل عکس زیر هست به احتمال زیاد موکوسل دهان هست و زگیل نیست. کیست هایی دهانی هست که دلیل آن معمولاً ضربه به داخل دهان یا گاز گرفتن داخل دهان می باشد.
   موکوسل دهان

 12. سلام
  یه شرح حالی از خودم بدم و بعد سوالم رو بپرسم
  از آخرین رابطه من بیشتر از ۴ سال میگذره، هیچ نشانه‌ای از زگیل در ناحیه تناسلی ندیدم.
  تصادفی ۲ روز پیش موقع مسواک زدن احساس درد بین لثه بالایی و لبم داشتم.
  پس از چک کردن زائده هایی دیدم که به شکل گل کلم یا سنگفرش نیست. خواستم ببینم یا امکان زگیل هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله امکانش هست. به هر حال اگر زائده غیرطبیعی دیدید که درد هم دارد باید به متخصص دهان و دندان مراجعه کنید. غیر از زگیل ممکن است توده های دیگری هم مثل موکوسل های دهانی باشد

 13. انتهای زیر زبانم برجستگی های گوشتی در اومده و گلو درد دارم زیر زبانمم درد میکنه و سرما خوردم ممکنه زگیل دهانی داشته باشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   هم ممکن است به دلیل سرماخوردگی و عفونت و التهاب باشد هم زگیل. باید ویزیت و معاینه شوید دکتر عمومی هم می تواند تشخیص بدهد

 14. سلام وقت بخیر بنده انتهای حلقم کنار زبون کوچک یه سری برآمدی ها همیشه داشتم از وقتی یادم بود ولی الان متوجه شدم بیشتر شده و حالت متفاوتی پیدا کرده ممکنه زگیل باشه(قبل از رابطه جنسی اون برآمدگی های دایره نامنظم مانند رو داشتم الان بیشتر شده)

   1. سلام.از اخرین رابطه دهانی من با همسرم یک سال میگذره.تقریبا از ۶ ماه پیش من در انتهای گوش راستم و فک پایین سمت راست درد دارم مخصوص موقع خوردن غذا با درد فکم باز میشه .وقتی با دستم فکم رو نگعش میدارم دردش هم از بین میره.دکتر گوش رفتم گفتن مشکلی نیست .عکس کامل دندان گرفتم مشکل دندان هم نبود.هیچ ضایعه ای هم در دهانم ندیدم.
    ممکن علائم ویروس یا همون زگیل دهانی باشه؟؟؟

     1. ببخشید ممکن هست که زائده بوده باشه و من دقت نکرده باشم و به حساب افت یا گوشت اضافی گذاشته باشم و خود به خود خوب رفع شده باشه و الان این درد فک و کنار گوش و تورم کم عوارض ویروس hpv باشه؟؟

      1. سلام دوست عزیز
       زگیل با جوش متفاوت است. زگیل معمولاً حالتی مثل گوشت اضافی دارد. بدون ویزیت نمی توان تشخیص داد به یک پزشک متخصص دهان و دندان مراجعه نمایید.

 15. سلام .ببخشید من چند بار سوال رو ارسال کردم اما دیده نمیشه.من از دیروز استرس شدیدی گرفتم.همونطور که گفتم اخرین ارتباط دهانی من و همسرم یک سال میگذره اما من تقریبا ۷ ماه میشه درد گوش راست و فک پایین دارم.دکتر گوش رفتم گفتن مشکلی نیست.عکس کامل دندان هم گرفتم مشکلی نبود..اصلا به وجود زائده در دهانم تا دیروز دقت نکرده بودم.بعد از خوندن مطالب در رابطه با زگیل دهانی و بررسی کردن دهان خودم متوجه وجود دوتا برجستگی در انتهاب زبان سمت راست شدم.
  ممکن بوده از قبل وجود داشته و درد گوش و فک من هم مربوط به همین زائده باشه؟؟؟یعنی الان این زائده زگیل هست؟و دردهای من مربوط به زگیل میشه؟؟؟ امکان داره دچار سرطان دهان شده باشم؟؟؟ یا ممکن هست بخاطر استرس و ضعیف شدن بدنم بخاطر روزه این زائده ها تازه در اومده باشه؟؟؟لطفا پاسخ بدید.پر از استرس هستم.

  1. سلام دوست عزیز
   یک بار پاسخ شما داده شده است. اگر خیلی استرس دارید به یک متخصص دهان و دندان مراجعه کنید تا زائده ها بررسی شوند و اگر مراجعه کرده اید و گفتند چیزی نیست پس دنبال درد برای خود نباشید . بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص داد

   1. سلام – سرطان دهان در خانمها بسیار نادره و بسیار کمتر از اقایونه – اگه میشه با من در ارتباط باشید چون منم انتهای سمت راست زبونم زائده داره

 16. سلام خسته نباشید
  من ۳۶ روزه درد و سوزش لب زبان گلو فک و گوش دارم و دونه های ریز و درشت همه جای دهنم و گلوم میبینم که قبلا نبودش و هر روز درحال رشده
  ب هر دکتری هم نشون میدم و میگم مشکلم رو میگن نه سرطان نیست حساسیت فلانه ولی چون hpv داشتم خیلی نگرانم که سرطان شده باشه، بدون زائده بود دهانم قبل این درد، شایدم دقت نکرده بودم که هست و از عید این بلا شروع شده و دارم نابود میشم:)

  1. سلام دوست عزیز
   وجود هر زائده ای در دهان به معنی سرطان نیست و بهتر است به یک متخصص دهان و دندان مراجعه کنید تا آزمایشات لازم برای تشخیص سرطان انجام شود.

 17. با سلام و احترام.
  من کنار دهانم یک چیز سفید در اومده خودشم برآمده و رنگش سفید هستش. امکان داره زگیل باشه؟خودمم چند ماه پیش زگیل تناسلی گرفته بودم.

 18. سلام .وقت بخیر
  من دوسال پیش مبتلا به اچ پی وی بودم
  سال پیش آزمایشات منفی در اومد و گفتن از بدنت بیرون رفته
  بعد از اون دو سه تا پارتنر جنسی عوض کردم
  الان دو سه روز ته گلوم حالت چرک و لکه های سفید زده .بلع یکم سخته .زیر زبونم هم یه ضایعه هست حالا نمیدونم بخاطر استرس فکر میکنم یا اینکه همون جز زبونه با دست لمس میشع
  یک ماه پیشم رفتم پیش دکتر گفت گفت معاینه شدی هیچ مشکلی نیست
  پر از استرسم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر دکتر معاینه کردند و گفتند مشکلی نیست پس نگران نباشید. یا به پزشک دهان و دندان دیگری مراجعه کنید. اما در هر صورت وجود زائده و لک های غیر طبیعی در دهان و حلق نشانه مشکل است

 19. سلام خسته نباشید
  من نزدیک به سه ماه پیش کلا بدنم رو عفونت گرفته بود و سندروم روده تحریک پذیر دارم و با دارو تا حدی درمان شدم
  ولی همون موقع ها هم گرفتگی شدید گلو داشتم و قسمت لوزه ام برآمدگی همرنگ بافت خود لوزه دارم ته گلوم هم جوش های عفونی و قرمز داره
  رابطه دهانی هم داشتم میخواستم بدونم ربطی به زگیل داره یا عفونتیه؟
  دکتر عمومی هم رفتم گفت الرژیه با دارو خوب نشد یه دکتر دیگ هم گفت عفونیه و پنیسیلین و دارو تجویز. کرد اما هنوز احساس خوب شدن ندارم تا یه مدت بهتر میشه اما باز شروع میشه میخواستم بدونم علتش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن است اگر چه بعد از دوسال احتمالش کم است اما ممکن هست. ویروس در بدن باقی می ماند و با ضعیف شدن سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن خودش را بروز می دهد

 20. سلام خسته نباشید همسرم یه گوشت اضافی رولبش دراومده پیش دوتا دکتر رفت یکیش گفت هیچی نیست یکیش گفت باید نمونه برداری بشه ولی الان چند دونه سفید تودهنش در میاد بعدمیرن توروخدا جواب بدین امکان داره زگیل تناسلی باشه یا سرطانی شده باشن خواهش میکنم جواب بدین..؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا