واکسن زگیل تناسلی;(گارداسیل)+عوارض،قیمت1402+بهترین سن تزریق

واکسن زگیل تناسلی

واکسن اچ پی وی چیست؟ واکسن زگیل تناسلی یا همان گارداسیل Gardasil یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی HPV (همان ویروس عامل زگیل تناسلی و بیماری هایی مثل سرطان دهانه رحم) می باشد. بهتر است این واکسن در سن ۹ سالگی به بعد در بازو تزیق شود.  قیمت واکسن زگیل تناسلی اگر از داروخانه هلال احمر تهیه شود ۲۶۵ هزار تومان می باشد اما بر اساس نوع ایرانی و خارجی آن و همچنین پیشگیری از سویه های اچ پی وی قیمت متغیر است و برای مثال قیمت واکسن گارداسیل خارجی چون بر اساس نرخ ارز می باشد دائما در حال تغییر است یا اینکه قیمت واکسن زگیل تناسلی Gardasil 9 به دلیل اینکه در برابر ۹ سویه از اچ پی وی قابلیت جلوگیری دارد و در ۹۰ درصد موارد از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند معمولاً گران تر از سایر انواع واکسن های زگیل است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (who) :

در حال حاضر شش واکسن HPV وجود دارد: سه واکسن دو ظرفیتی، دو واکسن چهار ظرفیتی و یک واکسن غیر ظرفیتی. همه واکسن‌ها در پیشگیری از عفونت با ویروس‌های نوع ۱۶ و ۱۸ که مجموعاً مسئول تقریباً ۷۰ درصد موارد سرطان دهانه رحم در سطح جهان هستند، بسیار کارآمد هستند. واکسن ها همچنین در پیشگیری از ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم ناشی از این انواع ویروس بسیار کارآمد هستند. واکسن چهار ظرفیتی در پیشگیری از زگیل های تناسلی بسیار کارآمد است.
گروه هدف اولیه در اکثر کشورهایی که واکسیناسیون HPV را توصیه می کنند، دختران نوجوان ۹ تا ۱۴ ساله هستند. برای همه واکسن ها، برنامه واکسیناسیون به سن گیرنده واکسن بستگی دارد:

طبق گزارش دسامبر ۲۰۲۲ WHO در مورد واکسن های اچ پی وی، Who برنامه زیر را توصیه می کند:

 • برنامه یک یا دو دوز برای دختران ۹-۱۴ ساله
 • برنامه یک یا دو دوز برای دختران و زنان ۱۵ تا ۲۰ ساله
 • دو نوبت با فاصله ۶ ماهه برای زنان بالای ۲۱ سال
 • حداقل ۲ دوز و در صورت امکان ۳ دوز برای افرادی که به نقص ایمنی و/یا آلوده به HIV شناخته شده اند ضروری است.

زگیل تناسلی برجستگی های کوچک، خاکستری یا به رنگ پوست است که اطراف دستگاه تناسلی یا داخل دهان (زگیل دهانی پدیدار میشود و یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی هستند.آنها در اثر انواع مختلفی از ویروس پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی ایجاد میشوند. واکسن زگیل تناسلی باعث جلوگیری از ابتلا به این ویروس می شود.

زگیل تناسلی معمولا در اطراف نواحی واژن، مجرای ادرار،دهانه رحم، آلت تناسلی و مقعد به شکل بسیار کوچک، صاف و مسطح و یا شبیه گل کلم ظاهر می شود. درمان خانگی زگیل تناسلی را از بین نمیبرد ولی اندازه ی آنها را کوچک میکند برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید که اکثر آنها درمان زگیل تناسلی با لیزر را پیشنهاد میدهند. برای پیشگیری از این بیماری واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنید.

مطلب مرتبط: زگیل الت تناسلی مردان چیست

واکسن اچ پی وی چیست

واکسن اچ پی وی، افراد را در برابر ابتلا به انواع پر خطر  ویروس اچ پی وی (نوع ۶-۱۱-۱۶-۱۸) محافظت میکند. این واکسن، گارداسیل نام دارد که از موارد زیر به عنوان عامل زگیل تناسلی در زنان و مردان محافظت میکند و بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی بهتر است تمامی افراد پیش از شروع فعالیت جنسی آن را تزریق کنند. واکسن hpv از طریق تحریک سیستم ایمنی بدن، در برابر انواع ویروس اچ پی وی آنتی بادی و محافظ تولید می کند و در صورت تماس فرد واکسینه شده با ویروس اچ پی وی، این آنتی بادی ها از او در برابر ویروس محافظت می کنند.

 •  نوع ۱۶ و ۱۸ که بیشتر نوع ۲ منجر به سرطان دهانه ی رحم میشود.
 •  نوع ۶ و ۱۱ که ۹۰% آنها منجر به زگیل تناسلی میشود. 
 • سایر انواع آن (۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲) که منجر به سرطان دهانه ی رحم، مقعد، واژن، آلت تناسلی و گلو میشود.

انواع واکسن گارداسیل

بیش از ۲۰۰ ویروس اچ پی وی وجود دارد که تقریباً ۴۰ نوع از آن ها از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و از بین این ۴۰ سویه، ۱۲ نوع از ویروس اچ پی وی هستند که باعث بروز سرطان هایی مثل سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان واژن در زنان و سرطان مقعد و آلت تناسلی در مردان و سرطان گلو در هر دو جنس می شود. جهت جلوگیری از ابتلا به این سویه های پر خطر سه نوع واکسن HPV وجود دارد:

سه واکسن HPV – واکسن HPV 9 ظرفیتی (Gardasil 9، ۹vHPV)، واکسن چهار ظرفیتی HPV (Gardasil، ۴vHPV)، و واکسن دو ظرفیتی HPV (Cervarix، ۲vHPV) – توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (DAF) مجوز گرفته اند. هر سه واکسن HPV در برابر انواع ۱۶ و ۱۸ HPV که باعث بیشتر سرطان‌های HPV می‌شوند، محافظت می‌کنند.

واکسن گارداسیل ۹  کاربردی ترین نوع واکسن Gardasil 9 می باشد که از شخص در برابر ۹ سویه از تیپ های پرخطر اچ پی وی که عامل سرطان هایی مثل سرطان دهانه رحم هستند محافظت می کند. همچنین به دلیل اینکه در نود درصد موارد از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند، قیمت بالاتری نسبت به سایر واکسن ها دارد.

پاپیلوگارد نیز نوع دیگری از واکسن زگیل تناسلی می باشد که ساخت ایران است و در سال های اخیر برای جلوگیری از ابتلا به سویه های ۱۶ و ۱۸ اچ پی وی تولید شده است. اما به دلیل تازگی آن و استقبال کم، هنوز عوارض آن و میزان اثر گذاری واکسن hpv ایرانی به طور دقیق مشخص نشده است.

سن تزریق واکسن گارداسیل

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که واکسیناسیون HPV در سنین ۱۱-۱۲ سال به دختران و پسران انجام شود. این واکسن می تواند از سن ۹ سالگی انجام شود. برای دختران و پسران ایده آل است که واکسن را قبل از شروع رابطه جنسی دریافت کنند. دریافت واکسن زگیل تناسلی در سنین پایین، با شروع زودتر فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. هنگامی که فردی به HPV آلوده می شود، واکسن ممکن است آنقدر موثر نباشد. همچنین پاسخ به واکسن در سنین پایین تر از سنین بالاتر بهتر است.

CDC توصیه می کند که همه کودکان ۱۱ و ۱۲ ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند. نوجوانان ۹ و ۱۰ ساله و نوجوانان ۱۳ و ۱۴ ساله نیز می توانند واکسیناسیون را در برنامه دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که برنامه دو دوز برای کودکان زیر ۱۵ سال موثر است.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که بعداً در سنین ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسن را شروع می کنند، باید سه دوز از واکسن را دریافت کنند.

CDC واکسیناسیون HPV را برای همه افراد تا سن ۲۶ سالگی که به اندازه کافی واکسینه نشده اند توصیه می کند.

بهترین زمان برای تزریق و سن واکسن گارداسیل بین ۱۱ الی ۱۲ سالگی و قبل از شروع فعالیت های جنسی می باشد. البته سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً استفاده از Gardasil 9 را برای مردان و زنان ۹ تا ۴۵ ساله تأیید کرده است. اما اگر ۲۷ تا ۴۵ ساله هستید، بهتر است برای دریافت واکسن با پزشک خود مشورت نمایید.

 • برای افراد بین سنین ۱۵ تا ۴۵ سال، ۳ بار تزریق میشود.
 • دومین تزریق، دو ماه بعد از اولین تزریق اتفاق می افتد
 • سومین تزریق ۴ ماه بعد از دومین تزریق اتفاق می افتد. پس مجموعا ۶ ماه طول میکشد تا هر سه تزریق انجام شود.

برای افراد بین سنین ۹ تا ۱۴ سال، فقط دو تزریق لازم است. دومین تزریق، ۶ ماه بعد از اولی اتفاق می افتد.

چه کسانی باید واکسن زگیل تناسلی بزنند ؟

همه ی افراد بین سنین ۹ تا ۴۵ سال میتوانند آن را دریافت کنند تا از ابتلا به زگیل تناسلی و انواع ویروس اچ پی وی که منجر به سرطان میشود مصون باشند. پیشنهاد میشود برای کودکان در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی تزریق انجام شود تا زمانی که به فعالیت جنسی میرسند در امان باشند. برای سنین بالاتر بهتر است درباره ی واکسن با پزشک مشورت شود.

مطلب مرتبط: علت زگیل تناسلی بدون رابطه در دختر باکره

عوارض جانبی واکسن

عوارض-واکسن-زگیل-تناسلی

این واکسن عوارض جانبی ندارد. رایج ترین، عارضه ی جانبی آن:

 • قرمزی
 • درد در محل تزریق

یکی از موضوعات بحث برانگیزی که راجب این موضوع وجود دارد این است که این واکسن برای جلوگیری از بیماری مقاربتی است و برای کودکان مناسب نیست. اما نکته اینجاست که واکسن زمانی بهتر عمل میکند که قبل از داشتن اولین رابطه ی جنسی تزریق شود و احتمال ابتلا به سرطان را بسیار کاهش میدهد.

تحقیقات نشان داده که تزریق واکسن، افراد را به داشتن رابطه ی جنسی تشویق نمیکند پس این بدان معنی نیست که تزریق واکسن، کودکان را به داشتن رابطه ی جنسی ترغیب میکند. هدف فقط این است که آنها در آینده از زگیل تناسلی و سرطان در امان باشند.

اگر به ویروس اچ پی وی مبتلا باشم، واکسن زگیل تناسلی میتواند آن را درمان کند؟

خیر اگر مبتلا هستید، تزریق واکسن آن را درمان نمیکند اما از ابتلا به سایر اچ پی وی ها جلوگیری میکند. اگر مبتلا هستید با پزشک یا پرستار راجب آزمایشات و درمان مورد نیاز صحبت کنید.

آیا زمانی که واکسن تزریق شود نیازی به تست اچ پی وی است؟

بله. تست پاپ اسمیر یکی از راه های مهم جلوگیری از سرطان دهانه ی رحم است. واکسن  از ابتلا به اچ پی وی که مبتلا به سرطان میشود جلوگیری نمیکند. پس انجام تست حتما لازم است تا تغییرات سلولی را که منجر به سرطان رحم میشود را شناسایی کرد. 

هزینه ی واکسن چقدر است؟

هر تزریق واکسن حدود ۲۵۰ دلار است. گاهی اوقات تزریق آنها با دفترچه نیز صورت میگیرد که نصف قیمت است.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

خطرات زگیل تناسلی

 • زگیل های تناسلی خطرناک نیستند اما میتوانند نشان دهنده ی اچ  پی وی باشند.
 • برخی از اچ پی وی ها منجر به سرطان میشوند.
 • از بین بردن زگیل ها، کمکی به جلوگیری از انتقال آنها نمیکند
 •  اگر شکل ظاهری زگیل ها از بین برود، ویروس در بدن باقی میماند. 
 • اچ پی وی با سرطان ارتباط مستقیم دارد. برخی از آنها منجر به سرطان میشوند.
 •  اچ پی وی حتما به سرطان ختم نمیشود.
 • معمولا اچ پی وی طی دوسال از بین میرود و باعث ایجاد مشکل جدی نمیشود.

بیش از ۲۰۰ نوع اچ پی وی وجود دارد که بیشتر آنها ضرری ندارند اما ۱۳ نوع از آنها منجر به سرطان رحم شده و یک نوع آن به سرطان هایی مانند زیر منجر می شود:

 • گلو
 • مقعد
 • واژن 
 • دستگاه آلت تناسلی

 بیشتر افراد نمیدانند که به این ویروس مبتلا هستند زیرا هیچ علائمی ندارند. اگر ویروس بعد از دو سال از بین رفت شروع به آلوده کردن سلول های رحم میکند که تشکیل تومور سرطانی میدهد. این تومور باید برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا