عمل فیستول و مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی

عمل فیستول و مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی

فیستول مقعدی, کانالی است که از داخل مقعد عبور می کند– کانالی برای خلاص شدن از مواد جامد زایل– جایی که اطراف آن پوست قرار دارد. پزشک ممکن است فیستول را به طور موقت درمان کند ولی ممکن است نیاز به جراحی باشد. 

بهترین راه درمان فیستول , درمان با لیزر است. درمان با لیزر روش پیشنهادی اکثر پزشکان است چون برگشت ناپذیر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد. عمل فیستول و مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی سختی زیادی به همراه دارد.

مقایسه ی لیزر و عمل جراحی:

 • درمان لیزر موثرتر است.
 • با آسیب کمتر همراه است.
 • قابلیت این را دارد که بیشتر فیستول را از بین ببرد.
 • و به دلیل آسیب کمتر درد کمتری نیز دارد.
 • بهبود آن سریع تر است.
 • و مهمتر از همه عوارض آن کمتر است.

انواع عمل فیستول

این درمان ها، خطر ابتلا به بیماری های روده را کاهش میدهند و تاثیر کمتری بر روی اسفنکتر مقعد میگذارد. این درمان ها معمولا بسته به محل فیستول و پیچیدگی و میزان قدرت عضله ی اسفنکتر منجربه بهبود میشوند.

فیستولوتومی

فیستولوتومی

در این روش جراح دهانه ی داخلی فیستول را پیدا میکند. سپس آن را باز کرده و میخراشد تا محتویات آن بیرون بریزد. سپس طرفین به یکدیگر بخیه زده میشوند. فیستول های پیشرفته( جایی که در بدن دارای دو دهانه است و دهانه ی خارجی به هر دو سمت کانال مقعد راه می یابد) با روش لایه باز درمان میشوند. فقط زمانی که قسمت ها به یکدیگر بخیه میخورند، قسمت باقی مانده جدا میشود. این روش درمانی برای فیستول هایی که تماما از داخل یا خارج اسفنکتر مقعد عبور میکنند گزینه ی مناسبی نیست. نسبت موقعیت فیستول در رابطه با عضله اسفنکتر ، می تواند باعث بروز بی اختیاری مدفوع شود. 

بریدن ستون

بریدن ستون

 اگر فیستول خیلی حاد باشد و از داخل عضله ی اسفنکتر عبور کرده باشد از این روش استفاده میشود. در این روش یک لوله ی نازک وارد فیستول شده تا آن را به بیرون از بدن متصل کند. ستون با گذشت زمان سفت شده و باعث بهبود آن میشود. این روش زخم زیادی ایجاد نمیکند اما بی اختیاری مدفوع در این روش بالا است. ممکن است به دلیل اینکه مجرا آن کوچک است در روند بهبود مجرا بازتر شده یا ستون در محل باقی بماند تا فیستول درمان شود.  مواد داخل بخیه فیستول را باز نگه میدارد و آن را خشک میکند و ر اینجا ستون نزدیک مقعد است که بهبود را در این روش تسریع میکند.

تزریق چسب فیبرین

تزریق چسب فیبرین

این روش با موفقیت همراه است. در این روش چسب تخریب کننده که از پروتئین پلاسما ساخته شده است به دهانه ی خارجی فیستول تزریق میشود و دهانه ی داخلی یبخیه میخورد. همچنین، ممکن است از پلاگین پروتئین کلاژن برای بستن آن استفاده شود.در این روش بی اختیاری مدفوع وجود نداشته و بیمار استرس کمتری دارد.

پلاستیک فیستول

این روش شامل وصل کردن فیستول به وسیله ای است که ساختار آن از جنس پوست روده است. پلاستیک با بخیه به فیستول متصل میشود. براساس منابع موفقیت این روش ۸۰% می باشد. بستری شدن در این روش به مدت ۲۴ است و بی اختیاری مدفوع ندارد.

فلپ پیشرفت اندورکتال

روشی که در آن باز شدن فیستول داخلی مشخص شده و یک لایه از بافت مخاط در اطراف اوپنین قرار داده میشود و فلپ باعث تخلیه ی فیستول شده و سپس بخیه زده میشود. پس از بریدن قسمت انتهایی فلپ، فلپ در جای خود بخیه میخورد و قسمت خارجی فلپ تمیز میشود. موفقیت در این روش بالا است.

روش LIFT

 در این روش بافت آلوده از طریق روش بینابینی از بین میرود و فیستول برداشته شده و نقطه ی آسیب دیده ی اسفنکتر بخیه میخورد.

بستن گره فیستول

در این روش فیستول توسط فلزی از جنس نیتینول بسته میشود این تکنیک به فشرده سازی  و بسته شدن دائمی فیستول داخلی توسط کلیپ فوق پلاستیکی متکی است. در نتیجه ، دستگاه به جای اینکه با تغذیه مداوم با مدفوع و ارگانیسم های مدفوع باز شود ، خشک می شود و بهبود می یابد.

مراقبتهای بعد از عمل فیستول مقعدی

مراقبتهای بعد از عمل فیستول مقعدی

 • مهم ترین کاری که بعد از عمل جراحی باید انجام داد , تمیز نگه داشتن محل زخم است.
 • بعد از جراحی روزی سه بار در وان آب داغ بنشینید.
 • دوش گرفتن نیز موثر است.
 • بیش از اندازه خود را تمیز نکنید. دستمال کاغذی ممکن است پوست را حساس کند.
 • از دستمال های نرم و مرطوب یا دستمال بچه استفاده کنید.
 • از پانسمان استفاده کنید تا محل زخم با لباس تماس نداشته باشد.
 • اگر شما در ناحیه قرمزی یا خونریزی که بیش از یک هفته طول کشیده و تب دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

پرتو کلینیک در نظر دارد تا در محیطی کاملا آرام و بهداشتی، درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را به مشتریان ارائه دهد