درمان بی اختیاری مدفوع ، درمان خانگی، ورزش و آزمایشات

درمان بی اختیاری مدفوع ، درمان خانگی، ورزش و آزمایشات

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹    

بی اختیاری مدفوع یکی از مشکلات خجالت آوری است که امکان دارد در زندگی هر فردی پیش بیاید و به معنی این است که بدون اینکه فرد متوجه شود لباس زیر با مدفوع کثیف می شود. اگر هرچه زودتر برای درمان بی اختیاری مدفوع اقدام شود، علائم سریعتر از بین میروند.

درمان

درمان های مختلفی وجود دارند و باید زیر نظر پزشک انجام شوند که شامل:

درمان دارویی

بستگی به دلیل بی اختیاری مدفوع دارد، شامل:

درمان بی اختیاری مدفوع

داروهای ضد اسهال

 مانند، لوپرامید هیدروکلراید و دی فنوکسیلات و سولفات آتروپین

ملین فله ای

اگر یبوست شدید باعث بی اختیاری مدفوع شده باشد داروهایی مانند، متیل سلولز (مرکبات) و پنی سیلین تجویز میشود.

تغییرات رژیم غذایی

مواد نوشیدنی و خوراکی ها بر روی مدفوع اثر می گذارند و اگر یبوست باعث بی اختیاری باشد، پزشک نوشیدن میزان زیاد آب و خوردن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر را تجویز میکند. اگر اسهال باعث این مشکل باشد مواد فیبردار از میزان آبکی بودن مدفوع کم میکند. 

ورزش کردن و سایر درمان ها

ورزش برای درمان بی اختیاری مدفوع

اگر آسیب به عضله ی مقعد باعث این مشکل شده پزشک یک برنامه ی ورزشی را پیشنهاد میدهد تا قدرت عضلات بازگردد. این درمان ها عضله ی اسفنکتر را کنترل میکنند و دفع مدفوع را راحت تر میکنند که شامل:

ورزش عضلات لگن

توسط یک متخصص آموزش داده می شود تا قدرت عضلات مقعد افزایش داده شود. افراد آموزش می بینند که چگونه عضلات لگن را تقویت کنند تا در زمان دفع مدفوع بتوانند عضلات مقعد را کنترل کنند. 

ورزش حرکات روده

پزشک به بیمار پیشنهاد میدهد که هر روز در زمان خاصی دفع مدفوع داشته باشد. به عنوان مثال، بعد از غذا خوردن. اگر فرد به موقع به سرویس بهداشتی برود، عضله ی مقعد را بیشتر میتواند کنترل کند.

تزریق فله

تزریق فله ی غیرقابل جذب، دیواره ی مقعد را کلفت تر میکند و از نشت مدفوع جلوگیری میکند.

تحریک عصب ساکرال

اعصاب ساکرال از نخاع به لگن متصل هستند و وظیفه ی ایجاد احساس دفع و تنظیم انقباض عضلات مقعد را دارند. یک دستگاه، ضربان هایی را مداوم به اعصاب می فرستد تا ماهیچه های روده را تقویت کند. این درمان بعد از انجام سایر روش ها انجام میشود.

تحریک عصب تیبیال خلفی

پزشک، عصب تیبیال خلفی در مچ پا را با حداقل تهاجم تحریک می کند. این درمان برای بی اختیاری مدفوع گزینه ی مناسبی است و چندین بار انجام میشود.

بالون واژینال (سیستم گرفتگی)

یک دستگاه پمپ مانند شبیه بالون است که به داخل واژن میرود. بالونی که درون واژن قرار دارد به دیواره های مقعد فشار وارد میکند و بی اختیاری مدفوع را کاهش میدهد.

جراحی

جراحی برای درمان بی اختیاری مدفوع

اگر بی اختیاری مدفوع بر اثر پرولاپس رکتال یا آسیب دیدگی اسفنکتر باشد به جراحی نیاز است. این جراحی ها شامل:

اسفنکتروپلاستی

این عمل اسفنکترهای ضعیف و آسیب دیده ی هنگام زایمان را ترمیم میکند. پزشک ماهیچه های آسیب دیده را شناسایی میکنند و لبه های آن را میبرد، سپس لبه های سالم را به یکدیگر را بخیه میزند. این کار باعث قوی تر شدن ماهیچه و استحکام اسفنکتر می شود.

درمان پرولاپس رکتال، رکتوسل یا بواسیر

با جراحی این مشکلات برطرف میشود و بی اختیاری مدفوع از بین میرود.

جایگزینی اسفنکتر مقعد

اسفنکتر مقعد مصنوعی جایگزین اسفنکتر مقعد آسیب دیده میشود. این دستگاه یک وسیله ی بادی است که در اطراف مقعد قرار میگیرد. در هنگام رفتن به سرویس بهداشتی از این وسیله استفاده می شود و بعد از دفع مدفوع دستگاه مجدد خودکار تنظیم میشود.

درمان خانگی

درمان خانگی بی اختیاری مدفوع

سبک زندگی یک عامل تاثیر گذار است. بعضی مواقع با رعایت مواردی میتوان از بی اختیاری مدفوع جلوگیری کرد.

ورزش کگل

ورزش کگل، ورزشی است که عضلات لگن را تقویت میکند و به تقویت مثانه و روده کمک میکند. برای انجام ورزش کگل عضله هایی را که برای ادرار استفاده میشود را منقبض کرده تا جریان ادرار متوقف شود، اینگونه است که میتوان عضله ی کگل را شناسایی کرد. انقباض را تا ۳ ثانیه نگه دارید و سپس ۳ ثانیه آن را آزاد کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید. زمانی که عضلات قوی تر شدند، انقباض را مدت زمان بیشتری نگه دارید. روزی ۳ ست ۱۰ تایی اینکار را انجام دهید.

بر روی مواد غذایی که میخورید دقت کنید.

از مواد غذایی که مصرف می کنید یک لیست تهیه کنید. زیرا ارتباطی بین مواد غذایی مصرف شده و بی اختیاری مدفوع ارتباطی وجود داشته باشد. زمانی که فهمیدید مشکل از کدام ماده ی غذایی است از خوردن آن اجتناب کنید.

غذاهایی که باعث اسهال یا گاز و بی اختیاری مدفوع میشود شامل، غذاهای تند، غذاهای چرب و لبنیات(در صورت عدم توانایی لاکتوز در معده) است. کافئین، نوشیدنی های الکلی، آدامس بدون قند، نوشابه ی رژیمی و شیرینی مصنوعی می توانند مانند ملین عمل کنند. 

دریافت فیبر کافی

فیبر برای درمان بی اختیاری مدفوع

فیبر مدفوع را نرم تر  و کنترل میکند، فیبر در میوه ها، سبزیجات و غلات مانند، نان و سرلاک موجود است. روزی ۲۵ گرم فیبر باید مصرف شود اما به یکباره نباید به رژیم غذایی اضافه شود. مصرف زیاد و ناگهانی فیبر باعث نفخ و گاز میشود. نوشیدن روزی ۸ لیوان آب باعث نرم تر شدن مدفوع میشود.

شستن با آب

بعد از دفع مدفوع محل را با آب خالی شسته و همچنین نشستن در آب نیز موثر است. دستمال کاغذی را به آب آغشته کرده و محل را تمیز کرده یا میتوان از دستمال های مرطوب بدون الکل استفاده کرد زیرا الکل پوست را حساس میکند.

خشک کردن محل

اجازه دهید محل خودش خشک شود ولی اگر عجله دارید میتوان برای خشک کردن از حوله یا دستمال استفاده کرد.

اگر بی اختیاری مدفوع درمان نشد از پدهای جاذب و لباس زیر یکبار مصرف استفده کنید. در هنگام استفاده از پوشک بزرگسال مطمئن شوید که لایه ی سطحی جاذب است.

آزمایشات

آزمایش برای شناسایی بی اختیاری مدفوع

تعداد زیادی از آزمایشات وجود دارد تا علت بی اختیاری مدفوع را نشان دهد:

  • معاینه جسمی. پزشک انگشت خود را چرب کرده و به داخل مقعد فرو میکند تا استحکام عضله ی اسفنکتر را بررسی کند.
  • آزمایش بالون. بالون وسیله ای مشابه تنقیه است. پزشک بالون را که با آب پر شده است به داخل مقعد فرو میکند و این بالون درون مقعد باقی میماند تا بیمار احساس نیاز به دفع مدفوع پیدا کند. 
  • مانومتری مقعد. یک لوله ی نرم انعطاف پذیر به داخل مقعد فرو میرود و سر این لوله یک برجستگی مانند بالون دارد. این آزمایش میزان سفتی عضله ی اسفنکتر و حساسیت عملکرد مقعد را بررسی میکند.
  • سونوگرافی آنورکتال. یک ابزار باریک وارد مقعد می شود. این وسیله تعداد زیادی فیلم و عکس تولید میکند تا ساختار اسفنکتر را بررسی کند.
  • کولونوسکوپی. یک لوله ی نرم وارد مقعد می شود تا داخل کولون را بررسی کند.
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(ام آر آی). ام آر آی تصاویر واضحی از اسفنکتر را ایجاد میکند و مشخص میکند که آیا اسفنکتر ها آسیب دیده اند.

اگر به بی اختیاری مدفوع دچار هستید

اگر نگران این هستید که به موقع به سرویس بهداشتی نرسید. برای جلوگیری موارد زیر را رعایت کنید:

  • قبل از خارج شدن از منزل از سرویس بهداشتی استفاده کنید.
  • اگر احساس بی اختیاری دارید از پد یا پوشک بزرگسال استفاده کنید.
  • وسایل مورد نیاز برای عوض کردن لباس زیر و تمیز کردن به همراه داشته باشید.
  • محل سرویس بهداشتی را بشناسید تا سریعا به آنجا بروید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد