بی اختیاری گاز ، علائم، دلایل و پیشگیری

بی اختیاری گاز

بی اختیاری مدفوع عدم کنترل حرکات روده است که باعث نشت مدفوع از مقعد میشود اما بی اختیاری گاز عدم کنترل گاز درون روده است که علت های زیر را دارد:

آسیب دیدگی عضلات و اعصاب به دلیل کهولت سن یا زایمان بوجود می آید. هر آنچه که منجر به بی اختیاری مدفوع یا گاز میشود، ممکن است خجالت آور باشد. اما این موضوع را بدون خجالت با پزشک در میان بگذارید. علائم

بی اختیاری گاز در طول زمان و همراه با اسهال آغاز میشود اما در برخی افراد این بی اختیاری حاد و شدید است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند به دلیل اضطراب ، ممکن است نتوانند خود را کنترل کنند و به موقع به سرویس بهداشتی برسند و بی اختیاری را ترغیب میکنند. نوع دیگری آن در افرادی ظاهر میشود که از لزوم دفع مدفوع آگاهی ندارند و بی اختیاری منفعل نامیده میشود. 

بی اختیاری ممکن است همراه با علائم زیر ظاهر شود:

بیشتر بخوانید: علت باد معده زیاد

 بی اختیاری باد شکم در خواب

بی اختیاری باد شکم در خواب به دلیل شل شدن اسفنکتر مقعد اتفاق می افتد اما تا این اندازه که باعث بی اختیاری مدفوع شود شل نمی شود. معمولاً بیشتر افراد متوجه نمی شوند که دچار بی اختیاری باد شکم در خواب هستند مگر اینکه هنوز به خواب سنگین نرفته باشند و صدای باد شکم خود را متوجه شوند. بی اختیاری باد شکم همیشه در خواب برای همه افراد اتفاق نمی افتد مگر در افرادی که دچار اختلالات گوارشی و استرس هستند. بیماری هایی مثل کرون، IBS، سلیاک و … می توانند موجب افزایش باد شکم شوند.

مدفوع خونی نشانه چیست

درمان بی اختیاری باد شکم در خواب

 • برای درمان بی اختیاری باد شکم در خواب باید چند هفته غذاهای پرچرب، شیرین، پر فیبر، لبنیات، سرخ شده و … مصرف نکنید.
 • به جای نوشیدنی های گازدار آب بیشتری بنوشید. بین آخرین وعده غذایی و ساعت خواب شبانه فاصله بندازید. مثلا ۲ ۳ ساعت قبل خواب شام بخورید و بالافاصله پس از غذا به خواب نروید.
 • برای قرص درمان بی اختیاری باد شکم در خواب می توانید از آلفا-گالاکتوزیداز که قرص ضد گاز است استفاده کنید حتما باید قبل از اخرین وعده یا شام استفاده شود.
 • بیشتر قرص های ضد گاز مانند سایمیتیکون کمک می کنند تا باد از دستگاه گوارش بدون اینکه موجب باد شکم شود خارج شود.
 • سیگار نکشید. زیرا سیگار موجب بلع هوای اضافی و افزایش باد شکم در خواب می شود.

روان کننده شکم سریع

دلایل

در بیشتر افراد بیش از یک عامل وجود دارد که شامل:

 • آسیب عضلات:اگر عضلاتاطراف مقعد آسیب ببیند منجر به بی اختیاری گاز می شود.
 • آسیب اعصاب: آسیب اعصاب مقعد که اسفنکتر کانال مقعدی را برای نگه داشتن مدفوع کنترل میکند باعث بی اختیاری مدفوع و گاز میشود و به دلیل زایمان، کشش عضلات مقعد در هنگام دفع مدفوع و آسیب نخاعی یا سکته مغزی ایجاد میشود. برخی بیماری ها مانند، دیابت و مولتیپل اسکلروزیس باعث بروز این بیماری میشود.
 • یبوست:  یبوست یعنی دفع مدفوع به سختی رخ میدهد و به مرور زمان باعث آسیب اعصاب می شود.

داروی یبوست

 • اسهال: افراد مدفوع جامد را تا حدی می توانند کنترل کنند اما نگهداری اسهال از آن دشوارتر است. 
 • بواسیر: زمانی که رگ های مقعد متورم میشوند بواسیر ایجاد میشود. بواسیر اجازه نمیدهد که کانال مقعدی به طور کامل بسته شود و باعث نشت مدفوع میشود.
دلایل بی اختیاری گاز
 • از دست دادن ظرفیت ذخیره سازی در روده ی بزرگ: در حالت طبیعی، مقعد برای اینکه مدفوع را در خود جای دهد کش می آید. اگر دیواره ی روده ی بزرگ زخم شده باشد یا بر اثر جراحی یا پرتودرمانی آسیب دیده باشد، مقعد به اندازه ی کافی کس نمی آید و باعث نشت مدفوع میشود.
 • جراحی: برای درمان رگ های مقعد یا رکتوم( بواسیر) استفاده میشود و اگر جراحی برای درمان بواسیر یا بیماری های مزمن مقعدی استفاده شود منجر به آسیب اعصاب مقعدی میشود و بی اختیاری مدفوع را بوجود می آورد.
 • پرولاپس رکتال: پرولاپس رکتال یکی از علت های بی اختیاری است و باعث میشود که رکتوم به داخل مقعد فرو رود.
 • رکتوسل: در زنان ، در صورت بیرون زدگی روده از طریق مهبل ، بی اختیاری مدفوع ایجاد می شود.

عوامل خطر

بسیاری از عوامل احتمال ابتلا به بی اختیاری گاز را افزایش میدهد که شامل موارد زیر است:

 • سن: این بیماری در همه ی سنین اتفاق می افتد اما در افراد بالای ۶۵ سال بیشتر است.
 • جنس مونث: بی اختیاری یکی از عوارض زایمان است. 
 • آسیب اعصاب: افرادی که دیابت طولانی مدت یا مولتیپل اسکلروز بیشتر در معرض اند.
 • دمانس: برخی اوقات، بی اختیاری در اواخر مرحله ی بیماری آلزایمر و دمانس ایجاد میشود.
 • عدم توانایی جسمی: عدم تحرک جسم منجر به آسیب مقعدی می شود.

عوارض

 • پریشانی و استرس: افرادی که به این مشکل دچا هستند از شرکت در اجتماع خودداری میکنند.
 • حساسیت پوستی: برخورد مدفوع و  پوست مقعد به یکدیگر پوست را حساس می کند.

پیشگیری

پیشگیری از بی اختیاری مدفوع

موارد زیر منجر به پیشگیری می شود:

 • کاهش یبوست: زیاد ورزش کنید، میزان فیبر و نوشیدنی های خود را افزایش دهید تا بی اختیاری گاز از بین برود.
 • کنترل کردن اسهال: درمان و از بین بردن اسهال مانند عفونت روده به جلوگیری از بی اختیاری کمک میکند.
 • جلوگیری از زور زدن در هنگام دفع مدفوع: زور زدن در هنگام حرکات روده، عضلات اسفنکتر مقعد را ضعیف میکند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنم

اگر علائم شدید و مداوم و دلهره آور باشد باید به پزشک مراجعه کرد. در برخی مواقع افراد از اینکه با پزشک خود صحبت کنند شرم دارند. اما درمان در آن وجود دارد و هرچه سریعتر ارزیابی شود بیمار زودتر از شر علائم خلاص میشود.

137 دیدگاه دربارهٔ «بی اختیاری گاز ، علائم، دلایل و پیشگیری»

 1. حدود دوماه هست که بعد از جراحی بواسیرم دچار این مشکل شدم خیلیم اذیت کنندس حتی بیشتر وقتا ببخشید ولی اسهال میشم. میشه لطفا یه راهی بگین دکتر

  1. سلام دوست عزیز روزتون بخیر. متاسفانه یکی از آسیب های ناشی از عمل جراحی بواسیر بی اختیاری عضلات اسفنکتر مقعد است. هر چه سریع تر با پزشک معالجتون تماس بگیرید.

 2. سلام من چند سال هست بواسیر دارم قبلا هم داشتم اما با درمان خانگی خب شد ولی بعد مدتی دوباره پیداشد فقط‌هنگام دسشویی بیرون میاد و دوباره خودش میره داخل ایا نیاز به جراحی دارم یا نه

 3. سلام شبتون بخیر من تقریبا دوماه ونیمه عمل بواسیر داشتم ازاون موقع ب بعد بی اختیاری گاز معده دارم خیلی اذیت کننده هس راهی هس ک بشه با دارو برطرف بشه ک نیازی ب مراجعه دکتر نباشه ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالاً عمل شما به شکل سنتی بوده و یا از لیزر به درستی استفاده نشده که باعث بی اختیاری شده است. می توانید با پرتوکلینیک تماس بگیرید و با بوتاکس مشکل خود را حل نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   بی اختیاری گاز به دلیل عدم کنترل گاز درون روده ها می باشد که ناشی از ضعف عضلات و اعصاب مقعد می باشد.

 4. سلام. من بی اختیاری در باد شکم دارم. نمیدونم مشکلم چیه. مرد هستم. چندجا دکترهم رفتم متوجه نشدن اصلا. چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   بی اختیاری از راه مقعد به دلیل ضعف عضلات و یا اعصاب مقعدی می باشد. سعی کنید غذاهای محرک و نفاخ مصرف نکنید و آزمایشات لازم را برای تشخیص علت انجام دهید.

 5. من سالهاست به این بیماری مبتلا هستم کل زندگیمو نابود کرده کلا منو منزوی کرد دلیلشو نمیدونم شاید به خاطر یبوست بوده باشه ولی از کلاس دهم تا الان که ۲۰ سالمه ازش رنج می برم.به نظر شما این بیماری واقعاً درمان داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   بی اختیاری گاز به خاطر کنترل نشدن گاز درون روده ها می باشد به دلایل مختلفی مثل آسیب اعصاب و عضلات اطراف مقعد، بواسیر، اسهال، یبوست و … پیش می آید. باید با مراجعه به پزشک متخصص علت را تشخیص دهید و سپس به درمان بپردازید.

 6. سلام خانم ۲۸ ساله هستم کولیت روده و بعد از اون مشکلات بعدی مقعدی بواسیر دلشتم و بر اثر اسهال و یبوست مداوم و دست کاری با انگشت در مقعد برای تخلیه مدفوع بی اختیاری گاز روده گرفتم و واقعا اذیت میشم خواهشا درمانش رو بهم بگید و اینکه در کلینیک شما این موارد رو درمان کردید ؟موفقیت آمیز بوده

  1. سلام دوست عزیز
   بله در پرتو کلینیک روزانه ده ها مورد مشابه شما به گونه موفقیت امیزی تحت درمان قرار می گیرند. برای درمان بی اختیاری گاز روده پیش از هر چیزی باید مشکلات گوارشی خود را درمان نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت آن بله هم درمان دارویی و هم درمان جراحی دارد. درمان های خانگی هم شامل رژیم غذایی حاوی فیبر و مایعات و ورزش کردن می باشد.

 7. سىلام ، سالهاست ازین مشکل رنج میبرم اګر لطف کنید آدرس دکتور ورزیده درین موضوع را در ایران برایم نشان دهید. تسکر

  1. سلام دوست عزیز
   می توانید با مشاوران ما در پرتوکلینیک تماس بگیرید:

   تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک ۱۴، طبقه ۵

   ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳

  2. سلام من ۱۵ سال هست بی اختیاری گازهستم داروهای زیادی مصرف کردم ولی نتیجه ای برام نداشت زنکی برام شده جهنم حتی یک دقیقه هم نمیتونم کنترل کنم خودم رو گازهای بودار وبدون صدا دفع میشه لطفن کمکم کنید پیش چه متخصصی برم

  1. سلام دوست عزیز
   تا چن ماه بعد از زایمان این مورد طبیعی می باشد و در صورت ادامه دار بودن به یک متخصص گوارش یا کلورکتال مراجعه نمایید.

 8. سلام خسته نباشید من جراحی انجام ندادم ولی به علت بیماری ام اس که دارم دچار یبوست هستم من ۱۳ سال ام اس دارم ولی تقریبا ۵ سال است که به بی اختیاری دفع گاز معده دچار شدم باید چیکار کنم پیش چه دکتری باید برم لطفا منو راهنمایی بکنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید و با بررسی داورهای ام اس خود از او بخواهید که نظرش را در مورد بوتاکس برای حل این مشکل به شما بگوید و حتما مطمئن شوید که این مشکل بخاطر بیماری ام اس شما می باشد. شاید ربطی به ام اس نداشته باشد و به علت مشکلات گوارشی باشد.

 9. به تازگی دوبار رابطه ازپشت داشتم ولی کامل نرفت تو و باز نشد و الان بعد یه روز گاز های معده و روده بی اختیار نگران کرده چه باید بکنم راه درمان بدون مراجعه به پزشک هم هست راهنمایی کنید

 10. سلام ببخشید من خانم هستم تو خونه زایمان کردم واطراف معقدم گو شت زده بود بیرون چن سال پیش دکتر جراح زنان و زایمان رفتم عمل کرد ولی بد از عمل بی اختیاری دفع گاز رود دارم خیلی اذیتم میکنه زندگی را برام جهنم کرده خواهش میکنم راهنمایم کنید چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   از خوردن غاهای نفاخ مثل لوبیا عدس و جویدن آدامس خودداری نمایید. تجمع بیش از اندازه گاز در روده به دلیل هوای زیادی است که هنگام جویدن غذا وارد بدن می شود.

  1. سلام دوست عزیز
   بله موجب آسیب دیدگی اسفنکتر و عضلات مقعدی می شود و در صورت تکرار باعث گشادی مقعد هم می شود.

 11. من باد شکم ام به طور خود کار بیرون می شود کانترول کرده نمی توانم در زمان که روی صندلی نشسته هستم احساس می کنم زیاد و احساس گرمی می کنم

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا سوال خود را واضح تر بپرسید به زبان فارسی. دلیل بی اختیاری گاز و باد هم مربوط به مشکل در روده ها می باشد.

 12. سلام تروخدا به من کمک کنید.
  من وقتی تو جمع غریبه قرار میگیرم بی اختیاری گاز روده دارم بعد هرچی زور میزنم نمیتونم جلوشو بگیرم بعد خجالتم میکشم به بابا و مامانم بگم ترو خدا بگین من چیکار کنم. به خدا راه حل بزاری جلوم هر روز برات نماز میخونم.
  هیچ دردی احساس نمیکنم.

  1. سلام دوست عزیز
   بی اختیاری گاز به دلیل آسیب عضلات مقعد و یا آسیب اعصاب مقعد می باشد. بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید و از زور ردن هم خودداری نمایید.

 13. دوستی که پرسیدن که آیا رابطه مقعدی باعث بی اختیاری دفع گاز میشه.باید بگم که اگه ‌رابطعه مقعدی زیاد باشه حتی منجر به بی اختیاری مدفوع میشه به طوری که کیسه مدفوع برای چنین کسانی میزارن و مقعدشون رو میبندن.بسیار مواظب باشید و کاری که میتونه اینقدر به ضررتون باشه رو انجام ندیدهرگز

 14. چند روزیه که شکمم و پهلوهام خیلی باد کردن چون قبلش اصلا شکم و پهلو نداشتم جوریه که همه مخصوصا خودم خیلی ترسیدم چون مادرمم آسیت شکمی کرد و متوجه شدیم سرطان داره که متاستاز شد و متاسفانه به همه شکمم زد و فوت کرد??.یبوست کامل دارم الان ولی گاز خارج میشه برام سونو نوشته دکتر ولی نوبتم یک هفته دیگه است آیا امکان انسداد روده یا چسبندگی وجود داره؟یا امکان داره ارثی مثل مادرم آسیت کرده باشم و سرطان باشه.و اینکه با لاکتولوزاسهال میشم ولی نه اینکه کاملا شکمم خالی بشه و باز هم باد میکنه بعد از یک ربع و با سرو صدای خیلی زیاد شروع به باد کردن میکنه دوباره بعد از دستشویی رفتنم .اگه انسداد باشه یا چسبندگی که خوبه چون با عمل رفع میشه ولی اگه سرطان باشه?

  1. سلام دوست عزیز
   علت باد کردن شکم و پهلو می تواند دلایل مختلفی از مصرف داروها و یا برهم خوردن تعادل باکتری های روده یا فلور روده، نفخ ناشی از برخی غذاها، بیماری های التهاب روده کرون و … باشد. همچنین ممکن است ورم شکم به دلیل احتباس آب در بدن باشد که باید دلیل احتباس و عدم دفع آب بررسی شود. آسیت شکم معمولاً با کبد مرتبط است و در افرادی که سیروز کبدی دارند بیشتر مشاهده می شود. چرا که با کاهش فعالیت کبد فشار سیاهرگ ها افزایش می یابد و باعث اسیت شکمی می شود.
   با توجه به این که یبوست کامل دارید ممکن است تورم شکم شما به علت یبوست باشد و با تغییر رژیم غذایی برطرف شود. در سایر موارد که فرمودید نیاز به تشخیص و آزمایش های تخصصی تر می باشد که باید توسط پزشک انجام شود.

 15. خواهش میکنم جوابمو بوید .و اینکه از قبل هم مشکل یبوست داشتم چند سالیه ولی چند روز یکبار به صورت یبوست دستشویی میرفتم مشکل اینطوری نداشتم .و زخم دوازدهه هم دارم امکان داره به اون هم ربطی داشته باشه وشکل عثبی و استرس هم دارم که قرص آرام بخش میخورم سیتولاپرام و آلپوزلام .خدا همه بیمارارو شفا بده و درد بی درمون به کسی نده.آمین

  1. دوست عزیز پاسخ شما را دادیم. ما پزشک نیستیم و با توجه به بیماری های دیگری که دارید و یبوست پر سابقه احتمال هر چیزی هم ممکن است و هم نا ممکن پس بهتر است به جای اینکه از طرف ما جواب با شک و حدس بگیرید نزد پزشک بروید و آزمایشات لازم و تخصصی را انجام دهید. بله استرس هم در تمامی بیماری ها تاثیر دارد اما نمیشه گفته استرس به تنهایی عامل این مشکلات شکمی در شما شده است.

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است هنگام دراز کشیدن دچار رفلاکس معده می شوید در این صورت باید تا ۳ساعت قبل از خوابیدن وعده غذای خورا بخورید و سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله رابطه جنسی مقعدی و یا وارد کردن هر گونه شیء در مقعد که باعث آسیب اسفنکتری شود می تواند موجب بی اختیاری گاز گردد.

 16. من بی‌اختیاری شدید گاز دارم
  طوری ک منزوی ـم کرده):
  جمع های غریبه اصن افتضاح
  حتی تو تاکسی اینام داغون

  لطفا راهنمایی کنید
  آندوسکوپی رفتم ولی کلونوسکوپی نه هنوز

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از درمان های تخصصی برای بی اختیاری گاز ، فیزیوتراپی بایوفیدبک رکتالبه به وسیله دستگاه بیوفیدبک می باشد که می توانید در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید.

 17. سلام. بنده یکساله بی اختیاری گاز گرفتم و خیلی شدید هست. روده هام مدامممم صدای قار و قور شدید میده و بارها و بارها بدون اختیارم گاز خارج میشه. چند بار دکتر متخصص رفتم میکروب معده داشتم و درمان شد. ۲ دوره داروهای سندروم روده تحریک پذیر مصرف کردم. ولی همچنان مشکلم هست جوری که دلم میخواد بمیرم. به خودکشی فکر میکنم. واقعا بیماری من سندروم روده س؟ هیچ علایم دیگ هم ندارم. اسهال و یبوست هم ندارم.قرص دایمتیکون و پرهیز از غذاهای نفاخ و سردیجات هم جواب نداد. من باید چیکار کنم؟ آیا تا آخر عمر این عارضه لعنتی با منه؟ خانم هستم ۲۹ ساله

  1. سلام دوست عزیز
   بله بسیاری از اختلالات گوارشی مثل سندروم روده تحریک پذیر می توانند موجب بی اختیاری گاز یا دفع شود. در مورد ibs پرهیز از تنش و استرس در درمان بسیار موثر است. اما دوست عزیز این مشکلی نیست که بخاطرش به خودکشی فکر کنید. نهایتاً با یک عمل کاشت اسفنگتر مصنوعی اضافی که به وسیله دستگاه کنترل می شود. مشکلتان حل می شود این راه حل نهایی است و بهتر است به پزشک دیگری مراجعه کنید . انجام ورزش کگل یا مراجعه به فیزیوتراپی برای تقویت عضلات لگن هم موثر می باشد.

 18. من سی‌و پنج سالمه و بیست ساله از اجتماع دوری‌میکنم بحدی که زندگی نکردم دیگه یه دکتر خوب بهم معرفی کنید که مشکلمو برطرف کنه
  من بی اختیاری گاز روده دارم و از نسشتن روی صندلی بدترم میشم تو جمع که استرس بدترم میکنه و همش فراریم از همه. یه ادرس بهم بدین که دکتر بدونه دردم چیه کلی دکتر رفتم خیلیاشون نتونستن کمکم کنن هر جور ازمایشی هم دادم ولی اخرش نامیدتر برگشتم

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه ما امکان معرفی پزشک را نداریم اما بیست سال زمان زیادی است که با این مشکل هستید و اگر با دارو و درمان های گوناگون نتیجه نگرفته اید راه درمان نهایی برای این مشکل فیزیوتراپی بایوفیدبک رکتال با اسفاده از دستگاه بیوفیدبک و ارسال پالس های الکتریکی عضلات کف لگن تقویت می شود.

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است اعصاب و عضلات اطراف مقعد آسیب دیده باشد یا اینکه اسفنکتر مقعد شما شل شده باشد. باید به پزشک مراجعه کنید تا ازمایشات لاز م را انجام دهید.

  1. سلام دوست عزیز
   اگر بلافاصله بعد از غذا خوردن به دستشویی می روید اینطور نیست که برای دفع همان چیزی که خورده اید باشد. در واقع عبور مواد غذایی از گوارش انسان ۱ الی ۲ روز زمان می برد. بنابراین ممکن است شما در حال دفع پس مانده مواد غذایی باشید که یک یا دو روز قبل خورده اید. به جز این مورد علت دیگر رفلکس گاستروکولیک می باشد. در این حالت نیاز شدید به دفع غذا پس از مصرف می باشد. در مورد این رفلکس به زودی مقاله جدیدی در پرتو کلینیک منتشر خواهیم کرد.

 19. سلام ممنون از مطالب مفیدتون من متاسفانه همواره نفخ دارم و بی اختیاری خروج گاز هم مدتی هست که اضافه شده پواسیر هم گاه گاهی آزارم میده ولی نه همیشه .مشکل اساسی من اینه که نمیتونم مدفوعم رو بطور طبیعی وبطور کامل دفع کنم و خیلی وقتها مجبورم با استفاده از انگشت ووارد کردن انگشتم به داخل مقعد مدفوع رو خارج کنم .نمیدونم باید چیکار کنم وآیا راهی هست ودرمانی وجود داره یانه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   دفع مدفوع با کمک دست عوارض زیادی دارد و یکی از آن ها همین بواسیر است. این کار در دراز مدت باعث ضعف عضلات لگن می شود در نتیجه عمل دفع به صورت ارادی انجام نمی شود و فرد باید با روش هایی مثل انما یا تنقیه خود را تخلیه کند. اگر در اثر یبوست این کار را انجام می دهید باید سعی کنید یبوست را از بین ببرید. برای درمان هموروئید خود به پزشک مراجعه کنید و ابتدا شرایط خود را بگویید تا با یک دوره درمان دارویی قوی دگیر نیازی به دفع مدفوع با دست نداشته باشید. و اگر هم مجبور شدید بهتر است توسط یک بهیار یا پرستار تنقیه و انما را انجام دهید.

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً خروج ۱۳ تا ۲۰ بار گاز از معده در طول روز طبیعی و نرمال می باشد. گاز معده در واقع یک اتفاق طبیعی گوارشی می باشد. گاز معده می تواند با آروغ یا از روده ها از بدن خارج شود معمولاً بدون بو هستند اما اگر بودار باشد به دلیل باکتری های روده بزرگ است.اما اگر گاز معده زیاد و بیش از حد باشد و موجب ناراحتی شود ممکن است به علت حساسیت به لاکتوز یا گلوتن باشد.یا نشانه بیماری هایی مثل سلیاک، کرون روده، دیورتیکولیت، IBS و … باشد که برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید.
   برای پیشگیری و کاهش گاز معده رعایت موارد زیر کمک کننده است :

   کمتر غذا بخورید و وعده های غذایی خود را کاهش دهید.
   آرام تر غذا بخورید.
   غذا را خوب بجوید.
   با آرامش غذا بخورید، سیگار نکشید یا زیاد نوشیدنی مصرف نکنید چون سبب می شود هوای بیشتری داخل معده ی شما شود.
   از نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

 20. حدود یه هفتس که تو خواب بی اختیاری باد شکم دارم جوری که خودم میفهمم اول درد شکم دارم نزدیکای صب بعد باد شکم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید؟
  آدامس میجویم هر روز شیر هم میخورم بعد سرخ کردنییم بیشتر از هر غذایی

  1. سلام دوست عزیز
   باد شکم یا همان باد روده و معده گاز اضافی هست که در دستگاه گوارش تولید شده و از مقعد خارج می شود. به دلیل فعالیت باکتری های روده بزرگ برای هضم کربوهیدرات های روده کوچک است. دلیل بی اختیاری باد شکم در خواب این است که موقع خواب اسفنکتر مقعد کمی شل شده و این باعث خارج شدن باد شکم در خواب می شود.
   مواردی که گفتین مثل جویدن آدامس و … هم این حالت را بیشتر تشدید می کند و باید خودداری نمایید.

 21. ابتدا باید فکری به مسئله مالی این بیماران بشه که رابطه مستقیم با مشکلات روحی داره.با توجه به نوع بیماری و آثار اون و از دست دادن موقعیت های شغلی و تحصیلی و حتی اجتماعی این افراد،باید ابتدا مشکل درامد نداشتن این بیماران را برطرف کنیم و بعد درمان هم همزمان انجام بشه.اگر بیمار وقتی که بیمه بوده به این بیماری مبتلا شده،مشمول از کار افتادگی قرار بگیره و اگر بیمه نبوده هم راهکاری انجام بشه که به جای سوق دادن این افراد به کمیته امداد و بهزیستی،خیلی محترمانه تر و با وجه اجتماعی درستی این افراد تامین بشن،چون این بیماران از لحاظ روحی هم آسیب پذیر تر هستند.

 22. سلام وقتتون بخیر من یه ساله ک ب دلیل زایمان طبیعی وحشتناکی ک داشتم این مشکلو دارم اصلا کنترلی روی بادشکمم ندارم وحتی اسهالم ک اصلا نمیتونم کنترل کنم خیلی حال بدیه کلا افسردم کرده بنظرتون من باید چکار کنم؟از رفتن دکترم خجالت میکشم،برای زایمانم از دستگاه فورسپس استفاده کردن ک باعث شد خیلی پارگی داشته باشم حتی بنظرم ک پارگی مقعد

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال پارگی پرینه، دهانه رحم، واژن و اسفنکتر مقعد در زایمان با دستگاه فورسپس بسیار بیشتر از دستگاه وکیوم است. به دلیل آسیب به اسفنکتر درونی مقعد در این روش دچار بی اختیاری شده اید . بهتر بود پس از زایمان دکتر پارگی های شما را بررسی میکرد و درمان را شروع میکردید. خجالت را کنار بگذارید و به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید دوست عزیز هیچ چیز از سلامتی شما مهم تر نیست و این مشکل یکی از عوارض رایج زایمان طبیعی می باشد و جای هیچ خجالتی ندارد.

 23. سلام من حدود ۱۲ سال است که دچار نفخ روده هستم با خوردن بعضی غذا ها تشدید می شود (پیاز-لوبیا-سبزی خام آش رشته -کلم -کاهو غذا سرخ کرده -غذاهایی که خوب پخته نشده اند ) البته نفخ بیشتر بعد نیم ساعت خوردن نهار شروع می شود وتا صبح ادامه دارد هر ۱۵ دقیقه باید برای تخلیه دستشویی بروم وشبها در خواب مشکل دارم چون کنترل از دست من خارج است واین مرا آزار می دهددکتر متخصص گوارش مراجعه کردم ولی تا زمانی دارو مصرف می کنم خوب هستم وبعد دوباره برمی گردد لطفا مرا راهنمایی فرمایید یا یک متخصص خوب معرفی بفرمایید ممنون

 24. سلام طبعا” هر دارویی عوارض خودش را دارد اولا” دارو را دکتر قطع می کند دوما” تا آخر عمر که نمیشه دارو مصرف کرد باید علت را تشخیص ومعالجه شود نه درمان علامتی

 25. سلام
  خانم ۳۹ ساله ای هستم با سابقه IBS, از کودکی مشکل بی اختیاری دفع گاز در خواب رو داشتم، به جراح کولورکتال مراجعه کردم معاینه کردند و گفتند مشکلی نیست، در خال حاصر زندگی اجتماعیم بشدت مختل شده و نمیتونم ازدواج کنم…آیا راه حل و درمانی داره؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی در هنگام خواب به دلیل اینکه اسفنکتر مقعد کمی شل می شود ممکن است بی اختیاری گاز اتفاق بیفتد. اما سندروم روده تحریک پذیر یا همان ibs موجب تشدید این حالت می شود. می تونید قبل از وعده شام از قرص ضد گاز آلفا-گالاکتوزیداز یا سایمیتیکون استفاده کنید و در نهایت برای درمان همیشگی از فیزیوتراپی عضلات کف لگن توسط دستگاه بیوفیدبک برای تقویت عضلات کف لگن استفاده کنید. پرهیز از استرس و تنش های عصبی هم در درمان IBS بسیار موثر می باشد.

 26. سلام من متاسفانه نتونستم با مرکزتون تماس بگیرم شماره های داخل سایت رو هر کدوم رو تماس میگیرم میگه در شبکه موجود نیست، ممنون میشم راهنماییم بفرمایید چطور با کلینیک تون تماس بگیرم

 27. سلام خواهش میکنم من رو راهنمایی بفرمایید ایا میتونم برای درمان بی اختیاری دفع گاز در خواب به کلینیک شما مراجعه کنم؟؟؟

 28. سلام من ۱۷ سالمه چند ماه است که نمی توانم گاز معده خود را کنترل کنم از ترس اینکه دچارگاز معده شوم دائما بهش فکر میکنم و این عارضه باعث شرمندگی من می‌شود و نمی توانم در جمع حضور پیدا کنم
  و باعث ناراحتی و پریشانی حالم شده

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است به دلیل آسیب دیدگی عضلات و اعصاب مقعد باشد و استرس و اضطراب هم باعث تشدید این وضعیت خواهد شد. بهتر است به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید تا با آزمایش های لازم علت را دقیق تر تشخیص دهد.

 29. من ۹سالی میشه در گیر این مسئله هستم
  آبرو برام نمونده
  باعث شده از تمام جمع ها دور بشم
  نفخ بد بو و حال بد
  نگاه های تحقیر آمیز افراد
  باعث میشه آدم بی اعتماد ب نفس و منزوی بشه
  همین چند روز قبل تو جمعی ک بشدت برام مهم بود مسخره شدم
  من با اون همه غرورم له شدم
  تروخدا بگید چی کار کنم دیگه هیچ آبرویی نمونده برام
  من دچار نفخ دائم و نفخ بد بو هستم

  1. سلام دوست عزیز
   این مشکل بخاطر عدم کنترل گاز درون روده است که ناشی از ضعف عضلات اعصاب و مقعد است. با توجه به اینکه علائم شما شدید و دلهره اور است حتما باید به پزشک مراجعه کنید اما استرس باعث تشدید این علائم خواهد شد و مطمئن باشید که این موضوع درمان قطعی دارد و به سادگی قابل درمان است.

 30. سلام من دختری ۳۱ساله هستم مشکل معده و یبوست دارم هر روز ظاهر دفع مدفوع دارم ولی بعضی وقت ها غذای سفت یا شل بخورم زود دچار اسهال میشم و بی اختیاری ادرار مقعدم شدید درد میکنه ک حتی بزور مینشینم گاز معده هم دارم شدید لطفا من راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   باید ابتدا مشکل یبوست خود را درمان نمایید و با توجه به درد مقعد هم ممکن است دچار هموروئید یا شقاق شده باشید. بدون ویزیت و معاینه نمی توان درمان تجویز کرد

 31. سلام و وقت‌بخیر. من ۲۳ سالمه و از دوران راهنمایی دچار مشکلات مربوط به نفخ می‌شدم که مشکلات فراوانی رو برام از اون موقع تا الان به وجود آورده. به تازگی متوجه شدم روده‌ام سندروم تحریک‌پذیر است و تمام آزمایشات مربوط مانومتری‌ام وضعیت گوارشم رو سالم نشون داده. با این حال دکترم گفته باید استرست رو کنار بذاری. داروهای گوارش هم مصرف می‌کردم ولی دیگه اثرش رو نمی‌ذاره‌. به تازگی کنترل‌ام ضعیف شده و شکمم یبوست هم داره. این بیماری قابل درمانه؟ چقدر زمان میبره؟

  1. سلام دوست عزیز
   یبوست خود را با رژیم غذایی سرشار از فیبر و مایعات درمان کنید و در صورت ادامه دار بودن به پزشک دیگری مراجعه نمایید.

 32. بنظرتون به طب سنتی مراجعه کنم، نتیجه بیشتری می‌تونم ازشون بگیرم در مقایسه با داروهای شیمیایی؟

  از دکترم هم پرسیدم آیا سرطانی چیزی نیست که گفتن اگر خونریزی از مقعد داشتید، میشد شک کرد به این موضوع.

  1. دوست عزیز
   در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای سندروم روده تحریک پذیر وجود ندارد اما می توان با کنترل استرس و رعایت رژیم غذایی مناسب و عمل کردن به توصیه های پزشک تا حدودی از علائم آن را کاهش داد و مانع پیشرفت بیماری شد.

 33. سلام پسر هستم

  از راهنمایی تا الان ک سال آخرمه با مشکل خروج گاز معده درگیرم چند تا دکتر رفتم بعد دیگه دکتر آخریه گفت استرس داره و خونوادم دیگه من رو دکتر نبردن استرس ندارم والا عین خیالم نیست اول کمی استرس داشتم ولی آخر نمیدونم مشکلم چیه حتی یه تاکسی سوار شدن یا هرچی بخدا خسته شدم این چ زندگیه

  1. دوست عزیز
   نمی توان گفت استرس تنها علت این مورد است اما استرس می تواند آن را تشدید کند. دلیل های دیگری مثل مشکلات روده ای و گوارشی وجود دارد که با ازمایشات و عکسبرداری های لازم مشخص می شود. بهتر است به متخصص دیگری مراجعه نمایید.

 34. سلام من یک پسر ۱۷ ساله هستم
  از کلاس هفتم متوجه شدن گاز معده خارج میشه و من اختیاری درش ندارم چند تا دکتر رفتم نتیجه نداشت الان در حد مثلا ۱۵ دقیقه هم نمیتونم گاز معده خارج نشه اول مقاومت میکردم ولی الان دیگه عین خیالم نیست بنظرتون مشکل چیه استرس نیس بخدا اینقدر آبروم رفته تو جمع ک برام عادی شده خنده ها یا مسخره کردنا حتی چند نفر هم رودرو بهم گفتن ب رو خودم نیاوردم

  1. سلام دوست عزیز
   خروج باد و گاز معده بیش از حد به دلیل عدم هضم غذا توسط باکتری های روده کوچک می باشد. می توانید از قرص های ضد گاز مثل آلفا-گالاکتوزیداز و یا سایمیتیکون استفاده کنید. اما بهتر است به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است عضلات و اعصاب مقعد شما اسیب دیده و اسفنکتر مقعدی تان شل شده باشد. راه های درمان بی اختیاری باد شکم در خواب را که در همین مطلب ذکر شده مطالعه نمایید.

 35. سلام،
  من مشکل ترس خارج شدن باد معده در جمع رو دارم. به صورتی که نمیتونم تو جلسات اصلا شرکت کنم یا جایی مثل ماشین ، آسانسور یا مترو و اتاق ها کوچیک که افراد دیگری هستند خودمو سفت میگیرم و میترسم باد معدم خارج بشه
  جالب اینجاس که این ذهنیه و هر موقع که حواسم نیست باد معده ندارم ولی به محض اینکه بهش فکر میکنم شکمم باد تولید میکنه.
  از تمام مراحل رشد زندگیم عقب افتادم سر ایم مسله 🙁

  1. سلام دوست عزیز
   بله استرس و اضطراب موجب تشدید این موضوع می شود بهتر است بهش فکر نکنید و اگر مطمئن هستید که مشکل گوارشی و جسمی ندارید حتما به یک تراپیست مراجعه کنید.

 36. اولا خیلی خوشحالم تنها نیستم و خیلیا مثل من این مشکلو دارن
  من بعد کرونا لعنتی این مشکل واسم پیش اومد
  همیشه تنهام کرده این مسئله
  خیلی تو زندگیمو روحیم اثرمنفی گذاشته
  خدا کنه درمان داشته باشه

 37. سلام من در کنترل گاز مشکلی ندارم اما گاهی اوقات بی اختیاری اتفاق میوفته یعنی اصلا احساس نمیکنم که باد دارم و خود به خود خارج میشه؟علت احساس نکردنش چیه؟ و ضعف عضلات با گشادی فرق داره؟ اخه من گشادی حس نمیکنم ولی گاهی یبوست دارم

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل خاصی نیست و برای هر فردی ممکن است گاهی اوقات این مورد پیش بیاید. بله ضعف عضلات متفاوت از گشادی مقعد می باشد.

 38. ببخشید من یکی دوباره بی اختیاری باد داشتم یعنی اصلا احساسش نکردم که بخوام کنترلش کنم علتش چیه؟ و اگر بر اثر خنده یا …خارج باشه باز هم بی اختیاری حساب میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه بی اختیاری باد را حس نمی کنید ممکن است به خطر ضعف عضلات و اعصاب ناحیه مقعد و یا شل شدن اسفنکتر باشد که باید تقویت شود. می توانید ورزش هایی مثل کگل را انجام دهید و اگر خیلی شدید است باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 39. سلام ببخشید من باد معده زیادی دارم بطور وحشتناک و احساس میکنم ک بواسیر هم دارم ولی مشکل بی اختیاری ندارم و خودم اجازه میدم ک باد خارج بشه و اینکه شکم سر و صدای زیادی داره دلیل این مشکل چیست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   باد معده زیاد و نفخ به خاطر عدم هضم غذا در روده کوچک، مصرف برخی داروها، سریع غذا خوردن و بلع هوای اضافی در اثر جویدن ادامس و یا سیگارکشیدن پیش می اید و یا اینکه ممکن است نشان از یک مشکل گوارشی مثل سندروم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون باشد برای تشخیص دقیق و درمان باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 40. طرف اسفنگترمصنوعی گذاشته بود بی اختیاریش برطرف نشده بود تازه بدارم شده بود با فیزیوتراپی هم مشکلش برطرف نشده بود با اینکار بی اختیاری گاز روده برطرف نمیشه.
  به نظرم بعد عفونت به ای بی اس دچار میشن خیلی از ای بی اسی ها قبل بیماری سینوزیت داشتن.
  بچه ها من از یه دکتره شنیدم ای بی اس همون افتادگی جزیی رودس باید برای افتادگی روده بیوفیدبک انجام بدید.
  یکی هم می‌گفت قبل غذا اسفرزه میخوره با آب زیاد(چون اگه با آب کم بخوری یبوست میگیری)حالش خوب شده.
  یکی هم می‌گفت با خوردن نصف استکان انیسون قبل غذا خوب شده چون انیسون باعث هضم غذا میشه.
  اینارو امتحان کنید بعد بیایید اینجا خبربدید خوب شدید یا نه….
  انشالله همتون سلامتیتون رو بدست بیارید التماس دعاااا.
  پیاممو ثبت کن لطفاً.

 41. با دکتر رفتن چیزی حل نمیشه دکترا میگن بی اختیاری درمان نداره.
  دکتر رفتن وقت تلف کردنه و پول هدر دادنه…
  تازه یه مشت قرص بهت میدن که هیچ فایده ای نداره و تازه میگن باید بری پیش دکتر اعصاب جالبه دکترا میگن ای بی اس از اعصابه…😂😏
  اونی هم که بخواد بره دکتر باید بره پیش فوق تخصص گوارش…
  کامنت قبلیم گفتم اسفرزه استفاده کنید.
  دوستان میتونید خام گیاه خواری کنید خودتون برید راجب خام گیاه خواری تحقیق کنید میگن اغلب بیماری هارو درمان می‌کنه.
  یا میتونید (از دارو گیاهی استفاده کنید برای درمان ای بی استون.)

  1. سلام دوست عزیز
   در مرحله اول به یک متخصص گوارش مراجعه کنید و علت را دقیق تشخیص دهید. غذاهای پرچرب، شیرین، پر فیبر، لبنیات، سرخ شده را محدود کرده و به جای نوشیدنی های گازدار و نوشابه، آب مصرف کنید. می توانید از قرص های ضد گاز که در همین مطلب معرفی کردیم استفاده کنید.

 42. سلام‌ببخشیدمن‌۱۵‌سالمه
  مدفوع‌میتونم‌کنترل‌کنم‌وقتی‌یکی‌رومیبینم‌حس‌میکنم‌ا
  الان‌باد‌خارج‌می‌شه‌آبروم‌میره‌برای‌همین‌توی‌جمع‌
  فامیلا‌نمیشینم‌با‌خانما‌این‌مشکل‌ندارم‌ولی‌وقتی‌دایی‌یا
  بابا‌میبینم‌این‌حس‌بهم‌دس‌میده‌فرار‌میکنم‌
  استرسم‌میگیرم‌لطفا‌کمک‌کنید‌دیگه‌خسته‌شدم

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه با خانمها این مشکل نیست و وقتی آقایان را میبینید این احساس را دارید نشان دهنده اینست که این مشکل پس زمینه ذهنی و فکری دارد و بیشتر ناشی از استرسی است که به خودتان تلقین می کنید چون اگر مشکلی در دستگاه گوارش یا روده ها باشد قادر به تشخیص خانم و اقا نبوده و در هر شرایطی بی اختیاری هست. اگر ازمایشات گوارشی را انجام دادید و مشکلی نبوده بهتر است از طریق روانی این قضیه را حل نمایید.

 43. سلام خسته نباشید
  من دخترم ۱۹ سالمه من وقتی برای مدتی رو سطوح سفت دراز میکشم یا میشینم مثلا رو صندلی یا تخت سفت اصلا فرقی نمیکنه چی خورده باشم کلی باد معده جمع میکنم و گاهی وقتا انقد زیاده که از کنترلم خارج میشه انقد اذیتم می‌کنه که واقعا در جمع ها یا خوابگاه معذب میشم مشکل چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی نشستن روی سطوح سفت موجب مشکلات دنبالچه می شود اما اینکه به خروج باد معده چه ارتباطی دارد مشخص نیست! باید به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید تا علت اصلی تشخیص داده شود.

 44. سلام آقای دکتر پدرم هفتاد سال داره و چندماه پیش عمل همورویید گرید چهار داشتند و با لیزر نبوده الان دچار بی اختیاری گازمعده شده البته قبل عمل هم داشتند میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر بی اختیاری را قبل از عمل هم داشتند پس به خاطر جراحی نبوده گرچه بی اختیاری یکی از عوارض شایع جراحی بوسیر به روش سنتی می باشد و در لیزر همچین عارضه ای وجود ندارد. بهتر است با پزشک جراحشان مشورت نمایید.

 45. من یک مشکلی دارم میشه راهنمای ام کنی مشکلم اینه من ۲ساعت روی،سندلی،ماشین میشینم دریچه معقدم باز میشه و بی اخیاری باد دارم راه درمانش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   ارتباطی بین نشستن روی صندلی ماشین و بی اختیاری وجود ندارد به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

 46. سلام من دختر هستم و بی اختیاری گاز معده در خواب دارم من خودم متوجه نمیشم ولی افرادی که کنارم میخوابن بهم میگن و من خیلی خجالت میکشم. واقعا دیگه خسته شدم لطفا بگید چیکار کنم دیگه اینطوری نباشم و شب ها به کدوم سمت بخوابم که اینطوری نشه و یا چی بخورم و چی نخورم لطف میکنید اگه بهم کمک کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص و درمان شود. مواد غذایی چرب و شیرین و غذاهای سنگین قبل خواب مصرف نکنید و حداقل دو الی سه ساعت فاصله بین اخرین وعده غذایی و زمان خواب باشد. می توانید از قرص های ضدگاز بدون نسخه که در داروخانه ها موجود هست استفاده کنید.

 47. سلام من بعد از اپیلاسیون ناحیه باسن و خط باسن سه روزه دچار بی اختیاری گاز روده شدم چکار کنم؟ممکنه راهنمایی بفرمایید

 48. سلام من ۲۶ سالمه دوتا بچه دارم بچه اولمو که حامله بودم تو ماه هفتم بارداری دچار بواسیر وزخم شدم ودارو مصرف کردم زخمم خوب شد ولی ورم ازبین نرفت. الان بعد زایمان دومم گاز روده و درد شکمی سمت چپ دارم به خصوص موقع غذا خوردن …ایا این دردا بهم ربط دارن یا نه…تشکر از شما

  1. سلام دوست عزیز
   چن مدت است که زایمان کرده اید و زایمان طبیعی بوده یا سزارین؟ معمولاً گاز و نفخ پس از زایمان طبیعی است و خود به خود خوب می شود در غیر اینصورت ممکن است نشانه اسیب کف لگن باشد.

 49. من چند ساله دچار بی اختیاری گاز هنگام خواب هستم و در طول روز هم بادشکم زیاد دارم. اجابت مزاج مشکلی ندارم فقط مشکلم باد شکم هست دوبار اندوسکوپی کردم مشکلی تو معده نداشتم فقط باد و ورم معده م زیاد بوده لطفا بگید که چکار کنم ؟ لازم به ذکر که ورزش هم میکنم

  1. سلام دوست عزیز
   باد و ورم معده زیاد که خودتان اشاره کرده اید و هم اینکه در خواب به این دلیل است که عضله اسفنکتر مقعد شل می شود. دلیل های دیگری هم مثل کرون یا سندروم روده تحریک پذیر و سلیاک می تواند داشته باشد. بهتر است غذای چرب و شیرین نخورید، نوشیدنی گازدار استفاده نکنید، پس از صرف شام ۲ ۳ ساعت بعد به خواب بروید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا