علت خروج باد از واژن + ارتباط آن با فیستول واژینال 

باد واژن نشانه چیست

خروج باد از واژن به انگلیسی : vaginal flatulence or queefing یک اتفاق طبیعی است که هر خانمی ممکن است در هنگام رابطه جنسی و یا ورزش آن را تجربه کند. باد واژن به دلیل حبس شدن هوا داخل واژن اتفاق می افتد و معمولاً عارضه نگران کننده ای نیست. در ادامه همراه ما باشید تا در این مطلب از پرتو کلینیک به بررسی علت خروج باد از واژن هنگام نزدیکی، باد واژن در بارداری و درمان آن بپردازیم.

خروج باد از واژن چیست

هنگامی که هوای محبوس شده در واژن خارج می شود با صدایی شبیه به صدای خروج گاز روده همراه است و بوی خاصی ندارد. این اتفاق کاملاً غیرارادی بوده و ممکن است باعث خجالت برخی خانمها شود.

گاز واژن یا همان نفخ واژینال بی خطر بوده و در اثر رابطه جنسی، ورزش یا ضعف عضلات کف لگن ایجاد می شود. تنها در مواردی که خروج باد واژن نشانه عفونت و یا فیستول واژن باشد خطرناک بوده و باید درمان شود. 

بیشتر بخوانید: آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی می شود؟

علائم و نشانه های خروج باد از واژن 

هنگامی که هوا از واژن خارج می شود با احساسی مثل خروج حباب همراه است و صدای آن همانند صدای خروج باد از روده می باشد. خروج گاز از واژن به دستگاه گوارش ربطی ندارد و به همین دلیل برخلاف خروج گاز از روده فاقد بو می باشد. 

علت باد واژن

دلایل خروج باد از واژن

هوا به طرق مختلف در داخل کانال واژن شما حبس می شود. کانال واژن یک ناحیه عضلانی در بدن است که هوای حبس شده در آن جایی برای خروج ندارد. صدایی که شنیده می شود هم صدای بیرون راندن هوا از داخل واژن است. 

عوامل متعددی باعث می شود که هوا در داخل واژن شما به دام بیفتد که در ادامه ذکر میکنیم:

علت خروج باد از واژن هنگام نزدیکی 

یکی از اصلی ترین و شایع ترین علت های خروج باد واژن رابطه جنسی می باشد. به این صورت که با دخول آلت تناسلی مردانه مقداری هم هوا همراه آن وارد مهبل می شود و این هوا در واژن حبس می شود. در نتیجه پس از نزدیکی و ارگاسم، هنگامی که ماهیچه های واژن آزاد می شود هوای محبوس هم خارج شده و با صدا همراه است. 

رابطه جنسی خشن و یا اورال هم می توانند باعث این اتفاق شود که به اصطلاح  پنوموپریتونئوم نامیده می شود. pneumoperitoneum به معنی جمع شدن هوا و یا هر گاز دیگری در شکم و یا زیر دیافراگم می باشد. 

بیشتر بخوانید: علت باد معده بعد از رابطه مقعدی چیست

استفاده از تامپون و یا کاپ های قاعدگی

باعث می شود هنگام فشار دادن تامپون یا کاپ به داخل واژن هوا هم همراه آن وارد شود. در نتیجه موقع درآوردن آن ها هوای وارد شده خارج می شود و صدایی را می شنوید. 

معاینات واژینال

 خروج گاز از واژن در طول معاینات واژینال معمول است. هنگامی که پزشک با استفاده از یک اسپکولوم واژن شما را معاینه می کند باعث می شود هوا هم به داخل آن وارد شود.  

باد واژن هنگام ورزش

هنگام انجام حرکات ورزشی کششی مثل یوگا نیز ممکن است مقداری هوا در واژن جمع شود که در نهایت خارج می شود. زیرا واژن شما در طول این فعالیت ها کمی باز یا کشیده می شود.

باد واژن در بارداری

 در دوران بارداری نیز به دلیل افزایش فشار به عضلات لگن و تغییرات هورمونی ممکن است مقداری باد در واژن جمع شود. 

ضعیف بودن عضلات کف لگن 

اگرچه خروج باد از واژن را نمی توان به طور قطعی نشانه عضلات ضعیف لگنی دانست اما ممکن است یکی از دلایل این عارضه افتادگی و یا ضعیف بودن ماهیچه های کف لگنبه دلیل زایمان یا بارداری باشد. 

فیستول واژن 

فیستول واژن عارضه ای است که در آن اندام تناسلی زنانه از طریق سوراخ، فضای خالی و یا پارگی که ایجاد شده به حفره شکم و یا لگن وصل می شود. فیستول واژن به رابطه جنسی مربوط نیست و یکی از دلایل تجمع باد در واژن می باشد. 

به نقل از سایت everydayhealth :

A rare cause of vaginal flatulence is a vaginal fistula. A fistula is an abnormal opening that connects the vagina to another organ, such as your bladder, colon, or rectum. If the fistula is connected to the colon or rectum, it can cause the passage of stool from the vagina

یکی از دلایل نادر نفخ واژن، فیستول واژن است. فیستول یک سوراخ غیر طبیعی است که واژن را به اندام دیگری مانند مثانه، روده بزرگ یا راست روده متصل می کند. اگر فیستول به روده بزرگ یا راست روده متصل باشد، می تواند باعث خروج مدفوع از واژن شود.

https://www.everydayhealth.com/vaginal-flatulence/

با توجه به نوع سوراخ و نحوه اتصال آن به هر یک از اندام های بدن انواع مختلفی از فیستول واژن وجود دارد که در ادامه شایع ترین آن ها را توضیح می دهیم: 

فیستول وزیکو واژینال (vesicovaginal fistula)

فیستول وزیکو واژینال

فیستولی است که بین واژن و مثانه ایجاد می شود. فیستول وزیکو واژینال (VVF) یک سوراخ غیر طبیعی بین مثانه و واژن است که منجر به بی اختیاری ادرار مداوم و بی وقفه می شود. این عارضه یکی از ناراحت کننده ترین عوارض عمل های زنان و زایمان است.

فیستول مجاری ادرار و واژن (Ureterovaginal fistula)

فیستول مجاری ادرار و واژن

این نوع از فیستول واژن بین مجرای ادراری و واژن موجب پارگی و سوراخ شده و از عوارض آن بی اختیاری ادرار و عفونت مجرای ادرار می باشد.در فیستول یورتروواژینال، ادرار، مثانه را دور می زند و به واژن می ریزد.

فیستول رکتوواژینال (Rectovaginal fistula)

در این حالت پارگی و سوراخ بین واژن و انتهای راست روده شکل می گیرد و در برخی مواقع ممکن است ناشی از زایمان، بیماری التهاب روده، جراحی لگن و یا شیمی درمانی باشد. 

فیستول رکتوواژینال

در واقع نباید این اتصال بین قسمت پایین روده بزرگ – راست روده یا مقعد – و واژن وجود داشته باشد. در فیستول رکتو واژینال محتویات روده ممکن است از طریق فیستول نشت کند و به گاز یا مدفوع اجازه عبور از واژن را بدهد.

فیستول انترو واژینال (Enterovaginal fistula)

در فیستول اینتر واژینال دهانه یا سوراخ بازی بین روده کوچک و واژن قرار دارد. این نوع از فیستول واژن تقریباً نادر است و بیشتر به خاطر بیماری دیورتیکولیت ایجاد می شود. 

فیستول کولو واژینال (Colovaginal fistula)

فیستول کولو واژینال یک سوراخ غیر طبیعی در واژن است که به مدفوع یا ادرار اجازه عبور از واژن را می دهد. فیستول کولوواژینال به این معنی است که سوراخی بین واژن و روده بزرگ است. این نوع فیستول نیز نسبتاً غیر معمول است.

علائم و نشانه های فیستول واژن 

یکی از اصلی ترین علائم فیستول واژن خروج باد از واژن است. اگر خروج هوای جمع شده از ناحیه تناسلی همراه با علائم زیر باشد ممکن است دلیل آن فیستول واژن باشد: 

پیشگیری از خروج باد واژن 

خروج گاز واژن یک اتفاق طبیعی است و شما نمی توانید کار زیادی برای جلوگیری از آن انجام دهید. با این حال، فعالیت‌های خاصی مانند رابطه جنسی، ورزش یا زایمان می‌تواند باعث شود که گاز واژن بیشتر خارج شود. پرهیز از فعالیت‌ها یا موقعیت‌های جنسی که باعث می‌شود بیشتر این اتفاق بیفتد نیز ممکن است کمک کند. اما اگر علت آن فیستول واژینال و یا افتادگی لگن باشد باید به پزشک مراجعه نمایید. 

درمان قطعی باد واژن

نفخ واژینال مانند نفخ شکم طبیعی و شایع است. نیازی به درمان ندارد زیرا در بیشتر موارد فعالیت جنسی یا ورزش باعث آن می شود. خودداری یا کاهش این فعالیت ها تنها راه درمان گاز واژن است.

از آنجایی که ضعف عضلات کف لگن یکی دیگر از علل شایع گاز واژن است، تمرینات قدرتی برای کمک به تقویت و سفت کردن عضلات لگن ممکن است به کاهش دفعات گاز واژن کمک کند. بهترین راه برای انجام این کار انجام تمریناتی مانند کگل یا کار با یک فیزیوتراپیست متخصص است. برای انجام کگل، ماهیچه هایی را که برای توقف ادرار استفاده می کنید، منقبض کنید یا به مدت ۱۰ ثانیه چندین بار در روز نگه دارید. در تصویر زیر نمونه ای از تمرینات کگل را میبینید:

تمرینات کگل
  • استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی یا آر اف نیز یک راه درمان بدون درد و جراحی  برای تقویت عضلات کف لگن می باشد.
  • درمان های جراحی نیز مانند واژینوپلاستی و پرینورافی تنها در صورتی انجام می شود که تجمع باد واژن به خاطر افتادگی رحم یا لگن باشد. 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

خروج گاز از واژن به خصوص در حین یا بعد از فعالیت جنسی رایج است. این طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر به طور منظم گاز از واژن خود دفع می کنید و به رابطه جنسی ربطی ندارد، ممکن است نیاز باشد که توسط یک پزشک متخصص زنان معاینه شوید. آنها می توانند معاینه لگنی را انجام دهند تا بررسی کنند که آیا یک بیماری زمینه ای، مانند فیستول واژن، باعث ایجاد گاز واژن شما می شود یا خیر.

سوالات متداول درباره خروج باد از واژن

باد واژن نشانه چیست؟

خروج باد واژن بعد از نزدیکی، در بارداری و یا هنگام ورزش طبیعی بوده و نشانه مورد خاصی نیست. 

علت باد واژن بعد از نزدیکی چیست؟

هنگام رابطه جنسی و با حرکات آلت تناسلی مردانه به داخل واژن ممکن است موجب ورود هوا داخل آن شود. 

علت باد واژن دختران مجرد چیست؟

به دلیل تمرینات کششی و یا حرکات ورزشی، باد واژن در پریودی نیز میان دختران مجرد به دلیل تغییرات هورمونی شایع است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا