عوارض رابطه مقعدی و حاملگی [پماد برای کاهش درد سکس مقعدی]

عوارض رابطه مقعدی

رابطه جنسی مقعدی چیست؟ رابطه جنسی مقعدی اصطلاحی است که برای هر گونه فعالیت جنسی که مقعد را درگیر می کند استفاده می شود و همیشه شامل آمیزش مقعدی نمی شود.

مقعد پر از پایانه های عصبی است که آن را بسیار حساس می کند و بسیاری از افراد رابطه مقعدی را لذت بخش می دانند. تخمین زده می شود که ۹۰ درصد از مردان با مردان رابطه از پشت دارند و ۵ تا ۱۰ درصد از زنان فعال جنسی، سکس مقعدی دارند.

رابطه مقعدی به معنای داخل شدن آلت تناسلی در مقعد (باسن) است. برخی از افراد از رابطه مقعدی لذت می برند و برخی اصلاً آن را دوست ندارند. در هر صورت اگر آن را دوست ندارید یا نمی خواهید آن را امتحان کنید، اشکالی ندارد و نباید کسی شما را تحت فشار قرار دهد. رابطه جنسی باید با رضایت هر دو طرف و احساس خوب انجام شود.

عوارض رابطه مقعدی چیست؟ اگر آرامش نداشته باشید و از روان کننده استفاده نکنید، رابطه جنسی مقعدی می تواند به شما آسیب برساند. مقعد مانند واژن، ترشحات مرطوب کننده ندارد، بنابراین استفاده از روان کننده به آلت تناسلی (یا یک اسباب بازی جنسی) کمک می کند تا راحت تر وارد مقعد شود و از پاره شدن کاندوم جلوگیری می کند.

??از محصولات حاوی روغن مانند وازلین، لوسیون یا روغن بچه استفاده نکنید. روان کننده های روغنی می توانند کاندوم را ضعیف کرده و احتمال پارگی آن را افزایش دهند. می توانید روان کننده های ایمن (بر پایه آب یا سیلیکون) را از داروخانه ها تهیه کنید.

آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی می شود؟

آیا در رابطه مقعدی احتمال بارداری وجود دارد

احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی خیلی کم است اما در صورت نفوذ منی از راه مقعد به واژن ممکن است باردار شوید. اما احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری های مقاربتی، از جمله HIV، از رابطه مقعدی محافظت نشده (بدون کاندوم) وجود دارد. بنابراین مهم است که همیشه از کاندوم استفاده کنید تا شانس ابتلا به STD را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: علت باد معده بعد از رابطه مقعدی چیست؟

باورهای غلط در مورد رابطه جنسی مقعدی

۱- فقط مردان همجنس گرا رابطه مقعدی دارند:

بسیاری از مردان همجنس‌گرا رابطه مقعدی دارند، اما همه این‌طور نیستند. افراد با هر گرایش جنسیتی می توانند رابطه مقعدی داشته باشند، از جمله زوج های دگرجنس گرا

افراد بدون آلت تناسلی می توانند از یک اسباب بازی جنسی برای وارد کردن به مقعد شریک خود استفاده کنند. Pegging «پیج کردن» به زمانی گفته می‌شود که زن با مرد این کار را می‌کند.

به نقل از سایت wikipedia

پیگ کردن یک عمل جنسی مقعدی است که در آن زن یک دیلدو تسمه‌ای به مقعد مرد وارد می کند.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pegging_(sexual_practice)
اسباب بازی جنسی

۲- باور اشتباه دوم: رابطه مقعدی باعث حاملگی نمی شود:

آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی می شود؟ در حالی که شانس باردار شدن از رابطه مقعدی مطمئناً کمتر از رابطه جنسی واژینال است، اما هنوز احتمال کمی وجود دارد. هر زمان که آلت تناسلی به واژن نزدیک شود، همیشه این احتمال وجود دارد که منی وارد واژن شود و منجر به بارداری شود.

۳- باور غلط سوم: سکس از مقعدی باعث ابتلا به عفونت و بیماری های مقاربتی نمی شود.

مطالعات نشان داده اند که رابطه مقعدی با فرد آلوده به ویروس HIV خطر بسیار بیشتری (۱۷ تا ۱۸ برابر بیشتر) در مقایسه با رابطه واژینال نسبت به انتقال ایدز ایجاد می کند.
ابتلا به بیماری های مقاربتی (STIs) از رابطه جنسی مقعدی به سادگی و حتی ساده تر است. بافت مقعد ظریف است و به راحتی پاره می شود. به همین دلیل روزنه های بیشتری برای ورود عفونت به بدن ایجاد می شود.
فردی که به اصطلاح مفعول است یا آلت به مقعد او وارد می شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی است تا فردی که فاعل است و آلتش را داخل مقعد فرد دیگری فرو می کند.

?هنگام رابطه مقعدی از کاندوم برای محافظت در برابر گسترش عفونت ها و بیماری ها استفاده کنید.

سکس مقعدی دردناک

اگر شریک شما در طول رابطه جنسی مقعدی خیلی سریع یا خشن باشد، یا اگر مقعد شما به اندازه کافی شل و مرطوب نباشد، ممکن است درد داشته باشید. پس از رابطه جنسی مقعدی، شرایط خاصی می تواند باعث درد شود:

مانند تورم رگ ها در ناحیه مقعد (بواسیر)، پارگی در پوشش مقعد (شقاق مقعدی)، یا سوراخ شدن روده بزرگ (پارگی کولون).

کاهش درد رابطه مقعدی

کاهش درد رابطه مقعدی

سکس مقعدی ممکن است کمی دردناک باشد، یا در اولین باری که آن را امتحان می کنید، احساس عجیبی داشته باشید. همیشه می توانید هر زمانی که بخواهید آن را متوقف کنید و زمانی دیگر دوباره امتحان کنید. شما همچنین می توانید تصمیم بگیرید که رابطه جنسی مقعدی برای شما مناسب نیست.

راهکارهای زیر برای کاهش درد رابطه مقعدی توصیه می شود:

 • می‌توانید از کرم‌های مبتنی بر آب استفاده کنید.
 • برای انجام رابطه از پشت باید فرد مفعول، عضله اسفنکتر مقعد را شل کند (همان ماهیچه ای که در زمان نیاز به اجابت مزاج فشار می دهید).
 • بر خلاف واژن، مقعد به خودی خود مرطوب نمی شود. بنابراین، اگر از انگشتان دست، یا اسباب بازی های جنسی و یا از آلت تناسلی برای وارد کردن به مقعد استفاده می کنید، برای جلوگیری از پارگی یا آسیب های دیگر به ناحیه باید از روان کننده های مخصوص مثل لوبریکانت استفاده کنید.
 • استفاده از آب یا صابون ملایم برای تمیز کردن مقعد قبل از رابطه جنسی مقعدی
 • شروع آهسته: سعی کنید با انگشتان یا اسباب‌بازی‌های جنسی کوچک شروع کنید و سپس به تدریج آلت تناسلی وارد مقعد شود.
 • تنفس آهسته و عمیق: تمرکز بر نفس به فرد کمک میکند آرام شود.
 • برقراری ارتباط با شریک جنسی در حین رابطه جنسی: اگر درد دارد، به او بگویید سرعت خود را کم کند یا متوقف کند.
  توقف فوری در صورت وجود خون یا درد شدید: این علائم می تواند نشان دهنده آسیب یا تحریک بواسیر باشد.

پماد کاهش درد رابطه مقعدی

پماد کاهش درد رابطه مقعدی

پماد هیدروکورتیزون، پماد لیدوکائین و ژل روان کننده لوبریکانت به عنوان پماد ضد درد برای رابطه مقعدی استفاده می شود.
چند بار در روز، مقعد خود را به مدت ۲۰ دقیقه در حمام نشسته قرار دهید.

چرا رابطه جنسی مقعدی برای مردان لذت بخش است؟

مردان آلت تناسلی دارند و معمولا پروستات هم دارند. این غده دارای پایانه های عصبی بسیاری است که این ناحیه را حساس می کند. از آنجایی که پروستات در سمت دیگر راست روده قرار دارد، می توان آن را با انگشت یا وارد کردن اسباب بازی جنسی در داخل مقعد تحریک کرد. به همین دلیل برخی از افراد مبتلا به پروستات، بازی مقعدی را یک فعالیت لذت بخش می دانند.

آیا می توان با سکس مقعدی به ارگاسم رسید؟

مقعد ناحیه‌ای حساس با اعصاب زیاد است که باعث می‌شود هنگام رابطه جنسی لذت‌بخش باشد. همراه با اندام تناسلی برای احساس برانگیختگی و رسیدن به ارگاسم در طول فعالیت جنسی کار می کند.

مطالعه‌ای در مورد میزان دفعات ارگاسم در افراد نشان داد که فعالیت جنسی زنانی که اغلب به ارگاسم می‌رسند (در مقایسه با زنانی که کمتر ارگاسم می‌شوند) احتمالاً شامل تحریک مقعدی می‌شود.

عوارض رابطه مقعدی

مانند بسیاری از انواع رابطه جنسی، رابطه مقعدی نیز خطراتی دارد، اما با برنامه ریزی و برقراری ارتباط با شریک جنسی خود، می توانید بسیاری از این خطرات را کاهش دهید و از رابطه لذت ببرید. مهم ترین عوارض رابطه مقعدی شامل:

 • بواسیر یا هموروئید: آیا رابطه مقعدی باعث بواسیر میشود؟ رابطه مقعدی ممکن است بواسیرهای موجود را تحریک کند، اما بعید است که باعث ایجاد آنها شود.
  رابطه مقعدی می تواند بواسیر موجود را تحریک کند. با این حال، رابطه جنسی مقعدی به خودی خود باعث ایجاد هموروئید نمی شود، اگر فرد قبلاً آن را نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: رابطه مقعدی {نزدیکی از پشت} و بواسیر

 • افزایش خطر فیستول، یک عارضه نادر: در موارد بسیار نادر، ممکن است پارگی در پوشش مقعد یا راست روده بزرگتر شود.
  گاهی اوقات، این پارگی آنقدر بزرگ است که از روده به قسمت های دیگر بدن گسترش می یابد و فیستول ایجاد می شود. فیستول به مدفوع اجازه می دهد تا از روده به سایر نقاط بدن برود. از آنجایی که مدفوع به طور طبیعی حاوی مقادیر قابل توجهی باکتری است، داشتن فیستول می تواند باکتری ها را به سایر قسمت های بدن وارد کند و منجر به عفونت شود. پزشکان معمولا درمان فیستول با لیزر را پیشنهاد می کنند.
 • درد مقعد و سوزش مقعد: یک پماد مبتنی بر آب می تواند به کاهش درد کمک کند. هنگام تمیز کردن مقعد از صابون های تند و معطر استفاده نکنید.
 • خونریزی مقعدی خفیف: می تواند نشانه پارگی (شقاق) یا بواسیر باشد. اگر خونریزی شدید دارید به پزشک مراجعه کنید.
  حمام آب گرم یا استفاده از کرم و پماد ضد درد به عنوان درمان خانگی خونریزی بعد از رابطه مقعدی توصیه می شود.
 • مشکل در دفع و حرکات روده: اگر درد شما مدفوع را سخت‌تر می‌کند، می‌توانید از نرم‌کننده‌های مدفوع برای دفع آسان‌تر استفاده کنید.
 • بی اختیاری : زنان بیشتر در معرض بی اختیاری مدفوع ناشی از انجام رابطه مقعدی هستند. (به دلیل آسیب و صدمه به عضلات اسفنکتر مقعد)
  خطر احتمالی رابطه مقعدی این است که راست روده طولانی مدت کشیده می شود و این آسیب می تواند منجر به بی اختیاری مدفوع شود.
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی: از آنجایی که احتمال پارگی پوست در طول رابطه مقعدی بیشتر از رابطه جنسی واژینال است، فرصت بیشتری برای انتشار بیماری های مقاربتی وجود دارد.

عفونت های منتقله از راه رابطه مقعدی عبارتند از:

 • اچ‌آی‌وی
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • ویروس هپاتیت
 • سیفلیس
 • سوزاک
 • هرپس سیمپلکس
 • کلامیدیا
 • زگیل تناسلی

بیشتر بخوانید: علت گوشت اضافه مقعدی[درمان بدون جراحی در خانه با پماد]

آیا رابطه مقعدی باعث زگیل تناسلی میشود

به نقل از وبسایت webmd

داشتن سکس مقعدی ممکن است شانس ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را افزایش دهد، که می تواند منجر به ایجاد زگیل مقعدی و در نتیجه سرطان مقعد شود.

https://www.webmd.com/sex/anal-sex-health-concerns

آیا رابطه مقعدی در بارداری خطر دارد

رابطه مقعدی در دوران بارداری عادی و بی خطر مشکلی ندارد اما اگر بارداری شما پرخطر است رابطه جنسی در این دوران باید با مشورت پزشک باشد.

رابطه مقعدی در بارداری ممکن است منجر به تشدید بواسیر بارداری شود و یا باعث پارگی های ریز اطراف مقعد شود که همان شقاق بارداری می باشد.

نکات قبل از رابطه مقعدی

بافت داخل مقعد به خوبی پوست بیرون مقعد محافظت نمی شود. بافت خارجی ما دارای لایه هایی از سلول های مرده است که به عنوان یک سد محافظ در برابر عفونت عمل می کنند. بافت داخل مقعد این محافظت طبیعی را ندارد که آن را در برابر پاره شدن و گسترش عفونت آسیب‌پذیر می‌کند.

مقعد برای نگه داشتن مدفوع طراحی شده است. یک عضله حلقه مانند به نام اسفنکتر مقعد، مقعد را احاطه کرده و پس از اجابت مزاج سفت می شود. هنگامی که عضله سفت است، سکس مقعدی میتواند دردناک و دشوار باشد.

رابطه مقعدی مکرر ممکن است اسفنکتر مقعد را ضعیف کند و نگه داشتن مدفوع را دشوار کند و در نتیجه منجر به بی اختیاری می شود. انجام تمرینات کگل برای تقویت اسفنکتر به پیشگیری یا اصلاح این مشکل کمک میکند.

مقعد پر از باکتری است. باکتری در مقعد می تواند به طور بالقوه شریک مفعول را آلوده کند.
داشتن رابطه جنسی واژینال بعد از رابطه مقعدی نیز می تواند منجر به عفونت واژن و مجاری ادراری شود.

موارد دیگری نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه بود:

اگر زن هستید و رابطه مقعدی دارید، منی در حین رابطه جنسی مقعدی ممکن است به دهانه واژن نزدیک شود و باردار شوید.
تماس دهانی با مقعد می تواند هر دو طرف را در معرض خطر ابتلا به هپاتیت، تبخال، زگیل دهانی، HPV و سایر عفونت ها قرار دهد.

نکاتی برای انجام رابطه جنسی مقعدی ایمن

پماد ضد درد برای رابطه مقعدی

راه های ایمن ماندن در طول رابطه جنسی مقعدی عبارتند از:

 • قبل از رابطه جنسی خودتان را خوب تمیز کنید.
 • تنقیه یا دوش مقعدی انجام دهید تا مدفوع باقی مانده در مقعد تخلیه شود.
 • اگر انگشتان دست داخل مقعد می شود، قبل از داشتن رابطه مقعدی از کوتاه و تمیز بودن ناخن ها اطمینان حاصل کنید.
 • بعد از رابطه جنسی مقعدی، قبل از داشتن رابطه جنسی دهانی یا واژینال، کاندوم را عوض کنید.
 • بعد از سکس مقعدی بلافاصله آلت را وارد واژن یا دهان نکنید، زیرا می تواند باکتری های خطرناک را منتقل کند.
 • برای کاهش خطر پارگی بافت مقعد، مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید.
 • با کاندوم های لاتکس، همیشه از روان کننده های مبتنی بر آب استفاده کنید.
 • حمام آب گرم قبل از رابطه کمک کننده است.
 • اگر دردناک است رابطه را متوقف کنید.
 • اگر متوجه خونریزی بعد از رابطه مقعدی یا زخم و توده در اطراف مقعد شدید یا ترشحات داشتید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 • برای محافظت از خود در برابر بیماری های مقاربتی باید از کاندوم استفاده کنید.
 • اگر به هر دلیلی رابطه مقعدی محافظت نشده ای دارید، می توانید برای محافظت از خود در برابر اچ آی وی، داروی (PEP) یا پروفیلاکسی پس از مواجهه را ظرف ۷۲ ساعت پس از رابطه مصرف کنید.

به نقل از سایت hivinfo.nih.gov:

PEP مخفف پروفیلاکسی پس از مواجهه است. کلمه “پیشگیری” به معنای جلوگیری یا کنترل گسترش عفونت یا بیماری است. PEP به معنای مصرف داروهای HIV در عرض ۷۲ ساعت (۳ روز) پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی HIV برای جلوگیری از HIV است.

 • واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنید.
 • با شریک خود راحت و صادق باشید. ارتباط صمیمانه، کلید یک تجربه ایمن و لذت بخش است.
 • بعد از رابطه با آب و صابون ملایم خودتان را تمیز کنید تا از عفونت جلوگیری شود.

رابطه جنسی مقعدی یک فعالیت جنسی است که مقعد را درگیر می کند و می تواند علاوه بر دخول، انواع مختلفی از تحریک را نیز شامل شود. در حالی که می تواند لذت بخش باشد، برخی از مشکلات سلامتی احتمالی مرتبط با رابطه جنسی مقعدی وجود دارد. اقدامات ایمنی مانند استفاده از کاندوم، روان کننده ها و رعایت بهداشت مقعد به کاهش احتمال عفونت و آسیب کمک می کند.

سوالات متداول درباره عوارض رابطه مقعدی

آیا رابطه مقعدی باعث بزرگ شدن باسن میشود؟

خیر، باسن دارای ماهیچه هایی است که به هیچ وجه توسط مایع منی بزرگتر نمی شود.

تشخیص آخرین رابطه مقعدی در پزشکی قانونی ممکن است؟

در صورتی که مدام انجام شود و عضلات مقعد حالت ارتجاعی خود را از دست بدهند تشخیص ممکن است. اما اگر دفعات کم باشد عضلات مقعد بعد از ۴۸ ساعت به حالت اول خود باز می گردند و قابل تشخیص نیست.

آیا رابطه مقعدی باعث گوشت اضافه میشود؟

بله. به دلیل ایجاد اصطکاک و آسیب به عضلات اسفنکتر موجب زخم مقعد و گوشت اضافه مقعدی می شود.

آیا رابطه مقعدی ماهی یکبار ضرر دارد؟

در صورتی که موارد بهداشتی و استفاده از روان کننده ها رعایت شود خیر ضرری ندارد. اما بدون رعایت موارد گفته شده رابطه مقعدی حتی ماهی یکبار هم ضرر دارد.

عوارض رابطه مقعدی در زمان بارداری چیست؟

علاوه بر عفونت های باکتریایی، رابطه مقعدی در دوران بارداری خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) را افزایش می دهد. برخی از بیماری های مقاربتی می توانند در حین تولد (و به ندرت از جفت) به نوزاد منتقل شوند.

آیا رابطه مقعدی باعث عفونت ادراری میشود؟

بله. باکتری های رکتوم و مقعد طی فعالیت جنسی مقعدی می تواند وارد مجرای ادرار شود و باعث عفونت شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا