عمل شقاق با تیغ جراحی “مراقبتها و عوارض بعد از عمل”

درمان شقاق مقعدی با لیزر

عمل شقاق چیست؟ هدف عمل جراحی شقاق یا همان اسفنکتروتومی داخلی (sphincterotomy) بریدن بخش کوچکی از عضله اسفنکتر مقعد با بیهوشی عمومی برای بهبود و کاهش اسپاسم و درد می باشد.

جراحی شقاق مقعدی چیست؟ اسفنکتروتومی (باز- بسته) یک روش عمل فیشر و جراحی شقاق است که به عنوان آخرین گزینه برای شقاق های مزمنی که با روش های خانگی، بوتاکس، دارو یا پماد درمان نشده است، استفاده می شود و در ۹۰ درصد موارد نتیجه داده است.

از هر ۲۰ موردی که عمل سنتی شقاق را انجام داده اند یک نفر دچار بی اختیاری موقتی می شود.

انوع عمل شقاقعوارض احتمالیبیهوشی عمومی
اسفنکتروتومی باز و بسته که یکی از عضلات اسفنکتر مقعد برای کاهش اسپاسم بریده می شود و در روش بسته بخیه هم زده می شود.بی اختیاری، عود شقاق بعد از عملدارد❌
فلپ پیشرفته که شامل بریدن بافت سالم ناحیه تحتانی و پیوند آن به روی شکاف برای شقاق های مزمن می باشد.بی اختیاری، عفونت، خونریزی، اسکار و جای زخم روی مقعد باقی میمانددارد❌
بوتاکس شقاق و تزریق ماده فلج کننده (سم بوتولونیم) به عضلات مقعد برای کاهش گرفتگیبی اختیاری گاز، مدفوع، تنگی مقعد، نیاز به تکرار بعد از ۴ماه، برگشت شقاق بعد از عملدارد❌
فیشرکتومی شقاق شامل برش و جراحی روی زخم شقاق برای ترمیم آن که معمولاً با تزریق بوتاکس همراه است.بی اختیاری، از دست دادن بخشی از عضله مقعد، سوزش، عفونتدارد❌
عمل فیشر و بسته شدن شکاف شقاق با اشعه لیزر پرتوانندارد✅ندارد✅
جدول انواع روش های جراحی با چاقوی شقاق و عوارض هریک از آن ها

عمل شقاق با تیغ جراحی چیست و به چه صورت است؟ در فیلم عمل جراحی شقاق چگونگی و نحوه این عمل را میبینیم:

برای درمان شقاق مقعدی مزمن، اسفنکتروتومی به عنوان آخرین راه انجام می شود. ممکن است در در صبح روز عمل پزشک تنقیه را برای تخلیه روده ها تجویز کند. درد بعد از عمل شقاق به روش جراحی بسیار آزاردهنده است و پزشکان معمولاً لیزر را پیشنهاد میدهند.لیزر شقاق در پرتو کلینیک

شقاق به شکل یک شکاف بیضی یا ترک در ناحیه مخاطی مقعد ظاهر می شود و باعث اسپاسم و گرفتگی عضلات اسفنکتر می شود که تمامی درمان ها برای کاهش این اسپاسم انجام می شود.

علائم شقاق معمولا با دفع مدفوع سخت و دردناک همراه با سوزش و خونریزی است. هنگامی که عضلات اطراف مقعد دچار گرفتگی میشوند این بیماری رخ میدهد و منجر به کاهش خونرسانی به نواحی مقعد شده و از بهبود شقاق مقعد جلوگیری میکند. یبوست و حرکات کند روده علائم شقاق را تشدید کرده و امکان بازگشت مجدد بیماری وجود دارد. شقاق به دو شکل حاد و مزمن ایجاد می شود:

 • شقاق حاد: یک مشکل کوتاه مدت همراه با علائمی کمتر از ۶ هفته است و با روش هایی مثل مصرف فیبر، دارو یا پماد بهبود می یابد.
شقاق حاد
 • شقاق مزمن:  اگر علائم بیشتر از ۶ الی ۸ هفته به درازا کشید مزمن میشود و درمان آن سخت تر است. در این مواقع جراحی توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: شقاق چیست؟

درمان شقاق مزمن سخت تر است و جراحی شقاق پیشنهاد میشود و شاید نشان دهنده ی  علائم دیگری از یک بیماری مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. برای درمان شقاق, لیزر مناسب ترین راه است. درمان خانگی شقاق و دارو برای درمان فیشر مزمن موثر نیست و باید به پزشک مراجعه شود.

آیا شقاق خود به خود درمان میشود؟ شقاق مزمن خود به خود خوب نمی شود ولی در نیمی از موارد معمولاً با خودمراقبتی مناسب و کنترل یبوست شقاق در مراحل اولیه که حاد است و مزمن نشده است، خود به خود بهبود می یابد. با این حال، اگر فشار ناشی از دفع مدفوع دائماً شقاق را باز کند، می‌تواند مشکل ساز شود و نیاز به جراحی باشد.

The internal sphincter has also been injected with botulinum toxin causing reduction in resting anal pressure and healing of 70–۸۰% of fissures

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK6878/

ترجمه: عمل اسفنکتر داخلی نیز همراه با تزریق بوتاکس است که باعث کاهش فشار مقعدی در حالت استراحت و بهبود ۷۰ تا ۸۰ درصد شقاق می شود.

عمل شقاق با تیغ جراحی چگونه است؟

در ابتدا پزشک ممکن است برای شما بوتاکس شقاق را انجام دهد که به صورت سرپایی بوده و با بیهوشی عمومی همراه است. این روش عضله مقعد را فلج می کند و از این طریق باعث کاهش اسپاسم و در نتیجه افزایش خونرسانی به ناحیه رکتوم می شود.

بوتاکس شقاق موقتی است و حدود ۴ ماه نتیجه می دهد همچنین ممکن است باعث تنگی مقعد، بی اختیاری و یا عفونت شود و یا عود مجدد داشته باشد. معمولاً در ۵۰% موارد بوتاکس نتیجه بخش بوده است.

عکس شقاق بعد از عمل:

اما اگر این روش های ساده برای درمان شقاق کارساز نباشد جراحی یا همان اسفنکتروتومی جانبی انجام خواهد شد. اسفنکتروتومی که به شکل باز و بسته انجام می شود رایج ترین شیوه عمل شقاق سنتی می باشد. عمل فیشر یا جراحی شقاق تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در واقع حین عمل شما خواب هستید و دردی احساس نمی کنید.

جراحی شقاق به دلیل درد و سوزش بعد از عمل گزینه ی آخر اکثریت پزشکان است و آنها عمل فیشر با لیزر را پیشنهاد میدهند. انواع مختلفی از عمل جراحی وجود دارد که شامل:

 • اسفنکتروتومی باز و بسته
 • فیشرکتومی
 • فلپ پیشرفته
 • تزریق سم بوتولونیم(بوتاکس)
 • لیزر شقاق مقعدی

پزشک راجع به بهترین گزینه درمان این بیماری تصمیم نهایی را می گیرد.

نحوه عمل جراحی شقاق به روش اسفنکتروتومی (باز- بسته)

عمل شقاق به روش اسفنکتروتومی

یکی از روش های جراحی شقاق اسفنکتروتومی می باشد که شامل بریدن ماهیچه ی اسفنکتر اطراف مقعد میباشد تا فشار از ناحیه ی مقعد برداشته شود و شقاق درمان شود. پزشک معمولا بعد از امتحان کردن همه ی راه های درمانی این روش را پیشنهاد میدهد. در حین عمل بیمار بیهوش است و بعد از عمل هم می تواند به خانه بازگردد. بهبودی و ترمیم عروق در این روش ۶ هفته طول می کشد. ممکن است تا چند هفته بعد از عمل، درد هنگام اجابت مزاج وجود داشته باشد و یا کمی خون روی دستمال توالت مشاهده کنید.

فیلم جراحی شقاق مقعدی به روش اسفنکتروتومی:

عمل شقاق به روش اسفنکتروتومی به دو صورت باز و بسته امکان پذیر است:

اسفنکتروتومی باز

در این روش جراح برش کوچکی برای رسیدن به عضله ی اسفنکتر ایجاد میکند و قادر خواهد بود عضله را ببینند و با بالا بردن اسفنکتر داخلی مقعد، به وسیله چاقو یا کوتر حرارتی (جراحی شقاق با کوتر) عضله را برش می دهد و باعث شل شدن آن می شود. این روش، بخیه عمل شقاق ندارد و به زخم مقعد اجازه می دهد خودش بهبود یابد.

اسفنکتروتومی بسته

در روش اسفنکتروتومی بسته: جراح یک برش روی ماهیچه و بخشی از عضله اسفنکتر زده و قسمیتی از عضله مقعد را که باعث اسپاسم شده قطع می کند و در نهایت برش بخیه زده می شود. این روش تا ۹۵% موثر است . حین انجام اسفنکترومی بسته مخاط روده ممکن است آسیب ببیند.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی اسفنکتروتومی چیست + مراقبت ها و عوارض

جراحی شقاق به روش فیشرکتومی

جراحی شقاق به روش فیشرکتومی

در روش فیشرکتومی برای عمل شقاق، پوست آسیب دیده اطراف مقعد در اثر زخم شقاق، با یک برش بریده شده و بعد از جدا شدن ترمیم می شود.

تزریق بوتاکس در کنار فیشرکتومی

پزشک در مرحله ی آخر در کنار فیشرکتومی (fissurectomy) برای افزایش تاثیر جراحی تزریق بوتاکس را پیشنهاد میدهد. این روش شامل بریدن ناحیه ی آسیب دیده ی کانال مقعدی است. در واقع قسمتی از عضله ی مقعد را از دست خواهید داد که بی اختیاری مدفوع و گاز در آن بسیار بالا است و حتی ممکن است تا آخر عمر باقی بماند.

جراحی فیشر به روش فلپ پیشرفته

این روش شامل پیوند پوست سالم مقعد به پوست آسیب دیده ی آن است. این روش در بیشتر مواقع انجام نمیشود مگر اینکه عمل جراحی شقاق ناموفق باشد یا بیمار دچار بی اختیاری مدفوع پس از جراحی شده باشد.

فلپ که با استفاده از بافت سالم و غنی از رگ های خونی انجام می شود، با بهبود جریان خون در محل شقاق به بهبودی کمک می کند. کل این روش حدود ۶۰ دقیقه طول می کشد تا انجام شود.

ترمیم پیشرفته فلپ تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما در خواب خواهید بود و هیچ دردی احساس نمی کنید.اگر عمل فلپ پیشرفت مقعدی انجام دادید، بهتر است از نشستن روی زخم باسن تا زمان ویزیت بعدی، خودداری کنید.

عمل بوتاکس شقاق

تزریق بوتاکس برای درمان شقاق

این روش در بیمارستان یا کلینیک های جراحی عمومی به صورت سرپایی همراه با بیهوشی یا بی حسی موضعی صورت میگیرد و معمولاً جزو روش های جراحی حساب نمی شود اما تزریق آن باید توسط یک متخصص جراح عمومی انجام شود. جراح معمولا این روش را قبل از جراحی پیشنهاد میدهد.

 • در طول انجام و تزریق بوتاکس بیمار بیهوش است.
 • زمانی که داروی بیهوشی اثر کرد جراح مایع را به عضله ی داخلی اسفنکتر تزریق میکند.
 • موقتاً عضلات مقعد بی حس شده و شقاق بهبود می یابد. 

از هر ده نفری که عمل بوتاکس شقاق را انجام داده اند شش نفر بهبود یافته اند. برخی از افراد نیاز به تزریق مجدد ۳ تا ۴ ماه بعد از اولین تزریق دارند تا شقاق کاملا درمان شود. امکان بازگشت در این روش وجود دارد.

عوارض جانبی بوتاکس شقاق:

 •  بی اختیاری گاز و مدفوع اشاره کرد که بعد از ۳ ماه بهبود می یابند.
 • در موارد نادر ماده ی بوتاکس میتواند به سایر نواحی بدن نفوذ کرده و عضلات و تنفس را ضعیف کند.
 • تنگی مقعد

اگر به این مشکل برخوردید حتما با پزشک مشورت کنید.

عمل شقاق مقعدی با لیزر

درمان فیشر با لیزر

درمان فیشر با لیزر یک روش مطمئن و بدون درد و خونریزی برای بهبود این عارضه می باشد که تا کنون نتایج موفقیت آمیزی در بین بیماران داشته در این روش که به صورت سرپایی انجام می شود اشعه ی لیزر به شقاق برخورد کرده و منجر به بسته شدن شکاف شقاق و ترمیم زخم میشود.

لیزر شقاق بر خلاف عمل شقاق با تیغ جراحی نیازی به بیهوشی ندارد. جای هیچگونه زخمی باقی نمی ماند. بهبود آن سریع است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان عود شقاق بعد از عمل در این روش وجود ندارد و میزان موفقیت آن برای فیشر حاد و مزمن، قطعی و ۱۰۰% است.

لیزر شقاق بهتر است یا جراحی؟مقایسه روش سنتی و نوین

درمان شقاق با لیزر بهتر است یا جراحی؟ درمان با لیزر شقاق مقعدی هم اکنون بهترین و قطعی ترین روش درمان این بیماری می باشد که به صورت سرپایی، با بی حسی موضعی، هزینه کمتر، بدون درد و خونریزی تنها در کمتر از نیم ساعت انجام می شود. عمل لیزر شقاق بدون آسیب به عضلات اسفنکتر مقعد انجام شده و به همین دلیل احتمال ابتلا به عفونت یا بی اختیاری در دفع را ندارد.

 • درمان با لیزر موثرتر است.
 • هزینه درمان شقاق با لیزر نسبت به هزینه جراحی شقاق بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.
 • عمل شقاق با لیزر با درد و آسیب کمتر همراه است.
 • لیزر قابلیت این را دارد که همزمان بواسیر و شقاق را با هم درمان کند.
 • دوره نقاهت لیزر شقاق خیلی کمتر است و بهبودی سریع تر حاصل می شود.
 • استفاده از اشعه لیزر اسکار و جای زخم روی پوست باقی نمی گذارد.
 • عوارض جانبی درمان با لیزر تقریباً صفر بوده و قطعی ترین راه موجود می باشد.

عوارض بعد از عمل شقاق سنتی

 • بی اختیاری مدفوع و گاز: که بعد از مدتی بهبود می یابد اما ممکن است تا آخر عمر نیز باقی بماند.
 • عفونت بعد از عمل شقاق: در صورت عفونت، بیمار به آبسه مقعدی مبتلا می شود و خوردن آنتی بیوتیک آبسه را درمان میکند.
 • امکان ابتلا به فیستول مقعدی: یک اتصال غیرطبیعی بین مقعد و پوست ایجاد می شود که نیازمند درمان با لیزر است.
 • ایجاد آبسه مقعدی
 • درد مقعد در هنگام دفع مدفوع: یکی از عوارض آن است و با مسکن هایی مانند استامینوفن ، آسپیرین یا ایبوپروفن برطرف می شود.
 • خونریزی: یکی از عوارض نادر جراحی شقاق می باشد البته مقدار کمی خونریزی پس از عمل طبیعی است اما اگر خونریزی شدید و غیر طبیعی باشد شاید لازم باشد که با استفاده از بخیه محل عمل شقاق، جلوی خونریزی گرفته شود.

علت درد بعد از عمل شقاق مانند هر جراحی ای دیگری، برش و شکاف روی زخم شقاق می باشد که در عمل با لیزر این درد کمتر است و با یک مسکن ساده برطرف می شود.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی فیشر

بعد از عمل فیشر چه باید کرد؟ در بیشتر مواقع افراد بعد از عمل شقاق کاهش درد را به طور محسوس احساس می کنند و در ۱ یا ۲ هفته بعد از عمل می توانند به کارهای روزانه خود رسیدگی کنند اما طول درمان بعد از عمل معمولاً ۶ هفته طول می کشد.برای پاسخ به اینکه بعد از عمل شقاق چه باید کرد؟ باید بگوییم که بهتر است در این دوران مراقبت های زیر را انجام دهید تا دچار عفونت و یا عود شقاق بعد از عمل نشوید و بهترین نتیجه از درمان را کسب کنید.

مراقبت های لازم بعد از عمل شقاق

مراقبت های لازم بعد از جراحی با چاقوی شقاق در دوره نقاهت به شرح زیر است:

 • هیدراته بمانید : در طول روز مایعات عاری از کافئین بخورید.( الکل و کافئین زیاد منجر به اسهال میشود.) لازم است که بیماران پس از عمل شقاق و در دوره نقاهت بعد از جراحی فیشر به اندازه کافی آب بخورند. نوشیدن آب کمک می کند تا روده ها حرکات منظم داشته باشند و فرد به یبوست دچار نشود. کم آبی بدن باعث سفت شدن مدفوع و دفع سخت تر می شود. حداقل ۸ لیوان در روز آب بنوشید.
 • بعد از عمل شقاق چی بخوریم؟ برای جلوگیری از یبوست، باید روزی ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر بخورید. مواد غذایی سرشار از فیبر مثل جو، غلات، میوه ها و سبزیجات را روزانه مصرف کنید تا مدفوع نرم تری داشته باشید. اگر نمی توانید فیبر مصرف کنید و یا با مصرف فیبر باز هم یبوست دارید با پزشک خود در میان بگذارید و با تجویز او از ملین ها و مکمل های حاوی فیبر استفاده کنید.
 •  با نشستن در وان آب گرم یا حمام سیتز روزی دو تا سه بار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، مقعد شما تمیز، جریان خون افزایش یافته و به بهبود درد مقعد کمک میکند. استفاده از حمام نشیمن به این صورت است که ناحیه لگن و کفل خود را داخل آب گرم قرار می دهید. ترکیب بتادین با آب گرمی که داخل آن مینشینید برای جوش خوردن زخم شقاق اثرگذار است.
 • تحرک داشتن و ورزش: بر خلاف تصور بسیاری از بیماران بعد از عمل شقاق نباید استراحت مطلق کنید و هیچ تحرکی نداشته باشید. این امر موجب یبوست و افزایش فشار به مقعد خواهد شد. برای داشتن تحرک در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق می توانید روزی نیم ساعت ورزش سبک مثل پیاده روی آرام داشته باشید.

مصرف داروها

درمان دارویی برای شقاق
 • پماد نیترات: پزشک برای افزایش جریان خون در ناحیه ی کانال مقعدی و بهبود شقاق مزمن این پماد را پیشنهاد میدهد. عوارض جانبی آن شامل: سردرد، گیجی، فشار خون پایین است. پماد نیترات نباید در طی ۲۴ ساعت از مصرف داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) ، تادالافیل (سیالیس) یا وردنافیل (لویتر) استفاده شود.
 • مسدود کننده ی کانال کلسیم: این داروها فشار خون را کاهش میدهند. بعضی از آنها در درمان شقاق مقعدی موثرند. عوارض جانبی آن سردرد است. این دارو به صورت مصرف خوراکی نیز موجود است ولی درمان آن کندتر و عوارض جانبی بیشتر میشود.
 • تزریق بوتاکس: زمانی که سایر درمان ها اثرگذار نبود، تزریق سم بوتولینوم نوع اول(بوتاکس) به داخل اسفنکتر یک قدم خوب است. بوتاکس موقتا عضلات اسفنکتر را شل میکند، درد را کاهش میدهد و موجب بهبود بین ۶۰% تا ۸۰% میشود. امکان بی اختیاری مدفوع و گاز وجود دارد اما موقتی است و امکان مسموم شدن با سم بوتولینوم وجود ندارد.
 • داروهای آنتی بیوتیک برای درمان عفونت بعد از عمل شقاق و زخم شقاق و مسکن برای کاهش درد جراحی که توسط پزشک تجویز می شود را به موقع و منظم مصرف کنید و از مصرف داروهای دیگر به صورت خودسرانه پرهیز کنید.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای شقاق مقعدی + درمان دارویی شقاق

مراقبت از زخم

از مهم ترین مراحل در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق مراقبت و رعایت بهداشت زخم مقعد می باشد.

 • پانسمان زخم خود را به موقع عوض کنید .
 • برای جلوگیری از فشار به زخم هنگام نشستن از بالشت های مخصوص دوناتی شکل استفاده کنید.
 • مقعد خود را بیش از حد و با مواد معطر شست و شو ندهید این کار موجب تحریک زخم و ایجاد حساسیت در آن ناحیه خواهد شد.  
 • اگر مدفوع را نگه دارید منجر به یبوست میشود که با درد و ایجاد شکاف در مقعد همراه است.
 • مدت زمان زیادی در دستشویی ننشینید.
 • غذای پر فیبر بخورید
 • بعد از دفع مقعد خود را با حوله پارچه ای نرم خشک کنید.

این عادات برای کاهش علائم نه درمان بیماری به مدت چند هفته یا چند ماه کافی میباشند. اما برای درمان قطعی باید به پزشک مراجعه کنید. اگر شقاق در اثر یبوست یا اسهال بوجود آمده باشد، با یک تغییر ساده در رژیم غذایی میتوانید علائم را کاهش دهید.

مطلب مرتبط: زخم مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟

سوالات متداول درباره عمل جراحی شقاق

بعد از عمل شقاق چی بخوریم؟

برای جلوگیری از تهوع به دلیل داروی بیهوشی یا مصرف مسکن ها باید غذاهای سبک بخورید و تا دو روز بعد از عمل هم ادویه، الکل یا غذاهای چرب نخورید.

برای درد و سوزش بعد از عمل شقاق چه کنیم؟

بعد از جراحی داروهای مسکن که توسط پزشک تجویز می شود در کاهش درد و سوزش موثر است.

عوارض درمان شقاق به روش جراحی سنتی چیست؟

درد و سوزش حین عمل و پس از جراحی، امکان بازگشت مجدد بیماری، خونریزی و عفونت زخم از عوارض جراحی سنتی فیشر می باشد.

عمل شقاق چقدر طول میکشد؟

عمل معمولاً حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. جراح شما بریدگی کوچکی روی پوست در نزدیکی مقعد ایجاد کرده و قسمت پایینی عضله اسفنکتر داخلی را برش می دهد. این کار اسپاسم در اسفنکتر را از بین می‌برد و به خونرسانی بهتر برای بهبود شقاق کمک می‌کند.

بعد از جراحی چه زمانی می توانم به کار و زندگی روزمره برگردم؟

اگر حین کار فعالیت سنگینی ندارید معمولاً یک هفته بعد از عمل می توانید به سرکار بروید. این مورد به روش درمان شما هم بستگی دارد اگر با لیزر عمل شوید تنها یک روز بعد می توانید به کار خود برگردید. در این مدت نباید فعالیت و ورزش های سنگین انجام دهید.

مشاهده ترشحات بعد از عمل تا چه زمانی طبیعی است؟

در جراحی سنتی با تیغ یا کوتر، مشاهده ترشحات بی رنگ تا دو ماه طبیعی می باشد. اما اگر ترشح چرکی یا بد بو مشاهده کردید طبیعی نیست.

ایا عمل شقاق سخت است؟

حین عمل شما بیهوش هستید اما درد بعد از جراحی در مقایسه با لیزر سخت تر بوده و ممکن است برای بیمار بسیار دردناک و با سوزش همراه باشد. اما درد عمل هم از درد خود بیماری شقاق کمتر است و قابل تحمل می باشد.

ایا شقاق حتما باید عمل شود؟ اگر عمل نشود چه میشود؟

اگر شقاق مزمن شده باشد بله باید حتماً طبق روشی که پزشک می گوید درمان شود. عدم درمان به موقع موجب اختلال در روند زندگی روزمره فرد می شود و حتی نشستن ساده هم برای او با درد و عذاب همراه است.

آیا عمل شقاق باعث بی اختیاری میشود؟

برخی روش های سنتی جراحی باعث بی اختیاری شده و به همین منظور توصیه می شود لیزر را برای درمان انتخاب کنید.

خونریزی بعد از عمل شقاق طبیعی است؟

بله در هفته های اول بعد از جراحی و برداشتن باند و پانسمان ممکن است محل زخم کمی خونریزی داشته باشد.

برای عمل شقاق به چه دکتری مراجعه کنیم؟

متخصص گوارش یا دکتر جراح عمومی

دوره درمان شقاق چند روز است؟

درمان با لیزر ۳الی ۵ روز و عمل جراحی ۲هفته الی دو ماه

 

 

 

 

 

 

44 دیدگاه دربارهٔ «عمل شقاق با تیغ جراحی “مراقبتها و عوارض بعد از عمل”»

 1. سلام من چند روز پیش جراحی شقاق انجام دادم اما هنوز درد دارم ایا طبیعیه؟ الان دسترسی به دکترم ندارم میشه بگین علت درد بعد از عمل شقاق چیه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله در روش جراحی سنتی این وضعیت طبیعی است و حدود دو ماه ممکن است طول بکشد. بخاطر تیغ جراحی این درد بعد از عمل شقاق رخ می دهد که باید مواظب باشید تا یبوست نگیرید و هر روز در لگن اب گرم بنشینید.

 2. من دو هفتست که عمل شقاق انجام دادم و دکترم گفت باید رژیم غذایی مو رعایت کنم میشه بگین بهتره بعد از عمل شقاق چی بخوریم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است از سبزیجات، میوه های فیبردار، غذاهایی مثل خورش آلو بخارا یا اسفناج و نان های سبوس دار و نان جو استفاده کنید. در هفته اول بعد از عمل شقاق بهتر است غذاهای شور و پرچرب، فست فود و شیرینی جات مصرف نکنید.

  2. سلام خسته نباشید
   من عمل جراحی شقاق سنتی انجام دادم ولی بعد از گذشت دو هفته هنوز درد دارم و الان یه بیرون زدگی از مقعدم حس میکنم این طبیعیه یا عود کرده؟ بیرون زدگی ولی دردی نداره

   1. سلام دوست عزیز
    خیر طبیعی نیست. با پزشک جراح خود مشورت نمایید. بهترین روش با کمترین عوارض لیزر می باشد. روش های سنتی مثل جراحی متاسفانه عوارض زیادی دارند و ما انجام نمی دهیم.

 3. سلام خسته نباشید من یک ماه قبل همزمان بواسیر و شقاق و جراحی کردم ولی الان زیاد که میشینم خیلی درد میگیره و زخمم هم انگار از تو خوب نشده هنوز میشه یه پماد بهم معرفی کنین که باعث بهبودی سریعتر بشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است که زیاد در حالت نشسته نباشید و برای نشستن از یک بالش دوناتی شکل استفاده کنید. بدون تجویز پزشک هیچگاه از پماد یا دارو استفاده نکنید.

 4. سلام من عمل شقاق با تیغ جراحی انجام دادم و الان ده روز میگذره اما هنوز خونابه کمرنگ ازش خارج میشه میخاستم بدونم این طبیعیه که بعد ۱۰ روز مایعات ازش خارج میشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله طبیعی است. دوره نقاهت بعد از عمل شقاق به روش سنتی نسبت به لیزر کمی طولانی تر بوده می توانید از پزشکتان درخواست کنید برای تسریع در بهبودی پماد تجویز کند.

 5. ایا بخیه عمل شقاق در روش لیزر هم استفاده میشه؟ یعنی اون ناحیه ای که زخم هست بخیه زده میشه یا همونطور باز میمونه تا ترمیم بشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   در روش لیزر شقاق نیازی به بخیه نیست زیرا لیزر همزمان که برش می دهد عروق را ترمیم می کند و برای بیمارانی که نیاز به جراحی وسیع دارند ممکن است پزشک از بخیه استفاده کند.

 6. سلام من سه روزهست که عمل فیشر انجام دادم خیلی درد دارم وخونابه ازم میره یه چیزی هم ازبدنم بیرونه که وقتی فشارمیادبهش دردناکه نه میتونم بشینم نه بخوابم میگن عادیه ورم کرده گوشت دورمقعدم آیاچنین چیزی ممکنه ازوقتی عمل کردم بوده بعدپمادهم بهم ندادن فقط سفالکسین پرگابلین واستامینوفن

 7. سلام من هم یک هفته هستش عمل جراحی بواسیر وفشیر انجام دادم و این یک هفته از مایعات فروان استفاده کردم ولی هنوز از داخل خشکی دارم برای مدفوع ولی از روزهای اول سفت بودش الان یک روز اس نرم شده ولی در طی روز ۳بار معده ام کار میکنه خودم اذیت میشم شاید ۴ بار اشکال نداره

 8. من اول عمل فیشر با لیزر انجام دادم خوب نشدم سه ماه بعد بیماری من عود کرد عمل سنتی انجام دادم و خداروشکر بهترم لیزر اصلا بدرد نمیخورد

 9. سلام،من هموروئید داخلی و خارج و شقاق داشتم ۸ روز پیش عمل کردم،ولی بعد از دفع درد وحشتناک و غیرقابل تحمل دارم که فقط با نشستن تو آب گرم آروم میگیره،یک سمت مقعدم به اندازه یک سانت باز هست که هنگام دفع به سمت این پارگی میره،عمل لیزر بود دلیل این پارگی عمیق رو نمیدونم،دکتر گفت زخمت عمیقه باید به مرور زمان پر بشه،این عادیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر عادی نیست. عمل با لیزر پارگی ندارد و هنگام برش بافت عمل ترمیم هم انجام می شود که نیازی به بخیه نباشد.

 10. سلام،من ۳هفته پیش عمل هموروئید داخلی و خارجی داشتم،هموروئیدکتومی باز عمل شدم،دردام تقریبا کم شد ولی زخم کنار مقعدم هنوز باز هست،ترشح و عفونتام با مصرف آنتی بیوتیک کم شدن،برای بهبود زودتر زخمم چه پمادی میتونم استفاده کنم

 11. سلام من یک سال میشه که عمل جراحی شقاق و انجام دادم اما هنوز بعد این همه مدت پس از اجابت مزاج بازم سوزش دارم میشه بگین سوزش بعد از عمل شقاق تا چه زمانی طبیعی هست و چیکار کنم بهتر بشه ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از یک سال خیر سوزش طبیعی نیست و ممکن است یبوست یا اسهال داشته باشید که مزمن هست و باعث شده زخم شقاق شما خوب نشود. با جراح معالج خود مشورت نمایید.

 12. سلام من چهار ماه میشه عمل همورویید وشقاق انجام دادم الان هم موقع دفع درد شدیدی دارم بعد دفع میسوزه چکار کنم ممنون میشم پاسخ بدین

 13. سلام من ۲ روزه عمل شقاق انجام دادم وکاره مدفوع داشتم خیلی خیلی درد داشت الانم این درد را حس میکنم آیا طبیعی است عملم با تیغ بوده است

  1. سلام دوست عزیز
   درد هنگام دفع مدفوع بعد از عمل شقاق از عوارض درمان این بیماری به روش سنتی می باشد. برای پیشگیری از این اتفاق سعی کنید یبوست نگیرید و مایعات و فیبر مصرف کنید تا مدفوع تان نرم تر شود. برای چرب کردن مقعد می توانید پماد انتی فیشر یا انتی هموروئید روی مقعدتان بمالید.

 14. سلام من اول زخم شقاق داشتم ولی چن سال قبل تصادفی کردم و داروهایی که مصرف کردم باعث شد یبوست بگیرم بعد از اون به زخم مقعد هم دچار شدم و هروقت زخمم تحریک میشه خونریزی مقعد دارم کولونوسکوپی که انجام دادم دکتر گفت شقاق دارم و باید جراحی کنم. الان فهمیدم که یک بیرون زدگی هم دارم که بعد مدفوع درمیاد بیرون. من نمیخوام جراحی کنم میشه یه دارویی برای جوش خوردن زخم شقاق بهم بگید لطفا ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   می توانید از پمادهای موضعی هیدروکورتیزون یا لیدوکائین استفاده کنید اما درمان اصلی نیستند و فقط در کاهش درد و التهاب تاثیر دارند. برای درمان قطعی بهتر است لیزر شقاق را انجام دهید جراحی پیشنهاد نمی شود.

 15. سلام من شقاق مو کلینیک شما با لیزر درمان کردم و الان هم مشکلی ندارم خداروشکر میخاستم بدونم برای یکی از بستگان هم که هم شقاق داره هم بواسیر میشه همزمان با هم لیزر انجام بدین و آیا قطعی درمان میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله از مزایای لیزر همین است که بیماری هایی مثل بواسیر و شقاق را می توان همزمان در یک جلسه به طور قطعی درمان نمود.

 16. سلام من الان هفته ۲۰ بارداری هستم و شقاق گرفتم آیا جراحی شقاق در بارداری میشه انجام داد و مشکلی نداره؟ خیلی درد دارم موقع دسشویی

 17. سلام
  من یه سال پیش عمل آپاندیس داشتم بعد عمل حدود ۸ روز نتونستم دفع مدفوع داشته باشم و بعد که تونستم برم دستشویی مدفوعم سفت بود و باعث شقاق شد
  نه ماه از دارو دیلتیژل و تریامیسیلون و شیاف ام جی همراه با لاکسی ژل استفاده کردم ولی دیگه دردم غیر قابل تحمل شد و سنتی عمل کردم
  بعد عمل هم یبوستم برطرف نشد و یه ماه بعد عمل ،دکترم پیدرولاکس داد استفاده کردم و یبوستم کنترل شد
  الان از عمل شقاقم سه ماه و شش روز گذشته ولی همچنان درد دارم البته نسبت به قبلا کمتر شده
  الان باید چیکار کنم کامل خوب بشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا