کرایو زگیل تناسلی [فیلم فریز و قیمت کرایو]

کرایو زگیل تناسلی [فیلم فریز و قیمت کرایو]

کرایو زگیل تناسلی یا Cryotherapy یکی از روش های درمان و از بین بردن زگیل تناسلی و حذف زائده ها می باشد. درمان زگیل تناسلی با روش های گوناگونی مثل لیزر، کرایو (فریز کردن)، دارو انجام می شود. اما در تمامی این روش ها ویروس زگیل در بدن فرد میماند و زمانی که طول می کشد برای پاک شدن کامل بدن،  در هر فردی متغیر است و بستگی به سیستم ایمنی بدن او دارد.

زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی در دنیا می باشد که ویروس عامل آن ویروس اچ پی وی (hpv) می باشد. این ویروس بیش از ۱۰۰ تایپ و گونه مختلف دارد که حدود ۴۰ نوع از آن موجب زگیل تناسلی در واژن، زگیل مقعد یا زگیل تناسلی در دهان و گلو می شود.

از میان این ۴۰ گونه نیز تمامی تایپ های آن خطرناک نبوده و حتی ممکن است در برخی مواقع پس از مدتی خود به خود از بین بروند اما در هر صورت برای جلوگیری از آلوده شدن بهتر است روابط جنسی متنوع نداشته باشید و بهداشت جنسی را در روابط خود در نظر داشته باشید. 

مطلب مرتبط: مولوسکوم تناسلی چیست

برای تشخیص دقیق و مشاوره رایگان جهت انتخاب بهترین روش درمان زگیل تناسلی توسط بهترین دکتر زگیل تناسلی می توانید با مشاوران ما در پرتو کلینیک تماس بگیرید:

نحوه کرایو زگیل تناسلی چگونه است؟

یکی از راه های از بین بردن زائده ها، روش کرایو یا سرما درمانی (فریز و انجماد) برای درمان زگیل تناسلی می باشد که توسط پزشک در مطب در مدت زمان حدود ۲۰ دقیقه انجام می شود.

تعریف این روش را از زبان سایت healthlinkbc می خوانیم:

Cryotherapy (cryosurgery) destroys genital warts by freezing them. A doctor applies a very cold substance, such as liquid nitrogen, around the warts to freeze them. You may have a mild or moderate burning sensation during treatment.

ترجمه متن بالا: کرایوتراپی (جراحی به روش کرایو) زگیل تناسلی را با انجماد از بین می برد. پزشک یک ماده بسیار سرد مانند نیتروژن مایع را در اطراف زگیل ها قرار می دهد تا آنها را منجمد کند. ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف یا متوسط ​​داشته باشید.

در روش فریز زگیل تناسلی، زائده ها با نیتروژن مایع در دمای -۱۹۶ درجه  سانتی گراد منجمد و فریز می شوند.  در این روش که سرما درمانی هم نامیده می شود به دلیل پایین بودن بیش از حد دمای نیتروژن مایع، سلول ها نمی توانند در برابر سرما مقاومت کنند و از بین خواهند رفت.

مطلب مرتبط: عکس زگیل تناسلی

فیلم فریز زگیل تناسلی

در واقع پس از اینکه ازت مایع روی زگیل ها اسپری می شود دما و حرارت بدن موجب ذوب شدن نیتروژن مایع و نابودی سلول ها می شود. برای کاهش درد پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند و ممکن است فرد کمی سرما را روی پوست خود حس کند. 

نکته ای که در “روش کرایو زگیل تناسلی” وجود دارد اینست که با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها ممکن است بر اساس صلاحدید پزشک  لازم باشد چند جلسه برای از بین بردن آن ها مراجعه کنید و یا اینکه از روش درمان زگیل تناسلی با لیزر استفاده شود.

در روش فریز زگیل تناسلی و درمان آن با کرایو برای ایجاد سرمای شدید پزشک از مواد زیر استفاده می نماید:

 • گاز آرگون 
 • نیتروژن مایع 
 • کربن دی اکسید منجمد 
 • دی متیل اتر و پروپان یا DMEP

هزینه کرایو زگیل تناسلی چقدر است 

همان طور که گفتیم با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها ممکن است نیاز به جلسات متعدد کرایو و فریز زگیل تناسلی باشد. برای مشخص شدن هزینه کرایو زگیل تناسلی و قیمت فریز کردن آن ها باید توسط پزشک معاینه و ویزیت شوید و سپس با توجه به انتخاب روش درمان مناسب شما، قیمت کرایو مشخص می شود.

این که میگوییم برای تعیین هزینه کرایو زگیل تناسلی حتما باید فرد معاینه شود به این دلیل است که گاهی ممکن است زگیل و زائده هایی در داخل واژن یا مقعد او وجود داشته باشند که خودش نمی تواند ببیند و در معاینه زگیل های جدیدی مشاهده می شوند که در تعیین هزینه فریز آن ها تاثیرگذار می باشد. در هر صورت تعیین هزینه و قیمت کرایو زگیل تناسلی به موارد زیر وابسته است:

 • ممکن است زگیل ها در نواحی ای مثل داخل واژن یا مجرای ادراری ایجاد شده باشند.
 • تعداد و اندازه زگیل ها 
 • میزان پراکندگی و پخش شدن آن ها در بدن 
 • پزشک و کلینیکی که برای درمان انتخاب می کنید و دستمزد آن ها 
 • تعداد جلسات لازم برای کرایو با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها 

مراحل کرایو زگیل تناسلی 

از بین بردن زگیل ها توسط روش کرایو یا سرما درمانی با نیتروژن مایع انجام می شود که شامل مراحل زیر است:

۱- نیتروژن مایع توسط پزشک به عمق زائده های گوشتی روی پوست نفوذ می کند. ممکن است تصور کنید که سرما و انجماد باعث از بین رفتن زگیل ها می شود در صورتی که در کرایو درمانی وقتی نیتروژن مایع با زگیل ها برخورد می کند انتقال گرمای بدن فرد موجب جوشیدن آن و از بین رفتن زگیل می شود.

۲- پس از آن بافت زگیل که توسط سرما منجمد شده ذوب می شود.

۳- در نهایت نیتروژن مایع بافت سلول را تخریب کرده و قسمت فریز شده ملتهب شده و زگیل به شکل پوسته ریزی از بین می رود.

مراقبت بعد از کرایو زگیل تناسلی و قبل از آن 

قبل از مراجعه به مطب یا کلینیک برای کرایو زگیل تناسلی موهای زائد خود را با موبر (از تیغ و ژیلت استفاده نکنید) از بین ببرید. 

بعد از کرایو زگیل تناسلی معمولاً تا چند روز کمی درد و سوزش احساس می شود و مشاهده زخم و تاول در ناحیه ای که کرایو شده طبیعی می باشد.

عکس زگیل تناسلی بعد از کرایو
قبل و بعد فریز زگیل تناسلی

تقریباً یک هفته پس از کرایو زائده ها از بین می روند. اگر بعد از کرایو یا فریز زگیل تناسلی روی تاول ها زخم ایجاد شود برای جلوگیری از پخش شدن ویروس اچ پی وی باید محل زخم را به خوبی ضدعفونی نمایید. 

از مراقبت های بعد از کرایو درمانی زگیل تناسلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شستشوی مرتب محل و رعایت بهداشت ناحیه کرایو شده 
 • استفاده مرتب طبق دستور پزشک از پمادهای ترمیم کننده 
 • رابطه بعد از فریز زگیل تناسلی : تا زمان بهبودی کامل (۱ الی ۳ هفته) از برقراری رابطه خودداری شود. و پس از بهبودی هم حتما از کاندوم استفاده کنید. 
 • بهتر است برای اصلاح ناحیه کرایو شده تا بهبودی کامل از تیغ استفاده نشود. 
 • زائده ها حدود یک هفته بعد از کرایو زگیل تناسلی شروع به پوسته ریزی می کنند و شروع به کندن آن ها نکنید و اجازه دهید خودشان بریزند. 
 • تا زمان از بین رفتن زگیل ها امکان انتقال و پخش شدن آن هست پس زائده ها را با دست لمس نکنید.
 • زنان پس از کرایو ممکن است ترشحات واژنی داشته باشند.
 • بعد از کرایو اگر عادت ماهانه شدید از نوار بهداشتی به جای تامپون استفاده کنید.
 • تا بهبودی کامل و از بین رفتن تمام زائده ها رابطه جنسی ممنوع می باشد. 

روش های درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان 

با زیاد شدن روابط جنسی متنوع و بدون ایمنی در سراسر دنیا ویروس اچ پی وی فراگیر شده و بسیاری از کسانی که از لحاظ جنسی فعال هستند به این ویروس دچار شده و در پی راه درمانی برای آن هستند. هرچند که هنوز راه درمان قطعی و نابودی این ویروس برای همیشه کشف نشده اما منظور ما از درمان زگیل تناسلی در اینجا از بین بردن زگیل و زائده ها در ظاهر و آرام شدن علائم دردناک می باشد. 

مطلب مرتبط: درمان قطعی زگیل تناسلی

روش های گوناگونی برای درمان هستند که باید با توجه به وضعیت زگیل های فرد و نظر پزشک متخصص یکی از آن ها انتخاب شود. 

معمولاً در ابتدای ابتلای فرد به این ویروس روش هایی مثل محلول ها (پودوفیلین – پودوفیلوکس) و پمادهای موضعی، یا مصرف داروهای افزایش سیستم ایمنی بدن تجویز می شود. اما اگر زگیل ها با این روش ها از بین نروند درمان قطعی زگیل تناسلی مردان و زنان  باید با استفاده از روش های پزشکی و کمی تهاجمی ترمثل لیزر یا کرایو زگیل تناسلی انجام شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی زنان

حتما باید توجه داشته باشید که روش لیزر یا کرایو و فریز برای از بین بردن زائده ها از روی پوست درمان قطعی هستند و این که چه زمانی بدن فرد به طور کامل از ویروس اچ پی وی پاک می شود به سیستم ایمنی او بستگی دارد و نمی توان زمان مشخصی را تعیین کرد.

اگر در مراحل اولیه این ویروس تصمیم داشتید از محلول ها برای از بین بردن زگیل استفاده کنید حتماً باید توسط دکتر زگیل تناسلی یا پزشک متخصص پوست انجام شود و به دلیل اسیدی بودن این محلول ها و امکان آغشته شدن آن به نواحی دیگر بدن بهتر است خودتان این کار را نکنید. 

بهترین راه برای پیشگیری از مبتلا شدن به این ویروس تزریق واکسن زگیل تناسلی یا همان واکسن 

گارداسیل پیش از آغاز فعالیت های جنسی می باشد. 

سوالات متداول درباره روش کرایو زگیل تناسلی

رابطه بعد از فریز زگیل تناسلی ممکن است؟

تا بهبودی کامل (۲الی ۳ هفته) پس از کرایو بهتر است رابطه جنسی نداشته باشید.

کرایو زگیل تناسلی در بارداری انجام می شود؟

با توجه به اندازه و محل زگیل ها بهترین روش توسط پزشک انتخاب می شود.

خطرات و عوارض کرایو زگیل تناسلی چیست؟

فریز زگیل تناسلی روشی کم خطر بوده ولی در برخی موارد ممکن است باعث عفونت زخم شود که با مصرف آنتی بیوتیک برطرف خواهد شد.

اسپری کرایو زگیل تناسلی چیست؟

اسپری فریز زگیل تناسلی در برخی داروخانه ها موجود است که به صورت سطحی زگیل را از بین می برد و امکان عود مجدد دارد.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد