بهترین پماد برای شقاق و ” زخم مقعدی در اثر یبوست”

بهترین پماد برای شقاق و ” زخم مقعدی در اثر یبوست”

اسفند ۱۴, ۱۴۰۱    

شقاق مقعدی  یکی از شایع‌ترین بیماری های نشیمنگاهی است که معمولا با علائمی نظیر درد، خونریزی و سوزش در ناحیه مقعد همراه است. این عارضه بر اثر فشار به بافت‌های مقعد (به دلایل یبوست، زایمان، بلند کردن وسایل سنگین، افزایش سن و …)  به وجود می‌آید. درمان دارویی شقاق با توجه به شدت آن و علت اصلی آن متفاوت است در نتیجه برای درمان قطعی شقاق مقعد، باید به دنبال علت آن بود تا بتوان درمان مناسبی را پیشنهاد داد. 

درمان دارویی شقاق مقعدی و یا روش های درمان خانگی شقاق مقعدی قطعیت و موفقیت روش لیزر شقاق و عمل جراحی شقاق را نداشته و معمولاً به عنوان درمان موقتی و برای کاهش علائم و تسکین درد آن استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان فیشر با لیزر

 در این مقاله از پرتو کلینیک به بررسی روش‌های درمان دارویی و معرفی بهترین پماد برای  شقاق مقعدی می‌پردازیم. درمان دارویی شقاق مقعد به دو صورت تسکینی و ترمیمی انجام می‌شود.

“درمان دارویی شقاق مقعد” باید با تغییرات سبک زندگی همراه باشد. این تغییرات شامل مصرف غذاهای پر فیبر، نوشیدن آب کافی، دفع راحت مدفوع، اجتناب از تنش و استرس، و تمرینات ورزشی سبک می‌شوند.

در ادامه فیلم استفاده از پماد رکتول را با هم میبینیم:

بهترین پماد برای شقاق مقعدی

استفاده از کرم‌ها و پمادها می‌تواند در درمان شقاق مقعد مفید باشد. این دسته از داروها عموما شامل موادی مانند هیدروکورتیزون و لیدوکائین است که با کاهش التهاب و درد موثر هستند. همچنین برخی کرم‌ها و پمادها شامل مواد ضدعفونی‌کننده نیز هستند که می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های محتمل پس از شقاق موثر باشد. لازم به ذکر است که بهتر است قبل از استفاده از هر گونه پماد، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بوتاکس برای درمان شقاق مقعد

پماد دیلتیازم – بهترین پماد برای شقاق مقعدی

پماد دیلتیازم

پماد دیلتیازم به عنوان بهترین داروی شقاق یک مسدود کننده کانال کلسیم است که به شل شدن عضلات اطراف مقعد کمک می کند که می تواند درد را تسکین دهد و اسپاسم عضلانی را کاهش دهد. کرم دیلتیازم ۲ تا ۳ بار در روز به مدت ۸ هفته روی ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

پماد دیلتیازم یک پماد ضد التهابی است که معمولاً برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و درماتیت استفاده می‌شود. اما در برخی موارد، این پماد برای درمان شقاق مقعد نیز استفاده می‌شود.

پماد دیلتیازم می‌تواند به عنوان یک پماد برای درمان سوزش مقعدی کمک کند تا التهاب و درد شقاق مقعد کاهش یابد. برای استفاده از این پماد و افزایش تاثیر آن بهتر است بعد از اینکه ناحیه مورد نظر را پماد زدید روی آن را با گاز یا پارچه تمیز بپوشانید.

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

تتراسایکلین یک آنتی‌بیوتیک از دسته تتراسایکلین‌ها است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه شقاق مقعدی ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد شود، مصرف تتراسایکلین می‌تواند موثر باشد.

اما باید توجه داشت که تتراسایکلین به تنهایی نمی‌تواند درمان شقاق مقعدی را انجام دهد و باید همراه با سایر روش‌های درمانی مانند تغییرات در رژیم غذایی، تمیز کردن ناحیه شقاق و استفاده از ملین ها و محرک‌های روده‌ای استفاده شود.

در هر صورت، قبل از استفاده از هرگونه دارویی، بهتر است با پزشک خود در مورد نیاز به استفاده از تتراسایکلین برای درمان شقاق مشورت کنید. همچنین، قبل از مصرف هرگونه دارویی، باید از احتمال وجود عوارض جانبی و تداخل با داروهای دیگر آگاه باشید.

پماد نیتروگلیسیرین

پماد نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین نوعی دارویی است که عضلات اطراف مقعد را شل می کند و می تواند به کاهش درد و بهبودی کمک کند. پماد نیتروگلیسیرین دو بار در روز به مدت ۶-۸ هفته روی ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

پماد درموپان برای شقاق

پماد درموپان یک داروی موضعی است که حاوی ترکیبی از لیدوکائین و هپارین است و بیشتر برای افرادی که  اگزما و پسوریازیس و یا مشکلات پوستی دارند استفاده می شود با این حال به دلیل اینکه لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که می تواند به تسکین درد و ناراحتی کمک کند و هپارین نیز یک ضد انعقاد است که می تواند به کاهش التهاب و بهبودی کمک کند گاهاً در روند درمان شقاق و برای کمک به تسکین علائم مرتبط با شقاق مقعدی مانند درد، خارش و سوزش نیز کاربرد دارد.

پماد‌های حاوی لیدوکائین

لیدوکائین

لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که می تواند ناحیه اطراف مقعد را بی حس کند و درد را در هنگام اجابت مزاج کاهش دهد. پماد لیدوکائین قبل از اجابت مزاج روی ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

در برخی موارد، شقاق مقعد با درد شدید همراه است و در این موارد، پماد‌های حاوی لیدوکائین می‌توانند بسیار مفید باشند. لیدوکائین یک آنتی باکتریال است که می‌تواند با تسکین درد در منطقه شقاق مقعد کمک کند. 

پماد‌های حاوی هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون

از دیگر پمادهایی که می‌تواند برای درمان شقاق مقعد مفید باشند، پماد‌های حاوی هیدروکورتیزون هستند. این پمادها با تخفیف التهاب، تحریک و خارش در منطقه شقاق مقعد کمک می‌کنند. هیدروکورتیزون می‌تواند باعث بهبود علائم شقاق مقعد مانند خارش و درد شود.

پماد ام جی برای شقاق مقعد

پماد MG

پماد MG به عنوان یک پماد ضد التهابی و مسکن درمانی استفاده می‌شود. این پماد معمولا برای درمان بیماری‌هایی مانند بواسیر، شقاق مقعد برای مدت ۲ هفته و روزی دو مرتبه  استفاده می‌شود.

اما قبل از استفاده از هر گونه دارو و یا پماد، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما با توجه به شدت و نوع شقاق مقعدی که دارید، شما را راهنمایی خواهد کرد که آیا پماد MG برای شما مناسب است یا نه، و یا اینکه باید از روش درمان دیگری استفاده کنید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که استفاده از پماد MG به تنهایی کافی نیست و باید با تغییرات سبک زندگی خود، مثل افزایش مصرف آب، مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا و ورزش منظم، همراه باشد.

پماد رکتول برای شقاق مقعد

پماد رکتول برای شقاق مقعد

پماد رکتول یک پماد موضعی است که برای درمان برخی از مشکلات مربوط به مقعد مانند شقاق مقعد استفاده می شود. این پماد شامل موادی مانند لیدوکائین، هیدروکورتیزون و کرم های مرطوب کننده است.

لیدوکائین یک مخدر موضعی است که به عنوان یک مسکن موضعی عمل می کند. هیدروکورتیزون یک استروئید است که به عنوان یک ضد التهاب موضعی عمل می کند و کرم های مرطوب کننده به عنوان یک نرم کننده موضعی عمل می کنند و باعث آرامش و تسکین می شوند.

برای استفاده از این پماد، ابتدا باید منطقه مورد نظر به طور کامل تمیز شود. سپس پماد را با دستکش یا به دقت با انگشتانتان روی منطقه آسیب دیده بمالید. این پماد باید برای مدت زمان کوتاهی به طور موضعی استفاده شود و به طور معمول به مدت یک تا دو هفته قابل استفاده است. به هر حال، برای اطمینان از استفاده درست، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

پماد کالاندولا

پماد کالاندولا

گل همیشه بهار یک گیاه طبیعی است که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. پماد کالاندولا بدون نسخه در دسترس است و می‌توان آن را در ناحیه مقعد استفاده کرد تا به کاهش التهاب و بهبودی کمک کند.

پماد های حاوی نیتریک اکساید

پماد‌های حاوی نیتریک اکسید مانند نیتروگلیسیرین و نیترات اس وکسیدیل می‌توانند با افزایش جریان خون به محل تحلیل کمک کنند. این پماد‌ها باعث افزایش رگ‌های خونی در منطقه شقاق مقعد می‌شوند که باعث بهبود رگ‌های محلی و رفع علائم می‌شود.

بهترین دارو برای درمان شقاق مقعدی

درمان دارویی شقاق مقعدی و درمان شقاق مقعد با داروهای خوراکی شامل داروهایی مانند آنتی‌ بیوتیک ها و داروهای ضدالتهاب است. داروهای ضدالتهاب می‌توانند در کاهش التهاب مقعد مفید باشند، در حالی که آنتی‌ بیوتیک ها می‌توانند در کاهش عفونت، درد و احساس سوزش مفید باشند.

بیشتر بخوانید: عکس شقاق یا فیشر مقعدی

قرص برای درمان شقاق مقعدی

قرص برای درمان شقاق مقعدی

درمان شقاق مقعدی معمولآً با دو روش دارویی و روش های تهاجمی تر مثل عمل جراحی شقاق و یا درمان فیشر با لیزر انجام می شود که روش دوم قطعی تر بوده و احتمال بازگشت مجدد بیماری در این روش پایین است. 

در مراحل ابتدایی که با روش های دارویی به درمان شقاق می پردازند پزشک ممکن است قرص برای شقاق تجویز کند که در این صورت، پیشنهاد می‌شود که داروها را بر اساس دستور پزشک تجویز شده مصرف کنید و در صورت بروز عوارض یا تغییرات غیرمعمول در بدن خود، به پزشک خود مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که برای درمان دارویی شقاق و استفاده از پمادها بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید و به صورت خودسرانه اقدام به مصرف آن ها نکنید. 

علاوه بر استفاده از پمادها، تغییراتی در سبک زندگی مانند افزایش مصرف فیبر، نوشیدن آب فراوان و رعایت بهداشت مقعد نیز می تواند به پیشگیری و درمان شقاق مقعدی کمک کند.

برای زخم مقعدی چه پمادی خوبه؟

معرفی بهترین پماد برای درمان زخم مقعدی به علت اصلی زخم مقعد بستگی دارد. مثلاً اگر زخم مقعد در اثر هموروئید، شقاق مقعد و یا عفونت ایجاد شده باشد می توانید با تشخیص و تجویز پزشک تان از پماد بواسیر مثل آنتی هموروئید و یا پمادهای ضد باکتری مانند نئوسپورین یا باسیتراسین(برای پیشگیری از عفونت و بهبود زخم‌های مقعدی ناشی از عفونت‌های باکتریایی) استفاده کنید.

اگر زخم مقعدی هم در اثر شقاق باشد پماد نیتروگلیسیرین می تواند بعنوان پماد شل کننده عضلات مقعدی به شل شدن ماهیچه های اسفنکتر مقعد و بهبود شقاق مقعد کمک کند.

پماد برای درمان گوشت اضافه مقعدی

اگر گوشت اضافه مقعدی ناشی از هموروئید باشد، پزشک پمادهایی مانند Preparation H، Anusol یا Proctofoam را جهت کاهش تورم تجویز می کند. اما اگر گوشت اضافه در اثر تگ های پوستی باشد ممکن است با پماد درمان نشود و گوشت اضافه باید با جراحی برداشته شود.

گاهی ممکن است گوشت اضافی در اثر یک بیماری مقاربتی (STI) باشد، مانند زگیل تناسلی یا تبخال که در این صورت پمادهای ضد ویروس و ضد میکروب تجویز می شود.

هنگام استفاده از هر پماد برای درمان گوشت اضافه مقعدی، رعایت دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک بسیار مهم است، زیرا استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست می تواند منجر به عوارض بیشتر و یا نازک شدن پوست آن ناحیه شود. علاوه بر این، اگر گوشت اضافه با استفاده از پماد باقی ماند یا بدتر شد، باید برای تشخیص و درمان اصولی تر اقدام نمایید.

گوشت اضافه مقعدی اگر برای بواسیر داخلی نوع ۳ و ۴ باشد با هیچ پمادی درمان نخواهد شد و تنها جراحی و لیزر کارساز است. در باقی موارد نیز اگر مراحل اولیه باشد و حالت التهاب و تورم اولیه هنوز هست پماد کمک می کند تا کمی تورم کاهش یابد و اینکه گوشت اضافه مقعدی به طور کامل با پماد از بین می رود یک ادعای بی اساس است و واقعیت ندارد.

سوالات متداول درباره درمان دارویی شقاق مقعدی

بهترین دارو برای درمان شقاق مقعدی چیست؟

پماد دیلتیازم به عنوان بهترین پماد و بهترین داروی شقاق مقعد شناخته شده است.

کدام پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان در اثر یبوست مناسب است؟

پمادهای حاوی هیدروکورتیزون و پمادهای حاوی لیدوکائین برای کاهش التهاب و بهبود زخم مقعد موثرند.

آیا پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی مناسب است؟

اگر شقاق بر اثر عفونت باکتریایی ایجاد شده باشد پماد تتراسایکلین موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  من چجورتماس بگیرم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای چه موردی بفرمایید راهنمایی می کنیم

 2. سلام احمدی هستم گفت:

  سلام من دوبار تا حالا عمل مقعد کردم دوباره به همین درد مبتلا شودم الان یک ماه هست بر اثر یبوست یکم زخم شودم واز درد به خود می پیچم چند بار هم دکتر رفتم تورا خد یک راهنمایی کنید

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   حتما باید ابتدا یبوست خود را درمان نمایید چرا که هر بیماری مثل شقاق یا زخم مقعد و یا بواسیر و هموروئید علت اصلی آن یبوست و دفع مدفوع سخت می باشد. در این مطلب ملین های قوی برای یبوست را معرفی کرده ایم:
   https://partoclinic.com/ملین-یبوست/

 3. مبینا گفت:

  سلامم من خیلی یبوست داشتم و به خاطر همین دفع مدفوع سخت مقعدم زخم شده بود و از داروخانه خاستم که بهم پماد درمان زخم مقعدی در اثر یبوست معرفی کنه گفت پماد گلیسیرین تری نیترات خیلی خوبه . میخاستم بدونم این پماد برای زخم و سوزش مقعدی که بخاطر یبوست به وجود اومده هم خوبه و بگیرم استفاده کنم به نظرتون؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله پماد گلیسیرین تری نیترات معروف ترین پماد درمان زخم مقعدی می باشد که باعث افزایش گردش خون در مقعد و کاهش فشار بر آن می شود.

 4. علی گفت:

  سلام میشه یه پماد برای ورم مقعدی ناشی از شقاق هم معرفی کنید از کدوم یکی از اینا که گفته شده استفاده کنم بهتره؟ من یوبوست داشتم و بعد فهمیدم که داخل مقعدم ورم داره و شقاق هم هست

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر ورم مقعدی در اثر فیشر یا شقاق هست پماد انتی فیشر می تواند کمک کننده باشد.

 5. طاهره گفت:

  سلام من در عرض یک سال و نیم دوتا زایمان داشتم و حالا بعده یک سال خارش و سوزش مقعدم دارم و حس میکنم که شقاق مقعد هم دارم درد و خونریزی اصلا ندارم فقط خارش اذیتم میکنه میشه بگین بهترین پماد برای خارش مقعدی چی هست؟ بخاطر اینکه بچه کوچیک دارم نمی تونم الان به عمل و اینا فکر کنم

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر حس میکنید و مطمئن نیستید باید برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه کنید تا معلوم شود که شقاق دارید یا خیر. در صورتی که خارش مقعدی ناشی از شقاق باشد پماد‌های حاوی هیدروکورتیزون می توانند در تسکین خارش موثر باشند.

 6. فرشته احمدی گفت:

  سلام من موقع دفع خونریزی مقعدی دارم و یبوست هم هستم دکتر بهم گفت که فیشر دارم و پماد انتی فیشر و پماد درموپان ۵ درصد بهم داد اما روی درموپان نشوته برای استعمال خارجی هست و اشکال نداره داخل مقعدم استفاده بشه؟
  میشه شما یه پماد برای درمان خونریزی مقعدی معرفی کنید ممنون

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   پماد درموپان داخل استفاده نشود و به صورت بیرونی به اطراف مقعد زده شود.

  2. سحر گفت:

   ببخشید مگه پماد درموپان برای شقاق مقعدی هم استفاده میشه؟ من قبلا دکتر برای اگزما و پسوریازیس بهم داده بود

   1. parto گفت:

    بله دوست عزیز پماد درموپان بیشتر برای مشکلات پوستی کاربرد دارد و برای کاهش التهاب و تسکین خارش و درد شقاق هم تجویز می شود.

 7. مسعودی گفت:

  سلام من فقط گوشت اضافه مقعدی دارم و هیچ درد و خونریزی و … اینا هم ندارم اما میخام همین گوشت اضافه هم نباشه به نظرتون پماد برای درمان گوشت اضافه مقعدی هم موثره ایا یا باید حتما عمل بشه؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر پماد موثر نیست. می توانید به صورت سرپایی لیزر انجام دهید در کمتر از نیم ساعت برداشته می شود.

 8. ابراهیم گفت:

  سلام برای گوشت اضافه مقعدی که خونریزی هم ندارد پماد ام جی خوبه یا رکتول ؟ چنتا داروخونه گفتن رکتول برای شقاقه درسته؟

  1. parto گفت:

   سلام دوست عزیز
   هیچ کدام. گوشت اضافه مقعدی فقط با جراحی و لیزر برداشته می شود و پماد آن را از بین نمی برد.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد